Achtergronden van verruwing moeten boven water komen' Van praten naar dansen J eugdacti viteiten met paasvakantie Hoger personeel achter werkwilligen Raadslid Anton Wustrow: B Vijfentwintig jaar Instuif Schiedam Aft ?5ï Aan- plakken 1 maar! Vijftig jaar hij elkaar Aanhouding dinsdag fflfi 3 april 1960 VD/SC/WW II Maassluis Verruwing en vervuiling, vanda lisme en klein geweld. Het zijn de zorgen van menig stadsbestuurder en welzijnswerker. Problemen, die zorgen voor astronomisch hoge bedragen voor herstelwerkzaamheden op gemeentelijke begrotingen. Het is de dage lijkse ergernis van de burger die smerige trappenhuizen, opengebroken brievenkasten, vernielde telefooncellen en uitgerukte jonge bomen tegenkomt als hij z'n hond gaat uitla ten. Om daarmee weer andere mensen te er geren omdat 't beest „het" niet in de goot doet, maar in een ander z'n voortuintje of op een speelweitje. Het is een lange, treurige lijst van symptomen die dagelijks groter wordt. Ie dere gemeente tobt ermee. Maassluis vormt daarop geen uitzondering. Uit de schoot van de Maass- luise raad voor de Volkshuis vesting werd de idee geboren om te komen tot een aan valsplan tegen verruwing en vervuiling. De gehele sectie medezeggenschap van voor noemde raad, plus vertegen woordigers van de politie, de dienst gemeentewerken, het gemeentelijk woningbedrijf en vertegenwoordigers van voorlichting en onderwijs namen het voortouw om dit aanvalsplan in daden om te zetten. „Het is geen werkgroep maar een informele club geworden" vertelt Anton Wustrow, raads lid voor de PvdA en lid van de raad voor de Volkshuisvesting. „De bedoeling is om met aan bevelingen en actiepunten naar burgemeester en wethou ders toe te stappen. Waarbij voorop staat dat het hier niet gaat om éénmalige activiteiten maar om acties die een langere adem hebben. Het is natuurlijk ontzettend lollig als het com plete college een keer in een bootje stapt om de vlieten uit te gaan baggeren, maar als zoiets geen vervolg krijgt kun je het net zo goed nalaten.'* Volgens het PvdA-raadslid zou je het moeten samenvatten onder de noemers coördinatie en constante aanpak. Coördi natie, die gesteund moet wor den door nauwe samenwer king tussen de verschillende disciplines, politie, gemeente, onderwijs, voorlichting en het woningbedrijf. „Maar daar naast een constante aanpak, die zal moeten resulteren in uitbreiding van het aantal wij kagenten, parkwachters of mi lieu-ambtenaren, maar ook in uitbreiding van dc wijkaceo- modaties; buurthuizen, veldjes waar de jeugd wat kan aan- rotzooien, hutten bouwen en zo. Het zijn allemaal zaken die geld kosten, maar je kunt ook stellen dat ze zichzelf betalen als de vernielingen minder worden. Als we bij het college een willig oor krijgen en er wordt wat stoom achter gezet, dan zouden we nog wat ruimte kunnen scheppen m de begro ting van 1981". Pratend over het grote geweld Vervuiling en verruwing: bron van voortdurende zorg voor de diverse ge meenten. in Maassluis pro beert men de oorzaken op te sporen. op de voetbalvelden zegt An ton Wustrow: „Ik word er compleet niet goed van als ik zo'n meneer Vilé daar z'n commentaar op hoor geven. Het is begrijpelijk dat iedere club z'n eigen terrein probeert schoon te houden, maar de agressie die de supporters op de voetbalvelden aan de dag leggen zal, als dit gewelddadig wordt onderdrukt, ergens an ders opduiken en een uitweg zoeken. Er zijn onderzoekin gen gaande naar de oorzaken van agressief gedrag. „Gogen" en „logen" van verschtlende universiteiten hebben er stu die van gemaakt en in rappor ten vastgelegd. Persoonlijk zou ik er het meest voor voelen om die deskundigheid in huis te halen, als er inderdaad een aanvalsplan op tafel moet ko men. Je kunt vervuiling en verruwing nu eenmaal beter bestrijden, als je de diepere achtergronden en oorzaken boven water hebt" Ruud Kooijmans, voorzitter van de Instuif Schiedam, voor gebouw Arcade, waar de leden al vijftien jaar terecht kunnen. Vijfentwintig jaar Instuif Schiedam. Leden en oud leden waren zaterdag bijeen om dit feestelijk te vieren. Schiedam Vijfentwintig jaar instuiven in Schie dam. Zaterdagavond wa ren een paar honderd le den hij de feestelijke re ceptie om dit feit te vie ren. Dat gebeurde in ge bouw Arcade aan de Lan ge Haven, dat al vijftien jaar voor de wekelijkse dansavonden van de. Schiedamse sociëteit wordt gebruikt. Aanvankelijk was Instuif Schiedam een sociëteit die vanuit de katholieke kerk werd geleid. Het waren we kelijkse discussieavonden, waarbij de voorzitter (paters en aalmoezeniers) opende en sloot met een gebed. Algauw bleek dat de bezoekende mensen ook veel behoefte hadden aan dansen, zodat een uurtje dansen aan het eind werd toegestaan. Strop das was bij de heren nog wei verplicht. De eerste avonden werden in een gebouwtje naast de Grote Kerk aan de Lange Haven gehouden. La ter verhuisde men naar het wijkgebouw Nieuwland, ■waarna De Instuif uiteinde lijk belandde in gebouw Ar cade. Ruud Kooijmans is al vier jaar lid van het bestuur. Het laatste jaar is hij voorzitter. Volgens hem verandert het bestuur vaak van samenstelling. „Als bestuursleden trouwen, dan gaan zij meestal ook bij De In stuif weg", aldus de PTT-amb- tenaar, die ook nog voorzitter is van de voetbalvereniging Kethel. Het ledenaantal schommelt nu rond de duizend, in de leeftijd van zestien tot vijfendertig -jaar. De avonden worden zon dags gehouden, van acht tot half één, hetgeen volgens Kooimans zeer gunstig is. „Er is dan op dit gebied weinig in de omtrek te doen, zodat er veel mensen komen. Wij krij gen zelfs mensen uit het ge bied rond Delft en Berkel", aldus de voorzitter van de so ciëteit. De leden mogen op naar binnen op vertoon van hun lidmaatschapskaart. Vol gens Kooimans heeft het lid maatschap twee redenen. „Wil je van het rijk subsidie krijgen, dan moet je wel iets dergelijks invoeren. Verder hebben wij dankzij het lidmaatschap nooit problemen met opstandige, ag- gressieve jeugd; in die vijfen twintig jaar denk ik dat er slechts drie keer iets is voorge vallen, maar dat is niet noe menswaardig. Wie echt verve lend is, krijgt gewoon geen kaart meer." Het bezoekende publiek houdt voornamelijk van het top- veertigwerk. De bands worden echter gearrangeerd door een managementbedrijf in Tilburg die ook andere muziekgroepen contractteert, zodat ook wel eens Engelse hard-rock groe pen het dak van gebouw Arca de proberen op te blazen, het geen volgens Kooijmans niet door iedereen voor honderd procent wordt gewardeerd. „We hebben zelfs een keer een groep eruit moeten zetten", vertelt hij verder. „Ze maak ten het gewoon te bont." Naast de bands komen ook verschei dene drive-in discotheken de dansende mensen begeleiden. Een bijzondere avond was het zeker voor de heer Fr its Rem- re, die al vanaf het prille begin bij de instuif is. Hij kreeg van het bestuur een tweedaagse reis naar Londen of Parijs aangeboden. Voor zijn inzet voor de Schiedammers kreeg hij van de stad Schiedam uit handen van wethouder Post hoorn een onderscheiding. Dansen, praten en drinken. Het kan allemaal bij de instuif, nog zeer vele jaren. Schiedam Schoolkinderen kunnen de ko mende paasvakantie weer aan een groot aan tal activiteiten meedoen, die door Jeugdland op verschillende plaatsen in Schiedam zijn georganiseerd. Hieronder het volledig pro gramma van de door Jeugdland verzorgde activiteiten. Dinsdag 8 april: 10,00 uur, film in de Ark op het Hargplein, Toegang: vijftig cent per per soon. Idem, 14.00 uur: Film in wijkcentrum Nieuw land aan de Nieuwe Damlaan. Toegang: vijftig cent per persoon. Woensdag 9 april: 10.00 uur, creativiteit op het Fabriplein. Toegang; gratis. Idem, 14.00 uur: creativiteit op het Dr. Wibout- p^ein. Toegang: gratis bJem, 10.00 uur; sport en spel op het Oreliosin- gel, Toegang: gratis. Idem. 14.00 uur sport en spel op de Maasboule vard. Toegang: gratis. Donderdag 10 april: 10.00 uur, creativiteit op het Edïsonplein. Toegang: gratis. Idem, 14.00 uur creativiteit op het Rozenbur- gerplein. Toegang: gratis. Idem, 10.00 uur: sport en spel op de Vlaardin- gerdijk ter hoogte van de Jozef Israeistraat. Toegang: gratis. Idem, 14.00 uur: sport en spel in de Marconi straat. Toegang: gratis. Idem ,14.00 uur: kindervoorstelling „De Rank" aan de Schiedamseweg. Toegang: één gulden per persoon. Vrijdag 11 april: 10.00 uur, creativiteit op het Bachplein. Toegang: gratis. Idem, 14.00 uur. creativiteit opo het Wilhelmi- naplein. De toegapg is wederom gratis. Schiedam De afdeling Wilton-Fijenoord van de vereniging voor hoger personeel (VHP) heeft zich achter het comité ge schaard dat tijdens de sta king, enkele weken gele den, de registratie van werkwilligen op zich heeft genomen. Volgens de stakers bestond het werkwilligencomité voor namelijk uit het hoger personeeL Uit een nabe schouwing over de drie dagen durende staking bij de scheepswerf van de vereniging voor hoger personeel blijkt dat er tij dens de FNV-acties circa negenhonderd van de bij na drieduizend werkne mers een werkwilligen- verklaring hebben inge vuld. Het werkwilligencomité stuur de aan het begin van de sta- king alle werknemers van de werf een brief, waarin een verklaring was opgenomen. Werkwilligen werd "verzocht de verklaring in te vullen en die op te sturen naar een nota ris. Mettertijd zou het comité tijd de werkwilligenverklaringen aan de vakbonden en aan de leiding van het bedrijf over handigen. Tot nu toe is dat nog met gebeurd. Stakers meenden dat het co mité er op uit was de sta king desnoods met geweld te breken. Zij be stempelden de leden van het comité als Shellinisten, met in het achterhoofd het werkwilli gen comité, dat vorig jaar bij Shell een rol speelde bij het breken van de staking. Ook wonden de stakers er zich nogal over op dat het bedrijf de\adressen van de werkne mers aan het comité had door gespeeld. De VHP betreurt het dat de ondememeingsraad ten tijde van de staking niet heeft ge functioneerd. „De meerder heid der leden, die achter het stakingsideaal staan hebben slechts tijd hun macht als vak- bondslid te vertonen. Het be drijfsbelang kan zolang wach ten' aldus de VHP in de na beschouwing over de staking. Nieuwe cursus mei humanisten t Schiedam—De werkgroep Schiedam van het Humanis tisch Verbond heeft weer een nieuwe cursus gepland, die op donderdag 10 april zal begin nen. De cursus heeft als titel: „Buitenkerkelijk hoeft met niks te zijn". Dc cursus zal op vier avonden worden gehou den. namelijk op 10 en 24 april en 8 en 22 mei van acht tot tien 's avonds. De kosten bedragen voor niet- lcden vijftien gulden. Wel is het nodig voor de cursus het boek „Vechten tegen de bier kaai" van Maria van der Steen te hebben gelezen. Verdere in lichtingen zijn verkrijgbaar bij Piet Thijsen, telefoon 70.83.11 (na 16.00 uur). üiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHmmiimiHiiuiiiiiinmiiiU: Maassluis Aan de Ui- verlaan, de Rozenlaan, =B de Lange Booncstraat en de Mesdaglaan zul len half april m het to taal vijftien aanplak borden geplaatst wor- den. Verenigingen en s j instellingen kunnen van cleze aanplakgele- genheden vrijuit ge- s bruik maken. Aanplak- s ken dus maar. niiiciiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiiiiiiiiuiiniiittR Maassluis Burgemeester- vróuwe Van Es feliciteert woensdag de heer en me vrouw Coster Van Rijswijk met het feu dat zij die dag pre cies vijftig jaar bij elkaar zijn. Het echtpaar woont aan de Burgemeester Zaneveldstraat 64. Barendrecht - De rijkspoli tie te Barendrecht heeft ver moedelijk de tweede inbre ker, die onlangs probeerde bij Junghans zijn slag te slaan, aangehouden. Het is de 36-jarige Rotterdammer W, A. V. die echter in alle toonaarden blijft ontkennen iets met de inbraak te maken te hebben. Een al eerder gearresteerde Rotterdammer zegt echter in V. zijn maat te herkennen. Twee mannen waren twee we ken geleden het pand van Junghans in Barendrecht bin nengedrongen en stonden op hun gemak grote hoeveelhe den horloges in te pakken toen ze werden betrapt door een werknemer die toevallig even op zondagmiddag in het be drijf moest zijn. Toen de inbre kers op de vlucht sloegen kon een van hen al spoedig door de politie worden achterhaald. De vermoedelijke tweede werd la ter aangehouden. De politie? denkt over voldoende bewij zen te beschikken om aan te tonen dat V. bij de inbraak be trokken was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3