SCHIEDAMSCHE COURANT Rusthuis te duur voor woningbouw Ik neem Pastoor wijt Lictulsia-rel aan emotie 9CBA twee slaehtig ©ver Zestieiihoyeii9 SOS en Goudriaan eens èn oneens College Iaat de raad maar raden krant II M 'T.»-"000"1 Status commissie heetste hangijzer Huur na renovatie 230 gulden Bejaarden verhuizen deze zomer 'Dom gepeupel' Geparkeerde auto's geramd Ook WO V wil 30 km/uur Westgaag afgesloten He Kloe weer open Brandje bij Cincïnatti Woensdag 19 maart 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -104de jaargang no. 26576ePAGWA''! Broers vest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 klachtend tenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL De kapel bij huize Frankenland stroomde vol voor de viering van de zeshonderdste geboortedag van het Schiedamse meisje Liduina. SCHIEDAM Alle woede op de Sint Liduina Rozenkrans Parochie kan volgens de huispastoor van Frankenland wor den verklaard uit „onbegrip uit emotie en sterke begaand- heid met de verering van de heilige Liduina". De pastoor van bejaardente' huis Frankenland zei dat gis teravond tijdens de eucharis tieviering ïn de kapel aan de Warande, bij de Sint Liduina- straat, waar over de honderd rooms-katholieken bijeenkwa men om de zeshonderdste ge boortedag te vieren van Liede wij Pietersdochter, later be roemd als de maagd van Schiedam, Liduina. Ook Schiedams burgemeester John te Lqo en zijn echtgenote woonden de kerkdienst bij. De huispastoor van Franken land doelde met „onbegrip uit emotie" onmiskenbaar op de brief, die de orthodoxe Schie dammer Martin van der Goes senior heeft geschreven aan de pauselijke nuntius in Neder land, aan mgr. Simonïs in Bot terdam en de andere bisschop pen in Nederland en aan het Schiedamse college -van B. en W. Van der Goes zou ten on rechte de conclusie hebben ge trokken, dat zijn parochie van de heiligenverering van Lidui na afwil. Schiedam De PvdA in Schiedam verwijt zijn coalitiepart ner, het CDA, een sterke tweeslachtigheid bij besluitvor ming over luchthaven Zestienhoven. Socialistische woord voerder Nikolaj Dielemans: „Het CDA heeft het college werkprogramma onderschreven, waarin sluiting van Zes- tienhoven wordt nagestreefd. Maar als wij proberen dat doel te bereiken door bijvoorbeeld het actieve Comité Anti- Bulderbaan subsidie te verlenen, dan stemt het CDA daar tegen. Dat is volstrekt onbegrijpelijk." Vlaardingen Ondanks het feit dat het Stedelijk Overleg Stadsvernieuwing (SOS) en het gemeentebestuur het ïn veel opzichten met elkaar eens zijn, blijven toch een paar diep gaande verschillen tussen deze twee groeperingen bestaan. Dat concludeert het SOS na een aantal gesprekken dat het met wethouder Goudriaan voerde over de inhoud van de nota organisatie stadsvernieuwing. Dinsdag 24 maart zal de commissie stadsontwikkeling een extra vergadering wijden aan het overleg met het SOS. Tijdens de gesprekken lussen wethouder en SOS passeerde een grote hoeveelheid onder werpen de revue, verband houdend met de politieke dis cussie rond de binnenkort te verwachten nieuwe nota stads vernieuwing. Over de heetste hangijzers daarvan werd ech ter geen overeenstemming be reikt. Belangrijk struikelblok bijvoorbeeld blijkt de status van een eventueel in het leven te roepen raadscommissie stadsvernieuwing te zijn. Het SOS wil dat de coördinatie van en controle op het gehele stadsvernieuwingsbeleid in handen van deze commissie komt te liggen; een groep raadsleden dus die knopen mag doorhakken als er stagna tie optreedt Wethouder Goudriaan heeft zich in het verleden al meer malen falikant tegen een der gelijke status verklaard. Ook hij gelooft dat het creëren van een nieuwe commissie nuttig is, maar meer dan een zwaar wegende adviserende stem mag deze commissie volgens hem niet krijgen. De coördina tie behoort zijns inziens in fei te in handen te blijven van het college, al noemt de wethou der dat dan „een stuurgroep bestaande uit drie wethou ders." Een ander discussiepunt blijft toch ook de aanstelling van zo genaamde extern deskundi gen. Hoewel Goudriaan in firincip© bereid lijkt de wense- ijkheid van zo'n onafhanke lijk deskundige voor de bewo- nersgroepen in de nota op te nemen ziet hij wat betreft de financiering grote bezwaren. Het SOS vindt echter dat het niet bij een principeverklaring moet blijven, maar dat er daadwerkelijk gezocht moet worden naar mogelijkheden om die extern deskundigen aan te stellen. Een zaak waar over evenmin overeenstem ming werd bereikt betreft de mandatering van ambtenaren bij stadsvernieuwingsprojec ten. De diverse geschilpunten zullen tijdens de extra com missievergadering uitgebreid aan de orde komen. .'iiiniiiiiniiiiiiiiifmiinijiiiiiiimiiifiiiiimiiiir Schiedam Na renovatie zul len de 52 woningen van de Volkshuisvesting, die in de Gorzen alsnog opgeknapt gaan worden, een gemiddelde huur waarde van 230 gulden per maand hebben. Dat zei maan dagmiddag Gerard Prins, di recteur van de gezamenlijke woningbouwverenigingen (SSSW), tijdens een vergade ring in het stadskantoor. Bij de renovatie zullen geen wonin gen worden samengetrokken; het blijven er 52, De woningen in de omgeving van de Heen- vlietsestraat zouden aanvanke lijk gesloopt worden. ii!iii)iiiiiiinii)iiiniiiuii]tiiuiuiinniiiHii!iii]i Schiedam De gemeente Schiedam zal geen vinger uitsteken naar het her vormd rusthuis aan de Tuinlaan 58, dat naar ver wachting deze zomer vrij komt, Aankoop van het be jaardenhuis betekent vol gens wethouder Chris Zij develd „een strop om de ge meentelijke nek". Het is te duur. De gemeente zal dan ook geen onderzoek instel len naar de mogelijkheid in het rusthuis wooneenhe den te realiseren voor al leenstaanden en tweeper soonshuishoudens, zoals deze week is geopperd door de Jonge Socialisten van de PvdA. Al anderhalf jaar staat vast, dat het Nederlands hervormd rusthuis gaat sluiten. De pro vincie Zuid-Holland is gelei delijk gestopt met subsidië ring. De andere bejaardente huizen in Schiedam moeten zorgen voor opvang van de huidige inwoners. Op die ma nier zou de huisvesting van bejaarden in rusthuizen fi nancieel beter zijn geregeld. De bejaarden aan de Tuin laan hebben zich aanvanke lijk fel tegen sluiting van hun rusthuis verzet. Zelfs werden in het gebouw acties, compleet met spandoeken, gehouden. Hun visie is dat het rusthuis ideaal gelegen is voor oude mensen: dichtbij het centrum van de stad en toch in een rustige en pretti ge omgeving. Het laatste jaar bleek sluiting echter onaf wendbaar. Vermoedelijk zul len de laatste bejaarde inwo ners in de zemer verhuizen. Overigens is dat al een jaar later dan aanvankelijk de be doeling van het provinciaal bestuur was. Het hervormd rusthuis aan de Tuinlaan is voor de gemeente Schiedam te duur om weningen voor een- en "tweeper soonshuishoudens In te realiseren. Ook voor andere gebouwen in Schiedam zijn suggesties gedaan voor realisatie van kleine woningen (huisvesting voor 1 2, zoals dat heet). Hans Konings, namens de Jonge Socialisten lid van de gemeentelijke stuurgroep voor huisvesting van alleen staanden en tweepersoons huishoudens (HVAT), noem de naast het rusthuis aan de Tuinlaan: het pakhuis op het Rijnben de-complex in Schienoko, dat als enige van de opstallen niet wordt gesloopt. voormalig weeshuis De Lindenhof aan de Lange Achterweg. internaat De Uitkijk bene den aan de Hoogstraat. het vroegere gebouw van de sociale dienst aan de Nieuwstraat, waar momen teel de politie een bijkantoor tje heeft. Geen van deze ideeën kan vooralsnog uitvoerbaar wor den genoemd. Wethouder Zijdeveld ontkende dat het ministerie in principe reno vatieplannen voor het Rijn- bende-pakhuïs te duur heeft genoemd. Voor de Lindenhof Dielemans verkondigde die mening na de gemeenteraads vergadering van maandag avond in het stadskantoor. De VVD was over die subsidie verdeeld: Cor van Tilborg en Gerard Verhulsdonk waren voor steun aan het comité, An nie Renskers en Ien de Jong spraken zich ertegen uit. Confessionele spreker Piet Poot vond samen mèt Rens kers—dat de jaarlijkse subsi dieverlening aan het comité te veel een automatisme wordt. „Het comité kan alleen be staan dankzij die subsidies en enthousiasme ïs er binnen die club trouwens toch al niet meer," aldus Poot, die van de vliegherrie geen last zei te hebben, maar nadrukkelijk stelde zich daarmee noch voor noch tegen Zestienhoven zelf te hebben uitgesproken. Noordegraaf (PPR) en Zijde veld (PvdA) vonden het bei den geen wonder dat er geen enthousiasme meer is: het aan tal vluchten nam de laatste ja ren af en het was een grote te genslag toen in Den Haag toch weer plannen voor uitbreiding van het vliegveld gemaakt gingen worden. Schiedam Te vaak laten burgemeester en wethouders de gemeenteraad in het on gewisse over antwoorden, die zij aan brie venschrijvende Schiedammers zullen stu ren. CDA-raadslid Aad van Lingen wil daarom in de toekomst meer duidelijk heid. Hij tikte het college tijdens de raadsvergadering op de vingers en infor meerde vervolgens nadrukkelijk, wat BenW nu pree?'-, zullen antwoorden aan de rechtswinl eze stichting had de ge meente schri ik op de hoogte gesteld van enkele aL waarbij huurders van particuliere woningen in Schiedam ten onrechte de rioolbelasting in de huur krij gen doorberekend. Wethouder Reinier Scheeres zei Van Lingen in te stemmen met de brief van stichting rechtswinkel. Hoewel beroep tegen zulke handelingen moet worden aangetekend bij de burgerlijke rechter, wil Scheeres desnoods een proefproces uitlokken om het ook als gemeente eigenaars van woningen onmo gelijk te maken om onrechtmatig het riool recht door te berekenen. gaaij/fzal-«at I fsrug' tijdenwaarin ,De.:ÖveP£ gewone m behandelen," lÉilöuh ©cn: niet:hiis';tc .'versta-; glL^urdtosï college fcurgérsLdle: bij het friikkiola - verbandrost dejstljgihg Van de energie- tarieven. - v Th.| het ontwerp-antwaord noemt bet college de? ver hoging van de energieprij zen „één van de ten dien- •st© staande middelen" om :de gewone burgers het jwat zuiniger aan te laten doen: Précleè over dat ar- gument SP; gestrui- keld.: LDe cijfers wijzen uit dat tarietevérhogingen niet lelden tót minder ver bruik bij de kleinverbrui kers. Ben W Jmbëtcri dan maar eens aantonen hoe de kleinverbruikers dan zouden moeten bezuinigen en waarop," schrijft de partij aan de commissie voor financiën en bedrij ven, die morgenavond het ontwerp antwoord zal moeten bespreken. Berkel en Rodenrijs Een 36-jarige Berkelaar heeft vannacht op de Sterreweg in Berkel met zijn auto drie ge parkeerde auto's geramd. Hij meldde zich een half uur later telefonisch bij de poli tie. Een blaasproef wees uit dat er alcohol in het spel was. Een bloedproef werd geweigerd. De man bleek tijdens het ver hoor een ontzegging van het rijbewijs te hebben wegens een veroordeling. De man werd, e venals zijn 42-jarige medepas-schadigd. sagier, niet gewond. De auto's waren allemaal flink bescha digd. Op de Noordeindseweg bij de Wilgenlaan heeft gistermiddag een 20-jarige Berkelaar even eens een geparkeerd staande auto geramd. Hij zou de macht over het stuur verloren zijn. Hij en zijn 16-jarige passagier werden met verwondingen aan het hoofd per taxi naar het St Franciscusziekenhuis in Rotterdam overgebracht De auto's werden zwaar be- V oorbu rg De stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (WOV) is het volkomen eens met het Vlaardingse gemeentebe stuur over het instellen van de mogelijkheid, de maxi mum snelheid in de bebouw de kom terug te brengen tot 30 kilometer per uur. Het in voeren van die snelheidsbe perking is een van de maat regelen, die het WOV heeft genoemd om het verkeer veiliger te kunnen maken. Zoals bekend heeft het Vlaardingse gemeentebe stuur aan de minister ge vraagd, een dergelijke maat regel op bepaalde plaatsen bij wijze van proef te mogen in stellen, maar de minister reageerde- daar vooralsnog afwijzend op, omdat het wet telijke kader nog ontbreekt. Maasland De Westgaag zal in verband met de aanleg van de persleiding De Lier-Maan land-Maassluis in de nacht van 27 op 28 maart worden afge sloten. Om 19.00 uur gaat het rij-verbod in en 's morgens om 6.00 uur is de weg weer f vrij. is er nog een sociaal-culturele bestemming, waarover de PvdA-fractie in de gemeen teraad echter verdeeld is. De Uitkijk wordt door de ge meente Schiedam niet als te handhaven gebouw be schouwd in verband met an dere bestemmingen in de binnenstad. Voor het oude gebouw van de sociale dienst maken de gezamenlijke wo ningcorporaties (SSSW) eert plan-in-vogelvlucht om de fi nanciële haalbaarheid van renovatie aan te tonen. I n Vlaardingse beroepsbrandweer krijgt er zes man bij. Pagina drie. Maggie McNeal op benefietbal in Schiedam. Pagina drie. JudokaLiesbethBeeks laat studie prevaleren. Pagina vijl. MaassluisHet verhaal in deze'krant over jeugd- socïëtiet De Kloe in Maassluis, die niet meer opgewassen was tegen de terreur van een plaatse lijke jeugdbende, heeft de nodige gevolgen gehad. Dezer dagen is er een ge sprek geweest tussen burgemeester J. van Es en enkele bestuursleden van De Kloe. De burge meester gaf onomwon den toe dat hij achter het bestuur van de sociëteit staat en zegde toe dat bij moeilijkheden de politie- onmiddellijk ingescha keld kan worden. Eén te lefoontje is genoeg. Be stuurslid Hans Warbout zichtbaar opgelucht: „We kunnen nu gelukkig weer gaan draaien." Vlaardingen Het doorspuil ten van een acetyleenfles wal er indirect de oorzaak van, dal maandagavond een brandjl ontstond in een bedrijfshal van Cïncmatti aan de Schiel damsedijk. Het ongeval gel beurde nadat men een legl gasfles had vervangen dool een volle, waarbij onvoldoenl de druk werd geconstateerdI Bij een poging dit euvel ie verl helpen raakte het gas in bram door een vonk die van eei| slijptol sprong. Bij de bluswerkzaamheden I die de gealarmeerde brand I weer moest verrichten, ont I stond in de bedrijfshal nog al wat waterschade. "Persoonlijk- f ongelukken deden zich niej voor. waarflfffui het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met hel Rotterdams Nieuwsblad. O Svuut O 9 »re\et00 «o0oö°°a 234 3000^ »»»g O»»'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1