BASS/SFRBf erkeersreguleringsplan oor binnenstad Maassluis ipeelgoed en ruimte voor inderdag verbli j f Honki-Ponk 'Tweede generatie' maakt uitbreiding noodzakelijk lapport nu inspraak in Spelende j eugd uit leeg pand gehaald leid van kinderpostzegels Huldiging tijdens concert ABC-werkgroep zoekt medewerkers R.P.M. Kuyper in top distilleerderij Rokertje? Jongens gooien stenen naar trein dinsdag 1 april 1980 VD/SC/WW «S-. v*"". -4 Een deel van de Maassluise binnenstad, waarover binnen afzienbare tijd een inspraakprocedure start aan de hand een recent verschenen rapport. Het gebied wordt begrensd door de Wagenstraat, Lange Boonestraat, 3 .C. Hooftlaan, Laan 1940-1945, Haven, Hellinggat, Noordgeer en Noorddijk. ichledam Vijfentwin tigduizend gulden voor (iet kinderdagverblijf ïonki Ponk- Veel en iet verwacht. Vorige veek kreeg het dagver blijf aan de Kerklaan het comité kinder- ostzegels een bedrag die grootte voor de koop van goed speel goed. Marja van Wolfe- fen, leidster van het kin- ierverblijf. had het geld nooit verwacht. Het is nede dankzij de WKN, (ie Werkgemeenschap ndereentra Neder- nd. dat Honki Ponk het geld kreeg toebe deeld. Deze instelling 1 namelijk het comité geadviseerd het geld aan ïonki Ponk te geven, ngezien het lunder- verblijf binnenkort een ander pand aan ie Schiedamseweg verhuist. Het oude kleu- erschooltje 't Ketheltje vordt al een tijdje verbouwd voor Honki Ponk. De gemeente be dt hieraan mee. Maar voor de inrichting moet stichting zelf op- den. angezien het schooitje aan de ;hiedamseweg over een grote nnenspeelpïaatr hschïkt, wil len de medewerksters van Honki Ponk onder andere een schommektellage en een klim- rek aanschaffen van het geld. dat door mevrouw Lips van het Kemels Comité Kinder postzegels werd overhandigd. Aanvankelijk zou mevrouw Wem ink, van het Schiedams comité, het geld overhandigen maar vlak voor de uitreiking vond het Kethel's comité dat zij deze eer verdiende. Vertikaal Honki Ponk is een voor Ne derland vrij uniek kinderdag verblijf- Het past een zoge naamde vertikale indeling toe. Dit houdt in dat de kinderen, die in de leeftijd van ander half tot dertien jaar variëren, door elkaar in één groep kun nen doen wat zij willen. Dit in tegenstelling met de horizonta le indeling, waarbij de kinde ren in groepjes naar leeftijd worden gezet- Volgens Marja brengt een vertikale indeling vele voordelen met zich mee. ,De kinderen hebben vaker plezier, zodat z*j makkelijker veelzijdiger leren spelen. Honki Ponk zii alweer vijf jaar in het gebouwtje aan de Kerklaan. Binnenkort verhufzt men naar de Schiedamseweg. Daar is meer ruimte binnen en vooral buiten. Geld voor nieuw speelgoed is er ah met de kleineren omgaan, het geen van voordeel kan zijn bij kinderen zonder broertjes en zusjes", aldus Marja van Wol- feren, die daarnaast van me ning is dat de vertikale inde ling beter aansluit bij het be leid van de lagere scholen, dat tracht het overgaan van de klassen zo soepel mogelijk te laten verlopen. Dagelijks zitten z'n twintig kinderen in het kinderdagver blijf. De meeste kinderen heb ben werkende of studerende ouders. Maar de laatste tijd brengen ook huisvrouwen hun kinderen naar een kinderdag verblijf, aangezien volgens Marja moeders steeds meer gaan inzien, dat dergelijke in stellingen belangrijk zijn voor de opvoeding van het kind. Tijdens de schoolvakanties ko men er vele bij, voornamelijk oudere kinderen. Toch trach ten de mensen van Honki Ponk het totaal aantal kinde- Volgens Marja kan dat niet anders. „Wh moeten persoon lijke aandacht besteden aan de kinderen; zij mogen niet in de groep opgaan. Vaak maken wij mee dat kinderen op een woensdagmiddag van school komen en dan erg veel aan dacht nodig hebben: een na deel van de horizontale inde ling, waarbij een groep kinde ren alleen als groep aandacht krijgt", aldus de leidster van het kinderdagverblijf. Een vrij unieke toepassing dus, die toch wel in het land aanslaat. Zo werd het dagverblijf gebeld door mensen uit Leiden die iets dergelijks willen oprich ten. Schiedam kent twee kinder dagverblijven: Honki Ponk en Katja aan de Lange Haven. Honki Ponk heeft een wacht lijst van een half jaar, hetgeen relatief gezien redelijk is. Peu terklassen heeft Schiedam vol gens het comité kindercentra te weinig, maar bier komt ver adviescommissie kindercentra van de gemeente is men mo menteel druk aan het zoeken naar nieuwe en betere locaties. Zo hebben enkele Schiedamse kleuterscholen al een peuter klas. Bijzonder is dat Schie dam als enige gemeente in het land zoekt naar mogelijkheden voor de jeugd tussen de der tien en de achttien jaar, die na schooltijd eigenlijk nergens te recht kan. „Vooral voor kin deren die tot hun dertiende jaar door een dagverblijf zijn opgevangen is het wennen aan het alleen thuis zitten groot", vindt Marja van Wolferen, lid van de commissie. Voor de zomervakantie het nieuwe dagverblijf aan de Schiedamseweg in; dat is de grootste wens van Honki Ponk. Momenteel is men druk aan het zoeken naar een kun stenaar die een buitenmuur van het oude kleuterschooltje wat op wil fleuren. Het speel goed zal in overleg met de Maassluis Het rap port dat DHV heeft op gesteld over de verkeers- regulerings in de bin nenstad van Maassluis is klaar. Het Maasslulse college van B en W gaf vorig Jaar juni aan DHV Raadgevend Ingenieurs* bureau BV, het tech nisch adviesbureau van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten* de opdracht een ver- keersreguleringsplan (VRP) voor de binnen stad van Maassluis op te stellen. Het was de be doeling dat dit VRP een voortzetting zou worden van de in het verleden al gemaakte plannen en uiteindelijk onderdeel zou gaan uitmaken voor een verkeerscirculatie plan (VCP) voor geheel Maassluis. Het plangebied waarop het VRP betrekking heeft, betreft de binnenstad van Maassluis, bestaande uit het oude cen trum en de woonwijk Taan- schuurpolder. Een gebied dat zich grofweg door drie ele menten Iaat karakteriseren. Allereerst de oude kern met zowel een woon- als winkel functie, met als belangrijkste winkelstraten de Nieuwstraat (voetgangersgebied), de Zuid- vliet/ Dr, Kuyperkade (voet gangersgebied), de Markt, de Noordvliet en Goudsteen. Op de tweede plaats een gedeelte lijk gerenoveerd woongebied en op de derde plaats een ge bied met gemengde woon- en bedrijfsfunctie (voornamelijk havenactiviteiten). Als planperiode voor het VRP is aangehouden de periode tot 1985. Dat wil zeggen dat in die periode het plan uitgevoerd moet worden teneinde in 1985 een toereikende situatie te hebben. Werkwijze Omdat het VRP voor de bin nenstad op den duur deel uit moet gaan maken van het VCP voor heel Maassluis, heeft men bij het opstellen van het VRP duidelijk rekening gehouden met de richtlijnen die het ministerie geeft ten aanzien van de procedure om tot zo'n VCP te komen. Een deel van die ministeriële ver langens was al ingewilligd in voorgaande studies en kon dus gebruikt worden om tot een afgerond VRP voor de binnen stad te komen. De relevante resultaten van die voorgaande studies zijn samengevat in een pakket van uitgangspunten, randvoorwaarden en doelstel lingen (hoofdstuk 3 van het rapport). Vervolgens (hoofd stuk 4 van het rapport) zijn een aantal wensstructuren voor de verschillende vervoer wijzen (voetgangers, (brom fietsers, autoverkeer, open baar vervoer en bevooradings- verkeer) opgesteld, Voor elke vervoerwijze afzonderlijk zijn de op die vervoerwijze betrek king hebbende doelstellingen uitgewerkt tot een concreet plan, een structuur. Voor het openbaar vervoer en het (brom)fietsverkeer is dit reeds gebeurd in het betreffende deel van het verkeerscircula tieplan. Het samenstellen van een algemeen pakket van maatregelen en het toetsen van deze maatregelen aan de doelstellingen heeft plaatsge vonden door het onderling confronteren van de wens structuren behorende bij de vijf vervoerwijzen (hoofdstuk 5). Het spreekt voor zich dat bij het onderling confronteren van die vijf wensstructuren een aantal tegenstrijdigheden aan het licht zijn gekomen. Dit heeft geleid tot aanpassingen van de verschillende structu ren waarbij steeds een toetsing heeft plaatsgevonden aan de doelstellingen. Tevens is nage gaan of de oplossing van het aanvankelijke probleem geen nieuwe problemen heeft opge leverd. Het resultaat van deze fase heeft in feite de gezochte oplossing(en) geleverd in de vorm van het verkeersregule- ringsplan (hoofdstuk 6). Maatregelen De maatregelen voor voetgan gers hebben in het plangebied vooral betrekking op verbete ring van de toegankelijkheid van het winkelgebied door het creëren van aantrekkelijke en veilige looproutes vanaf de parkeerterreinen, de omlig gende woonwijken en de hal tes van het openbaar vervoer. Voor fietsers en bromfietsers hebben de maatregelen vooral betrekking op de verbindin gen tussen de woonwijken, het winkelgebied en het NS-sta- tion. Voor het openbaar vervoer gaan de maatregelen vooral de richting uit van de situering van de bushaltes, aangezien recente wijzigingen in de lijn- voering inmiddels voor het plangebied een redelijk voor zieningenniveau hebben ge creëerd. Het autoverkeer, dat volgens de doelstellingen aan een aan tal beperkingen moet worden onderworpen, vergt een ande re benaderingswijze. Specifie ke maatregelen ten behoeve van het autoverkeer spitsen zich toe op het weren van het doorgaand verkeer uit de bin nenstad en het vanaf de hoofdwegen zo direct mogelijk ontsluiten van woongebieden en parkeerterreinen. De maat regelen in het plangebied hou den echter in belangrijke mate rekening met de prioriteiten die het langzaam verkeer heeft boven het autoverkeer, zodat ook aan de routes van het bestemmingsverkeer be perkingen werden opgelegd in het VRP. De maatregelen in het plange bied voor het bevoorradings- verkeer in het VRP hebben vooral betrekking op de reali satie en de toegankelijkheid van parkeervoorzieningen en van laad- en losfaeiliteiten. Aanbevelingen Zeer gedetailleerd worden in hoofdstuk zes aanbevelingen gedaan. Aanbevelingen waaro ver de commissie voor ruimte lijke ordening, huisvesting en verkeer aanstaande donderdag onder andere geïnformeerd gaat worden. Het wordt een eerste informatieve bespre king van het plan. Daarna gaat het VRP en de aanvullen de nota over de interne hoofd - wegenstructuur (de vergelij king tussen een aantal varian ten) een uitgebreide inspraak ronde maken door Maassluis. In september/oktober hoopt men dan zover te zijn dat er tot een definitieve stellingna- me gekomen kan worden in de gemeenteraad. Met handboeien om werden de jongelui door de =s politie afgevoerd. VI aard In genDe politie is er zondagavond aan te pas gekomen, om een groepje jongeren in de leeftijd s van 10 tot 16 jaar uit een leegstaand pand aan de Mo- zartlaan in de VOP te halen. Omwonenden hadden in het pand, waarin vroeger de schoolarts van de g GG GD was gehuisvest, ram oer gehoord en sloegen alarm. Nadat de politie het pand was binnengedron- s gen hetgeen even op zich liet wachten, omdat de s dienstdoende inspecteur eerst ter plaatse moest ko- menwerdeen groep je jongerenaangetrof f en. „Spie- lerein oemde eenpoli tiewoordvoerderhunactivitei- ten daar later. §1 Omstandigers wonden zich een beetje op over het feit, g dat de jongelui „als zware misdadigers" werden afge- voerd, met handboeien om. Volgens de politie moet j| daar niet zo zwaar aan worden getild. „Dat is wel eens j| nodig, als men zich recalcitrant gedraagt. Maar verder was er weinig aan dc hand: de jongelui zijn gewoon aan hun ouders overgedragen." 5 ^([iiiiiiiiiiiifHiiiiiiiirriiiiititiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiEiiiiiiiiiiitiiniimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiitiiirni^ Maassluis Het druk bezoch te concert van de Maassluise Harmonie in gebouw De Ark werd zaterdagavond onver wacht onderbroken voor een huldiging van twee jubilaris sen. Het waren Sïem Qualm en Henk Cats die respectieve lijk veertig en vijfentwintig jaar aan deze harmonie mee werkten, De 75-jarige Qualm als bassist en Henk Cats, die dat van zijn vader overnam, als slagwer ker. Voorzitter Jo Rinkel com plimenteerde hen met hun ju bileum en sprak tevens de wens uit dat zij nog vele jaren zouden mogen meewerken. Het verdere programma was vol afwisseling. Van ouvertu res en gospels tot het moderne Twirling door majorettes. Bur gemeester Van Eis en echtge note woonden het concert bij. VlaardingenDe Vlaardingse ABC-werk groep doet een beroep op alle stadgenoten om mee te werken aan bet geven van onderwijs aan an derstaligen- Dat onder wijs omvat niet alleen Nederlandse taal, hoe wel dat natuurlijk als belangrijkste onderdeel wordt gezien, maar ook de kennis van het Neder landse cultuurpatroon en het wegwijs worden ad". Al meer dan acht jaar is de ABC-werkgroep in Vlaardin gen actie! Vanaf het begin heeft men het als voornaamste taak gezien de buitenlanders de Nederlandse taal te leren. In de loop der jaren is daar het een en ander bijgekomen: vrouwengroepen, huiswerk klassen, naaicursussen, voor lichting, volksdansen en der gelijke. Vooral nu de zoge naamde „tweede generatie" buitenlanders van zich doet spreken wordt de noodzaak aan meer en andersoortige on- derwiiskundlge hulp steeds duidelijker voelbaar."In de zo genaamde huiswerkklas, die iedere dinsdag en donderdag in Wijkcentrum Oost wordt gehouden, blijkt hoeveel be hoefte er aan begeleiding be staat Om het zich steeds uitbreiden de werk te kunnen volhouden vraagt de ABC-werkgroep me dewerkers. Iedereen kan zich aanmelden bij Leen den Boer, Willem Frederikstraat I, tele foon 74.77.61 of bij Jan van Es, Wiardi Beckmansingel 429, te- Jefoon 34,92 67. In de directie van De Kuy- per is dit de jongste teig van de distiilateursfamïlie. SchiedamTot adjunct-direc teur van de distilleerderijen Johs. de Kuyper BV en De Kuyper-Nederland BV, beide te Schiedam, is benoemd de heer R. P. M. Kuyper. Hij is de elfde generatie van de familie De Kuyper, die in de voetspo ren treedt van Johannes de Kuyper, die ïn 1695 de dïstill- leerderij stichtte. De onderne ming exporteert naar zeventig landen en heeft eigen vestigin gen in Canada, de Verenigde Staten en Nieuw Zeeland. Schiedam Bij een inbraak in een benzinestation aan de Hor- vathweg is voor 750 gulden rookwaren buit gemaakt De inbrekers namen aanstekers en een partii sigaretten en shag mee. 2ij kwamen binnen door een ruit ter waarde van tweehonderd gulden te vernie len. SchiedamDe politie heeft het afgelopen weekeinde vier jongens mee naar het bureau genomen, die bij de Parallel* weg stenen naar vooorbij rij dende treinen gooiden. GeeU van de projectielen veroor zaakte schade. Nadat de vier elf en twaalf jaaf oud op het politiebureau waren onderhouden over hui» onverantwoorde daden, wer den zij naar huis gestuurd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4