Pogingen vermalen door trage ambtelijke molens Verwerf: ;ing van tuinafval een levensgroot probleem 3» Zegwaard Stichting AS - wGsjitdag mi 18 april 1SB0 ■J VD/SC/WW Een dragline keert de ber gen tuinafval op het terrein van Zegwaard geregeld om. Dat komt de composterlng ten goede. „Vocht en lucht", aldus Zegwaard, „Dat levert prima com post op". Een berg van tuinafval van dichtbij gefo tografeerd. Duidelijk Is t^j zien hoe de nylondraden, die voorname lijk bij kom- kommerlooft worden gele verd, niet ver teren. Hoek van Holland Verwer king van tuinafval in het Westland is bezig een levens groot probleem te worden. De situatie nu, vele jaren nadat is besloten dat er een plek moest worden gevonden waar tuinaf val op verantwoorde wijze kan worden gecomposteerd, is zor gelijk te noemen. Een composteringsbedrijf van de Delftse firma Zegwaard, aan het Oranjekanaal in Hoek van Holland, werkt zonder hinderwetvertgunning, en dus in feite illegaal. De pogingen van de Stichting verwerking tuinafval Westland worden al jarenlang vermalen in de tra ditioneel trage ambtelijke mo lens met ogenschijnlijk weinig uitzicht op succes op korte ter mijn. En de kwekers...een groot ge deelte van hen hoopt het plan- tenafval op in de tuin, of be graaft het. Dat levert weer zor gen op voor het Hoogheem raadschap. Een woordvoerder van Delfland: „De kans is dan levensgroot aanwezig dat re genwater de aanwezige giffen op de planten naar de boezem wateren spoelt. Aangezien dat water door diezelfde tuinders weer wordt gebruikt als giet- water is die situatie nauwelijks gezond te noemen". De schatting is dat de jaarlijkse hoeveelheid tuinafval, die in het Westland wordt geprodu ceerd, ongeveer 100.000 kubie ke meter groot is. Dat staat ge lijk aan ongeveer 33.000 ton. Alle reden dus om er zorg voor te dragen dat deze imponeren de hoeveelheid verantwoord kan worden verwerkt tot com- post...vruchtbare grond. Zowel Zegwaard als de stich ting trokken zich dit aan en vervaardigden plannen om hierin te voorzien. Eerste ver eiste was het vinden van een geschikte lokatie om een der gelijk bedrijf te vestigen. Bei den concludeerden dat het braakliggende terrein langs het Oranjekanaal zeer geschikt is voor compostering. Er zijn geen kassen in de buurt, de grond is weinig vruchtbaar en het is op anderhalve kilometer afstand van het rioolwaterzui- veringsbedrijf aan de Nieuwe Waterweg. Bovendien is het terrein in principe bereikbaar zonder passage door woonker nen. Het eerste probleem: op die loka tie kon niet zonder meer worden begonnen met verwerking van tuinafval. Bij Zegwaard echter kookte het ondernemersbloed. Los van de stichting verwierf hij zich drieeneenhalve hectare en begon. Een alledaags beeld In het Westland. Kwekers die hun tuinafval op hun land laten verrot ten. Gevaar lijk, volgens Delfland. Ook de stichting kocht grond aan. Vlak naast het bedrijf van Zeg waard kocht de stichting 25 hecta re en recent nog eens eenzelfde landoppervlakte. Zegwaard vroeg de nodige ver gunningen aan en al snel bleek dat de deelgemeenteraad van Hoek van Holland niet van zins was en is een hinderwetvergun ning af te geven. De deelgemeen teraad vroeg advies aan de regio naal inspecteur voor volksgezond heid en milieu. De laatste pleit voor een gesloten compostering. Kortom, een vloeistofdichte bo dem waarop eventueel lekwater van de planten kan worden opge vangen. rö Zegwaard zegt gebruik te maken van een drainagesysteem in de grond dat het lekwater opvangt en verzamelt in een bassin. Zeg waard ging derhalve tegen deze weigering in beroep. Dc adviezen die de deelgemeenteraad vroeg aan de Rijnmondraad en het pro vinciaal bestuur waren beiden po sitief. De weigering van de hin derwetvergunning is dan ook uit sluitend gebaseerd op afwijzing van de inspecteur voor de volks gezondheid, De deelgemeenteraad voerde bo vendien aan dat het bedrijf van Zegwaard is gevestigd in het be stemmingsplan Buitengebied-Oost, dat zegt dat het gebied gereserveerd moet worden voor agrarische be drijfsvoering. Zegwaard, die be weert dat het bestemmingsplan is vastgesteld nadat hij begon met zijn bedrijf, tekende tegen het plan be zwaar aan. Zegwaard is ondertussen al een aan tal jaren bezig met zijn bedrijf en de hopen afval, die door zijn vuilver- werkingsbedrijf worden gecompos teerd, zijn al tot indrukwekkende hoogte gestegen. Zegwaard zegt in 1978 vijftienduizend kubieke meter tuin vuil in ontvangst te hebben ge nomen, in 1979 dertigduizend en verwacht in 1980 vijftigduizend ku bieke meter te ontvangen. De ma nier van composteren lijkt even eenvoudig als doeltreffend. Het plantenafval wordt op grote hopen gestort, vochtig gehouden en op ge zette tijden gekeerd door draglines. De zaken omtrent de stichting lig- gen al niet eenvoudiger. Er is geen denken aan dat de stichting, waar van het bestuur wordt gevormd door onder meer afgevaardigden van de veilingen, staande onder voorzitterschap van de 's Graven-" zandse burgemeester M.van Prooijen, illegaal zou starten met de bedrijfsvoering. containerhaven voor Rotterdam. Die toewijzing is in 1975 ingetrok ken, maar de mogelijkheid bleef open. Eén en ander hing af van een eventuele andere lokatie. Wordt be sloten dat er inderdaad geen haven komt, is in principe de weg vrij voor de tuinvuilverwerkers. Dat geldt dan voor zowel het terrein van de stichting als het terrein van Zegwaard. Wie beslist over het al dan niet aan leggen van die haven, daarover zijn de meningen verdeeld. Een woord voerder van het Openbaar Lichaam Rijnmond houdt het er op dat die beslissing destijds aan Rotterdam zelf is gelaten. Burgemeester vjpi Prooijen: Spannende dagen, want het moet nu zo ongeveer bekend worden wat de Rijkscommissie voor de ruimtelijke ordening besluit over die haven". Z. De eventuele toekomstige samen werking tussen Zegwaard en stich ting is nog in nevelen gehuld. Bur gemeester van Prooijen bevestigt dat er ooit sprake van is geweest dat Zegwaard het beheer over het hele terrein op zich zou nemen maar „De laatste twee, drie jaar hebben we geen contact meer gehad". Ondanks alle schijnbare onzekerhe den (containerhaven, bestemmings plan) circuleren binnen de stichting tekeningen van reconstructie van de route naar het terrein. Ondanks door René van Zanten Foto's Theo Böhmers het feit dat men drie jaar lang geen woord meer met elkaar heeft gewis seld gaat men er binnen de stichting van uit dat ook Zegwaard tegen die tijd zijn steentje in die kosten zal bijdragen. Ondanks het feit dat het terrein van Zegwaard geen hinder wetvergunning heeft, heeft Wim Zegwaard plannen om in de loodsen die hij op het terrein heeft laten zet ten, de verwerkte afval in plastic zakjes te gaan doen voor de ver koop. Wordt er een spelletje gespeeld met de Westlandse kwekers, weten lage re en hogere overheden zo weinig af van eikaars doen en laten? Krijgt de stichting gelijk als zij bij monde van voorzitter Van Prooijen laat weten misschien al eind 1981 met de bedrijfsvoering te kunnen begin nen? Of komt er toch een haven in het gebied. Is Zegwaard werkelijk zo begaan met het wel en wee van tuinvuil, of tracht hij zich in het Westland een monopoliepositie te verwerven als het gaat om transport van het vuil? Allemaal vragen die hopelijk bin- n1en, korte tijd worden beantwoord als de Rijnmondraad beslist over het bestemmingsplan, een rijkscommis sie of de gemeente Rotterdam be slist over de aanleg van een contai nerhaven, Rotterdam gebruik i?®ï «.3fan de w'j2igingsbevoegd- neid, Rijkswaterstaat het wegenplan uitvoert en stichting en Zegwaard elkaar weten te vinden. Voorlopig loopt de stichting op eie ren en ziet Zegwaard de afvalhopen op zijn illegale terrein hoger en ho ger worden. Toen burgemeester Van Prooijen in 1972 het burgemeesterschap over 's- Gravenzande aanvaardde, nam hij tevens zitting in de commissie Ver werking tuinafval Westland, die in 1976 een stichting werd. Toen Van Prooijen toetrad was de commissie al geruime tijd bezig met het oprich ten van enkele stortplaatsen voor tuinvuil. Aanvankelijk sloot het ontwerp- streekplan Rijnmond het terrein uit voor tuinvuiiverwerking. De stich ting diende hiertegen fezwaren in en dc Rijnmondraad besloot hierop de vestiging van een tuinvuilstort- plaats in het gebied niet zonder meer uit te sluiten. Kort daarop legde de gemeente Rot terdam het ontwerpbestemmings- lan Hoek van Holland Buitenge- ied-oost ter inzage. Hierin werden de plannen van de stichting zonder meer van de hand gewezen. De mensen van de stichting werden zelfs een beetje venijnig: „Het doet merkwaardig aan, dat terwijl agra risch gebruik van de grond juist door de aktiyiteiten van de gemeen te Rotterdam, namelijk het ontgra ven van het terrein en het opspui ten daarvan met slib, dat met zware metalen vermengd is, op zijn zachtst gezegd zeer dubieus moet worden geacht, diezelfde gemeente Rotter dam aan de grond een agrarische bestemming geeft". Tegen genoemd bestemmingsplan dienden de West landse gemeenten en de georgani seerde tuinbouw dan ook bezwaar schriften in. In het bestemmingsplan (waarvan de goedkeuring door gedeputeerde staten van Zuid-Holland is gedele geerd aan de Rijnmondraad) is nu een wijzigingsbevoegdheid aange bracht Wordt het plan goedge keurd, dan kunnen BenW van Rotterdam deze wijzigingsfevoegd- heid gebruiken om alsnog toestem ming te geven voor tuinvuiiverwer king in het gebied. De voorwaarden die daaraan dan zijn verbonden, zijn veilig voor milieu, verkeer en er moet geen alternatieve lokatie te vinden zijn in het westland. Burgemeester Van Prooiien bena drukt dat de stichting alles netjes wil doen: „Wij willen er alles aan doen om te zorgen dat het terrein goed bereikbaar wordt, zonder dat dit voor iemand hinder oplevert Dat moet ook wel, want als alles ir werking is, komt er om de twee mi nuten een vrachtauto aan". Binnen de stichting wordt dan ook al druk gedacht over plannen om een vlotte, probleemloze route naar Buitenge bied-oost te verwezenlijken". De heer Van Prooijen licht deze plannen toe: „De Pettendijk moet worden gereconstrueerd, dat gaat in samenspraak met de gemeente Naaldwijk. Dan moet er een brug over het Oranjekanaal komen en de Oranjedijk moet worden geschikt gemaakt voor zwaar vervoer". De reconstructie van de Pettendjjk en de brug gaan Naaldwijk en de stich ting tesamen 1.860.000 gulden kos ten. Verbreding van de Oranjedijk komt de stichting te staan op een bedrag van bijna vijf ion. Verwarring Hoe verwarrend de zaken rond het terrein liggen, kan wellicht worden geïllustreerd aan de hand van het volgende: Het terrein is ooit bii mi nisteriële toewijzing bestemd als

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4