STAD/STREEK 3 Geli j kwaar digheid in proj ectgroepen' Kethel jodelt Vluchtelingen op benefietbal COOP ffafèent Uzéff Soms voel ik mij net die neger van dat affichewiens hoofd op een citroenpers wordt uitgeknepen9 Goudriaan over stadsvernieuwing: VlLLERIUS Trafohuis total loss: schade 80 mille Lezing van Historische Vereniging Fancy fair leverde 6000 gulden op donderdag 27 maart 1980 VD/SC/WW Met alleen avant avanti help je geen vluchteling Schiedam/Vlaardm- gen Zij fladdert door de riante kamer, maakt wilde bewegingen on danks het koffieblad ;met thermosfles en kop; 'jes in haar hand en zij maakt een krassend ge luid dat door merg en been gaat. „Dat arme .beestje ging te keer, zeg, mee, niet normaal meer, zó zielig om te horen." Mevrouw E. M. Marcus- Spring in 't Veld heeft het echt warm gekregen van haar inlevingsver mogen. Opnieuw speelt zij het vogeltje na. Zij krast klagelijk, slaat haar handen uit om te vliegen maar valt in de kussens op de bank neer. De spreeuw in de regenpijp achter haar woning heeft het niet ge makkelijk gehad, dat is aan Bep Marcus wel te merken. Maar het dier tje is weer gevlogen, vrij als een vogeltje in de lucht, uit de pijp be vrijddie redding was eigenlijk vluchtelingen werk heel in 't klein. De buitenlanders, met wie Bep Marcus doorgaans te maken krijgt, zijn in hun eigen land zo'n beetje vogelvrij en lopen een flinke kans bij terugkomst in een gevangenis, folterka mer of eenvoudig graf te be- landen. Als zij over die vluch- telingen praat, is Bep Marcus heel wat rustiger; geen wilde - gebaren, geen weeklagend ge- - piep. Toch: „Ontzettend ze- nuwachtig zijn die mensen ;vaak, als zij in Nederland aan- Alle vluchtelingen, die de laatste jaren in Schiedam en Vlaardingen onderdak hebben gekregen, steunen het benefietbal dat zaterdagavond wordt gehouden In Musis Sacrum in Schiedam, aan de Lange Haven. Doel van het bal is de afdelingen Schiedam en Vlaardingen van de vereniging vluchtelingenwerk Nederland (WN) financieel te steunen, omdat zulk vrijwilligerswerk niet gesubsidieerd best een opwarmertje kan gebruiken. Om het belang van dit werk te onderstrepen hebben alle vluchtelingen in dit gebied, twintig in getal, toegangskaarten gekocht voor het benefietbal. Dat begint zaterdagavond om acht uur. Het programma is gevarieerd: Maggie MacNeal, buikdanseres Yoni- na, de Rudolf Fitskie Dancers, de Blazing Aces, Continental Blue, Daddy's Jazz Bunch en Lime light. Het bal wordt voorafgegaan door bowling kampioenschappen voor Schiedamse en Vlaar- dingse gemeenteraadsleden. Presentator ïs Gé Krommenhoek, enkele jaren geleden een bekend fi guur in de Schiedamse sport. Over het doel van het benefietbal, vluchtelingen werk, gaat bijgaand artikel. komen. Zij hebben meestal echt dagen nodig om althans een béétje tot rust te komen. Dat is ook geen wonder. Zij zijn opgejaagd als wilde die ren, vaak gemarteld, sommi gen hebben in gevangenissen gezeten en stuk voor stuk ko men zij helemaal berooid in Nederland aan. Ik heb nog nooit een vluchteling met een koffertje gezien. Die mensen hebben gewoon niets meer, zij hebben alles achtergelaten." „En daar willen zij over pra ten natuurlijk," zegt Bep Mar cus, „ik krijg er soms een kunstkop van, maar ja, logisch, die mensen hebben zoveel meegemaakt, de eerste dagen hier doen zij weinig méér dan slapen, eten en kletsen hon derduit vertellen. Want zij willen 't kwijt, al die ervarin gen. En dan luister je maar, hè. Het meeste gaat langs mij heen. Ik versta het ook niet al lemaal In veel gevallen, als je een vluchteling wilt helpen, heb je toch een tolk nodig. Probeer maar eens in een Ia- tij nse taal te vertellen, wat de sociale dienst is! Ik neem nu wel lessen in vreemde talen, ik zit aan een stuk door avanti, avanti te leren, maar alleen daarmee kan je geen vluchte ling helpen." Vlaardingen „Ik ben 'van mening dat het overleg binnen een pro jectgroep dient plaats te vinden op voet van ge lijkheid en gelijkwaar digheid. Het is utopisch te verwachten dat met name de gelijkwaardig heid van overlegpartijen kan worden bereikt. Het op gelijke wijze ver spreiden van alle be schikbare informatie en het toestaan van externe bewonersdeskundigen ;lijkt mij echter reeds ;een goede stap in die 'richting." Maar ook; „Bewouersgroepen heb ben al dan niet terecht kritiek geuit op de hui dige gang van zaken, waarbij de kritiek zich .toespitst op de overheer- isende rol van ambtena ren in de projectgroep. ;Ik wil graag toe naar "een model, waarin alle 'drie overlegpartners in 'een situatie van even- wicht met elkaar over leggen. Bevoegheden •leggen bij een der part ners verstoort dat even wicht. Mede daarom ben .ik er geen voorstander van de bewonersgroep de beslissingsbevoegd heid te geven bij een ADVERTENTIE. U heeft méér aan een goed vakantie-advies! REISBUREAU BROERSVELD167- 010-731611 .3111LG SCHIEDAM Bas Goudriaan: „Geen be slissingsrecht voor bewoners bij keuze van aannemer." keuze van de architect of aannemer...." Aldus wethouder Bas Gou driaan in een beknopte uiteen zetting van zijn voorlopi ge standpunten, die be schouwd kan worden als schot voor de boeg van de binnen kort te verwachten herziene nota organisatie stadsvernieu wing- Het oude concept onder vond destijds zoveel weerstand van allerlei groeperingen, dat het college besloot het nog niet in de gemeenteraad te bren gen, maar er eerst nog wat aan te sleutelen. Goudriaans voor lopige standpunten werden op papier gezet naar aanleiding van een aantal gesprekken dat met het SOS, het stedelijk overleg stadsvernieuwing, over de problematiek werd ge houden. Uit een en ander blijkt dat Goudriaan op het punt van de extem deskundige toch een soepeler standpunt in geno men heeft Wordt in de oude college-nota die taak wegge schoven naar het opbouw werk; Goudriaan lijkt nu toch van mening dat de consulent stadsvernieuwing daarvoor een meer geschikt figuur zou zijn. Verder doet hij de aanbe veling om te komen tot instel ling van speciaal stadsvernieu wingsfonds, waaruit bewo nersdeskundigen eventueel ge- financieerd zouden kunnen worden. De vraag of er extem deskundigen moeten komen is voor hem vooral een financië le kwestie, in tegenstelling tot het SOS meent hij dat stads vernieuwing in principe altijd kostendekkend moet zijn. Wijkgebonden Het is niet onwaarschijnlijk dat de organisatie van de pro jectgroepen in de toekomst zal veranderen. Met het SOS meent ook Goudriaan, dat die opzet wijkgebonden zal moe ten worden. Het betekent dat er voorlopig drie wijkgroepen ingesteld zullen gaan worden in de stadsvernieuwingsgebie den die volgens het college prioriteit verdienen: Oosiwijk, Vettenoordsepolder en Bab- berspolder (SOS meent dat ook de Indische Buurt daarbij hoort). Onder die wijkgroepen zullen de diverse projectgroe pen ressorteren. De wijkgroe pen zijn direct verantwoording schuldig aan het college van Ben W; de raadscommissie be middelt tussen college en ge meenteraad. De instelling van wijkgebonden projectgroepen lijkt Goudriaan de beste ga rantie voor een aanzet tot stadsvernieuwing in de diver se wijken. De coördinatie van de projectgroepen zou voorts losgekoppeld moeten worden van het voorzitterschap en bij voorkeur in handen gegeven moeten worden van een be leidsambtenaar van de betref fende gemeentelijke afdeling. Velen zijn van mening dat deze cookxuu'rende ambtenaar direct onder met college moet staan. Over de status van een even tueel nieuw in te stellen, spe ciaal op de stadsvernieuwing gerichte raadscommissie be staat nog onduidelijkheid. Welke bevoegdheden krijgt zo'n commissie? Wordt het een soort onderafdelinkje van de commissie stadsontwikkeling? Of een aparte volwassen com missie met andere raadsleden dan die van de commissie stadsontwikkeling? Een van de belangrijkste kwesties waar in^de toekomst nog wel een en ander over te doen zal zijn. Zieligheid Bep Marcus vindt het wel avontuurlijk, dat vluchtelin genwerk. „Het is niet alleen dat je er andere mensen mee helpt, dat je dolende mensen uit hun zieligheid haalt en fijn tot rust laat komen, maar tege lijkertijd kan je enorm al je in teresses uitdiepen. Ik had pas een Tsjech, die moest onder dak hebben en zo ben ik dan, hè, dan moet ik ook met een alles van Tsjecho-Slowa- kije weten, omdat je dan iets weet van de achtergronden van zo'n kerel. Dus ik kijken in encyclopedieën, in Keesings door Kor Kegel Landen-vademecum, ik las dingen waar ik nooit van gehoord heb!" Op die manier gaat Bep Mar cus, gewoon thuis in Tuindorp in Schiedam, al heel wat meer van de wereld snappen. „Ik ben nu eenmaal altijd al gek geweest op geschiedenis, dat heeft er natuurlijk ook mee te maken. Ook daardoor kan ik er helemaal achter staan, dat er allemaal vluchtelingen naar ons kleine landje komen. Ik zeg altijd maar, die mensen komen gewoon de rekening presenteren voor wat Neder landers vroeger in hun land hebben geplukt" Vluchtelingenwerk is niet zo maar een nobby, een therapie tegen de verveling. Bep Mar cus vindt dat zij altijd al een sterk gevoel heeft gehad voor wat wel rechtvaardig was en wat niet rechtvaardig was. „Ik was nog maar vier jaar in de oorlog, toen dacht ik al: dat is niet eerlijk, al die Joden die daar op de trein worden gezet. Als kind kon ik echt intens huilen om zulke onrechtvaar digheid. Ik heb daardoor ook wel flink wat stompen opgelo pen, hoor, als ik bijvoorbeeld voor zomaar een jongetje op kwam dat door drie vriendjes in elkaar werd gemept. Ik heb altijd wel mensen willen hel pen, die in het verdomhoekje zaten. Het maakt mij ook niet uit, wat voor vluchteling ik help. Ik had pas hulp nodig voor die Tsjech en belde naar een andere afdeling en daar •werd gezegd: oh, heeft hij niks met Charta te maken, dan hel pen we hem niet... Ik kon mijn oren niet geloven! Dat vind ik Bep Marcus: „Die mensen komen gewoon de rekening pre senteren." Foto Jacques Zorgman. zo'n rare afweging. Waarom iemand gevlucht ïs, doet er bij de hulpverlening toch niet toe? Dat interesseert mij in wezen geen ene piet. Ik help net zo hef een Uruguayaan als een Entreer, het maakt mij niet uit of ik voor een Rus of voor een Libanees van hot naar haar ren om allemaal dingen te regelen bij vreemde lingenpolitie, bij sociale dienst, bij huisvesting en noem maar op, de giro, tbc-onder2oeken..." „Als zij maar niet uit hun land gevlucht zijn omdat zij iemand vermoord hebben, dan is het mij best. Dat is ook een voor waarde, die de vereniging stelt Er wordt geen hulp gebo den aan mensen, die hun land ontvlucht zijn omdat zij daar misdaden begingen of omdat zij op de luxe van het Westen afkwamen, en als er relaties worden vermoed met KGB, CIA of wat voor geheime dienst dan ook, dan wordt er wel eventjes kritisch gekeken! Mensen, die hier kwamen met een economisch doel, worden geweigerd en worden soms klant van de stichüng Hulp aan Buitenlandse Werkne mers. Hoewel dat weer moei lijk is met Oost-Eurcpeanen, want zij kunnen niet meer te rug, dan worden zij beschouwd als landverraders en gevan gengezet. Zo wordt een avon turier ineens politiek vluchte ling. Dat zijn lastige vraag stukken. Wat moet je dan?" Geen uitwijzing De vereniging dat is de VVN, de vereniging vluchte lingenwerk Nederland. Bep Marcus is zoiets als coördina trice van de afdeling Schie dam, die nu een dik jaar offi cieel bestaat Voor die tijd, al een jaar of acht, was Bep Mar cus lid van Amnesty Internati onal en was zij actief voor het Chili-basïsteam in Rotterdam. Met de VVN-afdeling Rotter dam en sinds kort ook met Vlaardingen bestaat een gere geld contact, evenals met Am nesty. Er komt nogal wat kij ken voor vluchtelingenwerk, in plaatsen zoals Schiedam en Vlaardingen méér dan men geneigd is te denken. Op het ogenblik wonen in Schiedam elf vluchtelingen. Dat Inkt niet veel. Aan elk „geval' heeft Bep Marcus echter haar han den vol. Behalve het uitplui zen of een vluchteling inder daad bij de VVN terecht kan, welke achtergrond hij dus heeft, is het ook noodzakelijk een verblijfsvergunning voor hem te krijgen. En het vreem delingenbeleid van staatssecre taris van justitie Everdine Haars is zo soepel niet (voor beelden: Philip Agee, de Ier Gallagher, de regularisatie- slaehtoffers, of de kerk-Ma- rokkanen, de Koerden). De Schiedamse en Vlaardingse af delingen van de VVN bestaan nog te kort om al nare erva ringen te hebben: van de vluchtelingen, aan wie hulp is geboden, is nog niemand uitgewezen. Zelfs heeft Bep Marcus alleen maar positieve reacties gezien: „De politie, meestal toch niet happy met vreemdelingenhulp, heeft in Schiedam juist steeds meege werkt. Dat vind ik wel belang rijk in zo'n kleine plaats. En van de sociale dienst, bureau huisvesting, krijgen wij alle steun." Het kost alleen veel tijd, en inspanning, en er is soms een jaar lang onzeker heid hoe justitie beschikt op de aanvraag voor een verblijfs vergunning. „Soms," zegt Bep Marcus, „voel ik mij net die neger van dat affiche, wiens hoofd op een citroenpers wordt uitgeknepen. Dan ben ik helemaal afgemat." Tegenwerking ondervindt de VVN in dit gebied dus niet. Het probleem 2it wat betreft Schiedam en Vlaardingen fei telijk alleen in de daadwerke lijke opvang: er zijn te weinig gastgezinnen, waar vluchtelin gen tijdelijk onderdak en eten krijgen. Doorgaans is dat voor een dag of tien. „Maar er zijn zo weinig mensen, die het aan durven een asielzoeker voor een paar dagen in huis te ne men," zegt Bep Marcus. In Schiedam zijn er vijf gastge zinnen, die bereid zijn af en toe een vluchteling op te ne men. „Dat is niet veel. De meeste mensen zijn er huive rig voor, denken misschien dat vluchtelingen terroristen zijn die altijd handgranaten op zak dragen, weet jij veel? Er zullen best vooroordelen zijn, dat vluchtelingen allemaal com munisten zijn, opstandige jon geren of halve wilden... Jam mer. Toch zal ik niet zeggen tegen mensen die niet durven, jö, doe niet zo kinderachtig, het zijn geen enge mensen. Want dat kan ik gewoon niet zeggen. Er zal af en toe best wèl een engerd tussen zitten. Je hebt toch overal engerds? Maar over het algemeen zijn vooroordelen onterecht. Neem i Tijdens het Oostenrijks eten en drinken speelde, zong en jodelde Ziter Peter liederen uit zijn land. Schiedam Tirol in Ke thel Wie dinsdagavond het bistro-bar 't Oude Raedthuys binnenstapte stond tot en met zijn en kels in de sneeuw, ter wijl de gasten een echte Oostenrijkse schnaps voorgeschoteld kregen. De eigenaar van het Raedthuys, Ton Engelen, had een voor Schiedam bijzondere avond georga niseerdHij trachtte een veertigtal gasten de bij zondere sfeer van het Oostenrijkse Tirol te la ten proeven. Zo Hepen de obers in skikledij en traditioneel Oostenrijks tenue. Overal in de eet zaal hingen ski-attribu ten. Cor Kuit uit Vlaar dingen had een aantal Oostenrijkse meubelen beschikbaar gesteld. He lemaal uit dat land kwam Zither Peter" die al jodelend en zin gend zijn citer bespeelde. Voor het grootse diner konden de gasten een keur van de wijnen uit Oostenrijk proeven. De koks van de bistro had den een menu opgesteld, dat uit vijf gangenna tuurlijk Oostenrijkse bestond. Een groot suc ces was het in ieder ge val wel, want algauw tij dens het diner-dansant klonk het gejodel al thans, het leek er op) uit alle uithoeken van de zaal De spanning was even van de Kethel Iets om nog een keer te doen, en dat gebeurt ook. 23 april, Griekse avond in 't Oude Raedthuys van Ke thel nou die Eritreers: dat zijn zul- ke fatsoenlijke mensen, daar kunnen de Nederlanders een puntje aan zuigen!" In den lande schijnt het aantal gastge zinnen zich gestaag uit te brei-, <?en. De elf vluchtelingen, die in Schiedam wonen, zijn_ van verschillende nationaliteit. Er zijn twee Chilenen, er is een Eritrefer, een Hongaar, een In donesiër, een Uruguayaan, een Libanees .je mag het eigen lijk niet zeggen," zegt Bep Marcus, „maar het is ook wel leuk, hoor, dat vluchtelingen werk. Ik dacht altijd, Libanon, daar is alles toch koek en ei, niks geen lastige regering of zo? Maar toen ben ik eens gaan lezen en begreep ik, dat de mensen daar voor elkaar wegvluchten. Je hebt daar al lemaal partijtjes met eigen godsdienstjes en eigen leger tjes. ze ontvoeren elkaar en vragen dan losgeld... Zo leer je weer wat." „Pas had ik een Zuid-Afrikaan en die Tsjech over de vloer. Zij zaten samen met Maria, mijn dochter, op de grond te puzze len. Toen voelde ik mij zo groos als een ouwe aap. Ik zei tegen hen, zien jullie nou, alle maal een andere afkomst, alle maal anders van karakter, en toch samen aan iets bezig, zc hoort het nu! Heerlijk, hè, dat dat kan! Het was nog in mijn huis ook. Drie heel verschil lende rassen bij elkaar ge bracht! De mensen denken soms dat ik Jezus ben. En dal ben ik helemaal niet" Maassluis De schade aan het, transformatorhuis op de hoek van de H. R. Holststraat en de G. A. Brederolaan. dat zondag bij een brand vrijwel geheel werd verwoest, bedraagt ruim i 80.000 gulden. Het gebouwtje wordt als total loss beschouwd j en zal in zijn geheel moeten i worden vervangen. Na de brand, die ontstond door het stoken van een vuurtje, voel de stroomvoorziening in een een groot deel van Maas sluis-Oost gedurende enige uren uit Vlaardingen „Het Vlaardin gen van voor de tweede we reldoorlog" is het thema, waarover A. van der Berg maandag 31 maart een lezing 1 houdt. Het evenement vindt plaats onder auspiciën van de Historische Vereniging Vlaar dingen en wordt gehouden in de zaal van de Bethelkerk aan de Burgemeester Verkadesin- gel. Men begint am 20.00 uur. Vlaardingen De fancy fair, die afgelopen zaterdag werd gehouden door het vijfjarige kinderdagverblijf De Krente- mik, heeft in totaal 6000 gul den opgeleverd. Met dit geld zal het speelterrein buiten wat worden opgeknapt en het no dige speelmateriaal worden gekocht. Het bestuur en de leiding van bet kinderdagverblijf is bijzon der blij met de belangstelling, die de fancy fair heeft gekre gen en met het uiteindelijke resultaat Ook is men ver heugd over de medewerking, die men bij de uitvoering van het evenement heeft onder vonden. ADVERTENTIE Wat graag wilt gebeurt Daarom is bij COOP de keus zo groot (ook in 't dagvers) en zijn de prijzen zo laag. Dus doet u duidelijk méér met uw geld!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3