[STAD/STREEK Bewth laat publiek Gustoha! beleven Vlaggen: een kwestie van etiquêtte Schoolklas gaat praten met wethouder Wijnstok I Blauwwit, rood Geen popfestival op koninginnedag Bedrijfshal met kantoor "Eerst het gebouw, dan pas de acteurs7 Vlaardings bedrijf levert dundoek aan 87 landen Na klacht over gebrek aan inspraak: TE HUUR: vrijdag 11 april 1980 VD/SC/WW Schiedam Inde giganti sche hal op de voormalige scheepswerf aan de Schïe- damse Havendijk geeft het Amsterdamse bewe gingstheater Bewth in to taal zeventien voorstellin gen. Op de terreinen van IHC-Gusto, waar in betere tijden honderden mensen hun brood verdienden, zal het Amsterdamse bewe gingstheater enkele hon derden bezoekers de sfeer van de immense hal laten proeven. De enkele dui zenden vierkante meters grote hal, die sinds de trieste bedrijfssluiting wordt bevolkt door dui ven, wordt door Bewth gedurende enkele weken ■weer tot leven geroepen. De steeds wisselende bezetting van de theatergroep, die uit circa vijftien personen bestaat, heeft een tamelijk aparte kijk op theater maken. Het ge bruikt de ruimte, waarin het speelt niet als decor zoals an dere theatergroepen, die ook wel eens buiten de schouw burg -in fabrieken, op straat of in scholenspelen, maar gebruikt het gebouw als gege ven waaruit de voorstelling ontstaat. Voor Bewth is de ruimte waarin wordt opgetre den de inspiratiebron en niet zoals bij andere groepen de achtergrond voor het theater- gebeuren. In eerste instantie willen de acteurs het publiek het gebouw laten zien. Zij pro beren de toeschouwers de ruimte te laten beleven; erop attent te maken dat een ge bouw sfeer heeft en dat die sfeer onder meer wordt be paald door licht, geluid en de mensen, die er zich op dat mo ment in bevinden èn natuur lijk de vorm van die ruimte. Scheepstoeter Tijdens de voorstelling wordt die sfeer beïnvloed en veran derd door de acteurs, de be lichting en geluiden. Bewth maakt daarbij ook dankbaar gebruik van het gegeven van de omgeving. Een scheepstoe ter op de Nieuwe Maas of de tientallen koerende duiven, die de bal bevolken, zien de acteurs niet als een verstoring van de voorstelling, maar juist als een deel daarvan. Heeft Bewth eenmaal een ge bouw gevonden dan proberen de acteurs ieder voor zich Door Hans van Reeuwijk „contact" met het gebouw te krijgen en de gevoelens die het gebouw oproept aan elkaar duidelijk te maken. Dagenlang zijn ze In het gebouw, lopen er rond, geven hun ogen goed de kost en ontwikkelen langza merhand ideeën, waarlangs de voorstelling zich moet gaan ontwikkelen. Steeds denken 2e daarbij aan het publiek, dat tij dens de voorstellingen ook de gevoelens moet kunnen proe ven die de ruimte oproept. Dat slechts honderd toeschouwers één voorstelling kunnen bij wonen, is het gevolg van de uitgangspunten van het bewe gingstheater. het publiek de ruimte laten beleven. En dat kan volgens Bewth alleen maar vanaf enkele plaatsen, In de gigantische Gustohal le vert dat nier meer dan hon derd zitplaatsen op- Collectief Bewth presenteert zich naar buiten als een collectief. Geen van de acteurs werpt zich op als leider van de groep. Alles wordt samen beslist. „Het gaat ook niet om de acteurs. Op de eerste plaats komt het gebouw of de ruimte waarin wij spe len. Dan pas komen de ac teurs, het licht, muziek en klanken. Dat licht in de voorstelling een belangrijke rol inneemt, blijkt ook uit de aanvangstijden van de komende voorstellingen. Om optimaal gebruik van de schemering te maken, begin nen de eerste voorstellingen om kwart voor tien en na en kele dagen wordt dat steeds la ter totdat de laatste voorstel ling rond kwart over tien start Na enkele dagen verken nen van de Gustohal viel het de leden van Bewth al op dat het licht van de ondergaande zon, dat door de grotendeels kapotte vensters in de hal schijnt, een aparte sfeeer op roept. Bewth heeft in de ruim tien jaar, dat het nu bestaat onder meer gespeeld in de Sint Lau- xenskerk in Rotterdam, het paleis op de Dam, de Sint Ba- vokerk in Haarlem en bij de hunnebedden in Borger. Een maal eerder heeft het bewe gingstheater opgetreden in een soortgelijke ruimte als de Gus- tohallen. Dat was in 1977 in de voormalige machinefabriek Jonkers in Amsterdam. Maar volgens de acteurs van Bewth kon die hal niet tippen aan de Gustohal. „Dit gebouw in Schiedam inspireert ons ont zettend. Toen wij voor de eer ste keer in de hal kwamen was het liefde op het eerste ge zicht." VlaardingenDe leer lingen van de zesde klas van de Barbara- school! in de Seringen- straat gaan binnenkort rond de tafel zitten met wethouder Jelle Wijn stok (inspraak). Onder werp van de bespreking is het gebrek aan mede zeggenschap, dat de Vlaardingse jeugd heeft bij het maken van aller lei plannen die op kin deren betrekking heb ben. De schoolklas wil dat daar het een en an der aan verbeterd wordt. De grieven van de scholie ren kwamen uitgebreid ter sprake in het radioprogram ma 'Haagse Bluf', dat on langs vanuit de zesde klas van de Barbaraschool werd uitgezonden. Over het on derwerp zonden de leerlin gen daarnaast ook een brief aan wethouder Wijnstok. „Als een wijk verandert, kunt U er dan voor zorgen dat de kinderen daarbij ook inspraak krijgen? U kunt dit bijvoorbeeld doen door de scholen te raadplegen." Als voorbeeld van verande ringen in het nabije verle den, waarbij de kinderen geen enkele vorm van in spraak hadden gekregen, werd onder meer gewezen op de bouw van een gym zaal op de plek waar vroe ger de rolschaatsbaan bij de Salviastraat was. Die baan is nu twee tot drie keer zo klein geworden. In hun brief deden de scholieren het voorstel, eenmaal per jaar een grote bijeenkomst met het gemeentebestuur te houden, waarbij iedere school in Vlaardingen door twee leerlingen zou moeten worden vertegenwoordigd. In zijn antwoord heeft wet houder Wijnstok laten we ten, binnenkort met de kin deren over de zaak te wil len praten. „Inderdaad ge beurt het helaas vaak dat alleen volwassenen bij de inspraak worden betrok ken. Zelfs bij de inrichting van speelterreinen voor kinderen wordt lang niet altijd aan de kinderen ge vraagd, hun zegje hierover te doen." De wethouder constateert echter dat toch regelmatig scholen worden benaderd, als er bepaalde plannenn worden gemaakt. „Ik weet niet of de onder wijzers dart altijd met de schoolkinderen overleg gen," aldus de wethouder. Vlaardingen Onze na tionale driekleur, de Ne derlandse vlag. Als je om het even welke Nederlan der zou vragen welke kleuren die heeft, dan luidt het antwoord onge twijfeld: „rood, wit en blauw". Dat antwoord zou dan fout zijn, want in dit geval is rood niet zomaar rood en dat geldt voor blauw hetzelfde. Om pre cies te zijn: de Nederland se vlag heeft de kleuren vermiljoenrood, helder wit en kobaltblauw. Alt hans, dat zijn de kleuren die de vlag móét hebben. Er zijn bedrijven die er gewoon donkerrood en donkerblauw voor gebrui ken. De kleuren van de vlag zijn echter bij de wet geregeld. En dat is dan ook het enige wat er aan ons nationale symbool of ficieel is. Nederland is de enige van de 207 staten in de wereld, waarvan de overige aspecten van de vlag niet bij de wet zijn bepaald. En dat, terwijl de vlag juist een kwestie van regels en etiquette is. In Vlaardingen woont een van de weinige vlaggenexperts die de wereld rijk is. Het is een man die in zijn jeugd vaak aan f4 'v- i> 3* J*"'s - Vele vlaggen op een rijtje voor het VN- gebouw in Washington. Dat die officiële symbolen volgens een bepaalde volgorde moeten worden geplaatst, overeenkomstig internationale afspraken, is slechts weinigen bekend. Wanneer een eskader van de vloot een ander land bezoekt, is het ge bruikelijk dat dat land het eskader groet door de vlag te hijsen. Het is eveneens gebruikelijk dat het eskader de groet beantwoordt door een aantal saluutschoten te lossen. Enkele jaren geleden be zocht een Nederlands es kader Engeland. Toen bet eskader de kust na derde, werd de Neder landse vlag gehesen. Het eskader beantwoordde de groet echter niet. Zo dra de schepen afge meerd waren, kwamen de Engelse militaire au toriteiten op hoge poten aanzetten met de vraag waarom er geen schoten waren gelost. De Nederlandse com mandant antwoordde dat hij wel een vlag had gezien, maar dat dat ze ker niet de Nederlandse was, zodat hij DUS geen bevel had gegeven te schieten. De Engelse bevelhebber wierp een blik op de vlag, keek in zijn boekje en liet de Nederlander zien dat het toch wel de gelijk de Nederlandse vlag was die daar wap perde. Het bleek dat de Engelsman inderdaad volgens de voorschriften had gehandeld, maar dat die voorschriften ver keerd waren. In de hand leiding voor het uithan gen van de vlag voor de Engelse militairen heeft een aantal jaren de Ne derlandse vlag onderste boven (blauw, wit, rood in plaats van rood, wit, blauw) afgedrukt ge staan. Na dit voorval is daar snel verandering in gebracht de Rotterdamse haven naar de schepen zat te kijken en gefas cineerd op de vlaggen lette, om te zien waar ze vandaan kwamen en waar ze ..naartoe gingen. Zo leerde hij alle landsvlaggen kennen. Vlaggen werden zijn hobby en hij heeft er later zijn werk van ge maakt. Hij is nu directeur van een vlaggenfabriek, die aan 87 landen in de wereld levejt en die de hele Nederlandse over heid, het leger incluis, als klant heeft Het is de heer J. Thurmer van Shipmate Vlag J. Thurmer BV aan de Van Beethovensingel in Vlaar dingen. Thurmer:„Waarom het bedrijf Shipmate heet? Dat vertel ik altijd graag. Kijk, een schip mag niet uitvaren zonder een stuurman aan boord. Nooit. Er moet een eerste maat meeva ren. Nou, en een schip mag ook niet uitvaren zonder een vlag. Beiden zijn dus onver brekelijk met een schip ver bonden maatjes. Vanuit die ge dachte is de naam ontstaan." Hoogsie symbool Kunt u vertellen wat nou pre cies het belang van een vlag is Thurmen„Laat mij die vraag eerst met een andere beant woorden. Kunt u zich een land voorstellen zonder vlag? Nee, vast niet Er bestaat ook geen land zonder vlag. Het is im mers het hoogste symbool; het symbool van vrijheid en onaf hankelijkheid van een volk?" „Wist u dat de vlag een van de oudste gebruiksvoorwerpen ter wereld is? Lees er de bijbel maar op na. Daar staat dat Mo- zes zegt wanneer hij het Jood se volk uit Egypte leidt: „De Heere zal ons tot banier zijn." Toen kenden ze het begrip dus al. Bovendien zijn er bij opgra vingen verschillende soorten vlaggen gevonden uit twee- tot drieduizend jaar voor Christus. De mensen hebben altijd al vlaggen gebruikt. Dat is ook niet zo moeilijk te verklaren. De mens is visueel ingesteld. Stilstaande dingen trekken niet zo sterk als bewegende dingen. Kijk maar naar de te levisie. Dat bewegen doet het hem. Met een vlag is het net zo. De mensen kijken naar de vlag omdat die wappert in de wind. Dat is een mooi gezicht. Dat vangt de blik." „Ach, de geschiedenis van de vlag is zo lang en zo uitgebreid dat je er dagenlang over kunt praten. Toen de volkeren tij dens de Gouden Eeuw de zeeën gingen bevaren hadden ze een kenteken nodig. Dus hesen de schepen de vlag van het land waar ze toe behoor den. Nog altijd kun je aan een schip zien uit welk land het afkomstig is. Dat blijkt uit de vlag op het achtersteven. De vlag die schepen aan de voor kant hijsen, duidt aan waar ze naartoe gaan." Standen Vormen de kleuren van vlag gen op zich ook symbolen? Thurmer:,,Jazeker. Neem bij voorbeeld de oudste officieel geregelde vlag: die van Dene marken. Dat is een rode vlag met een wit kruis. Die vlag stamt uit 1219. In die tijd be stonden er maar twee standen die van belang waren: de adel en de geestelijkheid. Nu, de kleur van de geestelijkheid is wit; de kleur van de reinheid van ziel. De andere kleur, door Hans Dalmeijer rood, is die van de adel, van de reinheid van het bloed. Het gewone volk had geen kleur, dat telde helemaal niet mee. Het volk heeft pas later een ei gen kleur gekregen: blauw. Tijdens de kruistochten werd de slaven, horigen en lijfeige nen beloofd dat als ze mee gin gen om te vechten en levend terug zouden komen, hen de vrijheid werd geschonken. Dat beschouwden die mensen als een soort geschenk van de he mel. Het gewone volk kreeg dus de kleur van de hemel. In onze vlag zitten alle drie de kleuren verwerkt, blauw on deraan." Niet wettelijk U zei daarnet terloops dat er een geschiedenis aan de kleu ren van onze vlag is verbon den. Thurmer: „Inderdaad. Ik had het net ook over het wettelijk regelen van de vlag. De kleu ren zijn dus in de wet vastge legd. Verder niets. De verhou ding tussen de lengte en de breedte moet drie-staat-tot- twee zijn en de drie banen be horen alledrie even breed te zijn. Dat soort dingen zijn niet wettelijk vastgelegd." „Vroeger stond allemaal wel in de wet omschreven. Maar ten tijde van de Franse over heersing is daar verandering in gekomen. Napoleon vond het goed dat Nederland haar vlag behield, omdat die uit de- Schiedam De Stichting Plantage Pop Festival heeft besloten om het popfestival, dat jaarlijks op koninginnedag wordt gehouden, niet door te la ten gaan. Hierdoor is het voor de Schiedamse pop groepen samen met de Schiedamse Gemeenschap alsnog mogelijk om hun Pop-Bouw-werk '80 van de zomer in de Plantage te houden. Onlangs beslo ten burgemeester en wet houders namenlijk nog maar één maal per jaar toestemming te verlenen voor een popfestival in de Flantage.Dat besluit werd genomen nadat enkele be woners rond de Plantage in opstand waren geko men wegens de geluids overlast die zij ondervon den tijdens het optreden van de popgroepen-Drum bands en andere muziek korpsen die niet met ge luidsversterking werken mogen nog wel ongelimie- teerd in de Plantage op treden. Of het Pop-Bouw-Werk festi val op 23 augustus in de Plan tage mag worden houden, hangt mede af van de plannen van Jeugdland, dat vorig jaar ook een aantal concerten in de muziektent in de Plantage heeft georganiseerd. De Stichting Plantagepopfesti val had van h en w al vergun ning gekregen om op 30 april een festival te organiseren. De afdeling pop van de Schiedam se Gemeenschap verbaast zich overigens bijzonder over dit besluit van de burgemeester. „Aan de ene kant zeggen ze dat er meer moet gebeuren op het gebied van de jeugdactivi- tieten, terwijl ze aan de andere kant de boel afknellen," aldus Joly de Vos van de SG. In de Margriethal aan de Nieuwe Damlaan heeft de SG in samenwerking met de Ver eniging ter Viering van Feest en Gedenkdagen op 5 mei van drie uur 's middags tot zes uur 's avonds een festival georga niseerd, waaraan verscheidene Schiedamse bands zullen mee werken. Opgetreden zal wor den door de „Crumpets", een nieuwe punkgroep die geheel uit vrouwen bestaat. Waste of Time, The Topanga Canyon Band, Immer-Grade-Aus-Band en Alaska. De toegang is gra- J. Thurmer j weet alles van j vlaggen. „Je j kunt er j dagenlang over pralen..." H zelfde kleuren bestond als de Franse vlag. Alleen de Franse vlag had, en heeft, als kleuren donkerrood en blauw. Dus vond Napoleon dat het Nederlandse vermiljoen en kobalt door de donkere kleu ren moest worden vervangen. Nadat de overheersing was af gelopen hebben de Nederlan ders het vermiljoen en kobalt weer ingevoerd» maar de rest niet meer vastgelegd." In een folder van uw bedrijf staat het één en ander over het plaatsen van vlaggen van verschillende landen naast el kaar. Daar is een heel systeem voor. Kunt u vertellen hoe dat werkt? Thurmer „Over dat aspect weten inderdaad maar weinig mensen wat af. Ik word zelfs van tijd tot tijd door de over heid of door ambassades ge raadpleegd, omdat zij zelf met weten hoe het precies moet." Volgorde „Laten we even aannemen dat er voor een bepaalde gelegen heid vier staatshoofden in Ne derland op bezoek komen. Hoe moeten de vlaggen dan staan? Wel, de Nederlandse vlag is dan nummer één» want de ont vangst geschiedt op Neder lands grondgebied. Dus moet onze vlag in het midden staan. De andere vier vlaggen: twee links en twee rechts. Maar ook daar is een bepaalde volgorde voor. Men gaat uit van de Franse naam van de landen. Dus: Allemagne voor Duits land, Angleterre voor Enge land, Espagne voor Spanje en- 9-, zovoort. Uitgaande van de Franse vertalingen wordt de alfabetische volgorde bepaald. Dat is een internationale af spraak. Dan komt de eerste links van de Nederlandse vlag, de tweede rechts, de derde weer links en de vierde weer rechts." Maar hoe moet dat dan wan neer er niet vier maar vijf lan den op bezoek komen? Dan kan de Nederlandse vlag on mogelijk tn het midden staan, want van zes vlaggen is er geen middelste. Thumer: „In zo'n geval komt de vierde, de zesde of de acht ste vlag aan de rechterkant te staan. De Nederlandse vlag staat wel in het midden van de overige vlaggen. Maar ach, dit is nog maar een eenvoudig voorbeeld. Komt een staats hoofd naar bijvoorbeeld Mid delburg, dan krijg je te maken met een aantal verschillende vlaggen. De volgorde wordt dan: de Nederlandse vlag met links de buitenlandse vlag en rechts de provinciale vlag. Vraag is dan: waar moet de vlag van Middelburg worden geplaatst? Wel, net ais bij vier landelijke vlaggen: rechts van de provinciale vlag. Bovendien moeten alle vlaggen dan de zelfde afmetingen hebben. Eventueel mogen de provin ciale en de stedelijke vlag klei ner 2ijn, maar in ieder geval nooit groter. Het is zelfs zó dat de Zwitserse vlag, die vierkant is, wanneer zij in Nederland wordt uitgehangen, net als de onze rechthoekig moet zijn. Zo zijn er tientallen vraagstukjes op vlaggengebïed." Behandeling Shipmate Vlag geeft ook fol ders uit over de juiste vlagbe- handeling voor het publiek. 1 Voor de deskundigen is vlag- gen bepaald niet zomaar een c kwestie vari een vlag over het balkon hangen of in een mast j hijsen. Om te beginnen is er 5 een relatie tussen de lengte van de mast en de afmetingen van de vlag. Voor een vlag van één bij anderhalve meter gebruik je een mast van twee meter en voor een vlag van 120 bij 180 centimeter een mast van drie meter. Tenmin ste, als de mast vrij. bijvoor beeld in een gazon, staat. An ders worden andere verhou dingen aangehouden. De folder geeft voorts infor matie over wanneer er wel en wanneer er niet met wimpel mag worden gevlagd, hoe een vlag gewoon en hoe halfstok moet worden gehesen en hoe een vlag behoort te worden neergehaald, De term 'strijken* mag daarvoor niet worden ge bruikt. Die wordt alleen ge bruikt in gevallen van oorlog, wanneer het ene land het an dere bezet. Het aantal regels en voor schriften rond vlaggen is nau welijks op te sommen. Slechts een paar deskundigen over de hele wereld kennen ze alle- maal. Een gesprek met zo ie mand leven algauw het beeld op, dat de vlag een kwestie van etiquette is. ADVERTENTIE OPPERVLAKTE pl.m. 350 m2 Voorzien van verlichting, verwarming en krachtstroom. Voor inlichtingen: Marconistraat 7a, Vlaardingen. Tel. 010-351566.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3