SÏAD/SÏREEK r> WW s Fietsers willen pad op Koemarkt Herbestrating Hoogstraat in nauw overleg met winkeliers Parkeerbedrij f voor controle HISTORISCH De Rederijkers II m M .fil r 'M Vluchtende autodief stal niet alleen auto h\ solSBfïtS :f Blokje li eirond/ Deelraads bestuur wil studie naar buitenlocatie Weer café's geplunderd 5000 gulden voor Rwanda MAES-LANT- D'OLTF-BOOM vrijdag 25 april 1980 VD/SC/WW SP blijft tegen 'damesemaacipatie Vlaardingen De PSP verwijt de SP ten onrechte een dom en autoritair standpunt ten aanzien van de vrouwenbeweging. Dat is de strekking van een brief, die Rezni Poppe en de zijnen aan de PSP heb ben gestuurd naar aanleiding van een aanval, die de pacifisten in hun plaatselijke orgaan Rood Vlaardingen op de SP openden. De krïtiek kwam toen Remi college voorgestelde emancipa- Poppe zich tegen de door het tiesubsidie keerde. Op dat stemgedrag reageerde de PSP met het oordeel „dom en auto ritair". De SP antwoordt nu dat de PSP niets van de argu mentatie begrepen heeft. De partij zegt wel degelijk voor gelijkberechtiging van man en vrouw te zijn. „De subsidie-aanvraag voor vrouwencafé's konden wij daarom niet steunen, omdat deze café's niet vrij zijn van discriminatie, op grond van uitsluitend biologische ver schillen. De tweede aanvraag betrof de Stichting Vlaarding- se Vrouwenraad. Dit subsidie- voorstel sloot, zoals wij stel den, aan op activiteiten van de dames van de gegoede stand uit het begin van deze eeuw Deze dames streden voor hun klassebelangen, terwijl het dienstmeisje het vuile werk onderbetaald deed." licht de SP haar standpunt nu toe. De socialisten wijzen er boven dien op dat zij wel voor de subsidie ten behoeve van de ABC-cursus stemden, evenals die voor die VOS-cursussen. „Wij hopen niet dat de PSP de komende twee jaar dezelfde politieke kortzichtigheid m de raad ten toon zal spreiden. De hoop, die in het RV-arttkel ■wordt uitgesproken, dat de be volking de SP niet met de PSP zal verwarren is dan zeker ook die van de SP." Winkelende mensen in de Hoogstraat. Binnenkort, met medezeggenschap van de winkeliers, op sierbestrating. Schiedam De gemeente wil iedereen laten meepraten over de renovatieplannen voor de Hoogstraat. Wethouder Chris 2ijdeveld zit geregeld in zijn binnenstadswinkeltje aan de Hoogstraat en het Stadskantoor is begonnen met het hou den van hoorzittingen. Samen met enkele mensen van de ge meente heeft verkeersdeskundige Hans van der Vlist de bij de Hoogstraat betrokken instanties in Schiedam-Centrum uitgenodigd om eens te komen praten. De eerste orientatieavond moeten worden vervangen, werd maandag gehouden. Het Een paar maanden later wordt ligt in 'de bedoeling van de meente om binnenkort de Hoogstraat open te breken om dat de leidingen van de PTT cn het openbaar busbedrijf de Hoogstraat dan herbestraat, Dit moet wel een paar maan den later, doordat de opge- woelde grond weer de gele genheid moet krijgen te bezin ken. Over die herbestrating gaat het nu. De nauwbetrokken instanties zoals de winkeliersvereniging City Centrum, de Schiedamse handel- en bedrijfsraad en de bewonersvereniging Schie- jdam-Centrum, die niet op de eerste avond aanwezig kon zijn, krijgen nu volop spreek recht over hoe de nerbestra- ting eruit zou moeten gaan zien. Unaniem wordt gedacht aan sierbestrating. Gepraat zal dus worden over wat voor steentjes er gelegd moeten worden, in welke vorm, of er bloembakken moeten komen enzovoort. Actief beleid kun nen de winkeliers overigens voeren door de leveranciers te benaderen om met kleinere vrachtwagens hun goederen in de Hoogstraat te leveren. Dit vond verkeersdeskundige Hans van der Vlist, woensdag avond tijdens de informatie avond over de deel nota par- keerplan in het stadskantoor. Signalement: Naam: Hercules Ras: bouvier Geslacht: mannelijk Kleur: zwart Leeftijd: 10 maanden Hercules reageert wat nieuwsgierig op zijn plot selinge omgeving. Ergens ver terug, in een vage her innering, kent hij deze plaats. Dat klopt ook wel, want zo'n tien maanden geleden om precies te ïijn 6 juni 1979 was de Hargahoevezijngeboorte- plek. Op die dag werden er negen bouvierpupples geboren in het asiel. Met veel tamtam werd dat aangekondigd in Blokje Rond. Het resultaat was een lijst met kandidaten voor deze echte dus ge heel o ngecoupeerde bouviers. Eind goed, al goed, dacht menu Dat het raar kan lopen in een hondeleven, blijkt nu ^eer eens uit het geval Hercules. Totaal zijn er tot op heden drie puppies van dat ene nest een keer te ruggekomen in de Harga hoeve. De eerste vanwege het door ons niet toegesta ne couperen van de staart achteraf, de tweede we- Bens scheiding en de derde (Hercules) wegens gebrek 3311 tijd. Hierdoor kon er htet voldoende aandacht besteed worden aan de op voeding, Daardoor is Her- cuius een echte vrijbuiter geworden. Bij de vorige bazin schoot Hercules er direct vandoor als de deur op een kier stond. Buiten kon hij lekker uitdollen en spelen met kinderen. Daar is hij dol op. Kinderen zijn natuurlijk onvermoeibaar, zo ook Hercules, dus kon het wei even duren voor dat hij er aan dacht om weer naar huis te gaan. Veel aan de riem uitlaten, denkt u wellicht. Dat valt ook niet mee, want hij trekt behoorlijk aan de riem. Daarom is het toch wel raadzaam om met Hercules naar een gehoor zaamheidstraining te gaan. Dat kost echter wel tijd. Niet overmatig veel, dage lijks zo'n vijftien minuten zelf oefenen en eens per week naar het .trainings terrein voor een gezamelij- ke training van drie kwar tier. Bij een bouvier kan men een snel resultaat wel verwachten. In huis geeft Hercules geen enkel probleem. Hij kan goed alleen zijn, maakt daarbij niets kapot en is zindelijk. Dat zijn toch wel voordelen, die niet altijd bij elke hond voötkomen. De bouvier in het alge meen heeft een pittige baas nodig. Niet geschikt voor een oudtante op een flatje, omdat het tegen woordig zo onveilig is. Het is een echte werkhond, dse graag bezig is. Heeft wel behoefte aan gezelligheid en is goed te vertrouwen in het eigen gezinnetje. Tweemaal per jaar wordt de bouvier getrimd, het geen zo'n tachtig gulden -kost. Droogvoer en een kilo pens per dag heeft hij wel nodig, vanwege zijn onuitputtelijke energie. Entingen tegen allerlei ziekten moeten ook regel matig herhaald worden. Heeft u dit allemaal over wogen, dan staat er niets meer in de weg om Hercu les in de Hargahoeve aan de Schiedamse Sportlaan op te halen, door Wim Haslinghuis, beheerder Hargahoeve. Schiedam Nader onder zoek heeft uitgewezen dat de twintigjarige Rotter dammer, die afgelopen za terdag uit het politiebu reau ontsnapte om even later door de politie van een dak van een woning aan de Makkerstraat te worden geplukt, heel wat meer op zijn kerfstok heeft dan aanvankelijk werd gedacht. Hij werd ervan verdacht een auto te hebben gestolen op de 's-Gravelandseweg, het geen hij heeft bekend. Daarnaast heeft hij be kend negen cassetterecor ders, een plateau met zil veren ringen, twee zend en ontvang installaties en drie calculators te hebben gestolen uit winkels in Pijnacker, Schiedam en Vlaardingen. De waarde, evenals de schade die werd aangericht, bedraagt enkele duizenden gul dens. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad van Hoek van Holland wil zelf Initia tieven ontplooien om te be vorderen dat een studie ter hand wordt genomen naar een buitenlocatie voor de aanlanding van LPG. Het deelraadsbestuur vraagt de raad machtiging om daartoe stappen te ondernemen. Het bestuur is van mening dat de behandeling inzake de grootschalige aanlanding van LPG voor de deelge meente Hoek van Holland ongunstig is verlopen. „Ondanks de vele bezwaren van Hoekse inwoners en ande ren hebben de drie overheden in meerderheid gemeend te moeten instemmen met de voorgenomen aanvoer, opslag en afvoer van dit gevaarlijke gas", zo schrijft men de raad. Het dagelijks bestuur is zeer teleurgesteld over de manier waarop men gemeend heeft aan de gevaren te moeten voorbijgaan, maar men is niet van plan zich daar voetstoots bij neer te leggen. Het enige aanvaardbare alternatief blijft de „buitenlocatie" in de vorm van. een industrie-eiland waar ook de FNV en de bagger- maatschappijen zich sterk voor maken. Schiedam De politie kreeg een tweetal meldingen binnen van inbraken in café's waarbij de gokkasten werden geplun derd. Ditmaal was het weer raak bij drie zaken aan de Sin gel. Dieven bezochten dins dagavond drie café's aan de Singel en namen ruim 2300 gulden mee. Het zwaarst werd café de Wagenwiel getroffen. Uit een speelautomaat, een go-, kautomaat, een kassa en de bïljartklok wisten de inbrekers 1500 gulden mee te nemen. Het schadebedrag is nog niet bekend. Vlaardingen De netto-op brengst van de fancy-fair, die de Van Kampenschoo! enige tijd geleden hield, bedraagt 5000 gulden. Een en ander houdt in dat het doel, beveili ging voor waterputten in Rwanda a 1000 gulden per stuk, ruimschoots is gehaald, zodat er niet één maar vijf putten in de toekomst veilig drinkwater zullen kunnen le veren. Schiedam Zelfs een verdubbeling van het aan tal parkeerwachters in Schiedam zou niet afdoen de zijn om bij alle meters, die in de komende maan den geplaatst gaan wor den, consequent te contro leren. Een apart parkeer- bedrijf zou moeten wor den opgericht om de con trole goed te kunnen uit voeren, vindt de verkeers- ploeg op het stadskantoor. Hoewel er weinig kritiek be staat op de deelnota over par keren, die de gemeente enkele maanden geleden uitbracht maar waarover pas deze week een informatieavond plaatsvond, worden er wel 'vraagtekens gezet achter het» nut van de nieuwe maatrege len, zolang er niet meer par keerwachters komen. Schiedam heeft nu drie men sen bij de parkeerwacht, van wie er al enkele maanden één ziek is. Dat is onvoldoende, geeft verkeersdeskundige Hans van der Vlist van de ge meente Schiedam volmondig toe. Het hele parkeerbeleid zou door een speciaal daarvoor opgericht gemeentelijk bedrijf uitgevoerd moeten worden. Zo'n bedrijf kan zichzelf voor een deel bedruipen door in komsten van parkeermeters en -bonnen. •Blazoen van de Kamer d'Olyboom te Maasland. Foto Ge meentelijke Archiefdienst Vlaardingen. Vanaf het begin van de vijftiende eeuw tot in het midden van de achttiende eeuw bestonden er in ons land de Rederij kerskamers. Het waren verenigingen waar de toneel- en dichtkunst bedreven werd. De leden, die Rederijkers ge noemd werden, hehoorden oorspronkelijk tot de gegoede burgerij. Later, toen de kamers hegonnen te verlopen, werd iedereen die maar kon rijmen toegelaten. De Rederijkers hadden hun ei gen wetten en stonden onder toezicht van het stads- of dorpsbestuur. In veel steden en dorpen genoten zij bepaalde voorrechten, zoals vrijwaring van het betalen van accijns op bier en wijn. De Schiedamse Kamer kreeg één vat bier zorf der accijns per kwartaal; die m Vlaardingen één vat per jaar Of het aantal leden in Schie dam was groter, óf de Vlaar. dingers rijmelden zonder goedkoop bier toch wel. Een in de zoveel tijd nodigden de Kamers elkaar uit voor een Landjuweel. Op zo'n feestehj ke bijeenkomst hield men wedstrijden in het dichten, to. neelspelen enzovoort. De uit- door Ingena Veflekoop nodigingen werden geruime tijd van te voren verzonden, want daarin stond het thema van het spel omschreven, als mede een vraag die beant woord moest worden. Daar naast waren nog de prijzen, de dag en plaats van samenkomst en de regels waaraan men zich te houden had vermeld. De prijzen bestonden uit zilveren en tinnen voorwerpen, bij voorbeeld kruiken, bekers, borden en lepels. De uitnodi gingen waren geheel in dicht vorm opgesteld en moesten ook op deze wijze beantwoord worden. Er stonden zowel ern stige stukken als kluchten op het programma. Aan het hoofd van de Rederij kerskamer stond de Keizer bijgestaan door de prins, de kens, en vaandrager. Da Fac tor of Facteur was het belang rijkste lid van de Kamer. Vaak maakte hij alle gedtch ten en toneelstukken, loste de vraagstukken van de andere Kamers op, deelde de rollen uit en onderwees de jongeren. Sommige Kamers lieten vrou wen tot het lidmaatschap toe. Ook had elke Kamer een Nar. Het Vlaardings „Sottgen" be haalde op een feest in Leiden in 1596 de derde prijs. Aanvankelijk zochten de Re derijkers hun onderwerpen in de bijbel en in de heiligenle vens. Langzamerhand kwam hierin verandering en ging men zich bezighouden met po litieke en kerkelijke twisten. Vóór en tijdens de Tachtigjari ge Oorlog hekelden de Rede rijkers het Spaanse gezag, de Inquisitie en andere insteihn gen die niet populair waren Verscheidene keren kregen ze dan ook geen toestemming om een Landjuweel te organise ren. De Landjuwelen hield men meestal in het voorjaar of in de zomer; in de zeventiende eeuw vaak Iegelijk met ker missen. Bij toneelvoorstellin gen kende men geen decorwis selingen of bedrijven; voor het toneel hing een linnen gordijn, dat open of dicht geschoven kon worden. De Blazoenen, meegebracht door de verschil lende Kamers, werden er om heen geplaatst Veelal kreeg de gast-Kamer ze aangeboden. Op het blazoen waren het wa pen, de naam, vaak het op richtingsjaar cn de zinspreuk van de Kamer te zien. In Schiedam bestonden twee Kamers: De Roode Roosen, met de leus „Aensiet de Jonckheyt" en De Vijgeboom met de leus ,,'t Soet Vcrgae- ren". Kethel had er ook twee. De Zonnbloem met de leus „Noyt Meerder Vreugt" en De Zonnebloemspruit met ,,'t Schiet Na Gods Woort". Vlaar dingen kende De Akerboom met „Aensiet Liefde", Maas land De Glyfboom met ,,'t Spruyt Uyt Liefde" en Maass luis bezat De Mostertbloem, Op den duur kregen de Ka mers een maatschappelijke functie. Zij werkten mee aan geldinzamelingen bij rampen, zoals brand, pest en oorlog en wanneer kerken en tehuizen gebouwd moesten worden. In 1603 werd te Schiedam een Io tenj uitgeschreven voor een weeshuis, waaraan De Roode Roosen actief deelnam. De Ka mers waren niet alleen present op feesten in Holland, in 1620 behoorden Vlaardingen en Kethel tot de aanwezigen m Mechelen. Steeds meer raakten de Ka mers in verval. De bijeen komst in De Lier in 1661 werd omschreven als zeer ergerlijk, goddeloos en vol onkuisheden. De dichtwerken ontaardden in ellenlange godsdienstige ver handelingen, die nog door weinigen te volgen waren. De bijeenkomsten werden vrolij ke drinkgelagen. Naarmate de tijd verstreek, des te treuriger de toestand werd. De meeste Kamers zijn nooit officieel op geheven, maar hielden door gebrek aan belangstelling op te bestaan. Schiedam De fietsersbond van dit moment, de ENFB, heeft zijn voorgangers niet vergeten. Plotseling werd daar een oud plan van stal gehaald: leg oen fietspad aan op de Koemarkt, adviseerde ENFB- lid Rob van Loenen aan ge meentelijk verkeersdeskundi ge Hans van der Vlist. Die raad klonk 20 verrassend als een fietsbel: zeven jaar gele den is zo'n voorstel ook al eens gedaan. Het idee werd toen ge lanceerd door de werkgroep „Weg fiets? Nee, fietsweg- Deze werkgroep maakte op 17 november 1973 een fietstocht in gezelschap van toenmalig burgemeester Harm Roelfsema en inventariseerde alle knel punten voor fietsers. Omdat de werkgroep ttjdens die tocht op de Koemarkt bijna van de sok ken was gereden, werd aan een fietspad gedacht. Rob van Loenen, fietsactivist anno 1980: „Onder meer op de Koemarkt parkeren automobi listen voortdurend op plaatsen, waar dat niet mag en waar zij in de weg staan voor het f iets- verkeer." Aanleg van een fietspad krijgt zijn voorkeur. Andere, meer ingrijpende maatregelen tegen fout parke ren zouden wegslepen of par- keerklemmen kunnen zijn. Juist omdat er in de Schie damse binnenstad meer par- keermeters worden geplaatst,' is de ENFB bang dat automo bilisten illegale plaatsen voor hun voertuig opzoeken, zopi«- op de Koemarkt, de T ven en

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3