SCHIEDAMSCHE COURANT Gedwongen akkoord met ziekenhuisfusie Ik de proef »-r.- Rel rond Liduina Irritatie rond opvolging Veldhoven krant Op 18 maart 1380 kreeg ene Pieter Janszoon een dochter. Bijna veertig jaar was zij zwaar ziek. Zes eeuwen later wordt de Heilige Liduina nog aanbeden. Pagina drie. Hans Dorjee keert FC Viaardingen de rug toe. Sportpagina. Wethouder zet door GZ-personeel voert actie Rijnmond-brief verdeelt PvdA Niet achterop Herindeling rond William Pont Markt Westwijk officieel open Dinsdag 18 maart 1980.. - ONAFHANKELIJK DAC.BLAD -I04de jaargang no. 26575-4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klnchlondicnst 144144 SCHIEDAM EN KETTHEL in SchiedamTJit angst, dat de fusie tussen het gemeente- en het Noletziekenhuis opnieuw op losse schroeven komt te staan, heeft de gemeenteraad gisteravond ingestemd met een voorlopig akkoord. Deze gemeenschappelijke regeling is voor beide partijen verre van ideaal, yn*5"* zes jaar kei- hfinl* AnilA.hiviilalriiMti VaaIOaa*. waIiwam. jfc opleveren. VI 1 L AH M harde onderhandelingen hebben volgens verantwoordelijk wethouder Beinier Scheeres niets beters kunnen Viaardingen Wethou der Cees Bot blijft bij zijn standpunt, dat er voor de centrale accom modatie van het nieu we wijkgebouw van de Vettenoordsepolder een beheer dient te komen volgens het model van een zogenaamde com missie ex' artikel 6L Ook nu tijdens de laat ste vergadering van de commissie voor sociaal culturele activiteiten, gisteravond, weer eens duidelijk bleek dat hij voor dat voorstel geen raadsm eerderheid zal krijgen. Zowel WD als PvdA hebben zich te genstander verklaard van een dergelijke pu bliekrechtelijke be heersvorm. „Wij komen gewoon met dit voorstel en als de raad het daar in meerderheid niet eens mee is, dan zien wij wel een motie waarin verteld wordt hoe het dan wel moet," aldus de wethouder laconiek. Op de valreep heeft Rijn mond-gecommitteerde Arie van Dijk (PvdA) de fusiebes prekingen nog willen blokke ren, maar een brief van 2ïjn hand spleet alleen de PvdA- fractie. Van Dijk deelt kritiek van de CFO; deze vakbond vindt na 2es jaar de plotseling haast die gemaakt is onbegrij pelijk. Volgens de CFO wordt een fusie geforceerd, zonder dat een sociaal plan en een rechtspositieregeling voor het personeel zijn opgesteld. Gis teravond werd bekend, dat on der het personeel van het ge meenteziekenhuis (GZ) een handtekeningenactie is gestart uit bezorgdheid over het uit blijven daarvan. Verdere kri tiek is gekomen van bewo nersvereniging Schiedam- Zuid, die in de gemeenschap pelijke regeling voor de fusie geen garantie ziet voor betere gezondheidszorg in Schiedam. De gemeenteraad was echter vol lof. „Een mijlpaal in de Nederlandse volksgezondheid" noemde CDA-woord voerster Els Hellwig de intentieverkla ring. Zij prees de opstelling van het particuliere Noletzie- kenhuis en bedankte wethou der Scheeres persoonlijk voor zijn inzet bij de onderhande lingen. Pvd A-fractieleider Lou van der Stel vond evenals Hellwig, dat het voorlopige fu sie-akkoord „bet maximaal haalbare" is, temeer omdat de akkoordverklaring geen feite- liike waarde heeft, zolang niet alle partijen hebben ingestemd met het sociaal plan en de re geling van de rechtspositie, die er ter2ijnertijd toch moeten komen. „Het is geen huwelijk uit liefde, maar er zijn geen winnaars en geen verliezers," constateerde de VVD met in stemming. D'66 erkende de noodzaak die er geweest is om water bij de wijn te doen, vooral nadat wethouder Scheeres duidelijk had gesteld dat „alle rek uit het elastiek" was. Zou de gemeenteraad ook maar iets aan de tekst van de gemeenschappelijke regeling hebben veranderd, dan was volgens Scheeres een fusie van de baan geweest. Nolet liet de gemeente geen enkele ruimte meer om nog iets te verande ren, aldus de wethouder. „Maar waar praten wij dan nog over?" reageerde Nikolaj 'Dielemans daarop verontwaar digd. Het PvdA-raadshd dien de, gesteund door vier fractie genoten Verlinde, Van der Lugt, Boons tra en Van Kleef en Noordegraaf (PPR), een amendement in om de openbaarheid van de toe komstige ziekenhuisvorm te vergroten. Op last van Nolet zal het toekomstig bestuur in de regel besloten vergaderen, slechts af en toe bij wijze van uitzondering in het openbaar, en Dielemans c.s. zagen daarin te weinig garantie voor demo cratische controle. Scheeres, die er in de onderhandelings fase zelf Dielemans' mening op na hield, ontraadde nu met klem het amendement „De huidige regeling is echt het onderste uit de kan, het is be ter dan het alternatief: geen fusie..." aldus Scheeres. let amendement werd ver worpen met 22 tegen 6 stem men. Van het opposante zestal volhardden uiteindelijk Niko laj Dielemans, Arie Verlinde en Jos van der Lugt in hun bezwaren tegen het voorlopige fusie-akkoord. Stadsvernieuwing in VOP begonnen Wethouder Bas Goudriaan geeft het startsein voor de reno vatie in de VOP, Viaardingen Met het timmeren van een nieuw naamschild aan de VOP-keet en het onthullen van een groot bord in de Pieter Karei Drossaartstraat heeft wethouder Bas Goudriaan gistermorgen de stadsvernieuwing in de Vettenoordsepolder van start laten gaan. Het eerste project, de renovatie van 64 wonjjagen in de PKD, moet nog dit jaar zijn afgerond, start van de werk- len breekt een nieu- Met de zaamheden we periode .aan in. de Vlaar- dingse stadsvernieuwing en met name di|e in de VOP. Na jaren van graten gaat er eindelijk ietsgebeuren. Het kan symbolisch worden ge noemd dat hét eerste echte- project een renovatieproject is en geen nieuwbouw. Het zijn immers met name de wijkvereniging en de pro jectgroep in de VOP geweest, die zich altijd sterk tegen slo pen en neerzetten van nieuwbouwwoningen hebben verzet. Architect Van As peren van het bureau Van Asperen en Hallema kwam op dat aspect gisteren nog even terug. „Er zitten erg veel kanten aan het renoveren van oude, vooroorlogse woningen. Je kunt je inderdaad afvragen of zo'n pandje de fikse bedra- Schiedam „Dat neem je niet even achterop je fiets mee," zegt hoofdinspec teur van politie Piet van den Hengel. Hij heeft het over twintig stalen rijpla ten van elk vierhonderd kilo. Het vrachtje van acht ton werd in het weekend gestolen vanaf het bouw terrein in Woudhoek- Noord. Eigenaar is het Rotter damse bouwbedrijf Ver schoor BV. De waarde van de platen bedraagt vijfdui zend gulden. Had er ie mand binnenkort wat te bouwen? Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra tosten bezorgd in combmalie mei hel Rotterdams Nieuwsblad. $w»1 Q^OtW' Sa»®' Ad«5'- yos^co^e" oper* i naai: Ttlet gen die met zo'n opknap beurt gemoeid zijn nog waard-is,-Maar deze panden- kunnen straks de vergelij king met nieuwbouw best doorstaan, zeker als de ge middelde huurprijs van 211 gulden in aanmerking wordt genomen. Bij nieuwbouw is die huurprijs minstens de helft hoger. Daarom is reno vatie bij dergelijke projecten best de moeite van het over wegen waard." Wethouder Bas Goudriaan, die met het college lange tijd heeft be toogd dat renovatie niet mo gelijk zou zijn omdat de kwa liteit van de huizen ontoerei kend was, gaf toe het ver keerd gezien te hebben. „En als nu nog wel eens in de wandelgangen gezegd wordt: die huizen hadden eigenlijk toch tegen de grond gemoe ten, dan vind ik dat niet eer lijk. We hebben nu gezien dat het kon tegen een rede lijke huurprijs, dus nou moet er niet meer gezeurd wor den." Wwat de rest van de stadsvernieuwing betreft drong Goudriaan er op aan dat de plannen voor andere projecten nu snel worden af gerond. „We zijn hier in de wijk na tien jaar nu wel zo'n beetje uitgepraat. Nu moet er gewerkt worden." De werkzaamheden aan het eerste renovatieproject in de PKD zullen nog het gehele jaar duren. Alle achtergevels worden uit de woningen worden gesloopt, om door nieuwe te worden vervan gen. Verder wordt de gehele indeling van de huizen ver anderd. Als een en ander straks is afgerond zullen de woningen aan alle huidige eisen ruimschoots voldoen. De projectgroep voor de VOP heeft inmiddels aange kondigd dat aan het college van B en W zal worden gead viseerd, aan het bureau Van Asperen en Hallema een ver volgopdracht te geven voor het renoveren van een aan tal woningen aan de andere zijde van de Pieter Karei Drossaartstraat Hierover zal binnen afzienbare tijd een beslissing vallen. Viaardingen Een dezer da gen zal worden begonnen met de herindeling van de woo nomgeving rond de 146 Wil liam Pontwoningen in de Indi sche Buurt Het gaat om de Madoerastraat de Balistraat de Lombokstraat de Surina- mesingel en de Insulindesin- Men begint in de Madoe- Onder het toeziend oog van het volledige college van burge meester en wethou ders, politiecommissa ris Ben van Toledo en diverse gemeenteraad sleden en ambtenaren heeft wethouder Cees Bot vanmorgen om vijf over negen de nieuwe weekmarkt in do West- wijk officieel openge steld. De wethouder liet in zijn openings handeling merken dat de bekende slogan over die gulden en die daalder nog steeds op gaat: vanuit een van de kramen verkocht hij zakjes met een gulden en twee kwartjes aan hst winkelende publiek voor de som van één piek. En daar hoefde hij niet si te veel mee te leuren: dergelijke handel verkoopt zich zelf. In zijn toespraak me moreerde de wethou der, dat de gemeente raad al in 1976 had be sloten om een week markt aan de Dr. Wiar- di Beckmansingel te starten. Het college van GS ging echter niet accoord met de plannen, maar Vlaar- ^dingen werd uiteïnde- Schiedam Vandaag, op de zeshonderdste geboortedag van Liduina, Is een rel losge barsten binnen de parochie, die de rooras-katbolieke kerk ooit naar deze „heilige maagd van Schiedam" heeft genoemd. Het parochiebes tuur en de pastorale raad worden beschuldigd van im moreel, lomp en zelfs misda dig gedrag, waarvan de pau selijke nuntius in Neder land. de Nederlandse bis schoppen en ook burgemees ter en wethouders van Schie dam op de hoogte zijn ge steld. De ferme kritiek komt van een parochiaan van de Sint Liduina Rozenkrans, M. C. M. van der Goes sr, een van de strengste aanhangers van „Rome" in Schiedam en een geziene figuur in RKPN- kring. Martin van der Goes verwijt de Sint Liduina Rozenkrans Parochie „opzettelijk dood zwijgen van het zesde eeuw feest van de geboorte van de H. Liduina". Het bestuur heeft zijn parochie bedrogen, schrijft hij. „Dat U geraffineerde me thodes toepast om te verhinde ren dat ons dit eeuwfeest be kend wordt, getuigt wel het feit, dat U tracht ons al ruim twee jaar voor te bereiden op het eeuwfeest van onze paro chiekerk, die nota bene ook haar naam draagt. U denkt ons wijs te maken, dat een klomp steen van honderd jaar belangrijker is dan deze grote vrouw van onze kerk en stad," aldus Van der Goes. Volgens de parochiaan heeft de Sint Liduina Rozenkrans alle stukken, die de roomse kerk nog heeft over de Lidui na-verering, in verregaande staat van verwaarlozing laten legenheid van de sloop van de Lidumakerk. De nagedachte nis zou in ere worden gehou den door een H. Liduina Co mité, maar meer dan twaalf jaar was dat een „leeg" comité, volgens Van der Goes. Hij sig naleert dat pas drie maanden geleden „m paniek en voor de schim" twee leden in het co mité werden benoemd. Alle initiatieven, die sinds 1968 door vereerders van Sm te Li duina werden ondernomen om de gedachten aan haar leven dig te houden zoals Van der Goes schrijft: „Om zieken en invaliden alsnog gelegenheid te geven haar te bezoeken" zouden zijn doodgezwegen en desnoods tegengewerkt. Sinds de sloop van de Lidumakerk kreeg Schiedam beduidend minder toeristen, meent Van der Goes. „Schiedam was als bedevaartplaats niet meer van betekenis." Van der Goes sr is vol lof over het initiatief van de particulie re Sint Liduinaverenigmg om de Schtedamse glazenier Frits Hendenckx een gedenkmo- zaiek te laten vervaardigen Bij de gemeente Schiedam is daarvoor een subsidie aange vraagd alsmede toestemming dit teken aan te brengen op de Lmdenhof of m de omgeving van de Singelkerk. Op een ontwerp voor het mozaïek is de maagd afgebeeld op haar ziekbed, geflankeerd door het oude en het nieuwe stadswa pen van Schiedam. Vanavond houdt de vereni ging een eucharistieviering in de kapel van hutze Fran ke iand aan de Lidumastraat. De herdenking begint om zeven uur. Zie ook pagina drie. Viaardingen Onder gemeentepersoneel en raads leden is irritatie ontstaan over de wijze waarop de vacaturevervulling van het scheidende hoofd van de secretarie-afdeling openbare werken, de heer Veldhoven, tot nu toe is gegaan. Vanavond zal de commissie personeelszaken in speciale zitting bij eenkomen om nader geïnformeerd te worden over de gevolgde procedure. De vergadering vindt plaats op aanvraag van het raadslid Ge rard Boender (PvdA), daarin mede gesteund door Floor Quast (WD). Ook het CDA zou behoefte hebben aan een dergelijke extra vergadering. Gerard Boender vraagt om o- peaing van zaken in de tot nu weten of de Centrale Perso neelsdienst, het personeel zelf en de betrokken wethouders (Bot en Goudriaan) wel van het begin af in voldoende mate zijn ingeschakeld. Het ongenoegen richt zich voornamelijk op gemeentese- verweten. Op de afdeling waarvoor een nieuwe chef aangetrokken moet worden, is momenteel een onderzoek gaande naar de werkomstan digheden en men neemt het Duinkerken kwalijk dat hij dit Onderzoek nu doorkruist. Boender „In hoeverre onze indruk dat Duinkerken eigen handig opgetreden heeft juist is zal tijdens de extra vergade ring moeten blijken." Boender, die de naam van de gemeente secretaris overigens niet in zijn aanvraag tot de vergadering vermeldt, wijst op de richtlij nen die gevolgd dienen te worden bij een sollicitatiepro-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1