Het grotere werk Putten veel Op Voorne- mogelijk heden »4Hgrr *®f .sï Overvol Windsurfen Exploitatietekort Roeien in een rubberboot tegen... ...de golfslag van de motorjachten op. Ruim baan voor de watersport Voorne-Putten Ook voor de watersport zijn er op Voorne-Putten ruime mogelijkheden. Ha ringvliet en Spui voor de grote motorboten en zeiljachten, Brielse Meer en in beperkte mate Oostvoornse Meer voor de iets kleinere boten behalve motorboten en sinds kort de Bernisse voor de kleine watersport en het spelevaren. Het aantal watersporters dat van deze gelegen heden gebruik maakt wordt op rond tiendui zend geschat. Het Haringvliet is een door de Deltawerken afgesloten zeearm met een oppervlakte van zevenduizend hectare. Door ondiepten, bebakening, moeilijk te bereiken stuk ken en natuurgebieden kan daarvan ongeveer vierdui zend hectare door de waterrecreatie worden benut. En dat gebeurt dan ook. Vorig jaar zomer werden er in de havens van het Ha ringvliet 2200 boten gesteld. Met boten die vanaf Oude Maas, Spui en Hollands Diep kwamen werd een totaal bereikt van 3500 boten. Tijdens de vakantieperiode moesten daar nog enkele honderden boten worden bij geteld van rondtrekkers. Daarbij waren de hele dappe ren die vanaf de Noordzee kwamen binnenvaren, want volledig afgesloten is het Haringvliet niet; de dam bevat een schutsluis. Zoals de bomen ontluiken,'het dierenleven weer op gang komt, het zonnetje voldoende kracht krijgt om wat vaker door de in- en in sombere Nederlandse wolkenluchten ert misten te breken, zo geven de watersportliefhebbers in het voorjaar hun zeil- of motorboot, een onderhoudsbeurt op het droge. De onderkanten het gangboord kunnen eindelijk eens onder handen worden genomen er. de fanatieksten staan in hun vriie tijd van 's morgens zes uur tot laat in de middag te schuren, schoon te maken, te verven en te teren. Om hun vaartuig tijdig gereed te hebben als het seizoen aanbreekt. En als het na alle'voorbereidingen dan zover is. biedt het Brielse meer, een prachtig, gevarieerd gezicht van vele kleuren en typen zeilboten en motorjachten, maar ook van de talrijke vormen van wateisportbeoefening, Meer en meer worden de boten afgewisseld door zeil planken. Het windsurfen wint aan populariteit en vormt op het Oostvoornse Meer de hoofdmoot van de water sport. Waterskiërs achter speedboten, hier en daar een (wed- strijd-)roeiboot en soms een zwemmer die de kop op steekt: op hoogtijdagen zijn er op het Brielse Meer wel 40.000 recreanten geteld. Daartoe v/ordt iedereen gere kend, die zich op of rond het Brielse Meer bevindt. Dus ook de vissers of de mensen die zomaar een dagje aan het water vertoeven. Vissers vormen een aparte, maar natuurlijk niet weg te cijferen groep. De talrijke beoefenaars van deze sport zijn niet gebaat bij drukte en zoeken de stillere plekken op of huren een bootje op een tijdstip, waarop ieder ander net in bed ligt of beslist nog geen plannen koestert om op te staan. Waar de bevolking groeit, daar neemt ook de behoefte aan recreatie toe. Met 2800 ligplaatsen heeft het Recrea tieschap Brielse Maas na een onderzoek van de ANWB het sein „vol" gegeven. De commerciële jachthavens als Brielse Brasem, De Tromp en Gijsman krijgen dus geen toestemming om meer ligplaatsen voor (het merendeels bestemde) motorbootverkeer aan te leggen. Het aantal o- penbare ligplaatsen kan momenteel zo'n 400 boten ver werken en daarmee zullen de toevallige Vakantiegan gers op het Brielse Meer het moeten doen. Want voor niel-leden is aanleggen bij watersportvereni- Het Brielse meer is een door afdam ming ontstaan binnenmeer met een oppervlakte van vierhonderd hecta re. Er zijn ongeveer 2040 ligplaatsen in verschillende jachthavens en zo'n zevenhonderd losse ligplaatsen in kreken en aan steigers. Met een totaal aantal van zeven- tot aehtentwjntighonderd boten is het Brielse Meer eigenlijk overvol. Daarom wordt het smart .gewacht op de ingebruikneming van de zandwinput bij Heenvliet. waardoor de capaciteii kan oplopen tot rond drieduizend boten. De zandwinput heeft een wateroppervlakte van vijftig hectare en wordt in de toe komst in open verbinding gebracht met het Brielse Meer. Maar er moet nog een portie zand worden uitge haald, zodat het plan nog niet gerea liseerd kan worden. Op het Brielse Meer wordt ook veel aan waterskieen gedaan, maar voor het gedeelte tussen de Molenhaven en de oostpunt van de Middenplaat bestaat een snelvaarverbod. Ook- binnen vijftig meter uit de oever mag de motor niet op volle toeren draaien. Het Oostvoornse Meer, het in 1965 afgedamde Bnelse Gat. heeft een oppervlakte van tweehonderd tot tweehonderdvijftig hectare. Het meer is verboden voor motorboten, maar biedt ook voor andere water sporters nog niet veel mogelijkhe den. Het Oostvoornse meer is volle dig afgesloten en niet van buitenaf via water bereikbaar. Een jachtha ven staat wel op papier maar is er nog niet. Het Oostvoornse meer moet het dan ook voornamelijk hebben van op wielen aangevoerde kleine boten en vooral van windsurfen. Deze sport, die overal in het land in een forse opmars is, wordt op het Oostvoornse Meer dan ook druk beoefend. In de hoek bij de autoweg naar het strand hebben dan ook een windsurfschool en -vereniging hun tenten opgesla gen. Bernisse De nieuwe Bcmssse is gemiddeld vijftig meter breed en negen kilo- Windsurfen (plankzeilen) op het Oost voornse Meer gingen als „Brielle", „Oostvoorne" en „Zwartewaal", die gezamenlijk ook een vierhonderd van de verschillende gemeenten gehuurde aanlegsteigers hebben, niet toeges taan. Het wordt dus dringen bij de openbare steigers, want een boot mag niet langer dan de door het Recrea tieschap vastgestelde drie dagen achter elkaar op dezelf de plaats verblijven. Jaap Lodders, werkzaam op het Recreatieschap aan de Oude Veerdam in Brielle (grenzend aan Rozenburg), wil wel uitleggen waarom deze maatregel geldt. „Het gebied van de Brielse Maas is met name bestemd voor de open luchtrecreatie, voor „dagjesmensen". We zijn tegen een lang verblijf op dezelfde plek. Zoveel mogelijk lieden moeten kunnen gebruikmaken van de beschikbare stei gers". Duidelijk is, dat het Brielse Meer en ook het Oost voornse Meer, door zijn beperkte grootte verboden voor motorboten en daardoor uitermate geschikt voor wind surfen aantrekkingskracht heeft op mensen ver bui ten Voorne-Putten en Rozenburg. De watersportvereni ging Brielle, die na afbranding van het clubhuis zonder behuizing zit, heeft een staatje opgemaakt, waar de 400 leden en hun gezinnen woonachtig zijn. Het merendeel, 40%, woont in de gemeente Brielle, 16% op overig Voorne-Putten en Rozenburg en de rest komt van buiten de Eilanden naar het Brielse Meer om zich te ontspannen. Al of niet met de auto met daarachter de zeil- of het motorbootje. Vanaf een trailerhellmg kan het vaartuig, eenmaal ter plaatse, in het water worden gelaten. Een mogelijkheid is ook, waarvan de leden van "watersportvereniging Hairt Hille (Spïjkenisse) veel ge bruik maken, met de boot via de Hartelsluizen en het Voedingskanaal naar het Brielse Meer te varen. Het Recreatieschap Brielse Maas probeert vrijetijdsacti viteiten op en rondom het Brielse Meer vanaf Zwarte waal in het oosten tot aan de Brielse Maasdam in het westen (op de zuidoever tot de Stenen Baak de oude vuurtoren) zoveel mogelijk te bevorderen en in goede banen te leiden. Naast de genoemde voorzieningen zijn er „visstekkies" aangelegd en op de verscheidene zand platen zes mogelijkheden geschapen om te zwemmen. Het jaarlijkse exploitatietekort van het waterschap wordl voor de helft gedekt door de gemeente Rotter dam. De Provincie schiet voor 25% te hulp en het andere doof Wim Huibers, Ernst Bot en Tom Tibboel meter lang en heeft een flink aantal plassen, waardoor een totale water oppervlakte is ontstaan van 120 hec tare, De Bernisse is bestemd voor de kleine watersport en het spelevaren. Er is géén verbinding met het Spui en voorlopig ook nog niet met het Brielse Meer. Dat wordt voorkomen door een afsluitbalk bij de keersluis in de Toldijk. Redenen: de duiker in de Groene Kruisweg biedt slechts doorvaart voor zeer kleine boten en boven dien wil men voorkomen dat in het gedeelte Geervliet-Heen vliet aan land wordt gegaan omdat daar nog ingepland moet worden. Surfers kunnen overal op de Ber nisse terecht waar bij met de plank op hun nek het water kunnen be reiken. Grotere boten kunnen te water worden gelaten via de trailer- helling bij het parkeerterrein Vlïe- thoek (Rondweg Abbenbroek). Deze zomer is de helling klaar. Verder komt er een jollensteiger en totaal tweehonderd meter aanlegsteigers. kwart wordt^door enkele andere Rijnmond-gemeenten betaald. Spïjkenisse, toch een behoorlijk leverancier van vakantiegangers op het Brielse Meer, doet niet mee. Lodders hierover: „Er wordt gewerkt aan een plan waarm de kosten evenredig over de 23 Rijnmond-ge meentes worden verdeeld. Nu is de verhouding zoek". De kwaliteit van het water is sterk verbeterd sinds de rtoleringszuivering van Brielle werd verplaatst naar Oostvoorne. Zelfs wordt niets meer geloosd uit de toilet ten langs het Brielse Meer; alles gaat via een persbuis naar Oostvoorne. Lodders verder; ,,In het Meer wordt geen industrieel afval geloosd". Ander vertier Voor waterliefhebbers die tijdelijk wat ander vertier zoeken in de directe omgeving, is op de noordelijke oe ver een alternatief. Op de middelste van de drie uitstul pingen Wijde Slik, Kleijburg en Krabbeplaat (van west naar oost) bevindt zich een golfclub. Wat de waterspor ten zelf aangaat: op het Oostvoornse Meer is een surf- school genaamd All Sails Sports", Voor recreanten ge schikt om te proberen de kunst van het plankzeilen op het op sommige plaatsen veertig meter diepe meer (in feite een zandput, ontstaan na opspuiting van de Maas vlakte) meester te worden. De Watersportvereniging Zwartewaal geeft bij monde van secretaris Thiele met-leden de mogelijkheid om zeillessen te volgen. Watersportvereniging Oostvoorne heeft een roeiafdeling, maar die is voor de buitenstaan der niet interessant. De wedstrijd kalenders van de diverse watersportvere nigingen staan behoorlijk vol. In onderling overleg heb ben de WV's Brielle, Oostvoorne en Krabbeplaat het programma zo samengesteld, dat geen van de onderlinge wedstrijden (open inschrijving, valt niet onder auspiciën van de KNWV) in mei, juni en september samenvallen met die van een andere vereniging. Hetzelfde geldt voor de open wedstrijden, enkel te houden door Brielle en Oostvoorne in september. Een heel aardig evenement, waarmee WV Zwartewaal enkele jaren geleden is begonnen en dat door andere WV's is overgenomen, is de „bejaardentocht". Zoveel mogelijk leden worden dan opgetrommeld om met en kele ouden van dagen in hun kajuhiacht op „pad" te gaan en hen het veelal onbekende zoals eilandjes, op het water le laten zien. vavm Hellevoetsluis»„We hebben ingezien dat de watersport voor negentig procent van onze leden slechts een recreatieve functie vervult. Vandaar dat we bij onze wedstrijden een handicap hebben ingebouwd, die niet alleen gebaseerd is op het soort schip waarmee gezeild wordt, maar eveneens op de kwaliteiten van de zeilers". Aan het woord is de heer Dubosc, wedstrijdsecretaris van de Water sportvereniging „Haringvliet" over de „Haringvliet Handicapraces", die in samenwerking met alle aan het water met diezelfde naam gelegen „societeuen van het natte sop" wor den gehouden. „Er is steeds meer belangstelling voor. Zo'n honderd dertig schepen is niets ongewoons meer. Het principe is eigenlijk heel primitief. Er wordt het hele seizoen door vanuit diverse startplaatsen gezeild, terwij! de einduitslag als on derdeel van een groot feest in okto ber bekend wordt gemaakt. Het is zaak om ervoor te zorgen dat je het afgelopen jaar niet al te best geklas seerd stond, daar dan de handicap onverbiddellijk zal worden ver zwaard". Recreatie ten top derhalve, met vele ludieke evenementen om te be werkstelligen, dat er werkelijk nie mand is die de „race" te serieus op neemt. De Midzomemachtwedstrijd blijkt al enige jaren een groot succes, ter wijl ook de twee krachtmetingen waarbij de schepen slechts gevaren worden door een vrouwelijke be manning met veel spanning tege moet worden gezien. Opvallend is dat de organisatie van de enige wedstrijd op zee juist in handen is van Heerjansdam, een dorp, dat zich helemaal niet op ver bindingen met open water kan be roemen. De drie Hellevoetse water sportverenigingen Haringvliet, He- lius en Hellevoetsluis, willen ook op ander gebied proberen het sociaal contact lussen hun steeds in aantal toenemende leden te bevorderen. Zo is men bezig met een serie cause rieën, waarin allerlei 2aken die met goed en veilig varen te maken heb ben, aan de orde komen. „We moe ten af van de stelling dat de clubs er alleen maar zijn om voor de lig plaatsen van de bootbezitters te zor gen", aldus Dubosc. Óndanks alles blijft Hellevoetsluis echter hèt regionale centrum van de wedstrijdsport, waarbij de gezellig heid echter niet altijd op het tweede plan hoeft te staan. De vestingstad is het meest geschikt voor het grote re werk. WSV Helius is al druk doende met de Helius-Kopke-race, alweer voor de derde maal, en die dit jaar een heel bijzonder evenement belooft te worden. De heer Lamens, secretaris van Helius: „De mensen zullen snel moeten zijn met inschrijven, want we verwachten erg veel belangstel ling. De stan zal net als vorig jaar uit Stellendam zijn met Blankenber- ge als einddoel. Leuk is dat èn Bel- gie dit jaar anderhalve eeuw be staat, èn de plaatselijke jachtclub haar vijfentwintig jarig jubileum viert, terwijl bij aankomst van het eskader Biankenberge bovendien een nieuwe jachthaven opent, Uniek voor Hellevoetsluis is de start van de „Homeport Race". Die race is bedoeld ais verlengde van de spe- cenjenrace van <*e Nedlloyd, die nu bezig is. De grote schepen als de Flying Wilma zullen weliswaar al 2o omstreeks half mei in Rotterdam arriveren, maar de boten die de reis met een tussenstop maken, worden in de loop van de zevende juni ver wacht. Om deze schepen een groots onthaal te bereiden organiseert de Nedlloyd daarom vanuit Schevenin- gen, Zienkzee èn Hellevoetsluis een wedstrijd naar de monding van de Nieuwe Waterweg, waar de deelne mers samenkomen om vervolgens „en masse" naar Rotterdam le va ren. Niet alleen een aardig schouw spel voor de participanten zelf, maar ook voor de vele toeristen die in die tijd in Hellevoetsluis hun toe vlucht zullen hebben gezocht. Al met al heeft Hellevoetsluis de watersporter ook deze zomer weer veel vertier te bieden voor zowel grote als kleine boten, kundige zei lers en beginners. Nu maar hopen dat ook de weergoden hun mede werking willen verlenen, de vereni gingen hebben er in elk geval alles aan gedaan om het iedereen naar de zin te maken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5