ISTftD/SIBEElT Raadscommissie steunt marktonderzoek SMD Vrije tijd Twee hoofdinspecteurs 'De cruciale vraag is of we het redden' 9Panda-beren9 gaan schoonmaken Inbraak Feestje bouwen in de bieb Zoeken naar zelf- gestolen brommer Delftse kunstenaars exposeren Popconcerten De Trucker De Bolk vrijdag A april 1980 VD/SC/WW Hei beurteden van. vrije tijd is nog .nimmer zo ac- twee! geweest als in onze huidige- samenleving GrotewerklGOshcid, ver vroegde uittreding-en, ar- hei ongeschiktheid en- «ovoorfs liggen daaraan ten grondslag:. Niet min der is bet een vraagstuk voor bS-plussers Voorn J oüfc nu er eea visie is om oudere mensen zolang mogedijlc taan reifstan- r «Iigheul te La tea behou den «n hen te wo nen imsm Jongeren.:*st hut» vitaliteit ten goeie ral koim-ji, heeft het zir. ecus te bekijken teêtkê •roogelykhedfn er in dit zchiei rijn voor een. aar- ai j>o vriSettjasbeêtedinR. den,: waarbij alle leeïtyi den kunne» samengaan. Het honden van een aquarium is zoiets. Ver- sorging ervan:vergt aan-" dacht, maar daarnaast is ïb'n levend schilderij Vaak een sieraad in de httSskaraer; een rustpunt roet veel kijkerrat. De 'aquariaan* kan beter klein beginnen Wie zich een stukje onderwaternatuur wil aanschaffen, kan uiteraard bij de handel terecht. Hij zal een compleet aquarium kopen. Hierbij heeft men de keus tussen le vensgemeenschappen, die voorkomen in poldersloten, tropische wateren en zee. Hij kan zich latèn voorlichten over technieken zoals doorstroming, zuurstofvoorziening en waar nodig, over verwarming en verlichting. De praktijk leert echter, dat deze wijze van doen tot teleurstellingen kan leiden. Vissen en planten gaan om welke reden dan ook dood en in veel gevallen verdwijnt het aquarium in schuur of op zolder en is men „aquariaan af". Vernielers gepakt Vlaardingen Wegens ver nielzuchtige activiteiten rond de Vlaardingse Professor Rut- gersehool is tegen een drietal jongens proces-verbaal opge maakt. De jongens, 1? en 18 jaar oud en alle drie uit Vlaar dingen afkomstig, hadden de ruiten van de school inge gooid. Vlaardingen Inbraak in een woning nar de Vlaardingse Sportlaan leverde de ongenode gasten eei: nuit op bestaande geld, sieraden, girobetaalkaar ten c-/t eniee spaarbankboek jes De totale waarde van het on -vreemde kan nog niet wor den overzien. Vanuit een aan de le Van Ley den Gaelstraat geparkeerd staande auto werd een radio- cassetterecorder ter waarde van 600 gulden gestolen. Woensdag 16 april: MaassluisDe openbare bi bliotheek heeft op woensdag 16 april iets te vieren. Het is dan dertien jaar geleden dat het bibliotheekwerk In Maassluis gebundeld werd tot één organisatie. Boven dien wordt het eerste lu strum van de bieb in de be huizing van ontmoetingscen trum Koningshof gevierd, want het is alweer vijf jaar geleden dat het noodgebouw- tje aan de Rozenlaan vaat- wei werd gezegd. Reden te over dus om een feestje te bouwen, temeer daar de jaarlijkse boekenweek wat commercieel van opzet en te veel een sleur dreigt te wor den. Een feestje dus, met een foto tentoonstelling over Maasslui- se gebouwen die verzorgd wordt door Henk van der Veen. In samenwerking met de stichting „Drukwerk in de Marge" wordt een boeken markt georganiseerd. Huis drukkers en boekbinders zul len demonstraties geven van hun ambacht en zeldzame, hand gedrukte en gesigneerde boeken worden te koop aange boden. In een tijd van bulk boeken, paperbacks en pockets best de moeite waard om eens te gaan bekijken hoe een boek er tók uit kan zien. Een jazz band, bestaande uit mensen verbonden aan de Juliana- scholengemeenschap, zal het geheel muzikaal opluisteren. Voor de feestelijke gelegen heid werd speciaal de „LI- brary-boogie" gecomponeerd die in de Maassluise bieb ten doop wordt gehouden. Een wereldpremière dus! Verrassingen Voor de kinderen is het pro gramma gelardeerd met snel tekenaars, films en voorlee- suurtjes-met-verrassingen. En iedereen die wil antwoorden op de vraag: „Hoe ziet de jari ge bibliotheek er uit", kan ter plekke aan de gang met kleur potloden en verf, maar ook met pen en papier om zijn me ning weer te geven. Als thema heeft de jarige bi bliotheek duidelijk voor de vrijheid gekozen. De vrijheid van drukpers, de vrijheid van meningsuiting, ook verbaal. Want het spreekgestoelte staat klaar voor ieder die iets aan zijn medeburgers wil laten ho ren. Het onderwerp doet er niet toe: het kan variëren van de beste manier om aardappels te bakken tot de neutronen bom of de gemeentepolitiek. Wie zich aangetrokken voelt tot het houden van een aquari um, kan al heel wat wijzer worden door lid te worden van een hierop gerichte vere niging. Voor Schiedam is dat Natuurgenot In Huis, voor Vlaardingen en directe omge ving Ons Natuurgenot. Beide zijn aangesloten bij de over koepelende bond Aqua Terra met 25.000 leden, verdeeld over 250 afdelingen. Toekom stige aquarianen krijgen hier alle voorlichting en begelei ding bij de inrichting van een aquarium, terrarium, mini- moerasjes (paludarium) en 2elfs kleine vijvers. De voor lichting wordt verstrekt tij dens de periodieke contacta vonden en middels een eigen maandorgaan. Een gesprekje met Cor van Sliedregt van de vereniging Natuurgenot in Huis levert een goed beeld op over een aquarium en zijn hobby. „Bijna m'n leven lang zit ik tussen de visjes", zegt Van Sliedregt, die vanaf 1962 lid is van zijn vereniging, waarvan enkele jaren als secretaris. In zijn functie is hij betrokken bij het plaatselijke onderwijs. Cor van Sliedregt: „In veel klassen van scholen tref je een aquarium aan. In het voorjaar ook potten met een streng met kikkereieren waarvan men de ontwikkeling kan volgen. Zijn de kikkers eenmaal volwas sen, dan gaat de inhoud van de potten terug in een poldersloot of onder water. In de lesbrie ven over biologie is nog wei nig te vinden over het houden cn zelf kweken van visjes. De welstand van de geplaatste aquaria is sterk afhankelijk van de interesse hiervoor van de zijde der leerkrachten. Dat is wel jammer, want in een polderaquarium ligt feitelijk de kiem van deze hobby. Plaats een paartje bittervoom- tjes samen met schildermossel te vinden in slijkbodem of walkant in een bak en je ziet een symbiose, veel voor komend onder de vissen. Gestoken in bruidskleed (rood paars) deponeert het wijfje via een legbuis haar eitjes in de ademopening van de mossel. Ze worden hier regelmatig van zuurstof voorzien, Bij het verlaten van deze kraamka mer verspreiden de jonge vis jes en passant de gelijktijdig tot stand gekomen mossellarf- jes over een groot gebied. Deze zetten zich de eerste uren vast op de bittervoomtjes-baby's en vergroten hiermede hun kans op overleving. Eenvoudig beginnen Het is aan te bevelen, dat een beginner zijn aquarium be trekkelijk klein opzet. Voor tropische vissen met als bewo ners de levend barende tand- karpertjes, de gupy's, verkrijg baar in tal van kleurschake ringen. Daarnaast wat plaatjes en, om wat grote vissen aan de bevolking toe te voegen, een paar maanvissen. Het biotoop kan men completeren met de inplant van geselecteerde wa terplanten. Het kijkgenot is dan al volledig. Hoe het man netje zijn gekozen territorium zuivert van indringers als het wijfje gaat bevallen, is fascine rend om te zien. Geleidelijk kan worden overgegaan tot het inrichten van een gezel schapsbak met meer kostbare vissen. Hetzelfde geldt natuurlijk voor een zoutwater-aquarium. Hier voor zijn bijzonder fraai ge kleurde vissen verkrijgbaar doch stevig aan de prijs. Bo vendien zijn ze bijzonder kwetsbaar. Een goede planten- voorziening in het aquarium is van evident belang. De plan ten vormen een belangrijk deel in de voedselketen. Ze zijn op een simpele manier zelf te kweken. Onder de waterflo ra komen echter soorten voor met een schadelijke invloed op het biotoop. Ze kunnen zelfs leiden tot een sterfte onder al les wat hier leeft en groeit. Water en voeding De waterkwaliteit van nu mag voor het aquarium goed wor den genoemd. Een belangrijk facet van het houden van aquaria is de voeding voor de vissen. Het verzamelen van le vend voedsel gebeurt aan de waterkant waar op natuurge bied van alles valt waar te ne men. Al het zichtbare organis me is voor de vissen eetbaar. Watervlooien, kleine kreeftjes, insectenlarven en zelfs die van kikkers kunnen een maaltijd vormen. Daarnaast enchy- treën, aardworpjes en zelf te kweken fruitvliegjes. Bepaalde vissoorten krijgen soms rauw vlees voorgezet. Voor de win termaanden met ijsgang zijn verschillende droogvoeders in de handel, waar de vissen van kunnen leven. Ikzelf vind le vend voer nog altijd het beste", aldus Van Sliedregt. Natuurgenot in Huis Over de evolutie in eigen ver enigingen zegt Cor van Slie dregt: „Onze in 1938 opgerich te vereniging „Natuurgenot in Huis" in 1980 ingegaan met ongeveer tweehonderd leden. Hieronder bevinden zich de nodige experimentele kwekers die zich toeleggen op speciali satie en het hierin al ver wis ten te brengen. Ook de nodige papieren leden die alleen lid werden om de nodige kennis op te doen over inrichting en onderhoud van een te creëren van het een of andere aquari um. Ze houden het bij een le vend kijkvenster en beleven hiervan het nodige plezier. Sinds enkele jaren beschikken wij over een eigen clublokaal, gevestigd aan de Singel 48. Wij houden hier onze vergaderin gen in een huiselijke sfeer en clubavonden op donderdag van 7 tot 9.30 uur en zaterdag van 10 tot 16 uur. Op de bo venverdieping is een gemeen schappelijke werkplaats voor het bouwen van aquaria. De structuur hiervan is de laatste jaren sterk gewijzigd. De me talen frames 2ijn uit de tijd. Men bouwt nu aquaria uit aan eengelijmd spiegelglas zonder frame. Onze bibliotheek bevat alles op technisch gebied en ook aangaande het gebruik van apparaturen, zoals lucht pompen, filters, automatische voedingsystemen en verlich- tingsautomaten. Natuurlijk staan er in ons lokaal enkele sierbakken. Bovendien een batterij kleine bakken waarin de leden hun overschot aan vissen en planten kwijt kun nen. Een ander lid kan hier van weer gebruik maken zo hieraan behoefte bestaat." „Onze cluburen staan met onze maandelijkse contacta vonden ook open voor in de aquariumsport geïnteresseer den. Ze kunnen altijd gratis advies krijgen van onze spe cialisten op het gebied van onze zinvolle liefhebberij", aldus Cor van Sliedregt. Schiedam J. P. van Hoff is tot hoofdinspecteur bij de Schie- damse gemeentepolitie benoemd. De 33-jarige Van Hoff was in de rang van inspecteur al een jaar hoofd van de justitiële dienst (waaronder de recherche) van het korps. Voor zijn komst naar Schiedam in 1975 was hij werkzaam bij de Rotterdamse politie. Door de benoeming van Jan van Hoff is het aantal hoofdinspec teurs bij de Schiedamse politie onder commissaris Cees van der Haagen op twee gekomen; hoofdinspecteur Piet van den Hengel is al enige tijd hoofd van de geüniformeerde dienst in het korps. Van den Hengel was destijds bij zijn benoeming de jongste „hip" van Nederland. Hij completeerde de staf van het Schiedamse po litiekorps, waarin Dick van der Veen en Peter Broeders al twee oudgedienden waren; beiden vertrokken een jaar geleden. Vlaardingen Te gen een 18-jarige Vlaardinger is een onderzoek inge steld wegens dief stal van een brom fiets. De jongen had het voertuig weggenomen vanaf de Louise de Co- lïgnylaan, de bromfiets in een kelderbox verstopt en was vervolgens ijverig mee gaan zoeken naar de verdwenen brom mer. Zijn aflei dingsmanoeuvre mocht niet baten; hij viel door de mand. Delft De leden van de raadscommissie voor maatschappe lijke aangelegenheden, sport en recreatie zijn gisteravond ak koord gegaan met het verzoek van de stichting maatschappe lijke dienstverlening, om een gemeentelijke subsidie van 10.000 gulden. De éénmalige subsidie betreft een markton derzoek dat de stichting wil instellen betreffende de vraag naar gezins- en bejaardenhulp. In een nota, die kort voor de vergadering aan de leden werd toegestuurd, bleek dat de stichting het onderzoek voor een belangrijk gedeelte in han den wil geven van de „Leidse wetenschapswinkel". De com missie stemde in, met twee onthoudingen en één stem tegen. De belangrijkste vragen die bij een aantal commissieleden re- zeh waren „Is zo'n onderzoek wèï nodig" en „Is de stichting niét draagkrachtig genoeg om zelf die 10.000 gulden op tafel te" leggen". Voor Jannie van der Jagt (D'66) waren de ant woorden, die de medewerkers van de stchting op deze vragen gaven, in ieder geval niet vol doende. Zij concludeerde het nut van een dergelijk onder zoek niet in te zien en pleitte voor het direct inzetten van de, door CRM gepropageerde, zogenoemde alpha-hulpen (mensen die primaire hulp bie den, zoals onder meer het doen van boodschappen) Zij stemde dan ook tegen. De beide commissieleden Van der Meer (PvdA) en Van Duf felen (VVD) onthielden zich van stemming. Beiden waren niet overtuigd van het nut van het onderzoek. De heer Van der Meer: „Een goede discussie binnen de vereniging moet voldoende inzicht kunnen ver schaffen in de behoeften aan maatschappelijke hulp van de Delftse bevolking". De heer Nooteboom daarentegen be toogde dat met de resultaten van het onderzoek in de hand, hij CRM voor goed en voor al tijd zou kunnen worden aan getoond, dat „alpha-bulp,, in Delft niet gewenst is. Zoetermeer In de hal van het City hotel aan de Boerha- velaan in Zoetermeer is van 12 april tot en met 8 mei een ten toonstelling ingericht van Da niël de Boer en Lennie Dirk- sen uit Delft. Daniël de Boer exposeert er zijn etsen en acrylschilderijen, terwijl van Lennie Dirksen litho's en pen tekeningen te zien zullen zijn. Marij van Loosdrecht verricht zaterdag 12 april om vier uur de opening van de tentoonstel ling. Daniël de Boer, in 1933 in Schipluiden geboren, vestigde zich na zijn opleiding in het schildersvak in 1959 als zelf standig schilder in Delft. Len nie Dirksen, in 1948 in Den Haag geboren, begeleidt mo menteel ook een cursus litho grafie bij de Grafische Werk plaats in Den Haag. Vlaardingen „Volgend jaar, 1981, wordt een belang rijk jaar. De cruciale vraag is of we het dan redden. Gaat het net zoals met de vorige meerjarenbegroting? Toen hadden we voor 198Q ook een tekort van een mil joen, wat we later bij de be handeling van de begroting voor 1980 weg hebben ge werkt." Aan het woord is de Vlaardingse wethouder van financiën, IJsbrand van der Velden, Zorgvuldig zijn woorden wegend geeft hij een toelichting op ae sombe re meerjarencijfers. „De meest onzekere factor is de uitkering die we van het rijk krijgen uit het gemeen tefonds. In 1979, bij de pre sentatie van Bestek *81, is de groei van die uitkering te ruggebracht van 3,5 procent per jaar, naar 235 procent per jaar. Het Is ons bekend dat we In 1980 een korting krijgen van zestien gulden per inwoner, dat wil zeggen ongeveer 13 miljoen bij el kaar. Eigenlijk weten wc nog steeds niet of dat ook voor 1981 geldt. We zijn maar uitgegaan van de meerjarenafspraken in de rijksbegroting voor '80, dat wil zeggen op een. jaarlijkse verho ging van 2,35 procent Maar als de regering die korting die ze in 1980 toepast, voortzet In 1981, dan wordt het allemaal nog veel moeilijker." Ook de vraag of Vlaardingen binnen afzienbare tijd een ar tikel 12 gemeente (onder cura tele van gedeputeerde staten) wordt, beantwoordt de wet houder ingehouden-tactisch: „Dat keuze-moment wil je als college natuurlijk 20 lang mo gelijk uitstellen. En je moetje ook afvragen wat GS dan gaat doen. Je loopt de kans dat ze zeggen: dal tekort van 1 mil joen op een begroting van 160 miljoen los je maar op door nog maar eens een bezuini- gingsrondje te maken. De voordelen liggen niet voor het oprapen." De wethouder benadrukt dat het hocg tijd werd om ook maar eens te gaan peuteren aan het zogenaamde ongewij zigd beleid. Uitgaven die al ja renlang gedaan worden, maar waarvan je je moet gaan af vragen of het onder de huidige omstandigheden niet nodig is daar eens in te gaan te gaan schrappen. MaassluisTwaalf jonge lui van de club „Panda-ho ren" gaan één dag van hun Paasvakantie, namelijk don derdag 10 april, besteden aan het schoonmaken van de recreatiestrook langs de Nieuwe Waterweg. De initiatiefnemers zijn Michel Kruinïger (13) en Gerwin Zandman (12), respectievelijk wonende in de Plevierstraat 19 en 9. Michel is leerling van de Christelijke Land- en Tuin bouwschool te Maasland. Ze hebben contact opgenomen met de chef van de afdeling plantsoenen, de heer M. C. A- Iers, die hen alle medewerking heeft toegezegd. Zo zal van ge meentewege worden gezorgd voor werkmateriaal als har ken, prikstokken enzovoort. Ook de afvoer van het verza melde vuil is een taak die de gemeente op zich zal nemen. De jongens beginnen het kar wei omstreeks half elf bij de uitgang van de voetgangers tunnel tegenover de Kwartel laan. Als er meer jongeren willen meedoen kunnen die zich daar bij de ploeg voegen. Delft/Pijnacker Boozy con certeert zaterdag in de Eland. De groep werd twee jaar gele den opgericht en heeft in die tijd vijf singles twee ervan werden bescheiden hits en éém elpee uitgebracht. De for matie onderging echter de no dige veranderingen. De zange res, producer en platenmaat schappij verlieten Booï:y. Mo menteel bestaat de groep uit Allidus Hidding (gitaar en zang), Bert Tamaëla (gitaar en zang), Eddy Bosch ma (bas). Piet Vorenholt (toetsen) en Frank de Jong (slagwerk). Het concert begint om half elf 's a- vonds. Op een voor de Trucker onge wone dag treedt maandag de groep James Grieve op. Ruim een half jaar geleden maakten zij een demonstratiebandie met hun muziek. Spoedig daarna werden enkele contacten ge legd, onder meer met de VARA-radio. Voorlopig blijft James Grieve zijn activiteiten beperken tot live-optredens in deze samenstelling: Wiecher van Vught (toetsen), Frank ter Riet (gitaar en zang), Gerard Peters (gitaar en zang), Toon tje Kerana (bas) en Eric van de Wal (drums). Het concert be gint maandag om half tien in de Stationsstraat 34 in Pijnac- ker. De Bolk (Buïtenwatersloot) heeft voor vanavond de Zweedse folkgroep Tre Fioler geëngageerd. Het geluid van de groep wordt grotendeels be paald door de viool. Zoals de naam doet vermoeden, worden er drie ter hand genomen door Bo Isaksson, Göran Premberg, Katharina Olsson en Bert Dei- vert. Naast de violen, bespelen de leden ook diverse andere snaarinstrumenten. Het optre den begint vanavond ora tien uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3