41 siiiiBBPBSpi Arbeid WÊË mm BE .:r mm* Ëö?fsS8P« mmm tk*xHrd*fl 13 maart 1960 VD/8C/WW oomkwekers lijven 'vrije' ndernemers Het duizenden hectares grote boomkwekerijgebied van Boskoop bestaat voor 25 procent uit water. Op sommi9° kavels verdwijnt een tractor bin- nen enkele uren in de drassige grond. oskoop Een vreemde bedrijfstak, o Nederlandse boomkwekerij. De erkzaamheden zijn onder één noe- er te vangen: boomkwekerij dus, el individualisme in deze bedrijfstak echter zo groot, dat van 'De Neder- ndse boomkwekers' nauwelijks kan orden gesproken. Geen enkele eco- omische wet lijkt in deze branche te eldea Vraag en aanbod, zoals dat in e leerboeken wordt opgevoerd, kent e boomkwekerij niet of nauwelijks, chaalvergroting werkt in deze be- rijfstak niet. Zeker niet als middel de resultaten te verbeteren. Van n gezamenlijk optreden is in de be- rijfctak geen sprake; noch in het bin- entand, noch daarbuiten. Maar de ~l boomkwekerijen draaien in ver- elijking met een zeer groot deel van et bedrijfsleven goed. Het positieve esuttaal iigt in de branche op circa 7 rocent. Wellicht het gevolg van het it, dat 'vrij ondernemerschap' hoog het vaandel staat geschreven. Af ijf eeuwen lang. ederland kent al sedert het einde van e middeleeuwen de boomkwekerij. De udst bekende takt uur is er een voor re- en appelenten. Hij stamt uit het ar 1466 en komt uit de Boskoopse re- io. waar ook nu nog een belangrijk eel van de boomkwekers is gevestigd, m precies te zijn: 31 procent van het ndelijk aantal bedrijven en 17 procent an het totale areaal ligt in en rond eze Zuidhollandse gemeente. De laat-- te twintig jaar is het gehele areaal ouwens meer dan verdubbeld. Toch 'n teken dat er brood zit in de boom, totale produktiewaarde van deze ranche is 350 miljoen gulden. Daarvan ~rdt zo'n 200 miljoen gulden uitge- oerd naar 72 landen. De EEG neemt ierbij een belangrijke plaats »n met n afname van circa 75 procent. De rootste afnemers zijn West-Duitsland, geland. Frankrijk, Zweden, België en xemburg en ItaJ'ë. Nu wordt de laat- te tijd ook de boomkwekerij een paak in het wiel gestoken door de oge loonkosten in ons land en de mo- etaire onrust. Met West-Ouitsiand lukt et allemaal nog wel en dat Is veruit de rootste importeur van Nederlandse oomkwkerijprodukten (bijna 65 min). 'aar de sterke devaluatie van de Ca- adese dollar heeft de export naar dit nd wel erg moeilijk gemaakt. Ook de xportnaar Zwitserland staat onder ruk. En wie denkt dat we het met onze onkosten kunnen opnemen tegen ideuropese landen... verheid hieruit voortvloeiende problemen oeten door de kwekers zelf worden pgelost. Op geen enkele manier be- oeit de overheid zich met de boomk- -kerij en de export van haar produk- en. Zij komt de branche ook niet tege moet met subsidies of andere steun- aatregelen. „Dat geeft ook niet. want ot nu toe hebben de kwekers best chzelf kunnen redden. Zij zouden een overheidsinmenging willen. De oomkweker v/ïi een vrije ondernemer !jn. En dat ook blijven. Het vrij onder- emerschap staat In deze branche oog in het vaandel geschreven", ver- eid de heef H.R. Bannier, managing di- ector van Plant Publicity Holland in oskoop. PH Is een stichting die wordt gefinan- ierd door het Produktschap voor Sier- ewassen. Het bestuur van de stichting estaat uitsluitend uit kwekers. Bij be- tuursvergaderingen kan wel een toe- oorder van het produktschap aanwe- 9 zijn. Het doel van PPH is om in e breedst mogelijke zin de afzet an boomkwekenjprodukten te bevor- eren. Dat gebeurt onder meer door ezoek aan beurzen en tentoonstelJm- en, maar ook door het verzamelen van esmateriaal voor de basisscholen en et organiseren van tekenwedstrijden oor de jeugd. n het buitenland worden bestaande arkten opengehouden en getracht ieuwe open te breken. Oat laatste met ame door deelname aan beurzen. De eer Bannier was kort voor het gesprek ~et het ÊD teruggekeerd uit Moskou m daar de mogelijkheden voor de Ne- ertandse boomkwekers te onderzoe en. („Dat zullen er niet veel zijn oor de duidelijkheid: het "produkt- chap kent in de sierteelt drie verschil- ende branches: bomen, bloemen en oliën. PPH houdt zich uitsluitend met e bomen bezig, ofwel, alles wat zich uiten afspeelt, m.u.v, de bollen. Wat 'ch buiten afspeelt: daarmee «s het rootste verschil met bijvoorbeeld roente- en snijbloementeelt aangega an. De boomkwekerij heeft een bijzon- er laag energieverbruik. Kassen wor- en slechts gebruikt voor de vermeer- erinfll om enten te laten pakken of "a(j te laten kiemen. Daarna gaat net pul de buitenlucht in en vraaflt het i ifunstm*tifl« verwarmingjgieer Dat heeft zijn voor- maar ook zijn nade len. De boomkwekers zijn er zich best van bewust dat margeverbetering nu en straks voornamelijk uit rationalisatie moet komen. Tot op zekere hoogte hebben de mensen daar de hand in, maar moeder natuur kan in deze bran che niet worden uitgewist. Zo wordt in Wageningen en in de ver schillende proeftuinen door het hele land (dat zijn overigens wel overheidsin stellingen) gewerkt aan efficientere ar- beidsmethodes, aan vermeerderingson- derzoek. „Maar je kunt de natuur niet ophitsen. De boom, die in het verleden tien jaar nodig had om tot wasdom te komen 2at dat ook in de toekomst no dig hebben. Wellicht dat de groei iets kan worden bevorderd door toepassing van betere meststoffen of betere be werking van de grond, maar je kunt hem niet in drie weken laten opgroeien. Wat dat betreft valt in een legbatterij of varkensmesterij meer resultaat te beha len", aldus Bannier. De boom wordt daarmee ook een kwetsbaar ding. Voor hij enige handelswaarde heeft wordt hij aan vele gevaren blootgesteld. Strenge kou bijvoorbeeld, of konijnen en hazen. Hongerig De afgelopen winter is voor tientallen miljoenen guldens verloren gegaan. Een deel hiervan als gevolg van de vorst, een groter deel door hongerige hazen die in dergelijke omstandigheden hun afkeer van boomkwekerijprodukten door gebrek aan beter best aan de kant willen zetten. Nu besteedt de boomkweker slechts een gering bedrag van de uiteindelijke produktiewaarde in grondstoffen, dus dat is het verlies niet. Slechts een be perkte hoeveelheid zaden moet buiten de deur worden gekocht, en verder wordt veel geënt, waarvoor de kweker de 'grondstof' in eigen huis heeft. Maar de produktietijd van boomkweke rijprodukten is wei erg hoog. De groot ste investering van de boomkweker is dan ook: tijd. Een eenvoudige blauwe spar doet er acht jaar over om een hoogte te bereiken van pakweg 40 cen timeter. Alleen al het kweken van de onderstam, waarop de boom kan wor den geënt, kost drie jaar. En dan heeft de boom zelf nog vijf jaar nodig om verhandelbaar te worden. Hij moet dan 30 tot 40 gulden kosten. Die lange produktietijd wordt voor een belangrijk deel met eigen middelen ge financierd, vooral bij de gevestigde be drijven. Op het ogenblik zal het vreem de vermogen in deze bedrijfstak niet veel meer dan 10 procent van het totale vermogen zijn. Voor deze 10 procent zorgen de banken. Krediet „En met name een aantal specifieke banken", verteld de heer Bannier. Het is begrijpelijk dat een buitenstaander zich wel drie keer zou bedenken alvo rens hij een krediet verstrekt voor een dergelijke lange termijn en voor een produkt dat aan zoveel risico's is bloot-' gesteld. Maar in het bestuur van de Ra bobank bijvoorbeeld zitten ook boomk wekers. En de Amro Bank heeft in Bos koop een gevestigde directie, die weet wal het kwekersvak inhoudt. „Ik moet toegeven, een buitenstaander zou zich doodschrikken als hij de boomkwekerij zou moeten financieren", voegt Bannier er nog aan toe. Temeer omdat het met de rentabilitelt- spositie in deze branche heel vreemd is gesteld. Wat in veel gevallen wel op gaat. geldt voor de boomkwekerij niet: 'groot' is geen garantie voor rendabel, net zo min als "klein" per definitie on rendabel is. fntegendeel. Op een halve hectare grond kan in de boomkwekerij een vorstelijke boterham met dik beleg worden verdiend. Met name wanneer die kwekerij zich heeft toegelegd op ge specialiseerde produkten of bekend staat om zijn constante hoge kwaliteit. Voor de nieuwkomers ligt dat soms wat anders. Al »s het niet zo gek veel, er moet toch wel worden geïnvesteerd In deze branche. Voor de vermeerdering moet er een kas komen. En de grond voor de verdere groei. En lenslotte zijn er nog wat hulpmiddelen en vervoer middelen nodig. Dat maakt, dat nieuw komers vaak wat meer vreemd vermo gen in het bedrijf hebben, „en derhalve ook wat meer zorgen", aldus de direc teur van PPH. De afgelopen winter heeft dit een aantal bedrijven de das omgedaan. De schade was in vrijwel alle gevallen voor eigen rekening, want jonge boompjes lat.'zich niet of nau welijks verzekeren. Inelastïsch Een ander probleem van de boomkwe kerij is dat men nauwelijks op de vraag kan inspelen. 'Flexibiliteit' staat overal in het bedrijfsleven bovenaan de priori-" teitenlijst. maar wordt in de boomkwe kerij beperkt door de groeitljd van de 'bomen. Vraag of geen vraag, over ze- van jaar zullen d«.i>lauwe sparren, die ■>- mm Kassen zijn alleen nodig voor vermeerdering. De rcsf Spee/( ZjCf! /fJ de buitenlucht af. Frites Het Boskoopse boomkwekerij-areaal, teder 1streepjegeeft een ander produkt aan. tn totaal zijn er zo'n 10.000. vorig jaar zijn geent, aan de man moe ten worden gebracht. Een relatief voordeel is dat zowel aanbod als vraag inelastisch is. Je kunt ais consument wel een alternatieve boom willen heb ben, maar die doet er ook lange tijd over om tot wasdom te komen Beter is het dan ook om in deze sector te spre ken van 'trends' dan van 'vraag en aan bod'. De prijzen zijn niet aan sterke fluctua ties -onderhevig, mede omdat prijsaf spraken worden gemaakt tussen de (groot)handelaren onderling. Minimum en maximum prijzen worden vastge steld, maar zijn niet bindend. Het gaat hier om een gentlemen's agreement, zodat vrije prijsvorming niet wordt afge sneden. „Wat je hier mee bereikt, is rust aan het prijzenfront", licht de heer Bannier toe. Assortiment Een zaak, die de boomkwekerij nog on doorzichtiger maakt, is de omvang van het assortiment. Een ieder zal wei eens over de heide hebben gewandeld. Wel nu, wfe door Boskoop wandelt kan daar zo'n 400 verschillende soorten heide bewonderen. Coniferen zijn er in hon derden soorten, tientallen soorten brem, rodondendrons, en ga zo maar door. In totaal brengt dat het aantal' produkten in het Boskoopse boomkwe- kenjareaal op vermoedelijk rond de 10.000. De verschillende produkten moeten immers ook op diverse maten' leverbaar zijn. Alleen al op de veiling in Boskoop (de enige en eerste voorzichti ge vorm van samenwerking tussen de kwekers) worden 6,000 verschillende produkten verhandeld. Overigens Is de boom conjunctuurge-- voelig. De kwekers zijn daar met de neus op gedrukt toen de economische f ontwikkeling in Engeland zich bergaf- waarts ging bewegen. Er werden nog wel bomer? besteld een ieder is overtuigd van het nut van groen maar veel dunnere. Bovendien is de conjunctuur van 'invloed op het ge vraagde assortiment. In tijden van hoogconjunctuur zullen veel rozen wor den gevraagd. Vooral in grotere con centraties in gemeenleplantsoenen bijvoorbeeld doet de roos het erg leuk en bloeit erg lang. Maar de roos is oók erg onderhoudsgevoelig. Zo'n ro zenperk moet schoongehouden, ge-' snoeid. Luxe Gaat het bergafwaarts mei de conjunc tuur, dat gaat het bergafwaarts met de- roos. En de dure dikke boom wordt vervangen door een dunnere. Bij de^ consument is 'groen' al lang geen luxe' meer, maar ook hij bezuinigd hierop wanneer het zuiniger aan moet. Want de boom moet het nog altijd afleggen tegen de t.v. al de auto. Dat heen de boomkwekers aan het denken gezet. Aan h^t denken over de toekomst, want een gemiddeld positief resultaat van 7 prcrcent is niet slecht (zeker niel wanneer de grote toege voegde waarde in aanmerking wordt genomen), maar veel minder mag het ook niet, wórden. Op het ogenblik werken de boomkwe kers op individuele basis. Zelfs de ex port doen ze 'zelf' af. Van de 3.500 pro ducenten in ons land exporteren zo'n 120 (grote) bedrijven. Deze, met 90 pro cent van de totale export ter waarde van 200 miljoen gulden, doen dat ge heel op eigen,houtje. De verschillende exporteurs zijn sterk geconcentreerd op een bepaald gebied. Dat houdt on der meer verband met de eisen die aan de produkten worden gesteld- De verschillende exportlanden stellen strenge eisen aan boomkwekerijpro dukten. In het ene land mag geen grond binnen, zodat de wortels 'gewas sen' moeten worden. In het andere moeten de bomen zijn behandeld tegen een bepaaiöe insect of ziekte. Een doorbreken van de traditie door de koppen bij elkaar te steken zou wel licht exportbevorderend kunnen wer den. Dat heeft zijn voordelen, maar... En dat wordt Bannier, die de Boskoop se gemeente ai zo'n twintig jaar kent, voor zichtig. Het is niet zo moeilijk zijn gedachten te raden: „zie de boomkwe kers maar eens zover te krfjgep". De produktiebedrijven in de Boskoopse boomkwekerij hebben een gemiddelde arbeïdsbezetting van 2,05 manjaar. Deze bezetting bestaat voor 1,52 manjaar uit ondernemers en gezinsleden en voor 0,53 manjaar uit vreemd personeel. Een manjaar is volgens de cao gesteld op 1.860 uur. Van het vreemde personeel Is een klein deel circa 80 man gastarbeider. „Een vaste kern, die er al zeker tien jaar zit", aldus H.R. Banniar. De werkgelegenheidspositie van de boomkwekerij is zeer gunstig door de hoge arbeidsintensiteit. Op het gemiddelde Boskoopse kwekerijbedrijf wordt door één man circa 4.400 vierkante meter aan kwekerijprodukten verzorgd. Van de totale kosten nemen arbeidskosten met 52 procent en afschrijvingen en rente met 25 procent het grootste deel voor hun rekening, (n 1978 wae de verhouding eigen/vreemd vermogen 90/10. Ter vergelijking: in de Bnijbloemensector was het vreemd vermogen circa 40 procent. Over 1978 werd een positief resultaat berekend van 7 procent. De bedrijfstak heeft zij het geringe problemen om aan personeel te komen. Dat houdt verband met het feit dat veel vakmanschap vereist is. Desondanks begrijpt Bannier het tekort aan personeel niet zo goed. „Het is positief en gezond werk, met veel afwisseling. Het aantal personeelsleden per bedrijf is klein, zodat de medewerker ook echt medewerker is. Dat moge blijken uit hel feit dat sinds de oorlog geen staking meer is voorgekomen". Met mechanisering kan het personeelstekort niet worden opgevangen, om de eenvoudige reden dat het werk in een boomkwekerij zich niet laat mechaniseren. Het grote assortiment zou een al even groot assortiment machines vragen en dat zou een te dure grap worden. Zelfs tractoren zijn in Boskoop in verband met de drassige grond lang niet altijd bruikbaar. Da binnenlandse afzet is "een zeer on doorzichtige zaak. Het is wat dat betreft met bomen al net als met frites. Nie mand weet precies hoeveel je ervan bakt. Dit wordt bij de bomen nog eens extra in de hand gewerkt door het enorme assortiment en door de oncon troleerbare invloed van het weer op de produktie. Statistieken zijn dan ook niet samen te stellen, in december worden overzichtslijsten samengesteld van wat de kwekers nog in huis hebben. Maar wie zegt dat alles daar op staat? De lijsten verschijnen halverwege het 'seizoen', dat loopt van september tot april. In deze tijd zijn de bomen in rust toestand en derhalve verhandel- en transporteerbaar met een minimum aan risico. De mogelijkheid wort niet uitge sloten dat de kwekers slechts enkele bomen 'voor de statistiek' opvoeren, om eens af te tasten wat de vraag is. Een poging tot samenwerking dus, die gedoemd lijkt te stranden. Maar: op de lijst of niet op de lijst, weinig kwekers blijven met hun produkten zitten. Op het gebied van de produktie wordt wel iets ondernomen, dat de gezamen lijke kwekers tot voordeel strekt. Maar dat c.ebeurt Is geen kwekers-initiatief. Het proefstation voor de Boomkwekerij in Boskoop pleegt continu onderzoek naar zaken als produktverbetering, kwallteitsvei betering, economischer produktiemethodes, e.d. Via consulen ten stelt het proefstation (gratis) zijn kennis ter beschikking van de boomk wekers. Deze krijgen vrijblijvend, hoe kan het anders advies over deze zaken. En kunnen daar al of niet ge bruik van maken. Innovatie" Verder pleegt het proefstation innova tie-onderzoek. Zo wordt op het ogen blik geëxperimenteerd met atoombes traling en rasonderzoek en -verbete ring. Daarnaast wordt onderzoek ge pleegd naar de zogenaamde container cultuur. Dit houdt in dat de bomen in potten, in containers, worden ge kweekt. Het voordeel hiervan is dat zij ook buiten het seizoen verhandelbaar zijn omdat de wortels bij vervoer in de potten niet worden aangetast. En dat is dan wat door de Boskoopse boomkwekers aan 'gezamenlijk' onder zoek wordt gedaan. Verder wordt uit sluitend op individuele basis geëxperi menteerd. De hiermee opgedane kennis bundelen lijkt voorlopig uitgesloten. Dat komt te veel In de concurrentiesfeer. Dat zou het Vrij ondernemerschap' wei- eens kunnen aantasten. De enige instelling, die enig succes lijkt te boeken met het bUhdeten van de krachten is de Coöperatieve Vereniging de Boskoopse Veiling. Daarbij zijn, zo vertelt voorzitter L. de Kooter. circa 275 (kleinere) aanvoerders aangesloten. On geveer 190 daarvan zijn lid van de vei ling, de rest is 'gaslaanvoerder'. Om lid te worden moet de gastaanvoerder ten- minste een hall jaar bomen van goede kwaliteit vla de veiling hebben geleverd. De Kooter verwacht dat het ledental dit jaar oploopt tot meer dan 200. Bundeling De omzet van de velling spreekt boek- delen, waar het resultaten van krach tenbundeling betreft. In het jaar van oprichting, 1974. werd voor 450.000 gulden omgezet. In 1978 was dat al op gelopen tot 5,9 mfn en vorig jaar tot 7,4 mtn. Het ziet ernaar uit dat dit jaar tenminste voor 9 min aan boomkwekerijprodukten wordt omgezet via de Boskoopse veiling. Veiling is overigens niet helemaal het Juiste woord voor deze instelling. Door het grote assortiment is veilen, in de betekenis die velen hieraan geven, niet mogelijk. De transacties vinden plaats, nadat de groothandelaren op het ter rein achter de veiling de produkten hebben kunnen bekijken. De produkten staan daar op 'kavels' van de leden uit gestald, in kleine hoeveelheden, maar wel weer in een enorm assortiment. En ondanks het getimmer aan de weg voor 'zijn* leden straks komt de vei" ling met een nieuw display met balkon- planten voor de detailhandel, een eigen Initiatief verwacht ook De Kooter niet dat ooit van een hechte samenwer king sprake zal zijn. Een rationalisatie als in de bloemisterij zal in de boomk wekerij nooit kunnen worden bereikt, zegt-hij gelaten. -ï*i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4