STREEK 1 Drempelvrees niel nodig I m COMMENTAAR 9 In je eentje verzandt het gauw' bij smalfilmcl nb F'68 linuips voor ae Jöeginner Vrouwen bouwen Klachtennummer voor leegstand 'alleen lastig' Perso neel grijpt dief Brommer rijdt op man in 1 Stuurgroep en inspraak Van der Lugt wil bijstands beleid Veel lol om brandende politiewagen Zuidbuurt onder de rook van AYR maandag 28 april 1980 VD/SC/WW Tijdwinst wil de Schïedamse stuurgroep voor huisvesting van alleenstaanden en twee persoonshuishoudens (HVAT) boeken door voortaan in spraak te „vergeten" bij de tot standkoming van bejaarden woningen. De woningnood is hoog en onder de 5900 wo ningzoekenden in Schiedam bevinden zich ruim 600 bejaar den, van wie een groot aantal urgent te noemen is. Een in spraakprocedure voor de be volking kost tijd, vindt de stuurgroep HVAT, en daar kunnen de bejaarden niet op wachten. Slechts de stichting raad voor het bejaardenwerk zou bij de plannenmakerij be trokken moeten worden, om dat zij direct betrokken is bij de bejaardenhuisvesting. Al dus luidt het advies van de stuurgroep aan burgemeester en wethouders van Schiedam. Het lijkt plausibel. Het pro bleem van bejaarden ïn wo ningnood is groter en meer voelbaar dan van willekeurige burgers, die over een bouw plan iets te zeggen hebben, of dat plan hun nu zint of niet. Een zelfde redenatie hanteer de wethouder voor stadsont wikkeling ir C. Zijdeveld in 1976, toen een bestemmings plan werd gemaakt voor 1900 woningen in de stadsuitbrei- dingswijk Woudhoek-Noord, Hij zette alle inspraak bewust overboord, zodat daaraan geen tijd verloren zou gaan en de ■woningbouw sneller van start zou kunnen gaan. Dat heeft hij geweten. Het vragenkwartier- tje bij vergaderingen van de raadscommissie voor ruimtelij ke ordening bleek te kort om alle bezwaarschriften tegen Woudhoek-Noord te voorko men. Zo'n beroepsprocedure kan pas vertragend werken; nog ligt een groot aantal be zwaarschriften bij de Kroon. Dat de eerste twee bouwplan nen in Woudhoek-Noord in middels in uitvoering konden worden genomen, was moge lijk doordat gedeputeerde sta- ten van Zuid-Holland een vrij- j£ stelling verleenden volgens ar- p tikel 19 van de wet op d< ruimtelijke ordening. Twee deelplannen alvast uitvoeren kón volgens GS; van. grote in vloed op het gehele bestem mingsplan zou dat toch niet zijn. Dat wil zoveel zeggen, dat met heel Woudhoek-Noord via artikel 19 gebouwd kan wor den. Bijstellingen moeten noodzakelijk zijn, mocht de Kroon een aantal bezwaren te il gen Woudhoek-Noord delen, g leen de bezwaarschriften in gediend werden, leidde dat al tot uitstel van de woningbouw met minstens twee jaar. Bij stellingen van de plannen zul len leiden tot nieuwe vertra ging. Er is de theorie dat met een goede inspraakprocedure voorkomen kan worden, dat bezwaarschriften worden in gediend. De tijd, die in in spraak geïnvesteerd wordt, is dan niet verloren. Echter, in spraak is geen garantie dat be zwaarschriften uitblijven. Dan moetje de gok maar nemen en geen inspraak geven, zo rede neerde Zijdeveld vier jaar ge- - leden over Woudhoek-Noord g en zo redeneert de stuurgroep HVAT nu over bouw van be jaardenwoningen, De stuur- groep is voor alle kritiek, die daarop te verwachten is, ern- stig gewaarschuwd nota bene door Zijdeveld zelf. De wethouder zei vorig jaar te kampen met een „Woudhoek- trauma" en huivert bij de ge dachte om opnieuw inspraak weg te laien. Kij heeft nu ech ter te maken met een advies in die richting van de stuurgroep HVAT, Opvallend is, dat inspraak van de bevolking kennelijk alleen maar als lastig wordt ervaren; het kost tijd en daarbij is nie mand gebaat, wordt beweerd. Maar het voordeel kan zijn, dat uiteindelijk betere resulta- ten uit de bus rollen en dat i plannen worden uitgevoerd l die op langere termijn nóg ef fect hebben. Inspraak is niet per definitie negatieve kritiek. Fundamenteel bij Woudhoek was bijvoorbeeld, dat een doorstroming van de Schïe damse bevolking niet werd verwacht, dat dan gebouwd zou worden voor andere bewo- ners van het Rijnmondgebied I" en dat derhalve de Schïedamse woningzoekenden er niets mee zouden opschieten. Een andere woningdifferentiatie (meer in de woningwetsector) werd daarom bepleit. Dat is nu nog actueel! In de samenwerkingsprogram ma van PvdA en CDA in Schiedam en dientengevol ge in het werkprogramma van B en W staat het nodige over het inspraakbeginsel. In spraak geldt daarbij als een in strument, een middel om plan nen bij te schaven en de bevol king bij ontwikkelingen in de stad te betrekken. Inspraak hóórt bij de planontwikkeling. Inspraak kost tijd. Het maken Van een hnnwnlan not rn Vlaardingen - Smalfilmgroep F'68 komt twee keer per maand bijeen in het clubgebouw van korfbalve reniging Spirit aan de Karei de Grotelaan. Daar "wisselen de leden ervaringen uit, beoordelen el- kaars filmprodukten en zijn op die manier een sti mulans voor elkaar. Bestuurslid Arie Vogel wil juist dit stimulerende effect van de filmgroep bena- drukken. „De meeste mensen beginnen dolenthou siast met een camera, maken een paar losse opna men en na verloop van tijd verdwijnt het toestel in de kast wegens gebrek aan respons of gebrek aan deskundigheid. In groepsverband hou je elkaar ent housiast voor de filmerïj. Juist de technische vaar digheden maken het filmen zo leuk." „Daarmee wil ik natuurlijk met een film over de baby. In niet zeggen dat mensen niet F'6B zitten beslist geen full- met een vakantiefilm in de profs, maar gewoon mensen groep kunnen aankomen of die iets van elkaar willen le ren en samen dingen proberen te ontdekken. Niemand hoeft drempelvrees te hebben wan neer hij zich bij F'68 wil aan sluiten/' Filmen wordt ten onrechte ge zien als een dure hobby, Voor weinig geld kan je al een een voudige camera kopen en daarmee maak je vaak de leukste films. Bestuurslid Vo gel stelt dat als men vijftien filmrolletjes per jaar ver bruikt, en dat is veel, de kos ten heus de vierhonderd gul den niet zullen overschrijden. „Aan een heleboel andere hobby's ben je meer kwijt", zegt hij. Perry van der Arend, die voor F*68 de publiciteit verzorgt. De VlaardingsG amateurfïl- mers van F'68 bijeen; infor matieuitwisseling en stimule ring. zegt: „Toen we m 1968 begon nen hadden we tien leden en in de twaalf jaar dat we nu draaien is dat uitgegroeid tot bijna dertig man, Ieaere veer tien dagen komen we bijelkaar in het clubgebouw van Spirit. Je kan veel leren van elkaar en op die manier blijft het leuk." „Tuinspuiten" wordt het fil men van de beginner ge noemd: met een te hoge snel heid beweegt hij de camera van links naar rechts over een te groot oppervlak, dan weer terug van rechts naar links en zovoort. Die manier van fil men worde je bij F'68 heel snel afgeleerd. „Je kan beter één detail goed filmen dan een heel panorama." zegt Arie Vo gel. In de smalfilmgrcep heeft men de leden onderverdeeld in zes groepen; iedere groep draagt zorg voor een bepaald aspect van het filmen. Groep 1 bij voorbeeld, beheert de appara tuur van de club, groep 2 zorgt dat er ieder halfjaar een club programma is. Op landelijk niveau is F'68 aangesloten bij de Nova, de Nederlandse organisatie van amateurfilmers. Voor hun tientje contributie krijgen de F68-Ieden ook het NOVA- maandblad „filmbeeld" waarin voor de smalfilmamateur al lerlei wetenswaardigheden staan. De leden hebben de nodige ge zamenlijke projecten. Samen hebben ze een scenario ge schreven, wat ze met z'n allen op celluloid proberen vast te leggen. Ook eikaars producten worden onderling bekriti seerd. „Positief natuurlijk" voegt Arie Vogel daaraan toe. „Het gaat er om dat we er alle maal iets van leren." Ook het ontvangen van gastsprekers hoort bij de groepsgebeuren. F68-bestuurslid Arie Vogel: „Het gaat er om dat we alle maal iets leren." 1. Lees de gebruiksaanwij zingen van het filmrolletje eerst goed door en schiet een proeffilmpje vol voor dat u op vakantie gaat, 2. Laat de belichting rege len door de camera-auto- maal. Pas als u veel erva ring hebt kunt u zelf het diafragma bepalen. 3. Stel het objectief altijd goed scherp in. Alleen dan worden uw onderwerpen haarscherp opgenomen. 4. Houd de camera tijdens het filmen zo stil mogelijk. Gebruik nog liever een statief. 5. Wen u eraan tijdens het filmen de seconden te tel len op deze manier: éénen twintig, tweeentwintig- ....Maak scènes niet te kort. Een overzicht mag gerust acht tot tien secon den duren. Close-ups on geveer drie a vier secon den. 6. Zorg voor variatie in uw camerastandpunten. Dit ter voorkoming van zoge naamde springers. Goed onthouden: elke keer wan neer u stopt met filmen het standpunt veranderen. 7. Maak spaarzaam ge bruik van de zoom-lens. Zorg voor afwisseling door- variatie in de afstandsin stelling. Totaalopnamen afwisselen met close-ups., 8. Film zoveel mogelijk met de zon in rug. 9. Geef iedere «film een nummer, dat is bij de eind montage een uitkomst Ook naam en adres op de film ter voorkoming van zoekraken. 10. Leg de camera nooit ïn het handschoen en vakje in de auto. Zoek er een koele, schaduwrijke plaats voor.4 Vanavond komt uit Emmen de bekende filmdeskundige K. M. van Zanten. De heer van Zanten praat over bijzon dere technieken. In het clubge bouw van Spirit aan de Karei de Grotelaan. Aanvang 20.00 uur. Schiedam Bij afwijkingen van de landelijke bijstands norm komen politieke opvat tingen wel degelijk om de hoek kijken, meent PvdA- raadslid Jos van der Lugt. Hij heeft zich door CDA-wethou- der Riet Taverne niet laten overtuigen van de noodzaak om afwijkingen in bijstandsre gelingen achter gesloten deu ren te behandelen. Individuele kwesties hoeven volgens hem inderdaad niet naar buiten te komen, ter bescherming van de bijstandtrekkers, maar de veelheid van. afwijkingen schept een problematiek waar over de raadscommissie voor sociale zaken best eens beleids matig zou kunnen praten. Wethouder Taverne wil echter een koninklijk besluit afwach ten, waarin procedures voor beschreven staan. Dat voor- somt volgens haar, dat straks opnieuw het beleid gewijzigd zou moeten worden. Jos van. der Lugt maakte in de gemeenteraad bij wijze van uitzondering gebruik van het vragenhalfuurtje voor raadsle den. Eerder had hij over de bijstandsnormen, samen met partijgenoot Hans van Kleef, schriftelijke vragen gesteld. Dat een kraker in Schiedam in zijn bijstand was gekort, vorm de daartoe de directe aanlei ding. Daaruit blijkt volgens hem niets van het beginsel (in het basisprogramma van B en W) om de zwaksten in de samenleving meer te helpen. MO,, emntrk Els en Jan van den Berg uit Vlaardingen hebben zaterdagavond in het Schïedamse res taurant 't Oude Raet- huys uit handen van Rob Scholten de oor konde in ontvangst ge nomen, behorend bij de titel 'Schikkelbaby 1980' die hun op 29 fe bruari geboren doch tertje Franca bij een actie in deze krant heeft verworven. Voor Franca waren er aar dige geschenken, ter wijl haar vader en moeder als gast van het Keihelse restau rant een uitstekend di ner kregen aangebo den. van een bouwplan kosr net zo goed tijd, maar niemand zegt hat je zonder bouwplan moet gaan bouwen, hoeveel haast er - ook is. Als inspraak wordt beschouwd als tijdsverlies, zal dat komen doordat te laat met de plan nenmakerij is gestart Dan zijn er beleidsfouten gemaakt, want inspraak hoort volgens het basisprogramma van B en W te passen in het beleid. Schiedam Veel Schiedam mers beliefden vrolijke ogenblikken toen zij donder dagmiddag een politiewagen in brand 2agen staan. De wa gen stond op de BK-Iaan ter hoogte van de Aleidasïraat. Hij wilde niet starten en even later stond hij in de fik, wat een enorme rookontwik keling veroorzaakte. De toe schouwers hadden veel lol om dit gebeuren. Hoofdin specteur Piet van der Hengel kon er niet om lachen. „Ik snap dat niet. Per slot van rekening moeten de mensen de wagen toch zelf betalen", aldus de politieman. De brandweer bluste het brand je. Maasland/Vlaardingen De boeren in de Zuidbuurt klagen erover, dat zij letterlijk en fi guurlijk onder de rook van de Afvalverwerking Rijnmond zitten. De stank en vervuiling door de AVR heeft de Zuid- buurtse boer S. van der Kooij ertoe genoopt aan de bel te trekken bij de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) en de reconstructie commissie Midden-Delfland. Het gebiedje tussen Vlaardin gen en Maassluis kent meer problemen, zoals met herver kaveling, waarvoor Van der Kooij toch naar de reconstruc tiecommissie in Maasland moest, maar tegelijk heeft hij getracht via die commissie aandacht te krijgen van „het milieubewuste college" van gedeputeerde staten van Zuid- Holland voor de overlast van' de AVR, „Ik ben maar een klein boertje, maar met reus achtige problemen," zei Van der Kooij. Gedeputeerde Jo Borgman zei wel enkele men sen te kennen, die contact hebben met de provincie... Delft/Schiedam Voor het slaan van de dui zendste paal in de Zuïd- delftse wijk Tanthof heeft de Schiedamse aan nemer SSN Bouwmaat schappij alle vrouwen ingeschakeld van de be stuursleden van het Hof van Delft, de woning bouwvereniging die voor de bouw opdracht heeft gegeven. Vorige week sloegen zes da mes de duizendste SSN-paal de grond in. Architect van de. 482 woningen, waar het in het betreffende bouwplan om gaat, is de Rotterdamse archi tect Henk Klunder. De eerste woningen aan de overkant van Schiedam-Noord wor den in oktober opgeleverd. Zes vrouwen sloegen voor de SSN uit Schiedam de dui zendste paal. Schiedam Voorlopig komt cr op het stadskantoor geen apart telefoonnummer, via welk de Schiedam mers melding kunnen maken van leegstaande hui zen in de stad. Wethouder Riet Taverne ziet daar vooralsnog weinig heil in. Zij meent, dat een derge lijk „klachtennummer" in de praktijk de ambtena ren overlast zal bezorgen, omdat verschillende per sonen telkens zullen bellen over steeds dezelfde panden. „Dan moet telkens dezelfde uitleg worden gegeven waarom het leegstaat, waf er mee gebeurt; dat wordt een lawine van werk," zei mevrouw Ta verne in antwoord op PPR-raadslïd Herman Noor- degTaaf. Deze had in navolging van het Vlaardinesc 1^1rj A .T*0 C-1 1/1 IJI r- T." HM tIl,_H w a«uuuiiu xviaifoeu gevraagti zon mei- dings nummer voor leegstand in te voeren. De wethouder verwacht meer van een periodiek overzicht van leegstaande panden, dat dan ook openbaar gemaakt zal worden. Toch vindt Hans van Kleef, als PvdA-raadshd haar felste opponent, dat de wet houder meer duidelijkheid zou moeten verschaffen over leeg stand, en dan in relatie tot de woningnood in Schiedam. Van Kleef verwees m de gemeen teraadsvergadering begin deze week naar een ingekomen brief van mevrouw J. Steen bergen uit de Lorentzlaan^dte als geïnteresseerd burgeres had gevraagd waarom in Haar woonomgeving enkele panden al geruime tijd onbewoond wa ren, In de huisvestingscommissie komt de problematiek binnen kort aan bod. .SchiedamTwee at tente personeelsleden hebben donderdagmid dag een. twintigjarige jongeman aangehouden die in de kantoorruimte van een winkel in de Hoogstraat de perso neel kastjes aan het plunderen was. Hij had al enkele portemon- naies in zijn zak gestopt, toen hij door de twee personeelsleden werd gesnapt. Het dak op vluchten mocht niet ba ten; de knaap werd in zijn kraag gegrepen en aan de politie overgele verd. Schiedam Een 69-jarige Schiedammer is met een érn stige hersenschudding, ver schillende hoofdwonden' en een gebroken enkel in het Noletziekenhuis opgenomen, nadat hij was aangereden door een brommer. De brom mer reed op het fietspad langs de Nieuwe Haven, ko mende uit de richting van de Oranjestraat. De man stak plotseling over zodat de brommer hem niet meer kon ontwijken en recht op hem inreed.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3