STAB/STRKK Inter kruis: netwerk van kruiswerk Doel staking niet bereikt Geen ontslagen bij fusie ziekenhuizen r 'Zestienhoven verstoort rust in Midden-Delfland' Grootste vereniging timmert niet aan de weg w COOP ifafient Uzêtf Commissie wil praten over weg ziekenhuis Verveelde jongeren plunderen volkstuin Eerste lustrum Historische Vereniging Herman Noordegraaf: FNVbiedt maaltijd aan Directeur gemeen teziekenh uis vertrekt CAI-informatie voor Westwijk I Weer 'n eethuis donöo rdag 13 maart 1930 VD/SC/WW door Marl Timmermans. VIaardingen De groot ste vereniging van VIaardingen is tegelijk de minst opvallende. In- terkruis wordt als een vanzelfsprekend onder deel van de maatschap pelijke gezondheidszorg gezien, maar slechts wei nig mensen weten dat Interkmis de status van -vereniging heeft; met le den, met een bestuur en met contributie; 35»- per jaar. Ledenvergade ringen kent men ook, al leen komt er nooit ie mand. De Vereniging In- ierkruis telt echter maar liefst 13.000 leden. Eén lid is voor Interkruis een heel gezin. Als men dus uitgaat van vier per sonen per gezin kan In terkruis bogen op 52.000 aangesloten personen. Bijna tweederde van de Vlaar&ingse bevolking. Jacqueline de Beer verzorgt dc public relations voor de or ganisatie en zuster E. van- Zelm coördineert de dagelijk se gang van zaken vanuit de hoofdvestiging aan de Flore- slaan. Twee mensen om eens mee te praten, want iedereen heeft wel eens van Interkruis gehoord, maar bijna niemand weet hoe veelomvattend het werkterrein van deze vereni ging is. Vlaardingen is voor de Kruis vereniging verdeeld in 18 wij ken: evenveel als er wijkver pleegsters zijn. Men streeft er naar om die zusters „all round" te laten werken. Dat wil zeggen dat ze in hun wijk alle babies, alle zieken en alle bejaarden kennen en waar no dig verzorgen. Dat is geen ge ringe opgave. „Vroeger werd de wijkverpleegster we! eens een pakezel genoemd. Ze moet alles kunnen, ze moet overal verstand van hebben en moet bovendien een persoon zijn waar mensen vertrouwen in stellen," zegt zuster van Zelm. Om wijkverpleegster te wor den is een verpleegsters-A-di- ploma voldoende. Van de ver eniging krijgen de aspirant wijkzusters een korte oplei ding en een langdurige en in tensieve begeleiding in de wijk. Daarna bestaat de moge lijkheid om verder te leren voor het diploma MGZ (Maat schappelijke Gezondheids Zorg), een dagopleiding die twee jaar duurt en die voor Vlaardingen niet op aantrek kelijke plaatsen wordt gege ven. De dichtstbijzijnde moge lijkheid is Den Haag en daarna komt Amsterdam. Zuster van Zelm ziet dat ook als de reden, waarom er zo weinig wijkzusters te krijgen zijn. „Er wordt tegenwoordig wel gesproken over oplei dingsmogelijkheden dichter bij huis, maar tot die tijd blijft het behelpen. Bovendien is het erg moeilijk om van buiten Vlaar dingen personeel aan te trek ken. Deze stad heeft nu een maal de reputatie de vuilste in het land te zijn en wie kan kiezen komt daar dus niet naar toe." ,Op de fiets' Per week houdt Interkruis 23 baby-consultatiespreekuren. Wellicht hat meest bekende on derdeel van het kruiswerk. Vlaardingen Drie jon gelui hebben tegenover de politie toegegeven, dat zij zich in de nacht van maandag op dinsdag heb ben beziggehouden met een plundertocht op het volkstuinencomplex aan de Broekpolderweg. Er werden vele inbraken en vernielingen verricht, waarvan de totale waar de nog niet kan worden vastgesteld. In sommige tuinhuisjes werd nage noeg het gehele interieur vernield. Na een onderzoek dat de politie dinsdag op het terrein zelf instelde kon een 17-jarige Vlaardinger worden aangehouden. Later werden ook twee vriendjes van hem gear resteerd, 13 en 15 jaar oud. Als motief werd door de jongelui opgege ven dat ze uit verveling mets beters te doen had den. Maasland In het gebouw van de Oudheidkundige Werkgroep aan de Kerk weg 26 wordt op dinsdag 18 maart een feestelijke vergadering ge houden van de Historische Vereniging Maasland. De ver- 1 eniging bestaat vijf jaar en - door middel van deze speciale openbare bijeenkomst wil men dat feit gedenken. De Historische Vereniging Maasland werkt zeer nauw sa men met de Oudheidkundige Werkgroep. Regelmatig neemt men kennis van eikaars bevin dingen en in het gebouw aan de Kerk weg, achter de land- 6_n tuinbouwschool, bevindt zich een flinke verzameling van streekeigen en historische voorwerpen die gezamenlijk bijeengebracht zijn. Bij die verzameling horen ook een drietal oude kaarten van Maasland en ziin omgeving. Tijdens de feestelijke vergade ring zal aan deze kaarten ex- ha-aandacht worden besteed. Iedere zuster houdt, samen met een collega, eens per week een consultatieburo voor de zuigelingen en kleuters uit hun wijk. Daarbij is altijd één van de acht vaste artsen aan wezig, die de kinderen contro leert. Behalve de zorg voor de kleine kinderen en de voor lichting aan de moeders heb ben de wijkzusters ook de zorg voor het toedienen van injec ties en medicamenten aan zie ken in hun wijk en voor het wassen en verzorgen van hulpbehoevenden. Vaak iede re dag, zeven dagen per week. Daarbij wordt er van de wijk zuster steeds vaker een stuk im materiele zorg verwacht: contact met alleenstaande mensen, praten over huiselijke moeilijkheden, het maken van een praatje, enzovoort. De wijkzuster moet bovendien tij dig de huisarts waarschuwen als ze iets verdachts signaleert. Een zwaar en verantwoorde lijk beroep. „Tegenwoordig zie je ze steeds vaker in een auto otje, maar op de fiets, hè; dét zijn nog de echte!" Het wïjkwerk is voor Inter kruis onder te brengen onder noemer „curatieve" zorg. Daarnaast kent men de pre ventieve zorg en het steeds be langrijker wordende onder deel voorlichting. Interkruis houdt zich tegenwoordig in tensief bezig met het opzetten van zogenaamde oudercursus sen. Ook onderhoudt de vere niging nauw contact met ande re gezondheidszorgen; huis dokters, de ziekenhuizen, de schoolartsen enzovoort. Inter kruis is ook het adres om al lerlei verplegingsmateriaal te lenen: klossen voor onder het bed, krukken, invalidewagen tjes en nog tal van andere spullen. Jacqueline de Beer en zuster van Zelm: verschuiving naar verpleging fhuis... Meer thuis „Tegenwoordig zie je vooral de verschuiving van intra- naar extra-murale zorg. Minder in het ziekenhuis en meer thuis dus." zegt zuster van Zelm. „Dat is een goede zaak, maar het betekent wel dat er op de wijkzuster nog eens een extra beroep wordt gedaan. Wie vroeger nog een week of vier in het ziekenhuis kon blijven, komt tegenwoordig vaak met een naar huis; in het gips en wel." „Interkruis Vlaardingen is op provinciaal niveau verbonden met de kruisverenigingen in ander steden" zegt Jacqueline de Beer, „en al die provinciale organisaties hebben weer lan delijk contact Zo is er een heel „netwerk van kruiswerk" over Nederland en voor de meeste mensen is dat gewoon een deel van de infrastructuur. Het is wel eens goed om erbij stil te staan dat er enorm veel werk achter zit," De klanten hebben het voor 't vertellen bij hun COOP. En a/s ze voordeel willen, dan krijgen ze dat ookVoorat in de dingen van alledag. Want dat scheelt Minstens één aspect is in de beschouwingen over Zestien hoven nog onvoldoende mee genomen. Dat is dc aantas ting van Midden-Delfland. Juist omdat een gToei van het luchtverkeer wenselijk wordt geacht en omdat bij aan- en uitvliegroutes de woonbebouwing zoveel mo gelijk wordt ontzien, krijgt een stiltegebied als Midden- Delfland meer en meer vluchten te verwerken. Deze waarschuwing laat Her man Noordegraaf horen in de Midden-Delfkrant, het perio diek van de Midden-Delfland Vereniging. Noordegraaf is m Schiedam gemeenteraadslid voor de PPR en daarnaast al jaren geïnteresseerd in de so ciale gevolgen van de burger luchtvaart. Hij vindt het uiter aard terecht dat veel gespro ken wordt over hel levensgro te conflict tussen luchtvaart en volkshuisvesting („in woon wijken is immers de hinder het grootst"), maar dat hoeft volgens hem nog met te bete kenen dat met omgezien wordt naar de gevolgen voor natuurgebieden: „Als een ge deelte van Midden-Delfland stiltegebied wordt, zou hand having van Zestienhoven hier mee tegenstrijdig kunnen zijn!" aldus Noordegraaf. 89bodenri)ïla b0mann,n9sletjen kreSer] va" het slakingscomité van de FNV een maaltijd aar vervolg van voorpagina Schiedam Hoewel de twaalf bemanningsleden naar alle waarschijn lijkheid hun achterstal lige loon krijgen uitbe taald» noemt Johan Alte ra, inspecteur van de in ternationale transpor tarbeiders federatie de staking, die uiteindelijk tot dc opsluiting leidde niet geslaagd. „Het doel van de staking het on dertekenen van een cao is niet bereikt. Als de rederij het achter stallige loon heeft uitbe taald kan het schip weer uitvaren en kan de rede rij weer een nieuwe be manning ronselen, zon der aan de cao te vol doen. Dan worden weer een paar administratie ve kunstgrepen uitge haald en verschijnt het schip over een tijdje weer onder een andere naam of onder een ande re vlag. Als ITF kun je daar geen grip op heb ben." Dat nam met weg dat de door de politie bevrijde beman ningsleden „Thank you mister ITF", uitriepen toen ze uit de opstapwagen kwamen, die hen van het vrachtschip Luxem burg naar een kantine op de werf had gebracht. Enkele be manningsleden waren zelfs zo blij dat zij „mister ITF" om de hals vlogen. Direct daarna kregen de bevrijde zeelieden een geïmproviseerde maaltijd voorgezet van de industrie bond FNV, die gisteren aan de laatste stakingsdag bezig was bij Wilton-Fijenoord. „Stakers heipen stakers; internationale solidariteit!", zo merkte één de leden van het stakings- comilé op. Tijdens hun bijna zeventien uur durende gevangenschap in de messroom van het schip hadden de twaalf bemannings leden nauwelijks iets te eten gekregen. Dankzij aandringen van de politie, kregen zij wat droog brood en water toeges topt. In de ruimte, die herme tisch was afgesloten bevond zich geen toilet. Een straalka cheltje dat de opgesloten be- manning uiteindelijk aan de praat kreeg werd direct op be vel van de walkapitein afge nomen. Eén van de twaalf beman ningsleden, afkomstig uit Thailand vertelt dat de om standigheden waaronder zij aan boord hun werk moesten verrichten bijzonder slecht waren. „De installatie cm de luiken te sluiten is nu al maanden kapot, zodat wij ie dere keer met onze handen dat werk moeten opknappen. En daar zijn wij tenslotte met voor aangenomen. We maak ten werkdagen van gemiddeld twaalf uur zonder dat we voor die overuren werden betaald. Voor werk op het dek m slecht weer hadden we aan boord geeneens oliekledm Dat moesten we gewoon onze eigen kleren doen." Ook over het eten aan boo; zijn de bemanningsleden ni ,al te enthousiast, "Uitgespr ken slecht", zo menen zij. „C j een reis van Jemen naar Ind moesten we zout water aang lengd met zoet water dnnke omdat de rederij de prijs vsvl drinkwater m Jemen te hot vond." Ook met het de vethghe nam de rederij het met nauw Van India naar Franse haven Rouaan voer hi,| schip zelfs zonder radar. Or>* dat de Franse haven au tori te ten de kapitein verbaden zoi der radar verder te vare' werd de installatie tension gerepareerd. De eigen weg langs het Holyziekenhuis: straks open voc, het wandelend publiek? Vlaardingen De commis sie voor verkeer en vervoer heeft laten merken, toch wel weer eens met de directie van het Holyziekenhuis in de slag te willen over de vraag of de eigen weg langs de polikliniek, die loopt van de Willem de Zwijgerlaan naar de Vlaardinger Vaart, kan worden opengesteld voor het publiek. De com missie wil de weg opnemen in een wandelroute, die naar de Vaart zou moeten lopen en die ook d* or het rosari um moet leiden. Over het stukje weg, dat mo menteel is gesierd met een bord „verboden toegang voor onbevoegden", is al eerdeT overleg met de directie va'J het ziekenhuis geweest. Toéfl was men echter met bereid c,L r eigen weg voor het pubhe.-.j open te stellen. Commissieh Willem Kwakkelstem: „W moeten onze afgevaardigde''B in het bestuur van het ziekeil'! huis maar eens aanspreken oii I te zien of er toch geen mog* J hjkheden te vinden zijn, O dit moment wordt de weg lilt gaal al regelmatig gebruik dus het is alleen maar eei, kwestie van de zaak legalist renWethouder Gaudnaal zegde toe de zaak nader te b< studeren om te zien, wat er I.' realiseren is. Schiedam De fusie tussen het gemeentezie kenhuis en het Nolet- ziekenhuis is bijna rond. Er zullen geen ontslagen vallen. Dins dag ondertekende het bestuur van het Nolet- ziekenhuis een gemeen schappelijke regeling voor de beide Schie- damse ziekenhuizen. Volgende week geeft de gemeenteraad zijn goedkeuring. Voordat de fusie in werking treedt moet nog over eenstemming bereikt worden over de rechts positie van het perso neel. De gemeenschappelijke rege ling voorziet erin dal nog an dere ziekenhuizen kunnen toetreden. Al geruime tijd zijn daarover gesprekken gaande met het Holyzieken huis in Vlaardingen. Er is voor gekozen om nu reeds een gemeenschappelijke re geling te treffen, zonder dat de personele aangelegenhe den rond zijn, omdat beide partijen vinden aal er niet eeuwig gepraat kan worden. Voordat de fusie een feit is, moeten nog een rechtsposi tieregeling en een sociaal plan voor het personeel wor den opgesteld. Pas wanneer die er zijn en de vakbonden instemmen, treedt de fusie in werking. Vorige u-eek ver klaarde het Noletpersoneel zich daarmee akkoord. Waar het de werknemers van het Nolet2iekenhms vooral om gaat zijn hun pen sioenen, op grond waarvan zij al op zestigjarige leeftijd kunnen uittreden. Het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds, waarbij de pensioenen van het personeel van de ge fuseerde ziekenhuizen wor den ondergebracht, biedt pas de mogelijkheid om met 63 •jaar vervroegd uit te treden. Hoewel het personeel van het gemeenteziekenhuis vo rig jaar veel kritiek had op de invloed, die de rooms-ka- tholïeke Noletveremgmg op de gefuseerde ziekenhuizen zou krijgen, zullen naast de vijf door de gemeenteraad te benoemen bestuursleden ook vijf vertegenwoordigers van de Noletvereniging in het be stuur zitting hebben. Behalve deze tien leden wordt het be stuur gevormd door afge vaardigden van het perso neel, de medische staf en de toekomstige gezondheids raad. Volgens de gemeen schappelijke regeling is het bestuur verplicht twee maal per jaar een openbare verga dering te houden, waarop het beleid en de begroting aan de orde komen. Alle aanwezigen hebben het recht om mee te praten. De hoofdvestiging van de ge fuseerde ziekenhuizen komt in het gebouw van het ge meenteziekenhuis aan de BK-laan. Het Noletpersoneel had daar aanvankelijk nogal wat bezwaren tegen. Aan het 'hoofd van de gefuseerde zie kenhuizen kamt een vier koppige directie, die zal be staan uit een algemeen direc teur, die nog van buitenaf aangetrokken moet worden, de directeur van het Nolet, de verpleegkundig directrice en de economisch directeur van het gemeenteziekenhuis. Algemeen directeur De Ko- ning van het gemeentezie kenhuis, die vorig jaar al vond dat de rooms-katholie- ke Noletvereniging teveel in vloed zou krijgen, vertrekt. Vlaardingen In de Vlaaij dingse Westwijk, en met nam; in het gebied dat ligt tusse Marathonweg, Ary Koplaar Marmxlaan en Dr. Wiardi Be ckmannsmgel, worden mc menteel de mformatieboekjc met aanmeldmgskaarten voc de CAI verspreid. Inmiddels i ook de informatiecarava gearriveerd. De caravan staf in de Van der Werffstraat e is geopend van 10.00 tat 12.0 uur, van 14.00 tot 16.Q0 uur e bovendien op dinsdagavon van 19.00 tot 21.00 uur. Schiedam De kapper op di Parkweg 5 2et niet bepaald htlji mes in de gestaag in aanti' groeiende eethuizen in Schi dam. Het tegendeel is eerdi het geval: de kapsalon wort binnenkort verbouwd tot bs annex bistro. Tekeningen zij door betrokkene J. B. van Gi loven ingediend bij de we standscommissie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3