STAD/STREEK De heilige maagd leed. haar leven V erpleeghuis Maassleis mikt op 180 bedden Delftse psychiater relativeert Li duin a Volkstoneel in Passage Popoverleg zoekt losse muzikanten Kledingbeurs in Harmonie Diefstallen 'Eer het er staat zijn we vijf a zes jaar verder...' -m dinsdag 13 maart 1S80 VD/SC/WW Schiedam Precies zes honderd jaar geleden werd in een eenvoudig Schiedams gezin Liduina Pietersdochter geboren, een gewoon meisje dat in haar prille jeugd vele be wonderaars van het ande re geslacht had, maar be kend is geworden als de heilige maagd van Schie dam. Een eenvoudig onge lukje op haar vijftiende jaar kluisterde haar de rest van haar leven aan bed. Toch is dat leven bepaald niet ongemerkt voorbijge gaan. Anno 1980 bevinden zich in het Schiedamse ge meentearchief (Korte Ha ven) ongeveer tweehonderd boeken en kleinere studies over Liduina. Haar dood maakte van Schiedam een bedevaartsoord. Duizenden mensen trokken in 1433 naar Schiedam om afscheid van haar te nemen. In dat jaar kwam een eind aan het lij den van „die maghet te Schiedam". Achtendertig jaar had zij ten gevolge van dat ongelukje een val op het ijs geleefd op een zwaar ziekbed, geteisterd door gapende open wonden, inwendige gezwellen, koort sen en hoofdpijnen. Dankzij de biografie van franciscaan Joannis Brugman over Li duina weten wij veel van haar leven. Brugman (de pa ter die zo praten kon) door Bas van Beek schreef de biografie, die in. 1498 in Schiedam werd ge drukt, aan de hand van gege vens van een zekere Jan Gerlachszoon. Van Gerlachsz is weinig bekend, maar aan genomen wordt dat hij enige jaren Liduina's huisgenoot was. Volgens Brugman dronk zij een halve liter vocht per week en voedde zich slechts met de hosties, die zij vanaf haar achttiende jaar van de franciscanen kreeg toebe- diend. Drie jaar daarvoor was Li duina dus gevallen, tijdens Het lichaam van Liduina wordt aan de zuidkant van de Grote of Sint Janskerk begraven (houtsnede uit 1498). Schiedam-—De eigenaar van café De Goudsbloem aan de Sint Anna Zusterstraat heeft bij de politie aangegeven dat er in het café is ingebroken. De daders kwamen via het raam naar binnen en namen circa duizend gulden mee. De schade bedraagt vijfentwintig gulden. In de Willem de Zwijgerschool aan de Sinte Liduinastraat werden dit weekeinde alle lo kalen grondig doorzocht. Er werd ondermeer een koffieau- tomaat opengebroken. De "buit bedroeg geld. postzegels en een cassetterecorder met een totale waarde van ruim vijfhonderd gulden. De schade bedroeg en kele honderden guldens. Accu's werden zaterdag gesto len uit laadruimtes aan de Ad miraal De Ruyterstraat en op het Emmaplein. De totale waarde bedraagt circa dertien honderd gulden. Een 67-jarige vrouw uit Spij- kenisse heeft bij de politie ge klaagd dat zij in de streekbus naar Spijkenisse werd besto len. Zij vermist haar tas met diverse spullen en tweehon derd gulden. Zij vermoedt dat een ongeveer dertigjarige vrouw, die voor haar zat en zich nogal vreemd gedroeg, haar de tas heeft weten te ont futselen. Een 44-jarige Schiedammer had zaterdag even een bood- schappenkarretje met levens middelen en een mantel voor de deur van de supermarkt Albrecht aan de 's-Graveland- seweg laten staan. Toen hij te- - rugkwam bleek de kar te zijn verdwenen. Schiedam Het Amsterdamse Volkstoneel zet vanavond Potasch en Perlemoer op de planken van het Passagetheater neer, in een regie van Jules Croiset Ook morgenavond wordt het door Eli Asser bewerkte verhaal van de twee aloude hofleveranciers van textiel in de Schie damse schouwburg/bioscoop gespeeld door onder anderen Lex Gouds mit, Hans Boskamp, Dick Scheffer en Carry Tefsen. Passage heeft beide voorstellingen pas laat kunnen boeken. Er is dan ook nog volop plaats. Aanvang, vanavond zowel als morgen, is kwart over acht. Potasch én Perlemoer is in de uitvoering door het Amsterdams Volks toneel een muzikale komedie. Potasch en Perlemoer laat een dagelijkse situatie zien, waarin mensen constant ruzie zoeken maar veel van el kaar houden. J In het Volkstoneel ontbreekt vanavond wegens ziekte Mimi Kok. Suze Broks neemt haar rol van Schoontje Klein over*. Wie eerst meer wil weten kan bellen via 35.45.94. Vlaardingen Het Popoverleg Vlaardingen, de overkoepe lende organisatie voor mensen die zich actief met de populai re muziek bezighouden, begint langzamerhand wat meer ge stalte te krijgen. Het overlegorgaan, dat haar zetel heeft in het nieuwe ge bouw van het OJC, zet zich onder meer in voor losse mu zikanten door sessions te or ganiseren en probeert ook in aangesloten groepen zoveel mogelijk te steunen. Het Popoverleg bemiddelt ook voor optredens in de re- fio en daarbuiten. In de toe- omst wil men zich ook be zighouden met het organise ren van openluchtfestivals, cursussen en dergelijke. Groepen die op dit moment al bij de organisatie zijn aan gesloten zijn Alcatraz, Wij- vern, Stormy Monday, Sprouts, Spectrum, Slipover; Golden Leaf, Daisy, Kickers en Crime. Als losse artiest zijn ingeschreven Rob Ram- saram, Remi Beijert, Aad Tulp, Piet Bakker, Paul Ha- velaar en Jaap van Egmond. het spelen met haar vriendin op bevroren water in Schie dam. Zij brak een rib, het geen niet wilde genezen. Een inwendig gezwel maakte, haar doodziek. Al haar hoop en vertrouwen putte ze uit haar geloof, dat voor pater Warhout uit Utrecht reden was om zich het leed van het "meisje aan te trekken. In de parochiekerk berispte hij de Schiedammers, dat zij Lidui na niet hielpen. Het leed van Liduina groeide en de bevol king raakte volgens de over levering steeds verbaasder van haar kracht om door te leven. Toen zij twintig was kreeg zij visioenen, die in haar latere verering werden uitgelegd als Gods wonderen. Zij reis de in haar dromen naar de heilige plaatsen, terwijl fami lie en bekenden haar li chaam zagen gloeien alsof zij in brand stond 20 staat het geschreven. Mensen begonnen haar te aanbidden. Armen, 2ieken en nieuwsgierigen trokken naar het huis aan de Kreu- pelstraat om de in hun ogen heilige maagd te bezoeken. Heilig werd zij echter nooit verklaard. Haar verering kreeg wel de kerkelijke goedkeuring. Zij had van haar lijden een beroep gemaakt. Liggend op een houten plank takelde zij steeds verder af, steeds maar de kracht puttend uit haar geloof. Het minime vocht en voedsel en de vervuilde ruimte zorgden ervoor dat zij steeds verder achteruit ging. Toch bleef zij goed en zach taardig van karakter. De ge hele erfenis van haar moeder gaf zij aan de armen en aan een van haar broers, die na zijn dood overigens wel grote schulden, achterliet. De Schiedamse pastoor An- dries wantrouwde het gebeu ren rond Liduina. Hij vertel de de bevolking dat verkeer de mensen gebruik van Li duina maakten. Zelf nam hij de proef door Liduina een ongezegende hostie te geven, die de maagd van Schiedam volgens Brugman meteen weer uitspuugde. Regenten en zelfs de bischop kwamen er aan te pas om Andries op de vingers te tikken. Ook dankzij dit incident werd Schiedam de laatste jaren van Liduina's leven een ware bedevaartsplaats. Mager als een lat, van onde ren wegrottend, met een ge spleten misvormd gezicht en in het donker liggend stierf Liduina op 14 april 1433. Zij lag enkele dagen opgebaard in een kist op haar bed, waar zij 38 van haar 53 levensja ren had geleefd. Het verhaal vertelt verder dat, toen zij stierf, zij heerlijk zoet en geurig rook en dat zij ook weer wonderschoon was ge worden. Onder haar hoofd werd volgens Brugman een Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de stichting Unie van Vrijwilligers (UW) houdt op 1, 2 en 3 april weer haar jaarlijkse kledingbeurs in De Harmonie aan de Sehie- damseweg in Vlaardingen. Het gaat ditmaal om de vooijaars- en zomerkleding. Op dinsdag 1 april, van 14.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, wordt dc dag van de inkoop gehouden. De UW stelt als voorwaarde dat de kleding schoon, modieus en geheel in orde is. Verder ko men niet in aanmerking voor inkoop: onderkleding, schoe nen en babykleertjes. De taxa- tie van de kleding wordt ge daan in overleg met een taxa- trice van de UW. Twintig procent van de opbrengst is voor de UW ter bestrijding van de gemaakte kosten. Op woensdag 2 april, van 10.00 tot 15.00 uur en van 19.0D tot 21.00 uur, vindt de verkoop van de kleding plaats. Op don derdag 3 april van 10.00 tot 12,00 uur vindt de afrekening van de verkochte kleding plaats en kunnen de niet-ver- kochte kledingstukken weer opgehaald worden. Inlichtingen over de kleding beurs kunnen verkregen wor den bij mevrouw C. Helleman (telefoon 35.01.02) en mevrouw L. M. Kranenburg (telefoon 34.38.63). Groeton is een groep apart. De liefde voor toneel van de amateur, een flink stuk vakbekwaamheid van de beroeps plus een op beide terreinen vrij zeldzaam perfectionisme: dat alles bij elkaar resulteert In Iets, wat je misschien Groeton's „vakllefde" zou kunnen noemen. Het bleek het afgelopen weekend eens te meer tijdens de première die het toneelgezelschap bracht van zijn interpretatie van „De Schaduwkuir. d'ensemble". In hett. •kt, r- Het POV heeft de bedoeling, in de komende periode nog veel meer artiesten en groe pen in te schrijven. Wie be langstelling heeft is welkom op de vergadering, die op 19 zakje met geronnen traan druppels gelegd, die met bloed waren vermengd. Li duina zei hier zelf over dat dat haar rozen, waren. De maagd van Schiedam werd aan de zuidzijde van de Gro te of Sint Janskerk begra ven. Tussen 1434 en 1500 werd de kerk verbouwd. Sindsdien zijn er allerlei the orieën waar dat graf is geble ven, De beenderen zijr. in ie der geval over verscheidene kerken verdeeld. Het laatste boek over Lidui na verklaart het leven van Lidiuna vanuit een heel an der oogpunt. Het is geschre ven ter gelegenheid van haar zeshonderdste geboortedag door de Delftse psychiater P. J. Stolk, die voor elk ziek tebeeld of verschijnsel een diagnose stelt, Zo wijt Stolk de visioenen die Lidiuna had aan de hevige koortsen, dte met allerlei droombeelden gepaard gingen. Waarom de maagd van Schiedam? Vol gens Stolk raakte Liduina zo in de ban van haar afkeer te gen erotiek en mannen dat zij haar vlucht zocht in het verwoesten van haar li chaam. Hierbij kwam zij meteen dichter bij Jezus. Door de verschijnselen te verklaren heeft Stolk Lidui na als een gewoon mens ge tracht te beschrijven, H< boek heet dan ook niet vac niks „De maagd van Schk dam", een kritische hagic grafie levensbeschrijvin van een heilige). Toch zullen vele Schiedam mers en niet-Schiedammei Liduina als een heilige bli; ven beschouwen. Zo zal van avond om zeven uur in d kapel van huize Frankelan aan de Liduinastraat ee: plechtige eucharistievierin plaatsvinden. Op zondag 2 april heeft de Sint Liduina vereniging een stille omgan georganiseerd, die eveneen bij huize Frankeland zal be ginnen. Maassluis-Met de nodige voortvarend heid en in goed overleg met Schiedam en Vlaardingen pakt Maassluis de reali sering van een verpleeghuis binnen haar gemeentelijke grenzen aaïi. De benodig de aanvragen en verklaringen die goed keuring van het rijk behoeven zijn de deur uit. Het gemeentelijk initiatief De raadsleden hadden wei nig moeite om in te stemmen met de intentieverklaring, die inhoudt dat de initiatief nemer (de gemeente Maas sluis) zich terugtrekt ten gunste van het bestuur van. „Driemaasstede". Évenals het Zonnehuis in Vlaardingen en het Schie damse Driemaasstede zal het Maassluise verpleeghuis een regionale functie krijgen. Nauw overleg tussen de drie verpleeghuizen zal ook in de toekomst noodzakelijk blij ven. Waar het Maassluis be treft zal de gemeente een vinger in de pap en aan de pols blijven houden. Zowel in de bouwcommissie als in de Raad van Bestuur en het dagelijks bestuur zullen ge meentelijke vertegenwoordi gers zitting nemen. werd overgenomen door het bestuur varl het_ verpleeghuis „Driemaasstede"t<| Schiedam. „We weten ons op deze wijzil verzekerd van de nodige kennis van za<| ken op dit gebied" aldus wethouder varl Eek tijdens de laatste vergadering meJ de raadscommissie voor Volksgezond'! heid. 1 Op streek A. J. van Beers, hoofd van de afdeling Volksgezondheid van Maassluis licht toe: „We 2ijn al een aardig eind op streek met onze planvor ming. We hebben "bepaalde ideeën die een unicum voor Nederland zouden betekenen als ze worden uitgevoerd. Naast het verpleeghuis zou den we een dienstencentrum en een aantal bejaardenwo ningen willen bouwen, be doeld voor echtparen waar van één partner ziek wordt en die men, in hun laatste le vensfase, zo min mogelijk wil scheiden. Op deze wijze zou je een enorm stuk wel zijn kunnen creëren en veel verdriet kunnen voorko men." Het Maassluise verpleeghuis zal. als alle plannen worden goedgekeurd, plaats bieden aan 180 bedden. De helft van dit aantal is bestemd voor li chamelijk zieken; de overige negentig voor geestelijk ge stoorde bejaarden. Wethou der van Eek: „Het ligt in de bedoeling deze twee catego rieën strikt gescheiden te houden. De opvang, verple ging en revalidatie van deze twee groepen vereisen een verschillende aanpak. De praktijk wijst uit dat het overgrote deel van de soma tisch zieken bejaard is, zodat we voor de verpleging en re validatie van jongeren voor lopig op het Zonnehuis in Vlaardingen blijven aange wezen. Bij de opzet zoals die ons voor ogen staat moet het echter mogelijk zijn om, bij gebleken behoefte, ook een afdeling voor jongeren te realiseren". Centrale ligging Waar het Maassluise ver pleeghuis zal komen is nog s niet duidelijk. De grond is de zie i Gté van Eek: nog vijf tot zes jaar wachten... Dr. E. Wolfs: herverdeling van bestaande bedden bes tand... trale en goed bereikbare lig ging. Wethouder van Eek: „We kunnen proberen de zaak in een stroomversnel ling te krijgen, maar we moeten er toch op rekenen dat er vijf a zes jaar over heen kunnen gaan eer het verpleeghuis er staat." Over net functioneren van verpleeghuizen in regionaal verband zegt dr. E. Wolfs, di- door Tineke Diepenhorst. recteur van de G. G. en G. D. en tevens adviseur van De Driemaasstede: „Wanneer het Maassluise verpleeghuis gereed zal zijn moet er een herverdeling komen van het bestaande beddenbestand in de regio. Daarbij zullen ook nekenhuizen worden be ll den vaak worden bezet dootI patiënten die er eigenlijlj niet thuis horen. Ik denï I daarbij met name aan de gip I spatienten. Deze menseij I kunnen in een verpleeghui'! even goed revalideren als ii V een ziekenhuis. Bovendien i'l het mijn persoonlijke meninj' I dat het beter en gezonder i I om een verpleeghuis niet til bevolken met ca. 95% bejaar'l den, zoals nu gebeurt. Afde I lingen voor jongeren kunnei I zo'n geheel wat oppeppen! En een jongerenafdeling ii I Maassluis met een capacitei I van ca. 30 bedden lijkt mil niet ondenkbeeldig." Gedifferentieerd Dr. J. de Graaf, geneeshee 1 directeur van het Zonnehui I in Vlaardingen: „Bij de opze 1 van een verpleeghuis voo. I somatisch zieken en geeste I lijk gestoorde bejaarden i[ het noodzakelijk dat men ge 1 differentieerd denkt. Mei I dient een duidelijk onder scheid te maken tussen pa tienten die verpleegbehoef 1 tig, verzorgingsbehoeftig ei I begeleid ingsbehoef tig zijn 1 Ook moet men weer uitsplit j singen kunnen maken vat 1 „lichtere" naar „zwaardere* I gevallen. Het komt vaal I voor dat bejaarden, die soma I tisch ziek een verpleeghui-1 binnenkomen, na kortere o langere tijd ook geestelijk af L takelen. Maar of dat proce I nu vlug of langzaam gaat het is in strijd met de gang i bare normen om deze menil sen dan maar naar een andej I tehuis over te brengen. D(4 inmiddels vertrouwde omge I ving van het verpleeghuis 11 dan een laatste houvast, da I men ze niet mag ontnemen! "Wanneer de nodige gediffe rentieerdheid aanwezig 11 kunnen er intern kleine ver I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3