STAD/STBEEK Nul-groei en doorschuiven Open dag moet Schiedamse moeders stimuleren JVieuwe patrouille boot voor hoogh eemraa dschap Woudhoek van inbrekers w i doelwit Verkoop fabriekspartij vloerbedekking Vlaardingen moet bezuinigen COOP (fafhent Uzétf Vakantie bijbelclub Streekmuseum op beeldbuis Weer bedrijfs ongeval bij haardenfabriek Chauffeur in paniek door stuiptrekkend dochtertje Fico draait film llfPJ Geld gestolen Animo moeder mavo neemt af Blokje i^rond^ donderdag 3 april 1980 VD/SC/WW Vlaardingen Tijdens het NCRV-pro^ramma „Slikken of stikken'een serie uitzen dingen gewijd aan de bezet tingstijd cn geredigeerd door Jelte Rep, zal illustratiemate riaal uit het streekmuseum van Jan Anderson worden ge bruikt De uitzending vindt plaats op 14 april, aanvang 20.20 uur, bij de NCRV, Het streekmuseum zal tijdens de paasdagen trouwens volop bezocht kunnen worden. Za terdag, zondag en maandag, tweede paasdag, is het mu seumpje geopend van 14.00 tot 16,00 uur. In het museum is nog steeds de expositie „Nooit Weer" over Vlaardingen tij dens de tweede wereldoorlog te bezichtigen. Schiedam Bij de open-haar- denfabriek Van Suijlekom aan de Boterstraat heeft zich weer een bedrijfsongeval voorge daan. Een 19-jange jongen viel gisteren bij het aanbrengen van een zogenaamd zwevend werkplafond van twee meter hoogte op een tafeltje. Hij* werd per GGenGD naar het Noletziekenhuis vervoerd, waar hij ter observatie is opge nomen. Twee maanden gele den kwam bij hetzelfde bedrijf een jongen om het leven bij een explosie. SchiedamOmstanders zijn op de Koemarkt opgeschrikt door een luid toeterende auto, die daar plotseling ging stil staan. De chauffeur was in wilde paniek geraakt, doordat zijn dochtertje naast hem hevi ge stuiptrekkingen vertoonde. Een winkelier alarmeerde snel de politie, die het kind onder escorte met spoed naar het ge meenteziekenhuis gebracht. Het meisje werd daar weer bij bewustzijn gebracht. Vlaardingen Het staat cursief gedrukt op bladzij de 82 van het beleidspro gramma 1978-1982: „Een sluitende gemeentebegro ting is wel gewenst, doch niet noodzakelijk: belang rijke gemeenschapsvoor zieningen dienen te wor den gerealiseerd, waar door het niet-sluitend zijn aanvaardbaar wordt." Het wordt hoe langer hoe duidelijker dat ook voor Vlaardingen de eerste niet- sJuitende begroting er aan staat te komen. Ondanks toch wel drastische ingrepen zijn burgemeester en wet houders van Vlaardingen er niet in geslaagd de geplande tekorten voor de komende jaren onder de miljoen gul den te houden. Gezien de al voorgestelde bezuinigingen zou een tweede ingreep om tot een sluitende begroting te komen voor 1981 en daarna, de gemeenschapsvoorzienin gen onverantwoord aantas ten. Ook de gemeentelijke spaarpot, de saldi-reserve, is bijna leeg en tarieven kun nen nu eenmaal niet onbe perkt opgeschroefd worden. Op welke manier beeft het college nu de eerste bezuini gingsronde uitgevoerd? I n vesteringsprogram- ma De voor het lopende jaar ge plande investeringen zijn door'de gemeenteraad in no vember 1979 al vastgesteld. Maar nu al bleek het noodza kelijk daarin een aantal wij zigingen aan te brengen. Het karakter van die wijzigingen komt voor een groot deel overeen met het karakter van de totale bezuinigings operatie: doorschuiven naar de volgende jaren! Het resul taat is voor de eerste de beste cijferaar zo klaar als een klontje: het geeft wat ruimte voor het lopende jaar, maar verschuift de problemen naar later. Een kleine selectie uit de door het college voorgestelde bezuinigingen. Voor de „dui delijkheid" moet gezegd wor den dat uitgaven die naar 1S84 verschoven zijn, even tueel ook later uitgevoerd kunnen worden. De verbouwing en vernieu wing van het Kolpabad, in clusief het buitenterrein, kosten ruim 3 miljoen, wordt verschoven van 1983 naar 1984. De te bouwen vereni gingsruimten in het Holybad, kosten 60.000 gulden, worden verschoven van 198D naar 1984. Op de eerste aanzet tot het terugdringen van de ge luidshinder wordt tijdens de loopjaren van de meeijaren- begroting 260.000 gulden be zuinigd, De 2 miljoen gulden die op de meerjarenbegroting stond uitgetrokken voor her stel en verbetering van pan den in de binnenstad is hele maal verdwenen. Een dankbaar object voor be zuiniging zijn natuurlijk de zogenaamde openbare wer ken in een gemeente. Een paar voorbeelden. De aanleg van fiets- en voetpaden in diverse wijken wordt voor een deel (160.000 gulden) verschoven naar 1983. De herindeling van het Liesveld wordt verschoven van 1981 naar 1982. De reconstructie van de Van Hogen dorplaan tussen de Kethehveg en de Kesperweg wordt groten door Jan Geert Majoor deels verschoven naar 1983. De reconstructie van de ver binding tussen de Hoogstraat en het Liesveld wordt op de lange baan geschoven. Daar naast zijn allerlei asfalterin gen, aanpassingen en recon structies van wegen en kruispunten verschoven naar een later tijdstip. Voor bijna 100.00Q gulden gaat er bezuinigd worden op de be planting in de binnenstad. Ook de noodzakelijke ver nieuwing van de kademuren wordt verschoven. Sport De modernisering en aanpas sing van het Stadsgehoor zaal-complex, kosten 281.000 gulden en geraamd voor 1982, wordt verschoven naar 1983, De Culturele Raad heeft al laten weten niet bij ster gelukkig te zijn met dit uitstel. Ook de bibliotheek in de Fransenstraat, die voor 133,000 gulden automatise ringsplannen had voor 1983. zal daar een jaar of langer mee moeten wachten. De post is nu beland onder de kolom 1984 of later. Voor de sportmensen heeft de meerjarenbegroting na tuurlijk ook een paar aardige klappen in petto. Allereerst natuurlijk de sporthal in Holy-Noord. De vertragin gen bij het goedkeuren van het dragen ertoe bij dat pas in 1981 de eerste 125.000 gul den op de begroting staan. De grote financiële klappen voor dit gemeentelijk para depaard vallen in 1982 (3,3 miljoen) en 1983 (2,9 mil joen). De uitbreiding van de sporthal in de Westwijk gaat voorlopig pas volgend jaar beginnen. De grote klap (2 miljoen) valt hier in 1982. Voor verschillende clubs in Vlaardingen zullen de plan nen nog een jaar langer in de ijskast moeten blijven. Een jaar uitgesteld zijn de plan nen voor de reconstructie van het sportcomplex aan de Claudius Civilislaan en de bouw/vervanging/uitbrei ding van de accommodaties bij v.v.Sateliet, v.v.Zwalu- wcn, v.v.CION v.v.VFC, FoLlux en k.v.Vlaardingen. Personeel en subsidie In verband met de beperkte budgettaire ruimte voor de jaren 1981 tot en met 1984 is door het college getracht de door de verschillende dienst hoofden voorgestelde perso neelsuitbreidingen zoveel mogelijk naar latere jaren uit te stellen. Voor de beroeps brandweer, waar de laatste tijd zoveel over te doen is ge- DelftSinds enkele dagen beschikt het hoogheemraadschap Delfland over een nieuwe patrouilleboot. Met het vaartuig, dat door zijn geringe diepgang nauwelijks golven veroorzaakt, zijn de opsporingsambtenaren van Delfland beter in staat om een intensieve controle toe te passen op handhaving van de maximumsnelheden in Delf lands boezemwateren. Handhaving van de maxi- mumsnelheden is van groot belang om schade aan oevers en kaden te voorkomen. Mo torboten kunnen in de smal le vaarten bij een te hoge SchiedamOnbekenden hebben in Schiedam weer een aantal kraken in bouwketen in het toekomstig woongebied Woudhoek gepleegd. Hoewel er veel schade is aangericht, zal de bouw toch niet erg vertraagd worden. Alle gestolen gereedschap kan namelijk op korte termijn worden vervangen. Uit een schaftkcet van de bou werij Mevano werd gereed schap ter waarde van duizend gulden gestolen. Onder andere de deur werd geforceerd. De schade bedraagt zeventienhon derd gulden. Uit een schaft- keet van Pretty Form BV werd voor drie- a vierduizend gulden gestolen. De schade be draagt duizend gulden. Uit de schaftkeet van Forge werd handgereedschap ter waarde van vijftienhonderd gulden gestolen. De schade bedraagt vijfentwintighonderd gulden. Een keet van de firma Ooster- wijk aan de Bouwmeesterweg werd opengebroken, maar er werd niks uit weggenomen. De schade bedraagt ook hier duizend gulden. Een keet aan het Faassenplein werd even eens voor duizend gulden ver nield. F.en map met beschei den wordt vermist. VlaardingenDe Fico geeft deze zaterdag weer een aantal filmvoorstellingen. „Kuifje en het geheim van het gulden vlies' dit maal. De rolprent wordt 's ochtends in zaal Mid- delhuyse vertoond 10.00 uur en 12.30 uur: 's middags in Triangel, aanvang 13.30 uur. Voor de Fico-leden 's avonds in Triangel „The Eagle has landed". Voor de leeftijd 12 tot 16 jaar aanvang 18.30 uur, voor de oudere leden 20.45 uur. Voorverkoop zaterdag morgen tussen 10.00 en 12,00 uur in gebouw Triangel. snelheid een dusdanige golfs lag veroorzaken, dat de wa- terkerende kaden worden beschadigd. Bij oevers die op boezemniveau liggen, zoals het kwetsbare natuurgebied de Vlietlanden bij Maassluis, kan door te snel varen oeve rafslag optreden. Behalve toezicht op de vaars- nelheden hebben de opspo ringsambtenaren ook enkele andere controletaken; onder andere het voeren van de vereiste kentekenplaat en aanwezigheid van de juiste vaarvergunning. De opspo ringsambtenaren zijn tevens onbezoldigd lid van de rijks politie en ais zodanig be voegd in bepaalde gevallen de orde in het watergebied te handhaven. Met behulp van de nauwkeurige snelheids meter, waarmee de nieuwe boot is uitgerust, kan op ver zoek van watersporters de snelheid van hun boot wor den vastgesteld. De oude patrouilleboot van het hoogheemraadschap, die door zijn vorm nogal wat golven veroorzaakte, blijft voorlopig nog in gebruik. De nieuwe patrouille boot van het hoogheem raadschap van Delfland bij de te waterlating begin deze week door dijkgraaf A. P. van den Berge. weest, komt dat neer op een uitbreiding met drie man in 1981 én 1982. Het college stelt verder voor om de verhoging van de sub sidie aan het JAC een jaar uit te stellen. Daarnaast zou den de verbeteringen aan de peuterspeelzalen voorlopig niet of niet ten laste van de gemeente uitgevoerd moeten worden. Tekenend voor de situatie is ook dat het college voorstelt, geen toeneming meer te ramen van het in de begroting 1980 geraamde be drag voor educatieve en so ciaal-culturele activiteiten. Ten aanzien van de bezuini gingen in de overige activi teiten geldt ook de nul-groei. Alle bijdragen worden be vroren op het niveau van de verleende subsidie in 1980, met slechts een jaarlijkse trendmatige verhoging. Het hardst getroffen wordt de uitgave van het Historisch Jaarboek. De gemeente droeg daar jaarlijks een be drag van ruim tienduizend gulden aan bij. Die bijdrage wil het college nu laten ver vallen, waarmee impliciet wordt verondersteld dat er binnen de Historische Vere- niging zal worden gestreefd naar een kostendekkende uitgave van het boekje Waarschijnlijk wordt de uit- gave dan zó duur dat he- commercieel niet meer aan trekkelijk is. Als het Historisch Jaarboek daardoor niet meer ver schijnt, weet het college in ieder geval zeker dat deze maatregel nooit zwart op wil in de traditionele kroniek komt te staan. Zodat deze historische bezuinigingsron de voor het nageslacht ver borgen zal blijven. Schiedam Een 45-jarig' Schiedammer heeft bij de poli tie aangifte gedaan van dief stal van vijfhonderd gulden Het geld werd uit een gepar keerde auto langs de Haven» dijk gestolen. De wagen wat vermoedelijk met goed afge sloten. Schiedam VVD-raadslid Gerard Verhulsdonk vraagt zich af hoe het komt dat de moedermavo in Schiedam Tijdens de openbare verga- lang met zo goed draait als in dering van de raadscommis- Vlaardingen. ste voor sociale zaken het hij Signalement Naam: Kazan Leeftijd: circa tien maanden Kleur: zwart-geel Ras: kruising herder Geslacht: mannelijk advertenties Als u koopt bij Coop dan hóórt u bij de vereniging die in eigen winkels de winst doorstuurt naar z'n eigen klanten. Als dat geen eigen voordeel is! U kunt nu in twee, dagen honderden guldens verdienen. De Tapijtcentrale Holland komt 2 dagen naar Vlaardingen. Met medeneming van een kolossale partij vloerbedekking, zoruit de - labrieken naar het publiek. Met vijl jaar fabrieksgarantie tegen.' - weggeefprijzea Enige tips om voordeel te.behalen zijn: collectie nytont egels 4Ü x 40 zellklevend, 8m3voor 55,- {50.tegels). Tapijttegefs in zes kleuren-lós te .leggen va 3,- per stuk. Schitterende Engelse bloemtapijten in.wol en nylon. Nylontapijt in'9 kleuren voor douche en kamer per meter 29,95, volledig wasbaar. Huiskameröreed nyiontapijt. voor gang, hal en trappen, in 4 kleuren voor 59,- per strekkende meter. Als speciale aanbieding: zuiver scheerwollen tapijt 400cm breed vanaf 139.-per strekkende meier. Wollen Serbertapijt 400cm breed 119- per strekkende meter. Zuiver scheerwollen handgeknoopte karpetten, 2200 gram per m7, zowd in klassiek als modem, in elke maat te leveren v.a. HO.- per m1- Er kan besteld worden op afroep, er kan gelegd worden. Betaling bij ontvangst tapijt De koffie staal voor klaar. Deze eenmalige verkoop wordt gehouden in de Stadsgehoorzaal van de Harmonie, Schiedam se weg 51a Vlaardingen; en wel op'vrijdag 4 april van 14.00 tot 18 00 uur- (geen koopavond), zaterdag 5 april van 10.00 tot 17.00uur. TAPIJT CENTRALE HOLLAND Utrecht Vorig jaar zomer waren er enkele herderpuppies in de Hargahoeve. Eén van die puppies is inmiddels bij mij thuis opgegroeid tot een jo lige, levenslustige en zeer ondeugende hond. Gehoor zaamheid is echter geen probleem. Een andere pup is weer terug in de Harga hoeve. Kazan wordt hij ge noemd. Een beetje angstig, zijn haren recht opstaand en luid blaffend zit hij nu weer in dezelfde kennel. Het is alsof mijn eigen hond in de kennel zit, zo lijken ze op elkaar. Geen leuk idee overigens, maar Kazan kan er ook niets aan doen. Hij is in de Hargahoeve terugge komen, omdat zijn vorige baïin er zenuwachtig van werd. Nervositeit slaat meestal over op de hond. Hij wordt wantrouwend te genover vreemden, blaft bij elk geluidje en kan geen moment alleen of rustig zijn. Nu is een jonge hond na tuurlijk energieker dan een oudere hond. Een jonge hond moet kunnen stoeien, lekker uithollen en na al die vermoeienissen ergens rustig kunnen gaan slapen. Als men dat niet aan een jonge hond kan geven is het beter om niet aan een hond te beginnen- Dat vraagt geen tijd, voedingskosten, dierenartskosten, pension kosten tijdens de vakantie en het geeft geen drukte in huis. Maar is dit echter alle maal serieus overwogen, dan ben ik ervan overtuigd, dat een hond 2ieh geen be tere baas kan wensen. Al deze wensen gelden ook voor Kazan, die zijn beste beentje voorzet om wat meer aandacht te krijgen. Volgens de vorige bazin is Kazan lief voor kinderen, wil hij graag mee in de auto en is zindelijk. Als hij ech ter te lang alleen is, gaat hij iets zoeken om leuk mee te spelen en lekker op te kun nen knagen. En dat is meestal iets, wat toevallig net niet als hondenspeel goed bedoeld is. Hetgeen niet betekent, dat zoiets niet meer af te leren is bij zo'n jonge hond. Aandacht en oplettendheid kan een heleboel veranderen. Wan neer U vindt, dat Kazan daar ook recht op heeft, kom hem dan maar halen aan de Schiedamse Sport- laan. Vosje en Floris hebben alle bei weer een fijn tehuis ge vonden. Wim Haslinghuis beheerder Hargahoeve. een licht verwijt horen aan de gemeente. Hij vond dat de gemeente nauwelijks een stimulerings beleid voert voor de bijscho ling van vrouwen in Schie dam. Deze opmerking werd ge maakt in aansluiting op de discussie rond het landelijk plan, om vrouwen met een lagere schoolopleiding via het arbeidsbureau te laten bijscholen. Verhulsdonk pleitte voor een soort werkgroepje dat geheel buiten de ambtelijke sfeer om lot een bepaalde conclu sie zal moeten komen inzake de vraag in Schiedam naar dergelijke opleidingen. Volgens mevrouw Van der Broek, medewerkster van de avo ndsehoiengemeenschp Mercunus in Rotterdam, die de moedermavo's in Vlaar dingen en Schiedam bege leidt, is er geen reden tot verwijt aan de gemeente. „We zijn in Schiedam een jaar later begonnen. In Vlaardingen konden we dus vorig jaar al de eerste diplo ma's uitreiken. Dit hebben we gedaan tij dens een open dag, waarbij wij ook gemeentemensen hebben uitgenodigd. De open dag is een groot suc ces geworden. Het is mede dankzij deze dag, dat de eer ste twee klassen van de drie jarige opleiding in Vlaardin gen goed vol zitten aldu mevrouw Van der Broek. In Schiedam zal maandag 1 mei zo'n open dag worde gehouden bij de moedermav in het M. C. M. de Groothu aan de Stadhouderslaan 30. Dan zal het grootste gedeelt van de negentig vrouwen di eindexamen hebben gedaa haar diploma krijgen uitg* reikt, terwijl belangsteller j den zich dan kunnen oriër teren over de opleiding. Dat de opleiding wat belangstelling krijgt is echt* wel nodig. Momenteel zitle in de eerste twee klassen or ge veer 35 leerlingen, hetger relatief gezien niet veel „De gemeente treft in ied< i geval geen blaam. i Toen wij in Schiedam bego: i rien met de moederma* kregen wij meteen van c j gemeente een prachtig g bouw met alle nodige voa zienigen aangeboden. Als je dat vergelijkt met b armzalig gebouwtje waar 5 Vlaardingse moeders les krijgen, dan kunnen wij Schiedamse gemeente abs j iuut geen schuld gever i aldus de medewerkster vj de avondscholen ge mee schap. Vlaardingen Jongens en meisjes tot twaalf jaar kunnen dens de paasvakantie in Holy-Noord deelnemen aan de t ditionele Vakantie Bijbelclub. Van dinsdag 8 april tot en rr* zaterdag 12 april zal er in de Vredeskerk aan de Olmendre* weer veel gezongen en geknutseld worden. Daarnaast kanü> natuurlijk naar verhalen uit de bijbel geluisterd worden, l] Vakantie Bijbelclub begint om tien uur en duurt tot twaU' uur De toegang is gratis. Inlichtingen worden verstrekt dolf P. Krabbendam, telefoon ?4.75*17. f.<

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3