STAD/STREK 3 De Vrijheid centraal ©p molendag Het Zonnehuis wil uitbreiden 1 Ambtswoning blijft onverkoopbaar PvdA Maasland start ombndswerk Dienstencentra vragen meer vrijwilligers m mm Nazaat van Tarzan in OJC Marktdag verplaatst VVD- Schiedam Te Loo beheert de paal - Openbaar optreden heef stotterprobleem opgelos Leerlingen bedrijfsschool naar bevrijdings feesten Expositie over 'Zwarte Zee' Afdeling geestelijk gehandicapten LI 2 mol 1980 VD/SC/WW Deze zich „Son of Tarzan" noemende man treedt mor genavond op in het Vlaar- dingse OJC aan de Zomer straat 45. Tarzana zoon is te beschouwen als een soort nikkelen Nelis van de pop. Drums en elektrische gitaar bespeelt hij moeiteloos si multaan. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Maasland Het gemeente bestuur van Maasland is er nog steeds niet in geslaagd een koper te vinden voor de ambtswoning aan de Planta ge 24. Het is de woning waar de gemeentesecretarissen woonden: eerst burgemees ter J.van den Brink, toen hij nog secretaris was, en tot voor kort de huidige ge meentesecretaris, A. Voge laar. Secretaris Vogelaar is inmid dels naar een vrije sectorwo ning verhuisd, waarna het ge meentebestuur de ambtswo ning wilde verkopen. Voor de getaxeerde prijs van 195.000 gulden is dat echter niet ge lukt. Er waren wel bieders van een lager bedrag, maar onder de taxatieprijs wilde het gemeentebestuur niet gaan. Inwoners van Maasland heb ben voorrang bij de koop, maar verplichten zich wel hun huidige woning aan Maaslan- der sof economisch gebonde- nen te koop aan te bieden. Pas na een periode van een half jaar zou die verlaten woning op de vrije markt komen. De amtswoning zal nu waar schijnlijk worden verhuurd, waarover al is gesproken in de raadscommissie voor de finan cien. Vlaardingen Tn de week van 12 tot enk met 19 mei' wordt de wekelijkse marktdag in de wijk Holy verplaatst van de donderdag naar de vrijdag. Op donderdag 15 mei is het Hemelvaartsdag, zodat op die dag geen markt kan worden gehouden. De bewoners van Holy kunnen nu een dag later hun daalder uitgeven. De Schiedamse afdeling van de WD heeft een nieuwe se cretaris: mevrouw W, C. Bij- loo-de Pater uit de Van 01- denbarneveltstraat 83. Zij volgt Peter Slijpen op. P. J. W. J. Slijpen is vijf jaar lang afdelingssecretaris ge- weest en staat ook op de kan didatenlijst voor een gemeen teraadszetel. Hij is maandag avond als secretaris afgetreden om een bestuursfunctie te gaan bekleden in de VVD-ka- mercentrale Dordrecht. Hierin i vertegenwoordigt hij de on- I dercentrale Waterweg-Noord, waarin de Schiedamse, Vlaar- dingse en Maassluise liberalen verenigd zijn. Aan het algemeen bestuur van de VVD-Schiedam is Willem P. J. Jongste toegevoegd, wat i een verjonging van het afde lingsbestuur betekent Diamant Vlaardings burgemeester Wim Kieboom en zijn vrouw heb ben deze week een bezoek ge bracht aan het diamanten bruidspaar Bijl-van Vliet in de Mamixlaan 113 in Vlaardin gen. Pieter Laurens Bijl, op 4 aprü 1895 geboren in Kethel, en Katharina van Vliet, in hetzelfde jaar op 28 februari geboren in Vlaardinger-Am- bacht, traden zestig jaar gele den in het huwelijk: op 28 april 1920 in Ambacht. Een stok voor bijna elke vlag Schiedam Volgende week zaterdag is het wee nationale molendag. Ook in Schiedam zal deze daj niet onopgemerkt voorbijgaan. Schiedam telt imm mers vier windmolens die gerekend mogen wordei tot de grootste in Nederland. Schiedam Wie in Schiedam met een vlag wil gaan wapperen, maar het te vermoeiend vindt de lap uren lang in beide handen vast te houden, kan zich voortaan wenden tot burgemeester John te Loo. De gemeente Schiedam beschikt namelijk sinds enkele dagen over een eigen vlaggestok, die zij best wil uitlenen aan poli tieke partijen, verenigingen en ook individuele Schie dammers. Er is één voorwaarde waaraan men moet voldoen om de vlaggemast te mogen gebruiken: er mag geen staatsgevaarlijke doelstelling achter zitten. Fascis ten bijvoorbeeld komen dus duidelijk niet in aanmer king, bevestigde cultuurwethouder Herman Posthoorn onze krant gisteren, nadat de vlaggestok voor het eerst was gebruikt, ter gelegenheid van de Dag van de Ar beid, 1 mei. De aanschaf van de vlagge stok, een fraaie paal van nog geen vijfhonderd gulden, heeft bijna nog een politiek relletje tot gevolg gehad. De stok is speciaal gekocht op verzoek van de nog jonge stichting De Eerste Mei, waarin de PvdA, de Vara en het Nivon zijn ver enigd. Het leek daardoor aan vankelijk even, dat aan de stok alleen de rode vlag zou mogen wapperen. In dat geval had tenminste CDA-wethou der Riet Taverne zich in het college van B en W verzet te gen de aanschaf. Om echter tot een unaniem besluit te komen werd gesteld, dat in principe elke Schiedammer op eigen verzoek en met goedvinden van de burgemeesterde mast mag lenen. Christelijke organisaties mogen dus net zo goed vlaggen als gisteren stichting De Eerste Mei dat deed. Wim Oomen hees de rode vlag gisteren, om twaalf uur 's middags voor het stadhuis op de Grote Markt. Oomen is voorzitter van de PvdA-Schïe- dam. In zijn toespraak herin nerde hij aan de strijd van de arbeiders in de eerste decennia van deze eeuw en aan het feit, dat in veel andere landen 1 mei als nationale feestdag wordt beschouwd. Terwijl de rode vlag omhoog ging, zongen oude socialisten met tranen tn de ogen „De internatio nale". Druk was het op de Grote Markt niet. Een paar politieke figuren uit de PvdA, Eef Collé van de CPN en enkele dames van VOS- en bijspiikercursus- sen woonden de plechtigheid bij. De hele dag viel de belang stelling voor de 1-meiviering eigenlijk een beetje tegen. De stichting had hard aan de voorbereidingen getrokken, maar bij de wandeling van het Nivon door Schiedam-Zuid was slechts een handjevol so cialisten. Het middag- en avondpro gramma in zaal Irene trokken wat meer bezoekers. Burge meester Te Loo hield er een praatje over de geschiedenis van de PvdA, Maccus kwam er met kindertheater en in de avonduren was er vooral mu ziek, Peter Blanker met va derlandse liedjes, Eduardo Pe- raita uit Parijs met Chileense strijdliederen en zangkoor Ex celsior met oude socialistische strijdzang. Tussendoor sprak Frans Drabbe van de FNV en droeg de, werkgroep arbeiders literatuur uit Rotterdam een aantal gedichten voor, Jeanne van Mynster van de Vara pre senteerde de l-meihappemng. Wim Oomen hees gister middag de rode vlag voor het Schiedamse stadhuis. De molen De Vrijheid, waar sedert enkele jaren tarwe voor ambachtelijke bakkers gemalen wordt zal op de 10e mei het middelpunt zijn van de activteïten. Ook zal even als vorig jaar weer een broodbakwedstrijd worden gehouden. De Vrijheid kan op de mo lendag bezichtigd worden van half elf tot half vier. Ie dere bezoeker kan dan zien hoe er tarwe wordt gemalen voor een groep ambachtelij ke bakkers, verenigd in de stichting echt bakkersgilde, die op de dag ook een brood show in de molen zal hou den. Iedereen die op die dag de molen aandoet krijgt een met het meel van de molen vers gebakken pannekoek, zodat men niet alleen af hoeft te gaan op het gezicht, maar ook het meel kan proe ven dat in de molen wordt gemalen. Omdat de molendag samen valt met de landelijke fiets dag, is aan de molendag nog een extra element toege voegd. Iedere fietser, die de molen aandoet kan een stem pel krijgen, waarvoor hij weer een vlaggetje en twee volkorenbroodjes ontvangt bij twee bakkers in Vlaar dingen en Schiedam, die meel bij de Vrijheid betrek ken. En dan is er natuurlijk de wedstrijd, waarbij ieder amateur broodbakker zij resultaten kan voorlegge aan een jury van experts o het gebied van molenbrooc De meedingende broodje dienen gebakken te zijn mi meel dat afkomstig is van d Vrijheid en dienen ovenvei ingeleverd te worden bij dij molen tussen drie uur e half vier. Zowel wit- ai bruinbrood dingen mee naa de prijzen. De broden zulle volgens een bepaald pur tensysteem op geur, smaal structuur, kleur, volume e vormgeving worden b*. kroond. De jury bestaat u de molenaar van de Vrijhei* een ervaren amateurbókkr en een professionele bakke die lid is van het echte bal kersgilde. Voor de drie beste resuïta'ie van zowel het molenbrood als het wit brood zijn prijzè beschikbaar, die bestaan u tegoedbonnen voor op c molen gemalen productei Zo bestaat de eerste prijs u I een op de molen gemalef;! product naar keuze. Daartl? tekenen de organisatore j! wel aan dat de vijftig kil'; niet in één keer hoeft afg< haald te worden, maar dat d prijswinnaar telkens een gi deel te kan krijgen wanne« hij of zij iets nodig heeft Schiedam Stotteren doet Peter Slijpen nog steed: maar hij durft nu vrijuit te spreken, zonder remminge I en zonder angst dat iemand erom lacht. Bij zijn aj scheid als secretaris van de WD-Schiedam heeft Sir t pen verklaard, dat hij door in het openbaar op te moe I ten treden is verlost van zijn stotterprobleem: vijf jaa geleden had hij het niet aangedurfd een ve toe te spreken. Dit persoonlijke voordeel is, aldus Slijpen, het enige profijt voor hem zelf geweest van zijn bestuurswerk voor de VVD. Hij blijft hopen op een zetel in de gemeenteraad, heeft plezier in net politieke werk, maar stelt voorop dat het hem vijf jaar ging om de belangen van de VVD en haar afdeling in Schiedam. Nu hij de regio gaat vertegenwoordigen, moest hij stoppen met het secretariaat van de VVD-Schiedam. Op de ledenvergadering van de VVD, déze week gehoude j-l heeft hij een bijzonder dai I kwoord uitgesproken ai J| Koos Zeij, die al jarenlang acl ter de schermen werkt aan h mededelingenblad van t VVD. Slijpen heeft zich, samen m liberaal raadslid Cor van Ti borg, in de WD steeds ster -j gemaakt voor grotere opei I baarheid van bestuur. Do< 'i I zijn toedoen werden ledenve I gaderingen van de VVD oc I toegankelijk voor niet-leden. j I Maasland De Maaslandse afdeling van de Partij van de Partij van de Arbeid heeft besloten tot de oprichting van een gemeentelijke om- budsteam. In veel andere PvdA-afdelingen functio neert al langere tijd een der gelijk team. Bij de tweede kamer ligt een voorstel om op gemeentelijk niveau te komen tot de instelling van onpartijdige ombudsinstellin- gen. Daar kan de burgerij klachten, wensen of sugge sties met betrekking tot het overheidsoptreden kenbaar maken. Vooruitlopend op de wettelijke regeling heeft nu ook de PvdA in Maasland het ombudswerk gestart. De bedoeling is dat men zich zal gaan bezighouden met onder meer problemen van buitenlandse werknemers, de sociale wetgeving, volks huisvesting en bedrijfsdemo- cratisering. Contactpersoon is Wiebve Gouma, Burg. van der Lelykade 23 in Maasland. Hij is telefonisch bereikbaar via 01899-17672. Schiedam Voor de wanne maaltijdverzorging vanuit de dienstencentra De Vier Molens en De Woudhoek worden vrijwilligers ge vraagd. Al geruime tijd brengen vrijwilligers vanuit beide centra warme maaltij den rond bij bejaarden, die zelf moeilijkheden hebben met koken. Dat gebeurt drie maal per week. De meeste vrijwilligers hebben eenmaal per veertien dagen een vaste beurt. Het rondbren gen begint om half twaalf en neemt ongeveer anderhalf uur in beslag. Voor het rondbren gen is een aantal vaste routes vastgesteld en voor een paar daarvan mist men nog enkele vrijwilligers. Mensen die zin en tijd hebben, kunnen contact opnemen met mevrouw Den Herder, dienstencentrum De Woudhoek, telefoon 70.95.55 of mevrouw Köhler, diensten centrum De Vier Molens, tele foon 70.55.00. Schiedam Een drie tal leerlingen van de bedrijfsschool van Wil- ton-Fijenoord zal de ge meente Schiedam verte genwoordigen op de bijeenkomsten ter her denking van de 35-jari ge bevrijding. Op 5 mei zal Arno Groeneweg van het Royaardsplein 29 naar de Houtrus thal- len in Den Haag gaan en op de dag dat de geallieerden voet op Normandisehe bodem zetten, 6 juni, zullen Anne Vink uit de Strijensestraat en René Marrevee uit de Van Maanenstraat Schie dam vertegenwoordig en op de herdenkings bijeenkomst in Eindho ven. De keus is op leer lingen van de bedrijs- school gevallen, omdat meerdere leden van de in de oorlog actieve verzetsgroep „De Geu- ilton-werkers MaassluisHet hoofd van de nautische dienst van Smit In ternationale Zeesleep- en Ber gingsbedrijf NV in Rotterdam, kapitein A.Poot, zal zaterdag 10 mei aanstaande in het Na tionaal Sleepvaartmuseura in Maassluis een expositie openen over de vier sleepboten 'Zwar te Zee'. Dit gebeurt in het mu seumpje aan de Hoogstraat 1 in Vlaardingen Het ver pleeghuis en reactiverings centrum Het Zonnehuis wil uitbreiden. In nieuwe ge deelte wil de staf van het centrum geestelijk gehandi capten gaan opnemen. De eerste plannen en aanvragen zijn af ingediend bij de ge meente. Het Zonnehuis aan de Dillen burgsingel in Holy heeft nu ongeveer negentig bedden voor lichamelijk gehandicap ten en daarnaast een dagbe handelingscentrum, dat plaats biedt aan ongeveer veertig thuisverblïjvende patiënten. De geestelijk gehandicapten zijn in 1978 door gebrek aan ruimte en voorzieningen uit het Zonnehuis naar Schiedam verplaatst, doch deze kon door plaatsgebrek het aanbod niet meer aan, en het Zonnehuis was genoodzaakt de patiénten weer bij zich te houden. „Voor net leefmilieu in ons verpleeghuis heeft dit minder positieve consequenties", stelt geneesheer-directeur J. de- Graaf. „De geestelijk gehandi capten hebben een totaal an dere aanpak nodig dan de li chamelijke en als daar geen voorzieningen voor zijn, uit zich dat in een on geriefelijke situatie. Ook de drempel voor families om in een andere stad de patiënten op te zoeken, ligt aanzienlijk hoger. Daarom is het zo noodzakelijk dat wij in Vlaardingen een eigen afde ling voor geestelijk gehandi capten krijgen". Vleugel Volgens de eerste plannen, waarover met de gemeente is overlegd, zou er een vleugel met twee verdiepingen bij gebouwd moeten worden aan de oostkant van het complex. De grond behoort niet tot het Het Zonnehuis wil uitbreiden. Aan de oostkant moet een nieuwe vleugel worden gebouwd van twee verdiepingen hooj Zonnehuis en was aanvanke lijk in het bestemmingsplan aangegeven als „watergebied", hetgeen door geldgebrek nog steeds niet tot uitvoering geko men is. Nu zou dit gebied een geschikte gelegenheid zijn om de uitbreiding te realiseren, maar hier moet eerst over ge.r praat worden. Voor de omliggende flats zal dit weinig veranderingen tot gevolg hebben. De geneesheer directeur verwacht weinig moeilijkheden van de bewo ners, „omdat deze uitbreiding van maatschappelijk belang is voor Vlaardingen". De bedoeling is, om er met de uitbreiding zestig bedden bij te krijgen. Financieel is er nog weinig bekend, omdat er nog geen bouwaanvraag gedaan is. „De algemene regel is, dacht ik, dat er gemiddeld één ton per 'bed besteed mag worden, dus we komen al gauw op een bedrag van zo'n zestig miljoen, maar eigenlijk is daar op dit moment nog weinig over te zeggen", zegt J. de Graaf. Somber Een rapport van de provincia le raad stelt ook het ruimtege brek in de verpleeghuizen aan de orde. Voorspellingen in de toekomst zien er somber uit: in 1990 zal er in de drie gemeer ten een gezamenlijk tekoi van 250 bedden zijn. Dat tei wijl er in Maassluis de komei de jaren een verpleeghuis z; worden neergezet De commi sie voor stadsontwikkelic hstft zich tijdens de afgelope vergadering heel even over c uitbreidingsplannen gebogei Veel is er toen nog niet ov< gezegd: de tekeningen zuüe i worden bestudeerd, en oveSfe hf de fracties wordt gevoerd!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3