UIT Apocalyptische expositie in Maassluis museum Fotograaf Piet Rook: een zwervende machine Mé' Henk van Ulsen speelt Reve Die Csardasfürstin in Stadsgehoorzaal Met stip Dichtersproeven WEES ZUINIG MET BENZINE, MAAK MUZIEK HOUTMAN QUISPEL anno 1865 NV NV HET SPINET donderdag 3 april 1380 VD/SC/WW Een wekelijkse pagina vol informatie over kunst en cultuur uit de regio. Reacties en be richten graag vóór dinsdag 12.00 uur. naar het adres van deze krant, postbus 110, VIaardingen (t.a.v. J.H. Bakker), tel. 010 - 352066. Een avondvullend program ma dat gehee! bestaat uit collages van het oeuvre van Gerard Rev-», getiteld „Van het één komt het ander". Een soloprogramma waarmee de acteur Henk van UJsen zater dagavond in het Schiedamse zoldertheater De Teerstoof op zal treden. Aanvang 21.00 uur. Waar u zijn moet: Nieuwr straat 12, Schiedam. In de Vlaardingse Harmonie vindt dinsdagavond, aanvang 20.00 uur, de voorronde plaats van de lande lijke talentenjacht voor amateur- dichters. Vijfentwintig dichters uit het waterweggebied zullen dan uit eigen werk voorlezen. Een jury, bestaande uit enige letterlievende dames, waaronder de schrijfster mevrouw Vos-Dahmen von Buch- holz, en heren, zal beslissen welke producten de mooiste zijn. De win naars maken een kans uitgezon den te worden naar het regionale concours, dat op zijn beurt weer deelnemers voor de landelijke ma nifestatie zal leveren. Een en an der wordt georganiseerd in het ka der van de boekenweek. Het dieh- tersfestival, dat naar de welluiden de naam „Dichtersproeven" luis tert, zal onderbroken worden door optredens van het cabaretgezel schap „Een koud kunstje" en de dichters Joop Vos en Simon Busc- hmann. Voor de operetteliefhebbers een kans. Vrijdag 11 en zaterdag 12 april in de Vlaardingse stads gehoorzaal een uitvoering van Emmerich Kal- mans „Die Csardasfürstin". Goed voor een uit verkochte zaal waarschijnlijk. Dus snel er bij zijn Is geboden. De operette wordt gebracht door de Hoofdstad Operette, die daarmee haar 35-jarig bestaan viert. Aan het operettespekta kel nemen in het totaal maar liefst 75 personen deel. De titelrol is voor de jonge sopraan Marga de Boer. Andere solisten zijn Anita Heins, Jac- co van Kenesse en Jan Handerson. De muzika le leiding rust in handen van John Kapper. Aanvang 20.15 uur. Evenals vorig jaar bestaat ook deze keer de mogelijkheid bij de culturele raad voor Zuid-Holland een subsidie aar» te vragen op niet- klassieke muziek. De subsi dies worden verstrekt op series van minimaal drie concerten (jazz, folk. niet-commerciele popmu ziek). Voorwaarde daarbij is dat de concerten niet in Rotterdam of Den Haag mogen vallen. Aan vraagformulieren kunnen in duplo besteld worden bij de Culturele Raad van Zuid-Holland, Benoor- de nhoutseweg 23, 2596 BA Den Haag (tel. 070-245535). De ingevul de papieren dienen, vóór 1 juni 1980 toegezonden te zijn aan het college van Gedeputeerde Staten,' Provinciehuis, Koningskade 1, 2596 AA Den Haag. Tegelijkertijd moet er een afschrift van de aan vraag naar de Culturele Raad van Zuid-Kolland toe. Verdere inlich tingen 070-264111. Nieuws van het mondharmonlka- front: dezer dagen werd als on derafdeling van het Vlaardings Akkordeon Orkest Harry van We- ,zel een mondharmonika-orkestje opgericht. Dinsdag werd reeds de eerste kenningsmakingsbijeen- komt gehouden. Het ligt in de be doeling het orkestje uit te laten groeien tot maar liefst vijfentwin tig leden. Wie altijd al een zwak voor dit misdeelde instrument heeft gehad: nadere inlichtingen b:j de heer Slingerland, tel. 348626. Leen Droppert heeft van de ge meente Vlaardingen opdracht ge kregen zijn ontwerp schildering, bestemd voor de muur Hoogstraat hoek Westhavenplaats, ten uitvoer te brengen. Titel van de schilde ring „De val van Icarus". Droppert ontvangt voor de opdracht een be drag van 13.580 gulden. Aan films het komende week einde geen gebrek. In de Vlaar dingse culturele sociëteit B'Bwana draait zondagavond, eerste Paas dag, een serie van drie korte Ne derlandse films, alle afkomstig uit het eind van de jaren zestig: Ice Cream Soda van Kees Meyenng, Het Oponthoud van Nico Crama en Dinsdagavond van Bas v.d. Locq. Aanvang 21.30 uur. De vrij dagavond daarvoor in het Maass- luise Ozobleu een film van Alan Parker: Bugsy Malone. Aanvang 20 00 uur. Kunst+ heet Vlaardingens nieu we aanwinst op het gebied van de beeldende kunst. Een galerie an nex kunsthandel, beheerd door het echtpaar Noordhuizen. Dit week einde houdt de handel voor het eerst open. huis van vrijdag tot en met maandag, van 10.00 tot 22.00 uur: Johan Willem Fnsolaan 70, Vlaardingen. Kunst en aanver wante zaken, vandaar dus dat plus, heeft een aantal interessante acti viteiten op stapel staan. Over één daarvan las u al elders op deze pa gina: de expositie van fotograaf Piet Rook. Verder start op het huisadres van Kunst+ 11 april een korte expositie van etsen en litho's van Corneilie, een tentoonstelling die later in de maand (vanaf 15 april) zal verhuizen naar Boekhuis Den Draak. Verder staat voor 18 april een tentoonstelling van de Duitser Hemz Mack op het pro gramma. Waar over later meer. Om een kleine indruk te geven van hoe ambitieus Kunst+ is opge zet een greep uit wat de kunsthan del „in stock" heeft. Corneilie. Le Corbusier, Lucebert, Henn Plaat, Ans Wortel, Peter Vos en Karei Appel. Doch ook werk van Vlaar- dingers als Dirk Brouwer, Leen Droppert. Rob Janssens en Dik Kats ontbreken niet. In hun geboorteplaats Vlaardin gen wilde het niet lukken, in. Maassluis wel: in de mooie koele ambiance van het gemeentemu seum aldaar exposeren tot 20 april Dik Kats en Aad Hofman. Twee schilders die in Amsterdam en omgeving waarschijnlijk meer bekendheid genieten dan in deze streken, al heeft hun werk voor het merendeel daar wel betrek king op. Verbonden aan galerie Mokum, zouden beiden gerekend kunnen worden tot de kring van .Amsterdamse realisten", waar van Carel Willink de exponent is. Het totaal van de expositie maakt een apocalyptische in druk. Aad "Hofman (1944) is nog maar enkele jaren in de schilderkunst actief. Desondanks maakte hij een pijlsnelle opgang met exposities in het Van Goghmuseum Amster dam, een Parijse galerie en enkele doeken op de Triënnale voor Rea listische Schilderkunst in Sofia (Bulgarije), waar zijn werk in de prijzen viel. Bovendien zijn van de oud-étaleur een aantal exposi ties in Amerika in voorbereiding. Komt het doordat Hofman exact op het juiste moment met schilde ren is begonnen, het inschieten op een trend derhalve, of ligt zijn kracht in de duizelingwekkend scherpe weergave van zijn thema? Al is het een cliché, beide waar schijnlijk, Bij Hofman dezelfde Dik Kats, Maassluise havenlichten maniakale gebetenheid op het dé tail waarmee de Amerikaanse hy perrealisten hun volkswagens schilderden, maar nu gericht op een onderwero dat zich in de Westerse wereld overal opdringt: de verbrokkeling en het verval van de oude stadskernen. Hof mans eerste olieverfschilde rijen geven overzichten van slooprijpe wijken. Het gros daar van trof hij aan in Vlaardingen en Schiedam. Verlaten dichtgespij kerde panden waar eens mensen moeten hebben geleefd, maar waar nu een vreemd leeg licht over strijkt. Onwerkelijk ook doordat de détails kijk bijvoor beeld naar het vensterglas van de dode panden in de Havenstraat, de steentjes, het atval scherper zijn dan het oog in realiteit regi streren kan. In de latere schilde rijen, uit 1979 en 1980, tekent zich bij Hofman een begin van ontwik keling af. Hij gaat zich meer op détails richten en laat de omge ving voor wat ze is. Roestige slo ten, conservenblikjes, een afblad derende deur. In dat ene gegeven probeert Hofman samen te oren- gen wat htj aanvankelijk over een heel krottenlandschap uitsmeerde. Een roestig blik ais monument voor de schoonheid van het ver val. Heel voorzichtig introduceert hij af en toe wat kleur. Het van Dik Kats (1943) in Maass luis aanwezige werk geeft een overzicht van zijn oeuvre. Aanwe zig zijn zijn grote olieverfland schappen en de uilen. Doeken die qua toon doen denken aan de vroege Willink, maar toch veel Hollandser. Symbolisch realisme, maar geen metafysische land schappen zoals bij DqTvaux, het blijven toch steeds poldergezich ten. Terugkerende verschijningen in die landschappen: de uilen. Kats schildert ze als een soort apocalyptische ruiters. Ze kijken de toeschouwer aan met een blik' die zowel iets vertelt over de „ui- leziel" als de ziel van de toeschou wer zelf. Op sommige doeken, zoals in „Maskerade" als „Zolder kamer", wordt de symboliek nog verzwaard door de allegorische voorstellingen. Uilen zittend op tekeningen van uilen (een paar handschoenen, een flodderig bad pakje); of mensen verkleed als deze wijsgeren van de nacht Het meest recente werk van Dik Kats laat het symbolisme echter achter zich. Hij keert terug naar de polderlandschappen, zij het nu in linoleumsneden. Deze lino's drijven een element dat ook in de oudere olieverfdoeken al aanwe zig was op spits; veel meer dan realist blijkt Dik Kats een expres sionist te zijn. Het zijn nog steeds de zelfde Hollandse landschappen met enorm lage horizonten en hoge stapelwolken. Maar in het zwart-wit van de lino komen die wolkenlandschappen er des te schreeuwender uit Het zijn ab stracte voorstellingen geworden van exploderende wolken. Zeer dynamisch, zeer angstaanjagend. Jan Hendrik Bakker t Aad Hofman, olieverf ADVERTENTIE Singel 116- Schiedam Lijnbaan 63 - Rotterdam Lijnbaan 63 - Rotterdam Gemeentemuseum Maassluis, Zuid- dijk 16, Aad Hof man en Dik Kats. Tot 20 april. Geo pend: dinsdag tot en met zondag van 14.00 tot 17.00 uur, bovendien donder dagavond 19.00 tot 21.00 uur en maan dagmiddag 7 april, 6 april gesloten. i foto Piet Rook Wat de stad voor hem betekent: popmuziek, punk, neonlicht, lan tarenpalen, smerige vette plakke rige kroegen, viaducten van beton, draaideuren, asfalt, tramrails, dingen die langs je heen sehuivcn en later mensen blijken te zijn. „Ik ben een stadsmens en heb als zodanig altijd door de stad ge zworven." De neerslag van die steedse zwerftochten toont foto graaf Piet Rook (1942) vanaf mor gen in het Kunsthuis RV. Een se rie foto's vol leegte vooral. Want hoe eivol de stad ook kan zijn, Rooks camera heeft er de leegte ontdekt. Piet Rook, geboren Vïaardinger, ontwikkelde zich als autodidact. Behalve enkele jaartjes technisch onderricht aan de Vrije Academie, waar hij onder meer les kreeg van Rob Broere, heeft hij zich nooit in een uitgesproken stijlboek laten drukken van een fotografenvak- school of wat dies meer zij. Het fo tograferen begon binnen de sferen van Stront aan de Knikker (zesti ger jaren, cultureel getint verzet tegen de gevestigde orde). De ei gen omgeving, sociale actie. „Ge woon uit de vrije pols begonnen, als een soort fotomachme.' is zijn eigen omschrijving. Het woord „machine" blijkt een kernbegrip, maar daarover later. Eerst wat er na Stront aan de Knikker gebeurde: Rook raakt verzeild, in zijn termen ook weer volstrekt toevallig, in de Delf se bouwkundewereld van de TH al daar. Veel architectuurfoto's, pu- bhkatïes onder meer in vaktijd schriften als Wonen TA/BK en B- Nieuws. Later ook in het Rotter damse Hard Werken. Nog steeds gewoon maar knippen, hoewel langzamerhand ook de behoefte ontstaat „om in één foto hét beeld van de stad te geven." Wat dat beeld van de stad behelst blijkt feitelijk ook niets meer te zijn dan het beeld zelf. Rook ver mijdt alle symboliek of esthetica. Zijn foto's, genomen met een grote brandpuntsafstand en een enorme groothoeklens, retourneren het pu bliek wat de stad m feite zélf gege ven heeft. Een koekje van eigen deeg in zekere zin. Vluchtig passe rende mensen, met opzet daarom heel onscherp geregistreerd. Lege ruimten met in net hart een object. Foto's van de Parijse 'begraaf plaats. letterlijk een architectoni sche dodenstad, het graf van Jim Morrison. Heel typerend h de foto die Rook nam vanuit het Parijse Centre Pompidou: beneden het enorme plein waarop wachtend en kijkend publiek een merkwaardig geor dende figuur vormt en hoog daar boven een groepje bezoekers van het Centre in de transparante wandelkokers, daardoor op absur de wijze in de lucht hangend. En dan de machine. Kunstcriticus Kees Vollemans, die een begelei dende tekst verzorgde voor de portfolio die ter gelegenheid van de tentoonstelling wordt uitgege ven en met wiens inzichten Rook nogal affiniteit zegt te hebben, merkt op dat bij Piet Rook het fo tografisch oog „buiten het hoofd van de fotograaf" is getreden. Rook zelf beschrijft zijn fotogra fisch bedrijf in gelijkluidende be woordingen. Hij is computer, voor geprogrammeerd met een aantal basistechnieken, maar verder uit geleverd aan wat 2ijn omgevjng, de stad. hem te bieden heelt. Een computer die door de stad wordt bespeeld. „De stad dringt zich aan je op in je foto's. Wat de stad is geeft ze door in de foto's." Het im pliceert een manier van kijken waarbij de zogeheten gevoelige plaat niet meer in het toestel zit, maar zo'n beetje is samengevallen met het netvlies van de fotograaf. „Je fotografeert ook als je geen toestel bij je hebt," zegt hij. Noem het de moderne onbevan genheid, al is ze van een wreed en genadeloos soort. Jan Hendrik Bakker f foto Plet Rook Kunsthuis RV, Weeshuis plein 18, Vlaardingen, expo sitie foto's van Piet Rook. Van 4 april tot 17 mei. elke vrijdag en zaterdag 13.00 tot 17.00 uur. Tcrgelegenheïd van de expositie is tevens een portfolio verkrijgbaar. Organisatie Kunst+.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5