STAR/STREEK De Ploeg probeert aan voorwaarden te voldoen 5Honden voorwaarts9 Gemeentediensten rond paasdagen Oud probleem leidt tot nieuwe enquête; HISTORISCH I Over sluizen en de strijd tegen het water Sojafabrlek wil in Maassluis blijven Maassluise Harmonie concerteert BORG-blok: een gebed zonder end De komende feestda gen zullen gemeente lijke instanties eer der of helemaal slui ten. Vrijdag 28 maart 1980 VD/SC/WW geval nog maanden In februari werd eer> flink deel van het bedrijf In de as gelegd. Als de sojafabrlek in Maassluis wordt herbouwd, dan duurt het In leder voor de productie weer op gang komt. MaassluisHet zal nog geruime tijd duren, voor de sojaverwerkende fa briek De Ploeg op het Maassluise Schanseiland weer compleet in pro ductie is. De levertijd van de benodigde machi nes en installaties, die nodig zijn om de bij de brand in februari verlo ren gegane spullen te vervangen, is zeer lang. Daarnaast is het de be doeling om, als het be drijf uiteindelijk toch op de huidige locatie blijft functioneren, bij de we deropbouw van de ex tractie-afdeling alsnog rekening te houden met de milieu-eisen die de ge meente voor het afgeven Van de hinderwetver gunning heeft gesteld. Zoals bekend is De Ploeg, of ADM, zoals het bedrijf tegenwoordig of ficieel heet, in eerste in stantie tegen die voor waarden in beroep ge gaan omdat ze niet haal baar zouden zijn. Gp dit moment is nog maar ëen beperkt deel van het flink verwoeste fabriekscomplex in bedrijf. De raffinaderij heeft men inmiddels weer op gang kunnen brengen. De ongeveer 25 werknemers van de extrac tie-afdeling hebben op het ogenblik echter nog geen werk. Ze zijn voorlopig naar huis gestuurd, in afwachting van de ontwikkelingen in de nabije toekomst. Momenteel krijgen ze hun normale salaris doorbetaald, maar naar ver pachting zal binnenkort offi cieel arbeidstijdverkorting porden aangevraagd. Bedrijfs leider Jan Blom: „Voor die ar beidstijdverkorting zal waar schijnlijk wel toestemming ge geven worden: het is immers duidelijk uit overmacht, dat pe die mensen naar huis moe ten sturen." ?r,is nog volop overleg gaande Qver de vraag, wat er met De ?loeg moet gebeuren. Veel zal afhangen van de beslissing, die binnenkort genomen wordt 9ver het beroep dat ADM te gen de voorwaarden in het ka der van de hinderwet heeft in gesteld. Jan Blom noemde die yoorwaarden begin dit jaar in §nze krant nog „deels schro melijk overdreven en deels niet te realiseren". Nu zegt hij |r van: „Veel zal afhangen hoe ae overheid zich nu opstelt. We wachten af hoe gereageerd zoveel mogelijk met de gestel de eisen rekening te houden. De bouwvergunning is al aan gevraagd." Die intentie van de ADM zal het gemeentebestuur van Maassluis deugd doen. Milieu wethouder Koos Smit: „Wij willen niets liever, dan dat De Ploeg gewoon binnen de ge meente blijft en aan de gestel de voorwaarden voldoet. Voor ons hoeft dat bedrijf helemaal niet weg." Toch is het college van B en W inmiddels bezig te onderzoeken, wat de eventuele mogelijkheden tot verplaatsing zijn. „Als straks blijkt dat men toch niet aan onze wensen te gemoet kan of wil komen; ge steld dat men tot de "slotsom komt, het Maassluise bedrijf toch te moeten sluiten, dan ko men er gegarandeerd vragen over verplaatsing. Op die vra gen willen we dan meteen een compleet antwoord hebben, dus daar werken we alvast aan. Maar nogmaals: het hoeft niet voor ons." De oorzaak van de brand, die op 9 februari een flink deel van de fabriek zwaar bescha^" digde, is nog steeds niet duide lijk. Vast staat inmiddels wel, dat er geen sprake kan zijn ge weest van opzet. Wat er wél mis is gegaan zal waarschijn lijk altijd wel duister blijven: op de plek waar de brand is ontstaan is zoveel verwoest, dat er geen duidelijke aanwij zingen meer te vinden zijn. De brand woedde overigens in de zogenaamde braakafdeling: niet in een van de afdelingen waar met de brandbare en ontplofbare stof hexaan wordt gewerkt. Zoals achteraf is ge bleken is er geen enkel gevaar geweest, dat er een ontploffing zou ontstaan. Ontploffingsgevaar is in theo rie overigens wel degelijk aan wezig in de extractie-adeling van De Ploeg, waar met he xaan gewerkt wordt. Volgens een rapport, dat TNO drie jaar geleden over het bedrijf heeft gemaakt, zou eens in de tien jaar een gasexplosie kunnen optreden. Bij die explosie zou den in het ergst denkbare ge val al het glas, de daklichten, deuren en dakplaten van het extractiegebouw worden weg geblazen. Het gebouw zelf zou verder intact blijven. Een der gelijke ontploffing zou, nog steeds volgens het genoemde TNO-rapport, geen gevaar voor de omgeving of voor werknemers opleveren. Koos Smit: „We willen niets liever dan dat De Ploeg blijft; Maar men moet wel aan de voorwaarden voldoen." VI aardingen Politiemensen uit het Vlaar- dingse korps hebben onlangs een week lang in Sehaarsbergen meegedaan aan oefeningen ten behoeve van de regionale Mobiele Een heid Zuid-Holland en Zeeland, waar Vlaar- dingen onderdeel van uitmaakt Het accent van die oefeningen lag op het optreden tegen openbare ordeverstoringen: een van de meest bekende taken van de ME. In het korpsblad van de Vlaardingse politie worden over die oefening boeiende dingen geschreven. „Reeds de volgende dag konden we in volle glorie optreden tegen als demonstranten dienst doende collega's," schrijft het korpsblad onder meer. „Diegenen onder ons die al langer tot de ME behoren zijn wel het een en ander gewend, maar de nieuwelingen stonden toch even raar te kijken van de schier onuitputtelijke vocabu laire aan scheld- en schuttingswoorden van de in de dagelijkse praktijk zeer beschaafde mede werkers. Met veel inzet, vernuft en plezier werd tegen gas gegeven, al maakten wij het niet zo bont als onze collega's uit de Domstad, die de optreden de eenheden te lijf gingen met gierkarren. On danks veel hoongelach uit de rijen van de te genstanders werd al snel duidelijk, dat na het commando „Honden voorwaarts" een diender in recordtijd naar het andere eind van de rol- baan sprint." De oefening werd in het korpsblad „zeer leer zaam" genoemd. Maassluis De christelijke j muziekvereniging Maassluise Harmonie geeft morgenavond i in gebouw de Ark haar jaar- concert. Het programma ver meldt werken van Orso man de, Cees Vlak, Pi Scheffer, Co leman, J S. Bach, Scott Joplm en Javaloyes. Dirigent is Jan van der Zwam. De Maassluise Harmonie bestaat uit een or kest, drumband, majoretten er»j' een houtblazersgroep. i Aanvang 20.00 uur. - Schiedam Pas over een jaar begint de gemeente Schiedam met het achterstallig onder houd van het BORG-blok; het complex woningen aan Beijer- Iandse-, Ouddorpse-, Rozen- burgse- en Goereesestraat. De bewoners spreken nu van een gebed zonder end. omdat m ja nuari 1979 al duidelijk was dat er dnngend iets gebeuren moest. In een brief heeft de bewonersvereniging van Schiedam-Zuid zich daarom gewend tot het gemeentebe stuur. Zij ziet geen enkele re den voor al die vertraging in de verbeteringsplannen en eist( daarvoor een verklaring. In Schiedam zijn de ge meentelijke diensten en kan toren op tweede paasdag (7 april) gesloten. Op Goede Vrijdag (4 april) zijn ze ech ter gewoon geopend. Het Ste delijk Museum aan de Hoog straat is wel op de paasdagen geopend van half één 's mid dags tot vijf uur *s avonds. De reinigingsdienst zal in Schiedam op tweede paasdag geen huisvuil ophalen. De dienst zal daarvoor in de plaats donderdag de huizen langsgaan. Tweede paasdag kunnen geen kadavers naar het slachthuis worden ge bracht. Deze worden, na te lefonisch contact (zaterdag tussen 9.00 en 10.00 uur), dinsdag 8 april door de keur meester worden wegehaald. In Vlaardingen zijn de ge meentelijke loketten op goe de vrijdag gesloten (in tegen stelling dus met Schiedam). De zwembaden en musea zullen de gebuikelijke tijden geopend zijn. Het huisvuil zal in plaats van tweede paasdag op donderdag wor den afgehaald. In de West- wijk zal echter het huisvuil in plaats van maandag woensdag worden afgehaald. Op Goede Vrijdag zal in Vlaardingen geen koopavond zijn. Deze is verschoven naar de donderdag daarvoor, De gemeentebibliotheek en haar filialen zijn op 4, 5 en 7 april gesloten. In Maassluis zijn de ge meentelijke diensten en be drijven vrijdag 4 en maandag 7 april gesloten. De afdeling burgelïjke stand van de ge meentesecretarie is zaterdag van 9,00 tot 10.00 uur geo pend voor de aangifte van geboorte en overlijden. Goe de Vrijdag wordt er in Maas sluis ook geen vuilnis opge haald. Dit zal op de donder dag daarvoor geschieden. De maandagroute van de vuilop haaldienst zal een dag later worden gereden. Het zwem bad „Dol-fijn" is goede vrij dag en zaterdag 5 april van 9.00 tot 12.00 uur geopend, maar de beide paasdagen ge sloten. Het gemeentemuseum blijft de eerste paasdag geslo ten, maar zal paasmaandag weer haar deuren openen. dAkio/tim rïïiU nnn J__Jt - *-t Schiedam Er rijdt nog geen vrachtauto minder dan vijf jaar geleden, maar de omwonenden van het Rozenburger plein hebben van dat zware verkeer nu mis schien minder last. Daarom gaat de bewo nersvereniging Schie dam-Zuid opnieuw enqu êteren, Kwam men in 1975 tot de slotsom dat houthandel Van de We tering zijn ingang moest verleggen, zodat het dwars door de Gorzen heen zou hoeven; nu is er wellicht sprake van ge wenning aan die herrie. Bovendien is de bewo nersvereniging duidelijk geworden, dat Van de Wetering er niet over piekert zijn ingang te verplaatsen van het doodlopende stukje Nieuwe Maasstraat naar de andere kant van het bedrijf, aan de Westfran- kelandsedijk. houttransport niet meer De enquête wordt huis aan huis gehouden. De formulieren haalt de ver eniging na enige tijd weer op. De doelgroep zijn de bewoners van het Rozen burgerplein en de Rozen- burgsestraat met haar zij straatjes. Het vrachtver keer wordt al jaren hin derlijk gevonden, omdat de mensen in hun huizen zitten mee te bulderen en omdat de verkeersveilig heid rond het Rozenbur gerplein veel te wensen overlaat. Reeds eeuwenlang voert, men in ons land een niet af latende strijd tegen het wa ter. In het noorden en wes ten werd hiertegen eerst be scherming gezocht op vluchtheuvels of terpen, daarna bouwde men dijken. Het overtollige water werd en wordt via slui zen afgevoerd. Wanneer met de aanleg van dijken werd begonnen, is niet bekend. In het midden van de dertiende eeuw ontstonden de Hoogheemraadschappen Rijn en Delfland. Vanaf deze tijd werden veel dijken en sluizen gebouwd, afgebroken en ver nieuwd. Een steeds betere wa- terregulenng was hiervan het resultaat. Nadat ook de water molens en -gemalen (sinds de veertiende eeuw) in gebruik kwamen, was men in staat steeds grotere stukken grond aan het water te ontrukken. Uit oudheïdskundige vondsten is gebleken, dat de mens om- door Albert Brouwer In 1966 werd in de Westab- spolder te Schiedam een sluisje uit de tweede eeuw na Chris tus opgegraven. Dit sluisje had een lengte van ruim drieë neenhalve meter en was ge maakt van een in de lengte ge spleten uitgeholde boomstam. Om de beide helften van de stam bijeen te houden, had men deze omwonden met twij gen. Hierdoor ontstond een koker, waarvan het ovale gat een waterdoorlaat bezat van twintig bij zevenendertig cen timeter. In een van de helften had men een gat. veroorzaakt door een verkeerd afcekaote tak. pp- die over het einde heen hing. Dwars door dit „vorkje" had men een gat geboord, waarin de opgravers de resten van een asje ontdekten. Vóór de koker lag een balk van drie meter tachtig. Een beschoeiing van vijfentwintig paaltjes hield deze balk op zijn plaats. Een restant van een dergelijke balk werd aan de achterzijde aangetroffen. Het functioneren van deze sluis was vrij eenvoudig. Aan de as door het gevorkte balkje zal stellig een klep hebben ge zeten. De sluis werkte door handbediening of „automa tion" Hij hoce waterstand m de opening van de sluis wor den gedrukt en deze afsluiten. Indien het laag water was draaide de klep door de druk van het water in de sluis open. Het overtollige water kon op deze wijze vrij gemakkelijk af gevoerd wórden. Door de gro te balken aan de voor- en ach terzijde van de. sluis werd het grove drijfvuil tegengehouden. Het verstoppen van de sluis kon hierdoor tot een minimum beperkt worden. Zeer waarschijnlijk behoorde de sluis tot een groter waieraf- voerstelsel, maar een verder onderzoek was destijds niet mogelijk. Enige jaren later vond men in Poortugaal een soortgelijke construclte. Deze echter miste het vorkje, zodat het vermoedelijk uitsluitend voor de doorvoer van water diende. In een handschrift uit 1726 staat de vondst van een duiker of sluisje van hout be schreven. Deze zou terugge vonden zijn in de omgeving de schrijver in zijn verdere be toog, dat de duiker er al vóór 1200 gelegen moet hebben. Omstreeks 1240 was de metho de van een om een horizontale as draaiende klep of deur nog in gebruik. Dit kon vastgesteld v/orden bij de opgraving van een aantal sluizen aan de tege- woordige Hoogstraat in Rotter dam in 1942'43. Vanaf de dertiende eeuw ontwikkelden de kleine sluisjes zich door het ontstaan van de grote water schappen tot steeds grotere sluizenstelsels. In de veertien de eeuw bouwde men grote sluizen bij Maasland, „de drie sluizen" aan de Hoogstraat in Vlaardingen en de Vijfsluizen bij Schiedam. In totaal kende Delfland zo'n dertien sluizen in de Maasdijk. Langzamerhand vormde zich een systeem van dijken en sluizen die het waterwegge bied tegen het zeewater be schermde. De ontwikkeling schrijdt nog voort, zoals is te

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3