ÉEIffi O Hl I Bruisende bedrijfstak verkast uit Berkel Blij Transportsysteem lïmmm Lagging Verkeer vrijdag 18 «pril 1380 VD/SC/WW Het rechtergedeelte van de westgavel van het toekomstige veilinggebouw geaen vana} de Hoefweg, Het hoga gebouw is het hoofdkantoor, dat uit vier bouwla gen bestaat Bi .oemen veiling straks blij in Bleiswijk door Anton Stig Berkel en Rodenrijs „Bleis wijk? Dat is de mooiste locatie die we konden krijgen. Zo'n plaats vind je nergens meer. Als je er een passer in zet en je trekt een cirkel, dan heb je het hele tuinbouwgebied van de B-driehoek. Uniek. En boven dien zitje er vijf minuten van de grote weg af. Het wordt het: hart van een bruisende be drijfstak. Straks wordt daar de boterham gemaakt.. Veilïgvocrzitter A. W. Zeestraten (49) zegt het met de grootst mogelij ke overtuiging. Hij heeft het over een gigantische verhuizing die voor de deur staat. Want als alles volgens planning verloopt vertrekt eind 1981 Bloemenveiling Berkel en Ro denrijs en Omstreken naar een nieuw veilingcomplex dat naast de Bleiswijkse Groentenveiling aan de Hoefweg zal komen te liggen. De eerste paal voor het ultramoder ne gebouw gaat in de eerste helft van mei de grond in. In 1981 moet de veiling bedrijfsklaar zijn. Het veilingcomplex wordt gebouwd naar een ontwerp van het architec tenbureau C. B. Bogaerd uit Nu- mansdorp en het gebouw zelf kost om en nabij de veertig miljoen gul den. Hermes en Roepman uit Ber kel bouwt het. „Straks blij in Bleiswijk", wordt er al geroepen. Ookzaak van deze gi gantische verkassing is het feit dat de berkelse veiling zo langzamer hand uit haar jasje is gegroeid. Het huidige veilinggebouw aan de Vei- lingweg in Berkel en Rodenrijs be slaat in totaal ruim dertigduizend vierkante meter. De nieuwbouw in Bleiswijk wordt twee keer zo groot; ruim vijfenzestigduizend vierkante meter. Qua ruimte-indeling en voor zieningen is het voor ons on mogelijk om in de huidige vei ling optimaal te kunnen wer ken. Alles loopt, rijdt en werkt door elkaar. Kortgezegd een volle boel Mensen zitten bo ven op eikaars lip en lopen el kaar bij wijze van spreken in de weg. In het nieuwe gebouw kunnen we op alle fronten wat meer orde op zaken gaan stel len. De zaken efficiënter aan pakken", aldus de veilingvoor zitter. De grootste verbetering die de nieuwbouw met zich mee zal bren gen ten opzichte van het huidige' veilinggebouw is dat de aan- en af voer van de produkten in strakkere banen zullen worden geleid. Zo zul len de auto's alleen nog maar wor den toegelaten in de zogenoemde koperstraten en niet meer in de overige hallen. Het gaat om speciaal afgesloten straten, waardoor in de hallen zelf de uitlaatgassen zullen worden geweerd. Een ultramodem ventilatiesysteem moet ervoor zor gen dat de uitlaatgassen optimaal worden afgevoerd, terwijl ander zijds ene koelsysteem moet gaan zorgen voor een lagere temperatuur. Momenteel wordt nog h&rd gewerkt VV3£' Veiling- voorzitter A. W. Zeestraten bij de maquette van de nieuwe velling in Bleiswijk; .straks orde op zaken stellen. aan de ontwikkeling van een intern transportsysteem. „Dat moet het grootste vernuft worden van de nieuwe veiling. Maar daar kan ik op dt moment nog niets over zeggen omdat deze zaak nog in onderzoek is. Uiteraard is daarbij de kostenfac tor van het grootste belang. Momen teel wordt er in Berkel voorname lijk gewerkt met handkarren. Met andere woorden: daar moeten we het nog hebben van ellebogen- stoom", zegt voorzitter Zeestraten. Nog een opmerkelijke verbete ring ten opzichte van het oude complex is het feit dat er twee koperstribunes zullen komen met elk twee veilingklokken en in totaal zeshonderd zit plaatsen. De huidige verkoo pruimte heeft driehonderd zit plaatsen en slechts twee veil- klokken. Deze veilruimte komt centraal in het complex. Naast de talrijke koelcellen en bo xen voorriet het plan verder nog in edn aantal laadkuilen, waar vrach ten efficient gelost kunnen worden. Het hoofdkantoor bestaat uit vier bouwlagen. Vóór het bemiddelings bureau (verdieping boven de vei linghal zelf) zal een kas worden gebouwd. Deze kas is bedoeld voor de mon sters van grote partijen potplanten en andere produkten, die neit via de klok zullen wordne geveild. Dat be middelingsbureau legt de contacten tussen kwekers en groothandelaren. Ook voor de toelveringsbedrijven (keramiek, bindmateriaal, enzo voorts) worden speciale boxen gebouwd. Daarnaast voorziet het plan uiteraard in een grote ruimte voor het fust, de fustloods. De aan- voerhal bevindt zich naast de tribu ne. terwijl de verdeelhal zich daar direct achter bevindt Over de voorzieningen rondom het veilingcomplex zegt Zees traten enigszins met trots: „Laatst hoorde ik het nog van een ambtenaar van de provin cie: Waar zijn jullie nu eigen lijk mee bezig, met de ix>uw van een veilinghal of het aan leggen van een park". Het groen zal dus in ruime mate vertegenwoordigd zijn. Op voorschrift overigens van de provinciale planologische dienst (PPD). Het toekomstige knooppunt van de bloemen- en plantenhandel ligt di rect naast de Bleïswijkse Groenten- veiling. Beide veilingen zullen ge bruik gaan maken van een gemeen schappelijke entree via het bestaan de kruispunt aangepast met ver keerslichten. De veiling ligt dus op een paar hon derd meter verwijderd van de auto snelweg Den HaagUtrechtArn hemDuitsland. Zeestraten voor ziet dat de exporteurs in de toe komst twee vliegen in één klap kunnen vangen. Hij doelt daarmee op net feit dat het een voor de hand liggende zaak zal worden dat expor teurs met gecombineerde vrachten zullen gaan werken: zowel bloemen als groenten, beide voor dezelfde af nemer. De twee veilingen liggen immers op een steenworp afstand van elkaar. De geplande parallelwegen moeten gaan zorgen voor een optimale ver keersafwikkeling. Met name de ver binding met de Anjerweg en ook verder de Groendalseweg, zal moe ten zorgen voor een snelle verbin ding met het achterland, de tuinde rijen van Bleiswijk, Bergschenhoek, Berkel en ook Pijnacker. Wat de verkeersafwikkeling betreft, ziet Zeestraten weinig tot geen problemen: „We heb ben dat ook al eens aange toond in Berkel, waar we tel lingen hebben verricht van auto's die vanaf en naar de Bloemenveiling reden. Het meeste veilingverkeer komt 's morgen vóór zevenen en rijdt vervolgens om een uur of tien weer weg. Dat verkeer valt dus buiten het forensen -spits uur", zo legt hij uit Veiling Berlcel en Omstreken heeft nog zeer recentelijk een mijlpaal be reikt in haar bestaan: een omzet van honderd miljoen gulden. Dat een investering wordt gedaan van vijfenzestig miljoen gulden mag op zich al aantonen dat het veilingbes- tuur optimistisch is over de groei. De veiling telt momenteel zeshon derdvijftig leden, terwijl in totaal zo'n duizend bedrijven hun produk ten aanvoeren. Niet alleen vanuit andere provincies, zoals onder ande re Zeeland, maar ook een klein aan tal uit het buitenland maakt ge bruikt van de Berkelse veiling. De huidige veiling in Berkel •trekt zo'n vijftig a zestig pro cent van de totale produktie in de drie B-hoek naar zich toe. Het overige gedeelte maakt nu nog gebruik van met name de bloemenveiling in Aalsmeer of die in het Westiandse Honse- lersdijk. Landelijk gezien staat de Berkelse veiling op een goede vierde plaats op de ran glijst, maar zal na de verhui zing naar Bleiswijk zeker gaan stijgen en ook regionaal gezien van groter belang worden, is de verwachting van het vei- lingbestuur. De bedoeling is dat het oude vei lingcomplex tezijnertijd zal worden verkocht. Omdat het midden op het industrieterrein staat, zal de bestem ming van de grond worden gehand haafd. ,,Er kunnen allerlei bedrij ven in terecht, als het maar milieu vriendelijke zaken zijn en geen de tailhandelaren", aldus Zeestraten over de mogelijke kandidaat-kopers. Bij de verhuizing naar Bleiswijk moeten naast de administratie ook tal van andere zaken worden over gebracht zoals onder andere al het rollend materiaal. Daarop vooruit blikkend zegt Zeestraten: „Dat wordt straks nog een hele kluif. Het zal in ieder geval in één weekeinde moeten gebeuren, want we kunnen geen veilingdag missen. We hebben nog geen draaiboek, maar ik stel me voor dat we vrijdags verhuizen en 's maandags aan onze eerste veildag in Bleiswijk kunnen begin nen Het oude veilingcomplex in Berkel dat qua oppervlakte twee keer zo klein Is; ruim dertigduizen vierkante meter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4