SlflB/SÏÜEEK Burgemeester wuift Poot en De Vos uit Diagnose van Liduina staat heiligheid niet in de weg De Meesrente-rekenmg. Jo Schriel: niet beperken tot nieuwe activiteiten Kledingactie voor mensen in nood Wedstrijd balkon en gevelversiering Spetters naar Koningshof Lokalen Sperwerlaanschool voor opbouwwerk in Holy M aÉSsIfeë Pittig avondje in museumaula Plakkers gepakt Intelligent sparen anno 1980. Wij durven elke vergelijking aan. Bank Mees Hope nv woensdag 23 april 1330 VD/SC/WW Jo Schriel: niet alleen snoeien op nieuwe activiteiten. CDA: andere aanpak van bezuinigingen Schiedam Voor de twaalfde maal houdt de hervormde gemeente Schiedam een kledinginzameling voor de stich ting Wensen in Nood. De „wegwerpkleren" zijn bestemd voor vluchtelingen bij politieke onrust en slachtoffers van natuurrampen. Vorig jaar heeft de stichting onder meer kleding cn schoeisel gezonden naar Brazilië, Zaïre, Tanzania, Indonesië, Equador en tal van andere ontwik kelinglanden. Mensen die een steentje willen bijdragen kunnen zaterdag 26 april tussen 10.00 enm 13.00 uur kle ding inleveren in de Grote Kerk aan de Lange Kerk straat en de Bcthelkapel in de Oude Waasstraat. Schiedam Ingebouwd in het programma van de stichting tot viering en herdenking van nationale feest- en gedenkda gen organiseert de KMTP op 5 mei een geraniummarkt op de promenade voor de Hema. Ook gaat de koninklijke maatschappij voor tuinbouw- cn plantkunde dit jaar weer een wedstrijd houden voor mensen, die hun balkons of ge vels verfraaien met planten. Hiervoor hoeft niemand zich op te geven, want een korps vrijwilligers gaat door heel de stad de versieringen tweemaal beoordelen om tenslotte in elke categorie prijzen toe te kennen aan de samenstellers. De winnaars worden terzijnertijd opgeroepen voorde prijs uitreiking. Op de geraniummarkt op be vrijdingsdag zijn allerlei bloeiende planten te koop. Ook sierheesters zijn verkrijg baar en voorts alle benodigd heden voor de inrichting van balkonversieringen, aanleggen van geveltuintjes enzovoorts. De KMTP zal aanwezig zijn met een propagandastand.. Hier wordt alle gevraagde voorlichting verstrekt, ook via kleuren folders, over de sa menstelling yan composities kleurplanten in balkonbakken en heesters en planten voor geveltuintjes. De bloemschikcommissie van de KMTP geeft tijdens de markt een demonstratie. Da mes en heren, die zich hebben bekwaamd in de bloemsier- kunst, gaan stukjes opmaken. De samengestelde composities worden na afloop geschonken aan de plaatselijke bejaarden-, centra ter opsiering van de re creatiezalen. De geranium markt gaat draaien na de offi ciële opening van de festivitei ten. Maassluis De speelfilm Spetters van Gerard Soete- man en Paul Verhoeven wordt in Maassluis ver toond. Vrijdag 2 mei is er in Ontmoetingscentrum Ko ningshof aan de Uiverlaan een voorstelling, die wordt gegeven onder auspiciën van de Smalfilmclub Maassluis. Tijdens deze voorstelling wordt vooral belangstelling verwacht van JVIaassïuizers, die als figurant aan de film hebben deelgenomen, maar die nog niet in de gelegen heid waren geweest te gaan kijken hoe het eindresultaat is geworden. Voorzitter Jelsma van de Smalfitmclub, die de film naar Maassluis wilde halen in het kader van het vijftienjarig be staan van zijn vereniging, heeft zich afgevraagd of de voorstelling nog we! moest doorgaan, nu Spetters zoveel gemoederen blijkt te hebben losgemaakt. Uiteindelijk vindt hij dat het vertonen in Ko ningshof toch moet doorgaan, omdat iedereen zo langzamer hand wel weet hoe de rolprent in elkaar zit. En volwassen mensen moeten zelf maar be slissen wat ze wel of niet wil len zien, aldus de smalfilm- club. Spetters, zoals bekend groten deels in Maassluis opgenomen, draait op 2 mei om 20.00 uur. Kaarten kosten zes gulden per stuk en zijn vanaf vandaag bij Koningshof te koop. VlaardingenNiet alleen nieuwe activiteiten, die de gemeente in de komende jaren wil ontwikkelen, moeten worden aangepakt om te voorkomen dat er een begrotingstekort ontstaat. Op alle gemeentelij ke terreinen moet er ingeleverd worden. Bij elk be drijf of dienst, afdeling en gesubsidieerde instelling moet kritisch worden bekeken, of het niet wat goedkoper kan. Al die disciplines zouden zelf kun nen bekijken, waar men bezuinigingen mogelijk acht. Schriel uniform te-worden opgesteld, zodat de gemeen teraad en de commissie een betere controle kan uitoefe nen. De CDA-fractie is van plan, om zich in de komende pe riode hard te maken voor het realiseren van het alter natieve bezuinigingsplan. Deze week al liet Jo Schriel voorgestelde bezuinigingen, rins van omdat het CDA alle afdelin- tijdens de vergadering van de commissie voor algemene zaken weten, niet akkoord te gaan met de door het college gen, diensten en bedrijven bij de bezuinigingen wil be trekken. Dat is, in grote lijnen, het omvangrijke plan dat fractie leider Jo Schriel van het CDA donderdag zal voorleg gen aan de commissie voor de financiën. Schriel geeft in zijn voorstel tal van moge lijkheden om te komen tot de benodigde bezuinigingen, zonder al te rigoreus het mes te zetten in nieuwe plannen. Volgens Jo Schriel worden de lasten niet evenwichtig verdeeld, als wordt bezui nigd op de wijze zoals dit door het college van B en W was voorgesteld. Op die ma nier zou de gemeenschap te kort worden gedaan, omdat nieuwe ontwikkelingen wor den geblokkeerd. De CDA-fractieleider heeft uitgerekend, dat een bezuini ging van 2 procent op alle terreinen voldoende zou zijn, om het begrotingstekort voor 1981 volledig te kunnen dek ken. Als in dat jaar ook de maatregelen die voortvloeien uit het verkeerscirculatie plan en het structuurplan, zoals afsluitingen van wegen en dergelijke, zouden moeten worden uitgevoerd, dan zou dat percentage wat moeten worden verhoogd. In zijn voorstel, dat voorlopig niet meer dan een globale aanzet is, geeft Schriel heel wat zaken aan, waar naar 2ijn mening flinke bezuini gingen op toe te passen zijn. Een greep uit posten die staan geraamd voor alge meen beheer laat daar al heel wat van zien. Voor 1980 is voor de raadsleden en de fracties een bedrag van /"650.000 uitgetrokken. Vol gens het CDA kan daar best tien procent van af. Voor kantoorbehoeften voor de gemeente staat een bedrag van een half miljoen gulden op de begroting; ook daar is op te bezuinigen. Nog enkele andere posten die volgens het CPA best wat minder kunnen: de ƒ433.000 die voor vergaderingen staan geboekt en een. post „adviezen" van ƒ910.000. Bekeken zou verder onder meer moeten worden, of er 's avonds niet wat min der bodes op- het stadhuis aanwezig kunnen zijn, of het niet wat goedkoper kan met schoonmaakwerkzaamheden, of er een besparing te berei ken is door de verwarmings installaties beter af te stellen en of alle abonnementen waar de gemeente over be schikt echt nodig zijn. Ook bij Volksgezondheid is volgens Schriel heel wat te bezuinigen. Voor de badhui zen is bijvoorbeeld een ton uitgetrokken. Schriel wil we ten of die badhuizen niet kunnen vervallen. Daarnaast betekent een bezuiniging van t procent bij de GG GD een bedrag van /"6730. Eenzelfde percentage minder voor het beheer van het woningbedrijf bespaart weer ÏOQ.OOO. Ook in het Onderwijs, bij Openbare Werken en bij Sociale Zorg is heel wat te besparen, vol gens het rekenwerk van het CDA. Het financiële plan laat de gesubsidieerde instellingen niet ongemoeid. Het CDA geeft aan dat hier met een relatief kleine ingreep een bedrag van ƒ176.983 te bespa ren valt. Bij het personeels- en het investeringsplan dient iedere post kritisch te wor den beschouwd. Bij het per- soneelsplan zou dat volgens Schriel betekenen, dat vooral in de gaten moet worden ge houden, of overwerk en het aantrekken van uitzend krachten werkelijk noodza kelijk is. De begrotingen van de diverse diensten en be drijven dienen volgens SchiedamBurgemeester John te Loo heeft maandag avond afscheid genomen van twee gemeenteraadsleden, die beiden afwezig waren: Piet Poot (CDA) en Ton de Vos (PvdA). Met Poot had Te Loo die middag nog gesproken; hij waardeerde de overtuiging, waarmee Poot dertien jaar in de raad heeft gewerkt, het laatste jaar ook als nestor van de gemeenteraad. Poot (69) vertrekt om gezondheidsrede nen. De Vos (36) kan het stadsbe sturen niet meer combineren met zijn dagelijkse werk en is daarom weggegaan. Te Loo noemde dat een teken aan de wand: „Steeds vaker komt het voor, dat leden van bestuur sorganen van de overheid hiervoor geen tijd krijgen in verband met hun werkkring." Wat de gemeenteraad vooral in De Vos zal moeten missen, aldus de burgemeester, is zijn inzet in het voetbalelftal van de gemeente... Poot wordt opgevolgd door Ad Sonne veld, die al in de raad zat van 1970 tot 1974. De Vos krijgt Hans Konings als opvol ger; Konings is momenteel penningmeester van de PvdA- Sehiedam en actief op het ge bied van huisvesting en ruim telijke ordening. Vorig jaar be zorgde hij Schiedam samen met Hans Bakker de opzienba rende museumrel, met het voorstel de complete kunstcol lectie te verkopen. stadsarchivaris Van der Feijst: andere gemeenten hadden kunstenaars of gebouwen, Schiedam had zijn maagd... „Gelooft u in God?" vroeg Han van der Horst, historicus te Schiedam, op luide toon aan dr P. J. Stolk. De DelftSC psy chiater legde een publiek van zeventig aandachtige Schie dammers omstandig uit dat hij eigenlijk niet. nee, in een bepaalde godheid gelooft, „maar waarom wilt u dat we ten?" Van der Horst: „Omdat ik als inwoner van Schiedam wel eens benieuwd ben naar de opvattingen van iemand, die over een plaatselijk heilige heeft geschreven". Vlaardïngen De Stichting Sociaal-Kultureel en Op bouwwerk Vlaardingen-Holy krijgt naast de door haar in de Sperwerlaanschool geëxploiteerde peuterspeelzaal nog vijf lokalen in die school ter beschikking voor haar werkzaamheden. Het college van b en w stelt wel als voorwaarde dat er voor de muziekvereniging, die een avond per week een ruimte in de school gebruikt, in de nieuwe situatie eveneens ruimte gereserveerd moet wor den. Daarnaast stelt het college in een brief aan de stich ting, dat het betreffende schoolgebouw zich in verband met de directe situering nabij woningen niet leent voor grootschalige en luidruchtige activiteiten. Het college vraagt de stichting dan ook bij het gebruik van de loka len daar terdege rekening mee te houden. Het college is ook begonnen maken van het sehoolge-' met het overieg met de be- bouw aan de Sperwerlaan- trokkenen over de eventuele /Meerkoetstraat. Om meer zes lokalen van de Sperwer laanschool van de gemeente huren. Dat alles gebeurt na tuurlijk in afwachting van een definitief onderkomen in de wijk. aanpassingen die het gebouw moet ondergaan om aan het nieuwe gebruik te kunnen voldoen. Zoals" bekend loopt bet huur contract van de stichting, die op het ogenblik gebruik itiaakt van De Heipaal aan de Reigerlaan, op 1 mei af. Eind 1979 werden de eerste gesprekken gevoerd die het mogelijk moesten maken de stichting gebruik te laten ruimte te krijgen in de school stelde de stichting toen voor om één. van de huidige gebruikers van de school, te weten de CJV Liefde en Vrede, te laten verhuizen naar De Heipaal. Het college heeft begin maart van deze vereniging de bevestiging gekregen dat deze verhuizing inderdaad mogelijk was. De stichting gaat straks dus Vlaardingen Tegen een 17- jarige Vlaardinger heeft de po litie in de nacht van maandag op dinsdag proces verbaal op gemaakt, omdat hij bezig was geweest op diverse plaatsen af fiches voor het OJC te plak ken. Er werden 95 aanplakbil jetten en een emmer lijm in beslag genomen. Tijdens de arrestatie kwam ook een 28-jange automobilist met de politie in aanraking. De man fungeerde bij de plak- kerij als chauffeur. Hij bleek teveel alcohol in het bloed te hebben en kreeg een rijver bod. De personenauto waar hij mee rond reed bleef voor een technisch onderzoek aan het bureau. Ofwel: wat heeft Stolk bezield zeshonderd jaar na de geboorte van Liduina een boekje uit te brengen, waarvan hij zelf de indruk had dat het de streng- katholieken van Schiedam wel 2ou shockeren? De „heilige maagd" van Schiedam h^gft visioenen gehad, zegt de arts. Wat de roomse kerk eeuwen lang beschouwde als Gods wonderen, verklaart de Delft- se psyeïater uit simpele licha melijke ziektes, die misschien niet voldoende behandeld zijn en die hoge koortsen opriepen. Maar dat Liduina heeft liggen ijlen, durfde dr Stolk gistera vond niet zo uitdrukkelijk te zeggen. Angstig was hij dan niet, hij voelde zich in het ste delijk museum van Schiedam ■wel in het hol van de leeuw: „Je kunt over Liduina schrij ven wat je wilt, als je maar ver van Schiedam blijft," meende hij. "Welnu: Stolk is niet katholiek, is niet watje noemt gelovig en vindt zichzelf geen sadist die vergenoegd het 38-jarige ziek bed van Liduina heeft ge- volgd, zoals dat zeer nauwkeu rig en aangrijpend beschreven is door haar tijdgenoot Jan Gerlachszoon. Stolk heeft ook niet de bedoeling gehad de vereerders van sinte Liduina tegen de haren in te strijken. Stolk is medicus. „Het is mij er uitsluitend om gegaan: is er een natuurwetenschappelijke verklaring te geven voor alles wat dit meisje heeft meege maakt? Met dit medisch raad sel heb ik mijn hele leven al iets willen doen." De psychiater ging dus niet na of Liduina heilig is. Want minstens zo interessant ais de heilige zelf, zijn dan de men sen die haar heilig hebben verklaard, en daar spreekt Stolk met geen woord over, dat vindt hij als psychiater ook niet interessant. In zijn hagio grafie „De maagd van Schie dam", vorige maand uitgeko men, spreekt slechts de medi cus. En, godsbesef of niet, het is een benaderingsvlak dat de moeite waard is, zei gistera vond pater Groenendaal uit Schiedam, die in eerste instan tie van het boekje geschrok ken was. Mgr Simonis Stolk gaf zijn causerie over Li duina in de museumaula, waar tot 18 mei de tentoonstelling „Rondom Liduina" wordt ge houden. Een luttele honderd meter daarvandaan heeft Li duina geleefd. En zaterdag opende drs G. van der Feijst de expositie in die aula; de stadsarchivaris van Schiedam sprak met trots dat andere ste den grote kunstenaars of be langrijke gebouwen hebben, maar dat Schiedam Liduina heeft „en dat is ook niet mis!" zei Van der Feijst. Zon- door Kor Kegel dagochlend was het museum gesloten, anders was die plek ook nog aangedaan door de stoet van vijftig Liduina-ver- eerders die storm en ontij trot seerden om de jaarlijkse Stille Omgang te houden. „Liduina lééft in Schiedam nog steeds," zeiden de boekhandelaren, die de avond gisteren hadden be legd, en inderdaad was die Stille Omgang zondag weer drukker geweest dan de laat ste jaren, toen er gemiddeld tien katholieken meeliepen. De activiteiten rond zes eeu wen Liduina zijn daarmee nog niet ten einde: op 14 juni komt de Rotterdamse bisschop mgr Simonis een dienst leiden in de Singelkerk, het trefpunt van de parochie Sinte Liduina en Onze Lieve Vrouwe van de Rozenkrans. Wormen Stolk keek er gisteravond van op, toen bleek dat zijn diagno se van Liduina wel kritiek op levert maar haar veronderstel-1 de heiligheid geenszins in de weg staat. Voor de aanbidders van de „heilige maagd" blijft I het een mirakel van de hemel, dat zij zolang bleef leven on danks haar smartelijke ziek bed: 53 jaar werd zij. Stolk vertelde het ooggetmgeversiag van Jan Gerlachszoon „me disch helemaal sluitend" te vinden. „Zelfs de wormen, die haar lichaam opvraten, zijn zeer natuurlijk," aldus Stolk, „want zij deden niets anders dan de afgerotte delen van haar lichaam opeten, wat juist reinigend werkte, en mede daardoor ken zij zolang blijven leven." Daarbij moet Liduina een zeer sterke wilskracht hebben gehad. Stolk spreekt van een grote geestelijke groei, die echter steeds meer op reli gieuze aspecten werd gericht en zo tot uiting kwam in haar visioenen. „Hysterie kan je dat met noemen, daarvoor was het allemaal te echt," aldus Stolk. De omstandigheden waren ook „gunstig" genoeg om zo te worden, vond hij: eenzaam heid, erge pijnen, geen bewe ging, nauwelijks daglicht een muffe, zurige lucht. De slotvraag gisteravond kwam weer van Han van der Horst: „Hoe zou u in deze tijd een meisje behandelen, dat hetzelfde scheelde als Lidui na?" Stolk zou allereerst het raam opengezet hebben. „Een beetje beweging zou voor het kind ook geen kwaad kunnen en, afhankelijk van haar bloedbeeïd, zouden verschil lende vitaminen ook beslist helpen," besloot de medicus. psychiater Stolk, gisteravond in Schiedams museum: yeel vitamientjes hadden Liduina goed gedaan... ADVERTENTIE ente. Hoge rente,in mei 198Q: Hoge vrije opname: tot f 3.000.- p.m. In december: f6.000,-. Méér geld opnemen: opzegtermijn 24 maanden öf 2% opname kosten. Geld nodig voor onroerend goed: zonder opzegtermijn of opnamekosten. BMH Schiedam, Oranjestraat 64, tel. 010-3402 22. Vlaardingen, Sc hiedamscweg 53tel. 010 - 34 02 22,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3