LENTE 'Vreugde die mensen aan bloemen beleven is onbetaalbaar' Opper- iuinman Davidse: Gebruikte bomen voor Woudhoek 'Je ziet gewoon het werk onder je handen opbloeien' m Verwilderen Burgers inschakelen S31SJI Vragen De plantsoenendienst: Van den Bos en De Jong vrijdag 6B >C 28 maart 19B0 JJfl VD/SCAVT nyp Bloemen duur? Ja, natuurlijk zijn bloemen duur. Maar de vreugde die mensen aan bloemen beleven is onbetaalbaar. En, het klinkt misschien wat vreemd; ik ben ervan overtuigd dat die onkosten economisch rendabel zijn. Voorbeeld: iemand rijdt 's morgens duf in zijn auto naar zijn werk. Onderweg ziet hij de plantsoenen vol met bloemen. Dat werkt inspirerend; de dufheid verdwijnt, de zin om te werken krijgt de overhand. Er- gaan per week duizenden mensen door Het Hof, mensen die genieten van de natuur daar. Wat is dan duur?" De Vlaardingse oppertuinman, G. J- Davidse, hoofd van de plantsoe nendienst, praat rustig over zijn. werk. Geen overdreven enthousias me, wel een grote betrokkenheid. Hij resideert in een gebouwtje op de gemeentekwekerij aan de Hofsingel. Uitzicht op Het Hof en diezelfde kwekerij. Alleen de kaarten van Vlaardingen en de Broekpolder ver raden dat we ons midden in Vlaar dingen bevinden. We praten over de plantsoenendienst, over de stads- kwekerij en over de bloemen in de plantsoenen, die voor een belangrijk deel dat lente-gevoel veroorzaken btj ons stedelingen. „De filosofie achter het beplanten van plantsoenen is in de loop der ja ren duidelijk veranderd. Op het ogenblik planten we voornamelijk bollen in die verwilderen en dus in de grond kunnen blijven. Zij ver meerderen zich ter plaatse en op die manier zijn er in de lente op die plaatsen elk jaar meer te zien. In 1973, tijdens het 750-jarig bestaan van Vlaardingen, hebben we 250.000 bollen uitgeplant. Daar heb ben we nog steeds plezier van. Als ze uitgebloeid zijn laten we ze ge woon staan. En op een gegeven ogenblik wordt het bovengrondse deel gehooid. De bollen blijven in de grond en de volgende lente komt het merendeel gewoon weer om hoog." Dit verwilderingsproces is door de hele stad terug te vinden. Successie velijk worden er allerlei parkjes in de stad voontien van verwilderings- plekken. De ene keer lukt het beter dan de andere keer. maar het beleid is duidelijk op deze filosofie geba seerd. In de stadskwekerij aan de Hofsin gel wordt hard gewerkt aan het op- fokken van het zomergoed. Gerani ums, petunia's, leeuwenbekken en nog veel andere soorten worden zorgvuldig klaargemaakt voor hun versierende taak in de zomer. Je v vraagt je af of het niet veel goedko per is om deze planten van gewone kwekers te betrekken. Plantsoenen- chef Davidse blijkt het daar niet mee eens te zijn, „Ik ben van me- ning dat het zinvol is om dat op de gemeentekwekerij te blijven doen. Uitbesteden is misschien wel goed koper, maar er staan zo ongelooflijk veel voordelen tegenover. Het be- Iangrijkste is eigenlijk dat je de mensen hier op de hoogte houdt van de kweek method en en ze aan het 'r werk kan houden. Daamaasï; brengt v het in eigen hand houden van de kweek de mogelijkheid met zich mee om een grotere diversiteit te kweken. En dan vergeet ik nog ■maar de functie die de kwekerij - heeft in het natuuronderwijs in Vlaardingen. Wij hebben hier bij- - voorbeeld champignons en bijzonde re graszaden gekweekt ten behoeve van de natuureducatie. Dat zou na- tuurlijk onmogelijk zijn als je geen o stadskwekerij had. Maar je moet de kweekactiviteiten ook niet over- schatten. We kweken hier 80.000 stuks zomergoed. De plekken waar de planten komen te staan worden n zeer zorgvuldig uitgezocht. Het is onmogelijk om ze overal neer te zet- „.ten; dal zou namelijk veel te duur worden. Verder kweken we onge- veer 15.000 viooltjes voor de over- „.gangstijd van de bollen naar het ge noemde zomergoed. Rond pasen i door Jan Geert Majoor. worden ze uitgezet, maar eigenlijk staan ze veel te kort. In Vlaardin gen staan zomers driehonderd bloembakken, vergeet dat niet. In de winter blijven er tachtig staan, die natuurlijk ook gevuld moeten worden. Al met al een zeer kostbare onderneming. Neem alleen maar het onderhoud. Dat is enorm ar beidsintensief. Boombakken zijn wat dat betreft natuurlijk wel goed koper, maar die zetten we alleen maar neer als het echt niet anders kan in verband eventueel aanwezi ge kabels." Van gemeentewege heeft men ge tracht burgers in te schakelen bij het verzorgen van de verschillende bakken in c^e stad. Maar lang niet overal verloopt dat succesvol. Het is namelijk onmogelijk om de mensen te verplichten dc bak voor hun huis regelmatig water te geven en te ont doen van onkruid en dergelijke. Davidse: „We hebben natuurlijk de actie 'Vlaardingen zet een boom op'. De Vlaardingse burgerij kan zeggen op welke plek in de stad ze een boom willen hebben en wij zoeken dan uit of dat mogelijk is. Soms valt dat namelijk helemaal niet mee. Je hebt er geen idee van op welke vreemde plekken de mensen die boom soms willen hebben. Op 26 maart hebben we weer de nationale boomplantdag. Twintig bomen gaan er geplant worden op de Callen- burgstraat. Ja, je kan toch wel stel len dat er wat dat betreft meer mo gelijk is dan we vroeger dachten." De verhalen die de ronde doen over de gigantische vernielingen die aan gericht worden in de stedelijke plantsoenen zijn volgens Davidse sterk overdreven. „Het valt wel mee. Belangrijker is het afvalpro bleem. We moeten de mensen er be wust van gaan maken wat afval ei genlijk is. In de lessen natuureduca tie zijn we daar ook wel mee bezig, maar eigenlijk zou dat groter aange pakt moeten worden." Het Hof/Oranjepark heeft als hèt stadspark van Vlaardingen natuur lijk de bijzondere aandacht van de plantsoenendienst. Al een paar jaar is men bezig om de zogenaamde uit geleefde stukken van het park te renoveren. Daarbij wordt uitgegaan van de oude sfeer van het park. De laatste jaren was de bomenstand in het park zeer sterk achteruit ge gaan. Die achteruitgang werd voor namelijk veroorzaakt door de hoge waterstand m de bodem. Voor de leeftijd van de in het park aanwezi ge bomen was die waterstand veel te hoog. Door de plantsoenendienst is er nu een pompsysteem aage- bracht met als resultaat dat de groeicurve van de bomen zich dui delijk ten gunste heeft gekeerd. Ook in het kader van de renovatie van het park valt het in ere herstel len van het voormalige rotstuintje in het Oranjepark tegen de Schie- damsedijk aan. Vroeger trok dat rolstumtje waar ook een bankje in stond zeer veel mensen. De tuinman heeft die oude plek met dat bankje nu door middel van een paadje met houtsnippers weer ontsloten. Daar naast is er weer wat beplanting aan gebracht Vaak bereiken de heer Davidse vra gen van burgers over het werk van de plantsoenendienst. Het gebeurt nogal eens dat de mensen zich bij voorbeeld afvragen waarom er 's winters zo fors gesnoeid wordt in de gemeentelijke plantsoenen. Da vidse: „De mensen zien dan ineens dat er vrachten takken gesnoeid worden en begrijpen daar de zin met van. Wij doen dat juist om planten of struiken de ruimte te ge ven. Vaak zie je er 's zomers hele maal niets meer van. Centraal hier bij staat het feit dat in de stedelijke gebieden struiken en boompjes vaak dicht bij elkaar sLaan. Je kunt zulke plukken natuurlijk niet zomaar la ten groeien. Wij streven naar een paar keurige parken, met mooie grasvelden en rechte kaptjes en daarnaast dan verspreid over de stad een aantal parken met wat wij noemen 'grof groen'. Zo gemiddeld levert dat dan voor elk wat wils op. Je houdt natuurlijk altijd de brie venschrijvers die meer of minder gecultiveerd groen willen hebben." -Ooit vergeleek onze krant de "-plannenmakerij voor de w nieuwbouw in Woudhoek- "Noord in Schiedam met de J stadsuitbreiding aan de c overkant van Midden 's» Delfland, in de Zuiddelftse ^wijk Tanthof In Tanthof „waren de bomen al geplant, terwijl in Woudhoek de straten --"al geplaveid lagen nog voor de '•"■woningbouw zelf was ^begonnen. De ideologie achter de nieuwbouw leek daardoor wat anders en Delft wekte de indruk zich iets meer op het toekomstige leefmilieu te heb ben afgestemd. Schiedam heeft nu ook bomen geplant, om de eerste bewoners van de nieuwbouwwijk toch alvast een béétje groen te bie den. Tenslotte is een boomloze wijk met bepaald een genoegen: de be woners zitten ofwel jarenlang in een doodse wijk of kijken een tijd lang tegen miezerige boompjes en kale struikjes aan. Nu de nieuw bouw een eind gevorderd is, heeft Woudhoek-Noord echter wat grote bomen cadeau gekregen. Het gaat door Kor Kegel om vijftien grote populieren, elk tien jaar oud, waarop Schiedam be slag heeft weten te leggen. De popu lieren stonden'eerst bij Ypenburg in Rijswijk, maar moesten daar wyken voor de aanleg van een verkeers plein. Alle rijksdiensten hebben meege werkt aan een snelle verhuizing van de populieren, waarvan er nog zes voor het Hof van Spaland zijn bestemd. In Woudhoek is ook ge dacht aan jonger groen, dat wordt aangebracht tegelijk met de aanleg van tuinen en openbare groenstro ken. Dat werk wordt deze maand nog voltooid. Sjaak van den Bos noemt zich zelf onder de mensen, die altijd buiten werken, een bofkont. „Wn bij de plantsoenendienst werken eigenlijk het hele jaar door wel met plezier," zegt hij. „want je ziet gewoon het werk onder je handen opbloeien. Je bent een heel seizoen met bo men en planten bezig geweest en in de lente zie je ze groeien; geweldig gezicht, hoor, dan voel je je voldaan, dan groei je zelf ook. Iïet is altijd fijn, als je het 2akie weer ziet opbloeien. „Maar het is met zo, dat wij in door Kor Kegel do lente daarom minder te doen hebben." Van den Bos, woon achtig in Vlaardingen, wijst naar zijn collega Aad de Jong van de Schiedamse plantsoe nendienst, achteraan de Fok kerstraat. De Jong staat een boompje uit te graven. „Het hele jaar door is voor ons erg druk," zegt Sjaak van den Bos. „In de winter zijn wij aan het snoeien en is er ook ander on derhoud. en in déze tijd van het jaar zijn wn in de weer niet het opnieuw planten, loshalen van jonge boompjes om ze ergens anders neer te zetten, met zaaien en nog veel meer. Ja, jvs wel fijn werk." Aad de Jong en Sjaak van den Bos op da Schiedamse stadskweke- nj: „Het is altijd fijn, als je het zakie weer ziet opbloeien."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 17