m» i m Als je de spullen zo ziet lijktt altijd wel lente' SÊÊÈÊ Discipline 'Het échte varen beslist geen Enorme klus W erkzaamheden Korpsleiding Waar gaat het om? Werken |n de voorjaarszon De groenteboer: Geert van Linden vrijdag 28 maart 1980 VD/SC/WW Het gaat erom de zee- kadetten ver trouwd te ma ken met de scheepvaart in het algemeen. zee De eerste indruk is een bloedserieuze. Dit is een organisatie waar weinig aan het toeval wordt overgelaten, zelfs als het even kan het toeval niet. De rangen en standen, toch een wat moeizame zaak in deze democratische tijden, staan er kaarsrecht overeind en, zo r iogelijk nog wonderlijker, iedereen schijnt zich er behaaglijk onder te voelen. Het Zeekadctkoips Vlaardingen zegt over zichzelf in een kennisma- kingsfolder: „Een op moderne leest geschoeide jeugdorganisatie, voor jongens die zich aangetrokken voe len tot de zee, de scheepvaart en verder voorkomende wateractivitei ten in het algemeen De bewoners van het meestal aan de Westhavenkade liggende schip, de Assam 2, daar gaat het om. Wat doen zij daar eigenlijk? Hoe zit die organisatie in elkaar? Vandaar een gesprek met de korpsleiding. Het eerste misverstand wordt zeer snel uit de wereld geholpen. De he ren zijn er kennelijk aan gewend dat de twee jongerenorganisaties die zich met wa er, zee en boten bezig houden, door landrotten stelselma tig over één kam worden geschoren. Maar de oren van de leek worden flink en afdoende gewassen. Je hebt zeeverkenners en zeekadetten. Het formuleren van de eigenschappen en bezigheden van deze twee ver schillende groepen, Iaat aan duide lijkheid niets te wensen over. Bij de zeeverkenners staat het spele lement voorop. Het is de waterafde ling van de verkennerij. Zij „split sen en knopen", wordt er toch wat denigrerend aan toegevoegd. De ac tiviteiten van de zeekadetten zijn veel meer gericht op de praktijk. Het gaat erom de mensen meer ver trouwd te maken met water, Het gaat om de navigatie, de vaarregle- menten, de betonning. Een zeer ernstige zaak. En één van de be stuurleden voegt daaraan toe: „Vaak ook te ernstig, we vergeten wel eens dat het eigenlijk maar spel is." Maar anderen tonen de nood zaak van de ernst doorlopend aan: „We moeten wel, er wordt te veel gerommeld op het water. Echt va ren is beslist geen spel!" Goed, er mag dan veel gerommeld worden op het water; de zeekadet ten laten zien dat het ook totaal an ders kan. Nog een paar voorbeelden uit de kennismakingsfolder; „Zoals in elke organisatie bestaat ook bij het zeekadetkorps een gezags- en rangsverhouding, wat resulteert in een zekere mate van gezonde disci pline." Eén van de officieren vult aan: „Discipline is geestelijk en mentaal erg goed voor de jongens." Het is overduidelijk, en de heren steken dat ook niet onder stoelen en britsen, dat de hele gezagsstructuur voornamelijk gebaseerd is op die van de marine en de koopvaardij. In het korps heerst een zeer strakke hiërarchie. Er is een commandant, een eerste officier, een tweede offi cier, een derde officier. Er zijn offi cieren van de technische dienst. En t» door Jan Geert Majoor foto's: Jacques Zorgman „Volg gege ven orders van je meerderen direct op, het kan in het be lang van Je persoonlijke veiligheid zijn." Vlaardingse kadetten „Zoals In elke organisatie bestaat ook bij het De eerste in- zeekadetkorps een gezags- en rangsverhouding, wat druk is een resulteert in-n zekere mate van gezonde discipline." ernstige. dan de manschappen. Je komt bin nen als adspirant, wordt daarna zee- kadet der derde klasse, vervolgens der tweede klasse en tot slot der eerste klasse. Uit de zeekadetten der eerste klasse worden de kwartier meesters gerecruteerd, die be schouwd kunnen worden als de lin kerhand van de heren officieren. De inrichting van de Assam 2, het schip waar de Vlaardingse kadetten over beschikken, (nooit „schuit" noemen!) gaat natuurlijk, voorzover dat nog niet gebeurd is, ook hele maal gebaseerd worden op deze hiërarchie. Het schip, dat op het ogenblik op de werf van HVO ligt en daar deels door mensen van HVO, deels door eigen volk aange past wordt aan de nieuwe bestem ming, heeft een zee aan ruimte. Maar dat zal binnen afzienbare tijd aangepast worden. Er moeten ver blijven komen voor de verschillen de rangen en standen, waarmee de wijdse body van het schip verandert in een partij hokken. Misschien een wat oneerbiedige benaming voor de manschappenverblijven eerste, tweede en derde kJas en de onver mijdelijke officiersruimten. Als leek heb je de neiging om te zeggen: laat dat enorme ruim bestaan zoals het nu is, kleed het aan en gebruik het als gemeenschappelijke ruimte. Als leek, ja... daar wordt in deze krin gen ruim anders over gedacht. De zeekadetten zijn op zaterdag 27 oktober begonnen het ruim te ont doen van hout en schotten. Op don derdagmiddag i november kon de Assam van de Westhavenkade naar de nieuwe tijdelijke bestemming, de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen vertrekken. Daar ligt het schip in het hoekje bij de oude werf van Figee, een plaats die ter beschikking werd gesteld door de scheepswerf HVO. Daar werd op zaterdag 3 november het gehele ruim onder zeer hoge druk schoon gespoten. Op maandag 19 november werd het ruim bespoten met een teerproduct. Bij deze werkzaamhe den heeft het bedrijfsleven de hel pende hand geboden. Het plaatselijk bestuur van het korps had een veeljarenplan opge steld. Een plan dat gelardeerd was met onaangenaam tot zeer onaange naam werfc. Het was een enorme klus om de oude binnenvaarttanker, met negen grote ballontanks in het ruim, om te bouwen tot een be woonbaar korpsschip. Het veelja renplan is nu een paar-maanden- plan geworden. Het schip ligt nu klaar om geïsoleerd te worden. Al lerlei deskundigheid vereisende werkzaamheden zijn in de afgelo pen periode uitgevoerd door werk nemers van HVO. Vaak was hoefde het korps alleen maar de nieuwe materialen te betalen. Deze hulp heeft het enthousiasme weer hele maal teruggebracht. Het werk is nu weer te overzien. Het is mogelijk om op twaalfjarige leeftijd lid te worden van het korps. Je moet dan wel een sportkeuring ondergaan en een zwemdiploma hebben. In principe kunnen jongens en meisjes lid worden, maar in Vlaardingen beperkt het zich tot jongens. Gedurende drie maanden na de aanmelding krijgt de adspi rant zeekadet een soort basistrai ning. Voornamelijk gebaseerd op het aankweken van saamhorigheid, netheid, regelmaat en orde. Kortom, veel exercitie en alles overgoten met een militair aandoend sausje. Er volgt dan een examen. De adspirant wordt zeekadet der derde klasse en krijgt een uniform aangemeten. Via allerlei opleidingen kan men verder komen in het korps. Los daarvan staan allerlei brevettrringen, een soort insignes, die een bepaalde spe cialiteit aangeven. Zo kun je je be kwamen als hofmeester (kombuis- dienst, hel bereiden van eenvoudige maaltijden), als technisch specialist (technische dienst in ander andere de machinekamer), als verbindings- man (radio- en electrodienst) en als EHBO-er. De wintermaanden wor den gehruikt voor de theorie, de zo mer voor de praktische toepassing van het geleerde. Eind maart wor den meestal de verschillende exa mens afgenomen. De korpsbijeenkomsten vinden plaats op de zaterdagen van onge veer half twee tot half zes, afhanke lijk van het jaargetijde. Uit de ken nismak ingsfolder: „Elke zeekadet is verplicht deze bijeenkomsten te be- zoefcen. Mocht hij door omstandig heden verhinderd zijn, dan moet dit vóór de betreffende middag worden geroeid bij de Commandant of ééh der Officieren. Meermalen ongeoor loofd verzuim kan ontslag ten ge volge hebben." Voorts vinden op de woensdagavonden de „vrije" avon den plaats. De zeekadetten zijn niet verplicht deze avonden te bezoeken. Een adspirant betaalt op dit ogen blik bij „in dïensttreding" vijftig gulden aan inschrijfkosten, vijftig gulden aan kledingstatiegeld (het uniform kost ruim tweehonderd gulden en wordt door het korps be trokken van de marine) en vijftien gulden contributie per maand. Zoals gezegd bestaat er een sterke band tussen het korps zeekadetten en de marine/koopvaardij. De Com mandant van het Vlaardingse korps, de heer P. G. A. Ouwenbroek uit Rozenburg, heeft een marine verleden. De eerste Officier is stuurman van de grote sleepvaart, de tweede Officier is een electroni- -RSQSZSN ©AS54Ï12 S3ÈS3RDNBS4K De Assam 2, het korpsschip van de Vlaar dingse zeeka detten, ligt op de oude werf van Figee bij HVO en wordt stevig onder handen geno men. Hier een zaterdagse poetsbeurt. cadeskundige, de derde Officier is van alle markten thuis (duiker, kok, matroos, binnenvaart en brand weerman), de Officier van de TD (Technische Dienst) is seheepswerk- tuigkundige. de zogenaamde burge rinstructeur heeft een verleden als kapitein in de Rijnvaart. Het bestuur is hard op zoek naar ee.i nieuwe Commandant, omdat de huidige te kennen heeft gegeven er na vier jaar mee te willen stoppen. De voorzitter van het bestuur: „Hel zou iemand moeten zijn uit Vlaar dingen, die iets te maken heeft met de binnenvaart, zeesleepvaart of de marine. Iemand die kan en wil va ren met de Assam 2. Want boven al les: het schip moet varen, liefst zo vaak mogelijk." Het moet gezegd: de korpsleiding is verschrikkelijk enthousiast. De he ren steken ontzettend veel vrije tijd in het korps. Dat dit enthousiasme aanstekelijk werkt op de zeekadet ten bewijst het feit dat in de afgelo pen periode vijf jongens „de weg naar zee" hebben gevonden. „Je ontkomt er natuurlijk niet aan dat je de jongens tijdens de theoretische lessen ook allerlei informatie ver strekt over je beroep. We hebben al lemaal wel wat met bet water te maken. Ook het bestuur is maritiem onderlegen." Een ander voegt daar aan toe: „Ja, wat heb je aan penne- likkers in een korpsleiding?" En vervolgens, wat verontschuldigend in de richting van de verslaggever, die immers naar zijn beste weten onder deze categorie valt: „Die heb ben weer andere kwaliteiten." De jongens krijgen tijdens hun zee- kadettentijd (van 12 tot 18 jaar, daarna kunnen ze eventueel onder officier worden!) een zeer grondige scholing. Ze worden vertrouwd ge maakt met de scheepvaart in het al gemeen. Het gaat erom dat zij tij dens eventuele verdere wateractivi teiten herkenbaar zullen zijn als zeekadet. Ieder jaar wordt een landelijk zo merkamp gehouden van ongeveer een week, waarbij alle korpsen uit Nederland (veertien op het ogen blik) vertegenwoordigd zijn. Daar naast zijn er de pinksterkampen, die meer gebruikt worden als scheep- soefening. Verder is er een jaarlijk se uitwisseling met korpsen uit En geland, Canada en België. „Toon je een waardig adspirant, met rie ijverige wil een goed zeekadet te worden, Eenmaal in uniform ben je een visitekaartje van het zeekadet korps, gedraag je hier ook naar," zo meidt de introductiefoider. „Volg gegeven orders van je meerderen direct op, het kan in het belang van je persoonlijke veiligheid zijn." is in de warme tijd van het jaar altijd veel beter verkopen. Dat is geen wonder: de mensen ko men even de straat op om te kij ken wat voor groente je in de wagen hebt, en als je goed spul hebt, prijst dat zichzelf al haast aan. In de winter moet je zelf veel meer moeite doen. De wa gen is dan dicht, voor- en zij kanten van de wagen zijn afge sloten, blind verkopen moet je dan, zo noemen we dat: blind door Kor Kegel verkopen. Het gaat er dan maar net om, of de mensen je gelo- ,ven. Maar als ze je een beetje kennen, zit dat wel snor." Groenteboer Gerard van Lin den heeft een uitgesproken voorkeur voor de lente. „Het klimaat is prettiger. Dat geeft voor mij niet, want ik kleed mij erop, maar het is voor het fruit en de groente beter. De spullen bevriezen dan tenminste niet." Van Linden rijdt nog dagelijks met zijn groentekar door Vlaar dingen. In de Van Leyden Gaelstraat heeft hij veel vaste klanten. Marcel van Dam en Johan Schipper helpen hem daarbij. „Als je nou ziet, wat wij de mensen kunnen aanbieden, zou je haast denken: het lijkt het hele jaar wel lente. Want er is geen onderscheid meer. Vroe ger had je nog een heel strenge sortering, in de winter had je peen en uien en rooie kool, maar nu... aardbeien hebben wij zelfs in de winter af en toe nog in de wagen, alleen wordt het dan niet gekocht. Maar sla, dat gaat nu ook het hele jaar ge woon door, met kroppen tege lijk. Aan de spullen in de wagen kan je bij wijze van spreken niet zien, of het lente is." Johan Schipper, Gerard van Linden en Marcel van Dam; „Je hebt nu ook aardbeien in de winter."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 13