i iCHIEDAMSCHE I COURANT 'Rode Villa niet slopen' ik neem - de proef Schilderijen tegen plakkaten \CSZsff>" 'Gemeente maakt Oost monddood' Jeugdig pyromaan bekentenis af legt krant Krakers willen huisvesting in vroegere secretarie 4J55K Riolering voor Westvest Muwi houdt 't bij koophuizen mmtuisasfe» V^lT^e Bewonersvereniging: Nachtelijk museum- bezoek Brandstichting in slooppanden: 1 Mei bijna een relletje in Schiedam. Pagina drie. Het Zonnehuis wil uitbreiden. Pagina drie. Bevrijdingsdag: een terugblik. Pagina vier en vijf. .Zeil' uitgelokt Handtas geroofd Bertus bestolen In verband met de Bevrijdingsdag zal deze uitgave op maandag 5 mei niet ver- schijnen. De directie Vrijdag 2 mei 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -104de jaargang no. 26606—6 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Vijftien jeugdige Maassluisers, variërend in de leeftijd van 18 tot 24 jaar, hebben de voormalige gemeentesecretarie, beter bekend als de Rode Villa, gekraakt. De Rode Villa is in Maassluis een historisch gebouw, waar vele bewoners aan gehecht zijn. Al meer dan 20 maanden stond het pand leeg. In die periode is het alleen gebruikt door het productieteam van de film Spetters. Inmiddels is het pand, volgens informatie van de gemeente, gekocht door het bemiddelingsbureau Olsen Holding in Rotterdam. De jongeren willen voor komen dat het pand gesloopt wordt. Volgens hen is het uitstekend geschikt voor huisvesting van alleenstaan den of kleine gezinnen. In eerste Instantie wilden de krakers het pand op 12 mei kraken, maar toen er begin deze week slopers waren ge signaleerd in het pand werd besloten om eerder tot actie over te gaan. Eén van de kra kers. die liever anoniem wil len blijven: zegt: „De eigena ren van leegstaande panden in de stad rijn door de gemeente gewaarschuwd, dat er kraak- acties zouden kunnen plaats vinden. Toen hebben de slo pers hier alle 200 ruiten eruit geslagen. Alle WC's waren ka pot gemaakt, tussenmuren ge sloopt, Duidelijk met het doel om het pand „cnkraakbaar" te maken. Volkomen onzinnig natuurlijk." De krakers wjlen van het pand een woonhuis maken met meer dan 30 appartemen ten voor één of twee persoons huishoudens. Dat kan gezien de grote omvang van het ge bouw. Die 30 appartementen zouden wat bijdragen aan de oplossing van de woningnood onder jongeren in Maassluis. Er zijn 2500 woningzoekenden en jongeren moeten drie jaar op de wachtlijst staan, alvo rens ze in aanmerking komen voor een woonhuis. De kra kers wijzen er in een uitgege ven pamflet op dat het beslist niet om een actie gaat tegen de inhuldiging van prinses Beatrix. Zij stellen: 'Beatrix heeft recht op een kroning, wij hebben recht op ee woning.' De krakers hebben inmiddels veel reacties van de bevolking gehad. Er zijn heel wat sympa- tisanten, mensen die het zonde vinden dat het pand gesloopt gaat worden. In de Veerstraat hangt zelfs een groot spandoek met de tekst: 'Beter gekraakt dan gesloopt. Redt de Rode Villa! De gemeente is in de ogen van de krakers de grote boosdoener in de hele zaak. „Door de lange leegstand wer ken ze een kraakacïie natuur lijk in de hand. Zelfs de bewo ners van het Hoofd hebben met het idee gespeeld om de Rode Villa te kraken. Het zou oorspronkelijk ook voor woon ruimte bestemd zijn, maar schijnbaar is de gemeente daar op teruggekomen". De eerste zorg van de krakers is om het pand zo snel mogelijk woon- klaar te krijgen. Met man en macht wordt daar aan ge werkt. De krakers kunnen niet beschikken over gas, wa ter en licht Ook is er geen verwarming. Er is wel een verzoek bij de gemeente inge diend om weer aangesloten te worden. De Rode Villa mpoet bewaard blijven, vinden de krakers. In het pand zouden alleenstaanden en tweepersoons huishoudens een uitstekende woning kunnen vinden. 5 Waarschijnlijk heeft de com- i missie voor stadsverfraaiing er mets over te zeggen gehad, en ook de culturele raad is niet bij het overleg betrokken ge- 3 weest. Toch zijn er rond het opnieuw ingerichte Mes- schaertplein deze week kunst-, werken geplaatst. Schilderijen, gemaakt naar een ontwerp van een van de ambtenaren op de afdeling plantsoenen van gemeentewerken. De schilde rijen laten het Messchaertplein in schematische vorm zien, met op de voorgrond een hond die in het plantsoen zit te poe pen. Om dat laatste gaat het natuurlijk: de bedoeling is dat de bewoners rond het plein worden opgewekt, hun hondje niet uit te laten op plekken waar kinderen spelen. Een woordvoerster van de afdeling plantsoenen wilde de naam van de anonieme kunstenaar overigens niet onthullen. Gemeentewerken is er nor maal gesproken niet zo happig op, om overal in de stad maar borden neer te zetten. „Maar je wilt toch wel eens wat uitpro beren. Vorig jaar hebben we al eens een dergelijk experimen tje uitgevoerd bij de hobbytui- nen in Holy, waar ook op hu moristische wijze aandacht aan het hondenprobleem werd ge geven. Op het Messchaertplein is dat nu dus op verzoek van sommige bewoners ook ge beurd.' Schiedam Gemeentewerken start volgende week met het noleren van de Walvisstraat en de Westvest. vanaf de nieuwbouw tot aan de Korte Haven. Daardoor komt in dat deel van de binnenstad een eind aan de vervuiling van de Nieuwe Haven door het afval water dat daarin nog steeds wordt geloosd. Vanaf dinsdag wordt de Lange Haven tussen de Korte haven en de Vismarkt enige dagen voor het verkeer afgesloten. In verband met de werkzaamhe den zal ook de Walvisstraat gedurende dne weken voor alle verkeer gesloten zijn. Wilma streeft naar woningwet bouw Schiedam De Haagse pro jectontwikkelaar Wilma wil proberen de gemeente Schie dam tegemoet te komen door aan de Willemskade en de Hagastraai toch woning wetwoningen te bouwen in plaats van uitsluitend koop woningen. De Rotterdamse afdeling van Wilma BV is druk bezig met berekenin gen; onder anderen de Schie- damse oud-wethouder Cor Bolmers is ermee belast als nog mogelijkheden voor wo- ningwetbouw te onderzoe ken. In maart had Wilma ontwerpen ingediend voor zeventig woningen, die voor namelijk in de premie-sfeer en ook in de vrije sector wa ren bedoeld. Ook de Rotterdamse aanne mersreus Muïjs De Winter (Muwi) lanceerde toen plan nen voor negentig koopwonin gen in hetzelfde gebied, maar bij dit bedrijf ziet men voorals nog geen enkele reden om *E3k Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met de Haagsche Courant, Het Binnenhof of het Rotterdams Nieuwsblad. lüO'- B kAtf* B ?05''C' BB«» Schiedam De bewo- nersvereniging Schiedam- Oost is het wachten op een nieuwe stencilmachi ne zat. Al sinds het begin van dit jaar toen de oude er de brui aan gaf, lopen bestuursleden van de ver eniging de deur van het stadskantoor plat om een subsidie los te krijgen van de gemeente voor de aan schaf van een nieuwe. De bewonersvereniging vindt echter dat zij van het kas tje naar de muur wordt gestuurd. De vereniging meent dat zij op deze ma nier door de gemeente monddood wordt ge maakt, omdat zij niet in staat is het maandelijkse informatiebulletin te laten verschijnen en is daarom een actie onder haar leden begonnen om alvast een deel van de vijfduizend gulden bij elkaar te krij gen, die nodig zijn voor een stencilmachine. Tijdens het wijkbezoek van burgemeester en wethouders aan Oost maakte de vereni ging wethouder Posthoorn nog een keer opmerkzaam op de urgente situatie. De wethouder zei dat hij binnen een maand iets van zich zou laten horen. De bewonersve reniging begrijpt niet waar om dat zo lang moet duren. „Hoe langer het duurt dat wij onze leden niet op de hoogte kunnen houden door middel van stencils, des te meer leden raken wij kwijt En de gemeente is juist van mening dat de bewonersve renigingen een soort brug functie moeten vervullen tussen gemeente en bewo ners." over te schakelen op woning- wetbouw. In de commissie voor ruimtelijke ordening hadden enkele gemeenteraads leden erop aangedrongen meer rekening te houden met de grote behoefte aan woningwet woningen. Volgens wethouder Chris Zijdeveld zou dat inder daad het streven moeten zijn, maar geëist kan zulks met worden van de twee bouwgi ganten omdat zij de grond aan de Willemskade In eigendom hebben. Muwi beschikt over het terrein van de voormalige verffabriek Veveo en van Wil ma is het terrein, waar vroe ger de distilleerderij van Arie Bitter stond. Wilma is nu gaan pogen tege moet te komen aan de wensen van de gemeente Schiedam. Muwi vindt echter dat met de huidige bouwtekeningen ook genoeg goodwill gekweekt kan worden, of, zoals woordvoer der Van de Winde zegt: „Wij hebben zoveel vertrouwen in wat wij gemaakt hebben, dat wij niet bang zijn dat een en ander niet te verwezenlijken is of dat de woningen leeg blij ven staan." Van de Winde heeft wel ver nomen, dat Wilma in de wo~ ningwetsfeer aan het zoeken is. Volgens hem hoeft Muwi daar geen consequenties uit te trekken. Bovendien zegt hij: „Ik kan niet bij Wilma in de portemonnee kijken." De commissieleden voor ruim telijke ordening zien de voor bereidingen voor de Willems kade gematigd optimistisch aan. Tenslotte bouwde Wilma BV in Schiedam al eerder in de woningwetsector, te weten op de Rotterdamsedijk: de 44 .woningen van project De Put Deze huizen, onlangs opgele verd, hebben een huur die aan de bovengrens van de woning wetnorm rit, tegen de zeshon derd gulden. In de commissie voor ruimtelijke ordening in Schiedam kent men geen voorbeeld van duurdere wo ningwetwoningen in Neder- Twee Vlaardïngers zijn door de politie gearres teerd en enkele uren vastgehouden, nadat ze in de nacht van dinsdag op woensdag door politie personeel op heterdaad waren betrapt in het Vis serijmuseum aan de Westhavenkade. De mannen. 23 en 21 jaar oud, bleken weinig kwaads in de zin te heb ben. Ze hadden zich eerst een lekker stuk in de kraag gedronken en had den vervolgens besloten het Visserijmuseum eens te gaan bekijken. Dat ze dat buiten de openingstij den wilden doen hebben ze wellicht niet in de ga ten gehad. Vorige week donderdag moest de brandweer weer in actie komen bij de slooppanden op de Nieuwelaan. Vlaardingen Een 17-ja- rige Vlaardinger heeft te genover de politie toege geven, dat hij betrokken is geweest bij de brand stichting in de slooppan den aan de Nieuwelaan. Vorige week donderdag, 24 april, moest de brand weer voor de tweede maal uitrukken om in de Nieu welaan in actie te komen. Enige dagen daarvoor moest voor een brand in hetzelfde rijtje huizen uit eindelijk zelfs groot alarm worden gegeven. Tegen de jeugdige pyromaan is ces verbaal proces L opgemaakt. De sloopwoningen aan de Nieuwelaan, die tegen de vlakte moeten omdat een op knapbeurt niet te betalen zou zijn, worden regelmatig be zocht door jongelui, die rond en in de huizen spelen of zich bezighouden met het vermelen van datgene wat nog overeind staat. De politie moet regelma tig in actie komen om de jeugd uit de panden te halen. On danks een verscherpte surveil lant» blijven de leegstaande en dichtgetimmerde panden een object, dat een onweerstaanba re aantrekkingskracht schijnt te hebben. De eerste flinke brand vond plaats op maandag 21 april, toen de brandweer in eerste instantie middenalarm gaf. Binnen korte tijd echter was het binnenbrandje uitgegroeid tot een uitslaande brand, waarbij de vlammen uit het dak sloegen. Enkele dagen la ter was het weer raak, al bleef het toen wat beperkter van omvang, Het onderzoek is bij de politie nog m volle gang. Te ver wachten is, dat er meer jonge lui een. proces verbaal zullen krijgen. in t Schiedam Onder de oproer kraaiers op koninginnedag in Amsterdam waren ook ook enkele Schiedammers en Vlaardïngers. Een dertigjarige Schiedammer kwam gister ochtend met een flinke hoofd- j wond en een bebloede regenjas weer thuis. Volgens hem was het enige doel van de straat terreur om de mensen van de mobiele eenheid te verwon den. Nochtans vmdt hij het huichelachtig van de krakers om zich van het geweld te dis- tanciercn. „Zij hebben het zelf uitgelokt," zegt hij. l Vlaardingen Twee on be- kende mannen hebben eergis- I teravond rond tien uur een 55- jarige Vlaardingse beroofd van haar handtas. De mannen ruk- ten haar op de Wiardi Be- ckmannsmgel bij de Samuel Esmeijerstraat de tas uit de hand, smeten haar tegen de j grond en gingen er vervolgens als een haas vandoor. De vrouw heeft aangifte ge daan bij de politie. Die heeft inmiddels een-onderzoek ge- Jl start. Schiedam Het „heer tje van de Koemarkt", Bertus Everwijn, is op klaarlichte dag besto len. Terwijl Bertus een middagdutje lag te doen op een bankje op de Koemarkt, is een dief er met zijn gouden kettinghorloge vandoor gegaan. „Ik heb er niks van gevoeld," zei Ber tus later. Bij de politie heeft hij aangifte van diefstal willen doen. „Maar," vertelt hij, „op het bu reau schold een agent mij uit voor stomme hond. Ik zeg nog tegen hn, moet jij zeggen! Ja, zegt ie, je bent stom om zomaar op een bankje te gaan slapen. Kan wel wezen, 't Is nu te laat. Hoe laat heb je 't eigenlijk?" Bertus zegt geen nieuw horloge te kunnen ko pen. „*k Heb geen poen." Tijdens zijn wandelingen moet hij het nu stellen met het gemeentelijk uurwerk middenop het Koe marktplein. Die voet tochten gaan altijd van het hervormd rusthuis aan de Tuinlaan, waar hij woont, naar de Koe markt en terug en kun nen soms hele dagen duren. Al slenterend verwierf Bertus zich dan ook hijnamen zoals „de zwerver" en „heer tje van de Koemarkt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1