LENTE De NJN organiseert alles zelf Ik zie liever een mooi wijf mmmmrnm üi Meer belang stelling voor vakantie Nederland Een boterham met engelenkots, hupsen of „excursieën" Bescherming Werken in de j voorjaarszon De stratenmakers: Jansen en Ten Voorne 9 9 vrijdag S 4^ 28 maart 1980 VD/SC/WW De Visbank aan de West havenplaats In Vlaardingen. De historische behuizing van de VVV Vlaardingse VVV is klaar voor de zomer Nog voordat het gezelschap te bestemder plaatse arriveert is het al raak. Even voor Kethel komen de excursisten tot stilstand. Fietsen tegen de nog kale wilgenboompjes. In de berm van het asfalt ligt een dode woerd, zo stijf als een loden pijp. „Mag ik de vleugel hebben?" vraagt een fanatieke natuurliefhebber. Maar de eerlijke vinder schudt het hoofd. Met de ongelukkige eend in zijn handen laat hij weten dat er niets mee te beginnen valt. Veel te stijf We fietsen verder. Iemand vertelt hoe hij eens een doodgevroren vogel thuis op de kachel legde om zo de begeerde vleugel te bemachtigen. Of dat dan niet gaat stinken? „Nee hoor, gaat prima. Hij is eigenlijk nog helemaal vers, hè?" De Nederlandse- Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN), afdeling Schie/Vla, zoals dat in het jargon heet, trekt er elke zon dag opuit. Zolang de afdeling be staat. Al zevenenveertig jaar. Deze keer voert de tocht naar ae Oostab- sepolder, een vies stuk opgespoten land, even achter Kethel, maar be volkt door een verrassende hoeveel heid vogels. De NJN heeft het als landelijke ver eniging al tientallen jaren volgehou den. Van oudsher heeft de bond be- staan uit jonge „enthousiastelingen" met nogal aparte opvattingen, die verder reikten dan bloem en plant alleen, misschien zelfs met een apart subcultuurtje, vergelijkbaar met dat van de Arbeiders Jeugd Centrale. Wie in een zomerkamp van de NJN een boterham met Heinz sandwïchspread tot zich neemt, heet „engelenkots" op zijn brood te hebben. Stroop heet „wa gensmeer", volkdansen „hupsen", en wie de gedenkwaardige leeftijd i van drieëntwintig heeft bereikt wordt officieel tot „ouwe sok" ver klaard, waarna het lid van de le denlijst behoort te worden geschrapt om plaats te maken voor vers bloed. Ondertussen zijn wij aangekomen waar we wezen moeten. Het land weggetje loopt dood in een ontzag wekkende vuilstortplaats. De fiet sen gaan tegen een dijkhellinkje en de groep, die in leeftijd variëert van twaalf tot twintig, beklimt het talud van de dijk waarachter de Oostabse 'polder zich uitstrekt. Een grauwgrij- door Jan Hendrik Bakker, De NJN, af deling Schie- /Vla; elke week minstens één excursie. ze blubberkorst strekt zich uit naar een nevelige horizon. Het is koud, maar niemand lijkt er zich iets van aan te trekken. Bijna onmiddellijk worden de kijkers uit de foedralen gehaald en in aanslag gehouden. Waar een leek nooit achter zou zijn gekomen wordt door de groep ogen blikkelijk gesignaleerd: „Jongens, het sterft van de bergeenden." En inderdaad, verweg in het grijs zitten een paar stippen. Er wordt geteld en driftig notitie gemaakt in aanteken boekjes. „De NJN is eigenlijk een heel apar te mentaliteit als je het vergelijkt met andere jeugdvereniging, ver telt Jurrien Mor ree, student geolo gie en enthousiast NJN-er, later. „Dat zit 'm er vooral in dat wij alles zelf organiseren. In .tegenstelling tot de padvinderij. Daar moeten ze doen wat de ouderen zeggen. Ja, er .is, nou ja, geen vete, maar wel een soort minachting voor de padjatters. Die uniformpjes staan ons bijvoor beeld niet zo aan." En: „De mentali teit bij ons is over het algemeen niet zo slap als bij andere jeugdvereni gingen. Of het nou stormt of regent of vriest, excursieën doen wel altijd wel. En meestal op de fiets." Een langzaam uitstervende mentaliteit, waarschijnlijk. Welke jongeling is er nog voor dit idealisme te porren? Niet toevallig heet de grootste con current van de jeugdbond „disco". „Dood aan de disco!" klinkt het tij dens de excursie terloops, maar de teevee daar in de verte eist meer aandacht op dan voornoemd maat schappelijk verschijnsel. Teevee? Het is de afkorting voor torenvalk, blijkt even later. De roofvogel staat sidderend in de lucht boven de pol der. Hij bidt. Maar een prooi biedt zich niet zo gauw aan. Tenslotte zeilt de valk op de straffe oosten wind weg. Die zondagochtend zul len we er nog enkele zien. Drie in het totaal. Behalve de torenvalk schijnen ook de buizerd en blauwe kiekendief nog al eens gesignaleerd te worden. Wie wist dat zo'n stukje gore haven blubber zoveel roofvo gels aan kon trekken? Voor wie al leen de mussen uit zijn straat her kent is het spectaculair, de NJN-ers vinden het heel gewoon. Zij maken zich vooral zorgen over de vraag wanneer de polder bebouwd gaat worden Natuurbescherming, het is ook een tak waarmee de NJN zich bezig houdt, dus niet alleen natuurstucf/e. De club heeft banden met milieude fensie en andere natuurbescher mingsorganisaties. Deze zomer bij voorbeeld zal de NJN vanuit Rot terdam, in samenwerking met de Deense en Duitse jeugdbonden voor natuurstudie, een demonstratieve bootactie starten ter ondersteuning van de strijd tol het behoud van de waddenzee. Het vloeit allemaal voort uit de al eerder vermelde „aparte mentaliteit"; een mentaliteit waarin blijkbaar ook echte liberalen als Henk Vonhoff zich konden vin den. Ook hij is ooit NJN-er geweest; evenals de radicale dienstweige raars van On kruit. De NJN, een verdwijnende club? Waarschijnlijk zal de bond in de moeilijke jaren tachtig nog verder uitgedund worden, dat wel, maar verdwijnen, nee. De eigen ruimte achter de Schiedamse boerderij Land vreugd zal voorlopig nog wel even blijven bestaan. Tenzij er niets meer te studeren overblijft voor de jeugdbond voor natuurstudie. Maar hoe het ook zij, op zondagoch tend 16 maart 1980 wordt in de Oostabse polder door de NJN-ers de eerste kluut van dit jaar gesigna leerd; een hoopvol teken: het wordt lente. Eigenlijk is het zo gek nog niet om in een voormalige visafslag een VVV-kantoor te vestigen. In het vroegere Vlaardingen stond de visafslag vanzelfsprekend centraal. Een groot deel van de beroepsbevolking verdiende bet dagelijks brood in de visserij en je zou kunnen zeggen dat juist ïn die visafslag de vangst omgezet werd in klinkende munt, waar dan weer het brood van gekocht kon worden. Laten we in het midden of de VVV ook zo'n centrale rol vervult in Vlaardingen, één ding staat vast: als dienstverlenende instelling voor Vlaardingers en toevallig passerende toeristen kan de Visbank ruim uit de voeten. Joke van Leeuwen, Kartanne de Graaf, Karin de Ruiter en Loes van IJperen zijn de „viswijven" die hun, waar op een eigentijdse manier aan prijzen. Zij weten blindelings de weg in de enorme hoeveelheid fol ders en boekjes, die bij het plaatse lijke VV V-kantoor zijn te krijgen. Zij bespreken plaatsen voor prak tisch alle culturele evenementen in het land. Met hen hadden we een gesprek over de mogelijkheden die de VVV de Vlaardingers en eventu ele toeristen deze lente en zomer kan bieden De eerste functie van een plaatselijk VVV-kantoor is natuurlijk het ver strekken van informatie over de plaats zelf. Vlaardingen is wat dat betreft karig bedeeld. Er zijn wel dagjesmensen die naar Vlaardingen komen, maar over het algemeen be perkt zich dat tot de bekende zaken als het visserijmuseum en het streekmuseum Jan Anderson. Maar ook de stadswandeling vindt gretig aftrek. „Zelfs voor inwoners van Vlaardingen is het aan te raden die wandeling eens te maken. Je staat er versteld van wat er in je eigen stad allemaal te koop is", voegt eén van de informatrices daaraan toe. Het vakantie vieren in eigen land is duidelijk in de lift De dames vertel len dat er dit jaar aanmerkelijk meer vakantiegidsen over vakantie in Nederland verkocht zijn dan in voorgaande jaren. Voor bedragen tussen de twee en de vier gulden zijn bij het VVV-kantoor uitsteken de gidsen te verkrijgen die uitge breide informatie bevatten over praktisch alle Nederlandse provin cies en de Waddeneilanden. Naast het verkrijgen van allerlei informa tie over Nederland is het ook moge lijk om arrangementen te bespre ken. Ondersteund door een TV-ac tie is er een boekje uitgegeven, „Lekker weg in eigen land", waarin al deze arrangementen uitgebreid beschreven worden. In de Visbank is dat boekje te krijgen en is het ook mogelijk om dergelijke arrange menten te bespreken Sinds kort zijn er ook buskaarten te krijgen bij het VVV-kantoor. De meeste RÉT-verkooppunten in de Vlaardingse binnenstad waren weg gevallen en het VVV heeft daarom de kans aangegrepen om ze te gaan verkopen. Men noopt dat de ver koop van deze kaarten met zich mee zal brengen dat er meer „loop" komt in en naar de Visbank. Een ander plannetje is het gaan ver kopen van de landelijk bekende VV V-geschenkenbon, Veel grote VVV's doen mee aan dit initiatief en het is de bedoeling dat ook Vlaardingen gaat volgen. De Stich ting Landelijke VVV-geschenken- bon heeft in een aantal plaatsen in Nederland in samenwerking met de middenstand van die plaatsen ge schenkenbonnen uitgegeven, in waarde variërend van tien tot hon derd gulden. Die bonnen kunnen besteed worden in de bij de actie aangesloten winkels of restaurants. Vlaardingen gaat voorlopig een half jaar proberen of de VVV-geschen- kenbon aanslaat. In eerste instantie door Jan Geert Majoor Twee vaste krachten en twee part-time krachten staan dagelijks klaar om in de Vis bank de Vlaar dingers en/of de toeristen te voorzien van bruikbare in formatie over van alles en nog wat is het alleen mogelijk om geschêh- kenbonnen te kopen die ingewisseld kunnen worden bij winkeliers in Schiedam en Rotterdam. Later slui ten er zich bij dit initiatief mis schien ook Vlaardingse zaken aan Voor het komende zomerseizoen zijn er weer allerlei activiteiten ge pland. Zo wordt er op 12 april een open dag in de glastuinbouw gehou den. De veiling van Weslerlee is dan de gehele dag geopend. Tussen negen en één uur is het die dag mo gelijk om bij het VVV-kantoor in de Visbank een fietsroute te halen. Die fietsroute leidt langs allerlei fraaie plekjes naar de twee kassen die in de buurt van Westerlee tot drie uur *s middags zijn opengesteld. Er wordt ook een vragenlijstje meege geven waarin een paar vragen over de glastuinbouw staan vermeld. In de veiling van Westerlee bestaat die middag tot vijf uur de gelegenheid om zelf spullen te kopen. Het is ook mogelijk met de auto naar de vei ling te gaan. Men gaat dan per schip naar de opengestelde kas en weer terug naar de veiling. Alle activitei ten die dag zijn helemaal gratis. Op 10 mei is er de Landelijke Fiets dag en de Nationale Molendag. Ook vanuit het Vlaardingse VVV kan er weer gestart worden voor een fiets tocht. De traditionele Binnenstadsdag valt dit jaar waarschijnlijk op 7 juni. Het thema voor dit jaar wordt „bevrij- dingsmuziek", als men het tenmin ste allemaal rond kan krijgen. Vlaardingen krijgt dan bezoek van allerlei buitenlandse muziekgezel schappen die in het kader van de 35ste herdenking van de bevrijding in die tijd in Nederland vertoeven Mochten de2e plannen niet verwe zenlijkt kunnen worden dan wordt er een amateuristische kunstmarkt gehouden. De drukte in het gezellige Vlaar dingse VVV-kantoor variëert. Op stille dagen zijn er ongeveer twintig bezoekers, op drukke dagen kan dat wel oplopen tot zeventig. Verder spreekt het natuurlijk voor zich dat iemand die een plattegrond van Vlaardingen wil hebben sneller ge holpen is dan iemand die informatie wil hebben over een arrangement in Nederland of iemand die een boeking wil doen. Het is ook mogelijk in het VVV- kantoor de Vlaardingse gemeente raadsstukken in te zien. Voor dat doel is een rustig plekje vrijgemaakt in de Visbank. Verder kunnen mensen die geen lid zijn van de ANWB, maar toch graag de kaarten of boekjes van deze organisatie wil len hebben, die in het VVV-kantoor kopen. Niet bij iedereen bekend is de mogelijkheid om bij het VVV theaterreserveringen te doen voor voorstellingen door heel Nederland. Vanaf 3 mei gaat het VVV-kantoor ook weer op zaterdag van 10.00 uur tot 14.00 uur open. Op het ogenblik is de Visbank van maandag tot en met vrijdag geopend van half negen tot half zes (telefoon: SLOB.bB) „Je kunt niet zeggen dat wij in de lente meer opschieten dan anders. Tuurlijk, je zit in de winter wel veel in de keet en. dan vooral als het gaat vriezen, maar een straat openbreken of dichtgooien; dat kost gewoon een constante tijd. Je onder breekt het werk voortdurend, want je kunt tenslotte niet stu die an gebukt staan, dat kost je je rug. Dus je staat af en toe rechtop en je kijkt naar de om geving. Nou, en dan is de lente wel wat Leuker. Niet om de na- door Kor Kegel tuur, want daar zien wij weinig van. Ja, goed, hier en daar een boom, ja, nou en? Maar de vrouwtjes, hè, die zien er in het voorjaar luchtiger uit, en ik mag wel zeggen, ik zie liever een mooi wijf dan een pak sneeuw." Stratenmakers J. ten Voorne en Leen Jansen richten zich even op uit een kui! in de Buitenha venweg in Schiedam. Vlakbij het Nieuwsticht zijn zij met de riolering bezig. „Het weer maakt ons niet zoveel uit, want met de vorst zitten wij toch bin nen, dus dat geeft niet Hele slo ten koffie drink je dan, en daar blijf je warm van In de lente heb je dat niet nodig. Dan lust ik wel een pilsie Stratenmakers Jansen en Ten Voorne op da Buitenhavenweg In Schiedam: „Dan lust Ik wel een pilsie."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 15