STAD/STREEK Bassie en Adriaan: Circus zoals het moet zijn mdm De verdwenen schoolverlaters Bijna vijf miljoen voor tweede sporthal Teveel op, onverzekerd, geen rijbewijs ia Winnende lot was vier weken oud Jongeman vlucht na aanhouding Auto gestolen Op 22 en 23 mei in Vlaardingen fff Schoolraad wil wetenwaar Jan gebleven is is&iSffö Rommel markt voor Teerstoof woensdag 15 april 1380 VD/SC/WW Schiedam De Lionsclub Schiedam houdt op 5 mei een rommelmarkt op het Mu seumplein. De opbrengst is bestemd voor een kleine vleugel voor theater de Teer stoof, dat dringend zo'n in strument nodig heeft. Men sen, die spullen hebben voor de markt kunnen die afleve ren bij de heer Geerdes, "Wil- leme de Zwijgerlaan 31, bij voorkeur op maandag 14 en 21 en donderdag 17 en 24 april van 17.00 tot 20.00 uur. Ook kan men terecht in het theater bij de heer H. Hol- mer. Schiedam Groot was de verbazing bij Tiny van de Struif toen zij toe vallig te horen kreeg dat zij de Honda Civic, hoofdprijs bij de loterij van de stichting Lente feest, had gewonnen. De fortuinlijke Tiny kwam daar pas enkele weken na de trekking achter. Zij woont in de Hugo de Grootstraat in Delft, maar werkt bij boekhan del Van Leeuwen op de Broersvest. Na vier we ken ziek te zijn geweest, wees een collega haar op haar lotje. Het was het winnende lot, nummer 310-309. Rietje Konings van de stichting Lente feest overhandigde de wagen in het garagebe drijf van Chris Waalra ven en Dick Dekker in het Industiegebied. De opbrengst is bestemd voor de lichamelijk ge handicapten en bejaar den. Het winnende lot wordt ingelijst. Vlaardingen Een jonge Vlaardinger heeft maandag avond geprobeerd zich aan zijn aanhouding te onttrek ken, door er vandoor te gaan en een woning binnen te vluchten. De jongeman was door de politie staande ge houden, nadat hij met zijn personenauto een verkeerso vertreding had gepleegd. Hij bleek geen papieren bij zien te hebben. De agenten verzochten hem, mee te gaan naar het bureau. Zijn auto mocht hij onder motorbegeleiding zelf naar het bureau aan de Delfse- veerweg rijden. Halverwege echter was hij de motoragen ten te snel af: hij ging er vandoor en vluchtte de wo ning binnen. Daar kon hij wat later alsnog worden aan gehouden. Naderhand kreeg hij op het politiebureau een proces ver baal wegens de gepleegde overtredingen en wegens verzet en niet opvolgen van politiebevelen. Schiedam Een 19-jarige jongen heeft maandagavond bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn Merce des, kenteken 65-ZD-89. De wagen stond geparkeerd op de Buitenhavenweg. Hij werd tijdens de avonduren gestolen. In de wagen lag ook nog een fototoestel. De waarde van de auto bedraagt ruim 8500 gulden. Het beroemde duo Bassie en Adriaan Den Haag Op zich is het al een spektakel om meer dan tweeduizend stralende, la chende en zingende kinde ren gade te slaan. Met rood- verhitte gezichten zingen ze luidkeels de hun bekende liedjes van Bassie en Adriaan, waarvan sommigen alle vijf Ip's in bezit hebben en bijna dagelijks afdraaien. Als Bassie de piste binnen komt en de kinderen met „Hoi" begroet, staat het ten tdoek bijna bol van het twee- duizendkoppige antwoord. Het beroemde Vlaardingse televisieduo heeft met zijn circus een schot in de roos gedaan. Dat stond voor velen al bij voorbaat vast en daar om ook kon Joop van den Ende er in opdracht van de Tros zonder enig risico veel moeite, tijd en geld in inves teren. Succes verzekerd. Op het Haagse Malieveld werd dat weer bewezen. Normaal draait Circus Bassie en Adriaan twee voorstellingen op een dag. Beide keren wa ren alle 2400 zitplaatsen be zet en Adriaan kondigde dan ook aan dat men voor de ge legenheid een derde show zou opvoeren. Anderhalf miljoen Circus Bassie en Adriaan heeft meer dan anderhalf miljoen gekost. Er staat een splinternieuwe, hypermoder ne ovale tent in de circus- kleuren rood en geel. Alle zestig vaste medewerkers dragen een uniform in rood geel, de ruim veertig wagens zijn rood-geel, de restauratie- tent, de toilettenwagens, de overdekte pergola-ingang, alles is splinternieuw en uit gevoerd in de oer-Vlaarding se Bassie en Adriaankleuren. Het programma liegt er ook niet om! Een keur van inter nationale artiesten komt in de piste. Olifanten, leeuwen, tijgers, zeeleeuwen, paarden en kamelen komen aan bod. André du Lord treedt op met een goochclnummer, de Co- lumbiaanse koordanser Ra mirez geeft een verbijsteren de show in de nok van het circus. En dan de optredens van Bassie en Adriaan zelf! Als clown en acrobaat bekend van televisie, maar ais het acrobatenduo The Croeksons al vijfentwintig jaar terecht in de spotlight. Op 22 en 23 met spelen Bas sie en Adriaan met hun cir cus voor het eigen Vlaar dingse publiek en knopen daaraan meteen het zilveren jubileum van The Croeksons aan vast. Want Vlaardingen is en blijft de thuishaven! Vóór Vlaardingen staat het circus nog in Maassluis, in Waalwijk en in Rotterdam. Na Vlaardingen staan er nog zo'n zeventig andere steden op het program. Beetje behelpen Bassie drinkt tussen twee voorstellingen even een kop koffie in zijn caravan en heeft dan even tijd voor een praatje. Zijn vrouw, die vroe ger ook bij The Croeksons was, vindt het wel een beetje behelpen in zo'n caravan, vooral in verband met hun .jongste dochtertje, maar: „Ach, we zijn niet anders ge wend. toen de andere kinde ren naar school moesten en we vaak tn het buitenland waren was het wel echt las tig..." „Met dit circus is voor Aad en mij een lang gekoesterde wens in vervulling gegaan*' zegt Bas van Toor in „clown- suarusting" en tussen twee slokken koffie in. „Als jonge tje van veertien ben ik al met het circus meegegaan. Ik heb Aad overgehaald om ook „in het vak" te komen. Ik heb echt mijn hart aan het circus verpand." „Heb je nou het gevoel datje artistieke prestaties lijden onder het „zakenman-zijn"?" „Heb je dat dan gemerkt in de show? Nee toch zeker?! Nou dan, ik ben en blijf ar tiest en natuurlijk moet je wel een beetje zakelijk zijrj maar het artistieke blijft! I voor mij het voornaamste! Overigens maken we biet; I dagen van meer dan twaall uur en dan komen daar ook nog televisieopnamen bïj'ij antwoordt Bas. „Als ik nou, echt zakelijk moest zijn zou! I ik niet met een circus begin-i I nen. Neen, dan zou ik weï f andere dingen weten.." „Hoe vond je trouwens mijn I serieuze liedje Leuk hè Ja, iedereen denkt dat een clown alleen maar dom is en grapjes maakt. Nou, ik vond dat ik ook wel eens het te- gendeel mocht doen en je zag dat de kinderen behoorlijk onder de indruk waren. Ja,! i je kan bij kinderen alle efJ fecten teweeg brengen. Ik geloof wel dat we wat dat be-i treft een flinke verantwoor-J j delijkheid hebben." Jan haalt op het stedelijk gymnasium goede cijfers. Hij is wat je noemt een bovenmodale leerling voor wie geen examen te lastig is en de familie praat met trots over hem. Maar Jan zit in de puberteit. Als hij op zaterdagavond de schoolboeken dichtklapt om nog even naar de Quibus te gaan, komt hij Truus daar tegen. Dat klikt. Het is alleen jammer dat Truus niet op het gym zit, maar op de Willem de Zwijgermavo. Jongens, wat een eind weg, wel vijf minuten fietsen! Jan is eigenlijk het stedelijk gymnasium nu wel zat, het leven ging dus niet om goede cijfers maar om Truus, Jan zou ook wel naar die mavo willen. Omdat hij anders van zijn ouders niet mag, gaat hij onvoldoendes halen. En bijna is hij zover; het gym heeft hem opge geven en de mavo ontvangt hem met open armen, en dan blijkt dat Truus ook het schaije is van Kees en van Lodewijk en Dirk en van Karei en, nou ja, Jan staat op het tweede plan." De mavo hoeft nu ook niet meer. Jan gaat aan de drugs. En op het gym denken ze; wat zou er toch van die arme Janneman geworden zijn? Hij was zo'n schoolvoorbeeld. Jan is de enige niet. In het Schie- damse onderwijs ontstaat de indruk, dat steeds meer scholieren van de ene school naar de andere verhuizen of dat een groter aantal leerlingen dan vroeger het hele leerstelsel zelfs voor gezien houdt en zonder diploma in de haven gaat werken of de WW induikt. Er verdwijnen nogal wat schoolverlaters in de dikke mist van sociaal-cultureel Nederland. Hun problemen zijn natuurlijk niet over als zij van school gestapt zijn, maar even leek het erop dat daarvoor meer aandacht gevraagd ging worden toen een zoontje van oud-CFN-raadslid Tjidde op 't Ende het schoolverlaters- comité oprichttemaar al twee, drie jaar is van het comité niets meer ver nomen. Dat is niet zo gek. Van zo'n comité word je lid als je de school verlaat en meestal duurt dat één dag. Van eendagsvliegen kan een comité niet bestaan. ■De schoolverlatersproblematiek is dasondanks niet vergeten. De ge meenschappelijke schoolraad van de gemeente Schiedam gaat zich er bin nenkort mee bezighouden. Bijzonder doelbewust kan de schoolraad zich zelf niet noemen. Het halve adviesor gaan vraagt zich het nut af van een onderzoek, waar Jan sinds het gym gebleven is. Ook gemeentelijk onder- wijsconsulent Lex Tigges verwacht er vooralsnog weinig heil van. Voor je hard aan het werk gaat, moet je, weten waar het werk voor dient, merkte Tigges op tijdens de laatste vergadering var» de Schïedamse schoolraad, twee weken geleden in het stadhuis op de Grote Markt. Het bleef een discussie vol vage vooron derstellingen: Truus is misschien de enige reden voor Jan niet geweest om niet verder te leren op het gym; misschien was de opleiding op den duur niet interessant genoeg meer of stonden de leraren hem tegen omdat zij saaie pieten waren; misschien zat Jans hoofd wel propvol huiswerk en hoorde hij de mussen niet meer tsjil- pen, terwijl het horen tsjilpen van een musje heel gezond is voor een mens; en misschien is Jan op de lage re school wel verkeerd beoordeeld en .werd ten onrechte gedacht dat het gymnasium het beste voor hem zou zijn. Maar wat er ook met Jan aan de hand was, hij is nu aan de drugs en van een schoolonderzoekje achteraf wordt hij niets wijzer. De schoolverlaters zelf hebben dan ook weinig aan het onderzoek, dat de Schiedamse schoolraad wil houden. Het gaat de raad er alleen om te we ten te komen, waarom zoveel leerlin gen tegenwoordig vroegtijdig de schoolbanken verlaten. Er kan aan de oorzaken misschien wat gedaan worden: betere adviezen in de verde re opleiding, betere begeleiding, ge zelliger leerkrachten, dus: betere op leiding. Dat voorkomt voor volgende jaren wellicht, dal kinderen zonder diploma van school gaan. De twijfel blijft. Leek Koster, leraar op het ste delijk gymnasium, vraagt zich bij voorbeeld af of je een opleiding mis lukt kunt noemen als de leerlingen elkaar het hoofd op hol doen bren gen. Privacy Een onderzoek, welke leerlingen naar welke school gaan, is niet eens zo gemakkelijk te houden. Het gaat ontzettend veel tijd kosten. Ook daar om zijn Tigges' vragen naar de voor delen extra kritisch. Wie moet zo'n onderzoek gaan houden? De leraren hoeven er niet voor gevraagd te wor den, want juist in de tijd dat zij het 't drukst hebben zijn er ae meeste mu taties. En dan is er ook nog de pri vacy van de leerling. Het gaat eigen lijk niemand wat aan, waar Jan ge bleven is. Op sommige scholen is ge bruikelijk, dat als een leerling ver trekt de gegevens over hem wegge- door Kor Kegel gooid worden. Het komt af en toe wel voor, dal het bedrijfsleven of de ma rine op school komen informeren hoe een leerling, die gesolliciteerd heeft, zich gedroeg en wat hij daarna ge daan heeft. Op sommige scholen wor den zulke gegevens bewaard. Dat de ene school dat wel bijhoudt en de an dere niet, terecht of niet terecht, het bemoeilijkt wel een onderzoek zoals de schoolraad dat wil. Daar zijn de leden dan ook niet zomaar aan voor bijgegaan. Maar een oplossing zagen zij niet. Leerplicht Iets interessanter voor het onderwijs zelf wordt een onderzoek, als dat ge- .houden wordt onder de lagere- schoolverlaters, want zij zijn nog alle maal leerplichtig, staan dus geregi streerd en kunnen heel eenvoudig een beeld opleveren van de totale vraag naar onderwijsvormen. Van te voren zou in kaart gebracht kunnen worden, hoe groot ongeveer de op- vangklassen worden, hoeveel leerlin gen de brugklassen van middelbare scholen gaan tellen, hoeveel leerlin gen naar een huishoudschool willen of naar een technische school of naar een scholengemeenschap om de keus voor een verdere richting nog even uit te stellen. Door zo'n onderzoek meent Tigges zicht te krijgen op de problematiek van de aanvangsklas- sen. Daarin ziet hij wel iets, omdat je dan te maken krijgt met kinderen die voorlopig nog een jaartje of twee, drie of meer op school blijven; en. wie eenmaal van school af is, kan tenslot te door het onderwijs niet geholpen worden. De schoolraad komt er nog op terug. Jan, Truus en de anderen staan weer op de agenda van de eerstvolgende vergadering. V Kww» Het water trekt, in deze s onverwacht warme dagen. Het is fijn om, in een verloren uurtje, even wat verkoeling te f zoeken. j Niet iedereen is in de j gelegenheid, om dat even aan het strand van Hoek van Holland te doen. Maar ook de Waterweg biedt aardige plekjes, om even uit te rusten. Van daarvandaan heb je meestal meteen een schitterend gezicht op de i bedrijvigheid, die ondanks het mooie weer gewoon door moet gaan... Maassluis Het gewijzigde plan voor de tweede sporthal van Maassluis in de Steeb- dijkpolder is door de ver schillende commissies en ra den al goed ontvangen. Het eerste plan was wegens de hogen kosten teruggewe zen voor herziening. Gistera vond boog de commissie voor openbare werken zich over het resultaat hiervan: een plan dat ook nog de enorme som van bijna vijf miljoen gulden zal vergen. Wethouder Izaak van der Knaap vertelde de commissie leden, dat het college de keuze had gehad tussen de bouw van twee gymnastieklokalen of een sporthal. Dat laatste had uiteindelijk de voorkeur, omdat daarin over dag de kinderen van het schoolcomplex ernaast gymna- stiek-onderricht zouden kun nen krijgen, terwijl het ge bouw op andere uren ten dien ste van de sport komen. Een optimaal gebruik is dus verze kerd. In het sporthalcomplex is ook een horecadeel opgenomen. De bedoeling was, dat dit deel i ongeveer gelijk klaar zou zijn met het winkelcentrum in de j Steendijkpolder, maar is et nogal wat vertraging geweest Van gemeentewege zal er voot gezorgd worden, dat het win kelcentrum tijdens de bouw van de sporthal goed bereik- i baar blijft vanaf de bebouwing i van de Steendijkpolder. Het bouwverkeer zal via de nog bestaande noodweg wor den geleid en extra parkeer-- voorzieningen zullen worden getroffen. Vlaardingen Een 41-jarige Vlaardinger heeft een stevig proces verbaal gekregen, omdat hij met teveel alcohol in het bloed in een onverzekerde perso nenauto reed. Hij was bovendien niet meer in het bezit vgn een rijbewijs. In eerste instantie was hij ook niet erg bereid om aan het poli tionele optreden mee te werken, want aanvankelijk weigerde hij de bloedproef- De man viel voor alle overtre dingen door de mand nadat hij op de kruising Marathonweg Westlandseweg in botsing was gekomen met een trekker met oplegger, die van de Marathon- weg richting Westlandseweg reed. De bestuurder van die vracht combinatie verleende hem welis waar geen voorrang, maar de be roepschauffeur was in verwar ring gebracht door het feit dat d< man met zijn richtingaanwijzeH aangaf, af te zullen slaan, maat, ondertussen gewoon rechtdoof reed. j Van de personenauto bleef niet»1 dan een wrak over, waarvan d man ter plekke afstand deed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3