SÏAD/STREEK rem Samaadj alle nationaliteiten pij elkaar brengen 9De mensen moeten voetbewust worden' 18SP gig mmt AVONDJE UIT? KIJK IN Si 'We zullen elkaar moeten accepteren Show van eigen mode Chiropodiste Groeneveld Paasklaverj as- concours Rollenspel over volwassene kind CHEF-SLAGER DRAAIER LASSER BANKWERKER 4=6 markt D. VAN DIJK 0 0 0 wm reis- en passageburo vrijdag 28 maart 1980 VD/SC/WW ■Schiedam Behalve een ■Turkse Vereniging heeft ■Schiedam nu ook een Suri- ■naamse vereniging. Enkele ■weken geleden werd ten ■overstaan van een notaris de ■vereniging prem Samaadj ■opgericht. Hoewel het be- ■stuur uitsluitend uit Surina- ■mers bestaat, staat de vereni- ■ging open voor iedereen. Het lis zelfs één van de wensen' van voorzitter Henk Oedai- Iram dat ook Nederlanders ■zich zullen aansluiten. „Door Surinamers en Nederlanders, maar ook andere nationali- Iteiten, samen te brengen, I kweek je begrip voor eikaars I culturen. Want daar ont- I breekt het nog wel eens aan." Maar in de eerste plaats is de vereniging Prem Samaadj (vrij vertaald: liefdevol samenzijn) I toch bestemd voor Surinamers. Althans voor mensen afkom stig uit de voormalige kolonie in Zuid Amerika, want inmid dels hebben de meeste Surina mers in ons land de Neder landse nationaliteit Naar schatting wonen er een kleine duizend Surinamers in Schie dam. „Je kunt gerust stellen dat de meeste Surinamers hier in Ne derland blijven", meent Henk Oebdatram. Nederlanders, Su rinamers en ook andere bui tenlanders zullen elkaar moe ten accepteren. Wij willen de Surinamers die hier zijn goed opvangen en bij Nederlanders begrip voor de Surinaamse cultuur kweken. Daarom is Prem Samaadj niet alleen een vereniging voor Surinamers, maar voor alle nationaliteiten. Wij willen voorkomen dat de Surinamers een geïsoleerde groep worden." Prem Man- dobh vult aan;.,Veel Surina mers voelen zich in Nederland geïsoleerd. Op het moment dat ze hier in Nederland arrive ren, komen ze in aanraking met voor hen onbekende za ken. Op veel gebieden hebben ze een achterstand. Ze gaan ook niet zo gemakkelijk naar bijvoorbeeld het stadskantoor Kruiskade om naar iets te informeren. Henk Oebdairam (links) en Prem Mandobh: „Al krijgen we voorlopig maar een ruim te waar onze leden eens bij elkaar kunnen komen." jongeren hier in Schiedam nauwelijks iets te doen. Ook op het sociale vlak is hier voor hen niet zoveel. Veel Su rinamers stappen niet zo maar ergens binnen om een praatje te maken, terwijl ze dat in Su riname gewend zijn. Door de mensen de mogelijheid te bie den om elkaar te ontmoeten in een trefcentrum, hereik je al veel. Daar kunnen ze praten en elkaar een steuntje in de rug geven." Vooral op de Suri naamse jeugd wil de vereni ging zich richten. Volgens bei de bestuursleden i* er voor de „En wij willen voor alles voor komen dat ze in Rotterdam te recht komen. Wij willen de jongens hier houden", merken zij op. „In Rotterdam lopen onze jongeren de kans om op de Kruiskade terecht te ko men met alle risico's van dien." Eén van de wensen van het bestuur is het aantrekken van een sociaal raadsman die zo wel op de hoogte is van de Ne derlandse samenleving als de Surinaamse cultuur. Zo'n raadsman, die voor enkele uren per week voor de vereni ging zou moeten werken, kan de mensen op weg helpen met problemen die zij hebben raet huisvesting, de sociale dienst, hun werk enzovoort. Maar bovenaan het verlan glijstje van de vereniging staat vooropig een eigen trefcen trum. Om die reden, maar ook om te peilen of de gemeente bereid is om subsidie te verle nen, heeft het bestuur van de vereniging inmiddels een ge sprek gehad met burgemeester Te Loo. Volgens Prem Man dobh toonde de burgemeester zich positief over de plannen en beloofde hij al het mogelij ke te doen voor de jonge vere niging. Cursussen Behalve een plaats bieden waar men elkaar kan ontmoe ten wil de vereniging ook cur sussen organiseren. In het werkplan van Prem Samaadj worden onder meer cursussen huiswerkbegeleiding en taal cursussen voorgesteld. Henk Oebdairam: „Veel oudere Su rinamers beheersen het Ne derlands niet zo goed en dat levert dan weer problemen op met hun schoolgaande kinde ren. Zij zijn vaak niet in staat vragen, die hun kinderen over huiswerk stellen te beant woorden." Ook staat er een cursus Surinaams op het pro gramma. Een ander plan is het organiseren van kooklessen. Zowel de Surinaamse als de Nederlandse keuken moeten aan bod komen. „Hier zijn weer andere groentes dan in Suriname en veel Surinamers weten niet hoe ze die moeten bereiden en kopen dan maar de veel duurdere Surinaamse groentes, die hier verkrijgbaar zijn. Op zo'n kookcursus wil len we de mensen leren hoe ze een Nederlandse pot moeten bereiden," vertelt Prem Man dobh. Ook wil de vereniging een bibliotheek met Surinaam se boeken en kranten in het centrum onderbrengen. Om meer begrip voor de Suri naamse cultuur te kweken bij Nederlanders denken Henk Oebdairam en Prem Mandobh aan het organiseren van avon den waar iets over Suriname wordt verteld. Maar voorlopig wachten zij met spanning op antwoord van de gemeente. Geld en ruimte, dat is nu nog het belangrijkste. „Al krijgen we voorlopig maar een ruimte waar de inmiddels 250 leden van de vereniging eens bij el kaar kunnen komen. In het verleden organiseerden we wel eens een avond bij mensen thuis, maar daar kunnen we niet mee door blijven gaan. We kregen last met de buren. Veertig, vijftig mensen bij el kaar op een bovenwoning gaat eenvoudig niet" Het secretariaat van Prem Saaadj is gevestigd in de Jacob van Lennepstraat 28b, tel.73.70.72. j Er Is drie jaar studie voor i nodig om niet alleen maar I wat vrijblijvend te peuteren I aan voeten. De chiropodiste, I mevrouw Groeneveld, pro- I beert haar cliënten ook van I de oorzaak van hun klachten I af te helpen. I Schiedam Op de eerste dag van de volgende maand wordt in dienstencenrum De Vier Molens een groot Paas- klaverjasconcours gehouden. Men begint om 13.00 uur. In schrijven voor het concours op 1 april kan men bij de I klaverjascommissie in het dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan, Schiedam De oudercom missie van de openbare lage- re scholen in Schiedam I houdt maandag een discus sieavond die het thema de relatie tussen volwassenen en kinderen met zich mee 1 heeft gekregen. Aan de hand I van een rollenspel dat door enkele leerkrachten en leden van de ouderencommissie zal worden uitgevoerd hoopt men drie opvoedingsstijlen ter discussie te stellen. De avond is voor iedereen toe gankelijk en zal om kwart voor acht 's avonds in Het Windas aan de Nachtegaal laan beginnen. VlaarJmgenIn Ontmoe tingscentrum West, aan de Floris de Vijfdelaan. zal op 2 april een modeshow worden gehouden. Dames die de naailessen in het ontmoe tingscentrum volgen, zullen hun zelfgemaakte kleding la ten zien. Het gaat om kleding voor volrwassenen, maar ook om kinderkleding. Tevens I wordt er die avond een foto expositie over diverse activi teiten binnen en buiten het Ontmoetingscentrum gehou den. Van de cursus textiele werkvormen zullen ook een paar werkstukken tentoon- worden. De avond t om half acht fTCKU gesteld begint o Vlaardingen Bij de meeste mensen zal de op merking „ik ben chiropo diste" slechts eerbiedige vraagtekens oproepen. Me vrouw D. M. Groeneveld- Kusters glimlacht, maar zet met groot enthousias me dat vraagteken om in voorzichtig begTip. „Ze is helemaal voetengek," zegt haar man. Ze haalt haar schouders op en steekt van wak „Een chi ropodiste is een gespeciali seerde voetverzorgster. Naast de voetverzorging, zoals het verwijderen van eelt, wratten en likdoorns, houdt rij rich ook bezig met de oorzaak van die klachten. Zo mogelijk wordt die oor zaak weggenomen." Daarmee geeft mevrouw Groeneveld eigenlijk precies het verschil aan tussen de pe dicure en de chiropodiste. De pedicure beperkt zich tot de zogenaamde kosmetische voet verzorging, een chiropodiste gaat door middel van allerlei proeven en technieken probe ren, de oorzaak van die klach ten te achterhalen en eventu eel weg te nemen. „Laat ik de ingegroeide nagel in de grote teen als voorbeeld nemen. Die kan bijvoorbeeld ontstaan zijn door een scheve stand van die teen of door een naastliggende teen die er half overheen is gegroeid. In beide gevallen wordt er een grote druk uitgeoefend op de nagel van de grote teen, met als ge volg het ingroeien. Je kan na tuurlijk steeds de nagel wegk nippen op de pijnlijke piek, maar de klachten blijven zich dan herhalen. Een chiropodis te kan door middel van diver se technieken de oorzaak van de klacht wegnemen. Zo is er de orthese. Dat is een hulp middel waarmee de teenstand door Jan Geert Majoor wordt gecorrigeerd. De orthese wordt op maat gemaakt en kan in de schoen gedragen worden. Op deze manier wordt tiidens het lopen de teenstand gecorrigeerd. Een andere mogelijkheid is de na gelbeugel, die over de nagel wordt gespannen. De nagel wordt op deze manier gedwon gen te groeien in de richting van de beugel. Op den duur verdwijnen de klachten dan." Stevige opleiding Mevrouw Groenenveld is min of meer toevallig in het voe tenwerk terecht gekomen. Zoals veel mensen, kwam zij regelmatig bij een pedicure in verband met eeltvorming on der de voet. Het leek haar een aardig beroep, vooral omdat je het thuis uit kon oefenen. Ze is zich gaan oriënteren en via via kwam ze terecht bij de Academie der Fodologie in Rotterdam. Een driejarige op leiding waar de zaken zeer professioneel worden aange pakt. Het programma omvat een grote hoeveelheid onder werpen en doet sterk para-me disch aan. Niet alleen een grondige theoretische kennis van de anatomie, fysiologie en de pathologie wordt gevraagd, maar ook een grote vaardig heid in het pasklaar maken van de hulpmiddelen. Een commissie van het minis terie van volksgezondheid Is bezig om te onderzoeken of de chiropodie erkend kan worden als medisch beroep. In de loop van dit iaar zou er een minis teriële beschikking afkomen. Daarmee kan er dan ook een eind komen aan de beunhaze rij die op het gebied van de pe dicure, maar ook op dat van de chiropodie zeer frequent voorkomt. De chiropodie is een zeer se rieuze zaak. Een behandeling begint dan ook vaak met een uitgebreid voetonderzoek. Waar en wanneer heeft de persoon in kwestie pijn, waar door wordt dat veroorzaakt en, feitelijk het belangrijkste; wat is eraan te doen? Mevrouw Groeneveld heeft de voet ongelooflijk hoog zitten. Zij is ervan overtuigd dat juist dit onderdeel van het mense lijk lichaam veel meer aan dacht verdient. „Als je be denkt wat voeten allemaal doen. Ze dragen het lichaam onder wisselende omstandig heden, ze helpen het richting bepalen en nog veel meer. Het klinkt allemaal zo verschrik kelijk gewoon en toch zijn de meeste mensen helemaal niet voetbewust. Er hangt een soort taboesfeer om de voet. Veel mensen blijven erg lang met klachten doorlopen. Huidaan doeningen van de voet, zoals wratten, eeltknobbels en lik doorns, kunnen gaan leiden tot een verkeerd gebruik van de voet. Dat heeft bijvoorbeeld weer spierpijn tot gevolg. Veel kan al voorkomen worden door het dragen van goed pas sende schoenen. Ik zou vooral ouders erop willen wijzen goed passend schoeisel voor hun kinderen te kopen. Vooral kindervoeten zijn zeer gevoe lig voor de invloed van schoe nen. Bij een pasgeboren kind bestaan alle skeletdelen uit kraakbeen, wat zeer flexibel is en makkelijk te vervormen. Heel langzaam vindt de totale verbening van de skeletdelen plaats. De als het ware nog kneedbare voet van het kind went erg makkelijk aan een te smalle of te korte schoen. De schade die daardoor kan ont staan, blijft soms zeer lang on opgemerkt Veel voetgebreken stammen dan ook uit de kin derjaren." Hopeloze mode De schoenmode wordt door mevrouw Groeneveld met eni ge stemverheffing hopeloos verklaard. „Vrouwen die op hooggehakte pumps lopen, waardoor hun volle gewicht op de voorvoet komt te rusten, lopen allerlei nare risico's. Bij een normale voetstand rust tachtig procent van het li chaamsgewicht op de hiel en twintig procent op de voor voet. Bij een hakje van vier centimeter is dat in evenwicht, is het gewicht gelijk verdeeld. Een goede schoen moet één centimeter langer zijn dan de voet en bij slanke/spitse mo dellen zelfs twee centimeter." Haar praktijkruimte bevindt zich boven. Een soort tandarts stoel, allerlei modellen, hulp middelen, een oventje en een kast vol instrumenten. Aan de muur een poster met allerlei spreekwoorden waarin de voet voorkomt. „Het probleem is dat de mensen niet weten wat een chiropodiste doet", zegt zij en wijst naar het bordje bij de voordeur. „Er zijn mensen die hier in de Thorbeckestraat langslopen, voor het bordje stil blijven staan, verwonderd kij- ken en, waarschijnlijk nïet-be» grijpend, doorlopen. Eén keer is er iemand zo slim geweest om aan te bellen, die heb ik J toen verteld wat het allemaal inhoudt." Machinefabriek A. van Hattem Zoon b.v., Noordvest 135, Schiedam, tel. 267871 vraagt een Gevraagd voor onze slagerij-afdeling Wij zoeken Iemand met enige ervanng op het gebied van leiding geven en presentatie. Hij moet in het bezit 2ijn van het slagersvak diploma. Nicolaas Beetsstraat 40B, Rotterdam. Tel. 010-153719. of een aankomend. STEEK VAN WAL... Uw cruise begint bij Duton. Alles tot in de puntjes verzorgt. Duton biedt U de vele cruise-programma's en helpt U kiezen. Hier alvast een paar voorproefjes. 15-daag«e cruises per m.s. Mikhail Ka lie in MADQBA-AFRIKA-PORTUGAL vertrek 15/6/80 CANARISCHE EILANDEN vertrek 3/6. 13/7, 7/9 SPA N JE-AFR1KA- PORTUGAL vertrek 10/8 relssom vanaf 1730,- p.p. 9,10 en 12 daagse cruises per ts.s. Stefan Batory POLEN vertrekdata 22 mei, 21 juni. 8 augustus, ft septem ber en 11 oktober relssom vanaf 930,- p-p. 15-daagse cruises per s.s. Calypso FJORDEN EN NOORDKAAP vertrekdata 9 juni en 7 Juli re Isa om vanaf 2240.- p.p. Maagte cruise per m.t.s, Jupiter GRIEKSE EILANDEN-EGYPTE-ISRAEL vertrekdata Iedere zaterdag van 12 april t/m 8 november reisiom vanaf uton, 1920.- p.p. Rotterdam sedljk 403 Schiedam Tel: 010.73 lOll* O n.l) aMsiaaasoasaMeaasasaaaMasa****4*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4