STAD/STREEK F ietsdag ook in Waterweggebied Be vrijding dag in beeld Moederhavo bestaat een jaar Voormalig politiebureau voor winkeliersvereniging Dag-atheneum in september van start Weer VVV-kantoor in oude centrum? Vijf dagen lang Woonbeurs in de Margriethal Bruggen afgesloten Werkgroepen welzijnsplan 1 dinsdag 6 mei 19B0 VD/SC/WW Ze zijn wat meer rechtop gaan lop Vlaardingen „Kom een keer langs om te praten met de leerlingen en te horen hoe dit eer ste jaar havo ervaren werd", heeft lerares Loes Bakker gevraagd. Zij zelf is dik tevreden met de resultaten. Er waren maar weinig afvalligen, mede omdat een aantal leerlingen na kortere of langere tijd besloot een deel van het totale pakket te laten schieten en zich te beperken tot één of meerdere vakken. Van de 43 vrouwen die zich vorig jaar enthousiast aanmeldden voor de daghavu gaan er 38, even enthousiast, het tweede jaar in. En de eerste vraag ligt voor de hand: hoe breng je het op om drie ochtenden van de week op te offeren aan schoolbezoek en daarnaast nog een andere deel van je tijd aan huiswerk maken? Het woord „offer" valt al ver keerd. „Het is geen offer; we doen dit zuiver en alleen voor ons plezier. Niets of niemand dwingt ons om naar school te gaan. We hebben deze keuze zelf gemaakt en we doen het voor onszelf. ALs het een offer was zouden we het misschien niet opbrengen maar nu wel. We hebben ons dagelijks leven aangepast aan de regelmaat van de school; we hebben de voldoening van het wijzer worden. We leren onze her sens te gebruiken; we gaan het verband zien tussen de dingen die om ons heen gebeuren. We maken ons nieuwe kennis ei gen en we gebruiken onze moedertaal beter en bewus ter". Een is een bloemlezing uit de antwoorden. Afleiding Jo (56) zegt er van: „Het geeft een geweldige afleiding, juist kan missen. Niet vanwege de gezelligheid van vrouwen on der elkaar. Als dat zo was kon ik ook bij m'n buurtjes gaan koffie drinken. Ik wil nu doorleren omdat ik weten wil" Mieke (24): „Ik denk aan M.O. Engels. Als de kinderen groter zijn wil ik niet in het huishou den blijven, dan wil ik iets an ders erbii gaan doen". Lenie (34)r„Er is zo veel loos in de wereld. Door de school ga je meer dingen zien en be grijpen, je raakt overal meer bij betrokken, je gaat zelfstan diger denken. Toen ik m'n mavo-diplme gehaald had dacht ik eerst: „Ik ga niet meer terug naar school". Ik wilde het wat rustiger aan gaan doen of andere dingen gaan doen. Maar twee dagen vóbr de havo startte heb ik me opgegeven. Gewoon, omdat ik de school niet meer missen kan". jaren plezier en nut van me hebben". Weer een ander weet van een studie-genote die juist vanwege het mavo-diploma uit een grote groep sollicitan ten werd gekozen. Loes Bak ker: „Ja. de leerlingen weten nu wel dat het niet makkelijk is en dat de kansen met een havo-diploma groter worden." Bij de deur wacht An. „Het is heel belangrijk dat deze vorm van onderwijs bljft bestaan en wordt uitgebouwd" zegt ze ernstig. „Vorig jaar was ik geestelijk helemaal in de ver nieling. Mijn doel thuis was weggevallen en niemand kon me uit de put halen. Toen ben ik weer naar school gegaan en daar kwam ik er bovenop. De school heeft me uit de put ge haald." Ook in het Waterweggebied is er met behoorlijk en thousiasme deelgenomen aan de activiteiten, die op touw waren gezet in het kader van bevrijdingsdag. In Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hadden de diver se organisatoren geprobeerd, het feest een bijzonder tintje te geven, hetgeen niet eens zo gemakkelijk was, met net een feestelijke koninginnedag achter de rug. Dat er hier en daar evenementen te vinden waren, die zich ook vorige week woensdag al hadden afge speeld zij het wellicht in iets gewijzigde vorm was te verwachten, maar daaraan stoorde zich natuurlijk niemand. Onze fotograaf reed een beetje rond om hier en daar een kijkje te nemen en kwam met deze impressies thuis. Positief zijn ze allemaal, de leerlingen van de Havo voor volwassenen. „Het Is geen offer. We doen dit zuiver voor ons plezier," omdat er zoveel van je hersens wordt verlangd. M'n familiele den en kennissen, die eerst hun twijfels hadden toen ik weer naar school ging, waren geweldig trots toen ik het mavo-diploma haalde maar ze zeiden wel „Nou hou je toch wel op met leren?". Ze snapten niet dat ik de school niet meer Hoofddoel Een ander: „Ik was een echte huisvrouw. Dat ben ik nu niet meer" En lerares Loes Bakker: „De leerlingen zijn meer zelfbe wust geworden. Ze zijn wat meer rechtop gaan lopen." Vlaardingen Het kon haast niet uit blijven. Na het succes van de dagmavo voor volwassenen (de „moedermavo") ging men verder met deze nieuwe ent housiaste doelgroep. Aangevuld met leerlingen die ooit het mulo-diploma be haalden of een andere opleiding volg den ging een groot deel van de mavo vrouwen verder op havo-niveau. Sommi gen kozen voor het totale pakket (Ne derlands. de drie moderne talen, aard rijkskunde en geschiedenis); anderen beperkten zich tot een deel van dit stu dieprogramma. Enkelen volgen daar naast op de avond-havo de lessen in handel en economie. Volgend Jaar zal biologie in het pakket van de dagschool worden opgenomen. Daarnaast komt, bij wijze van proef, een beginnerscursus in de exacte vak ken: natuur-, wis- en scheikunde. Als bij de vrouwen voldoende belangstelling bestaat kan men door uitbreiding van het pakket hierop inhaken. Tevens start* in september het atheneum voor vol wassenen. De opbouw wordt als volgt: na twee jaar brugklas wordt gekozen voor havo of atheneum. Na het derde respectievelijk vierde jaar volgt het eindexamen. Ook hier kunnen de leer lingen per vak studeren en .deelcertifi caten" behalen. Op 9 mei aanstaande, dus komende vrij dag. houdt de school aan de Vlaardlngse Spalandlaan een open dag. Ieder die een kijkje wil nemen en wil ervaren hoe het voelt om weer in de schoolbanken te zi- ten zitten is de hele morgen welkom. *s Avonds volgt een reünie van oud-leer lingen. Op deze pagina volgt een gesprek met deze gemotiveerde schoolgangers. De jongste was 24, de oudste 56 jaar. SchiedamVan woensdag 14 tot en met zondag 18 mei zal in de Margriethal het wonen in al zijn facetten aan de orde worden gesteld op de eerste Woon-Vijfdaagse. Tientallen firma's zullen op het gebied yan woninginrichting hun waar' tentoonstellen. Diverse woonstijlen zijn dan te tien: het moderne lichte, blank-eiken interieur tegeno ver het donkere knusse nostal gische, enzovoorts. Dit alles onder het motto: voor iedere smaak een toepasselijk ameu blement. Naast meubelen kan men ken nis maken met diverse collec ties tapijten, gordijnstoffen en wanddecoraties. Ook zal men technisch geïnformeerd wor den op het gebied van centrale verwarming, electriciteit en energiebesparing. Kortom een beurs die de moeite waard is om inspiratie op te doen voor thuis. Zaterdag is het weer zover. Voor de zevende achtereen volgende maal kan iedereen weer meedoen aan de landelij ke fietsdag, georganiseerd door de ANWB. De fietsdag valt sa men met de nationale molen dag en daarom hebben de or ganisatoren ook de mogelijk heid ingebouwd om onderweg een aantal molens te bezichti gen. Thema van de fietsdag dit jaar is „Fiets en het milieu". Daarmee wil de ANWB extra de aandacht vestigen op de uitstekende vervoersmogelijk heden die de fiets biedt. Ook in Vlaardingen, Maassluis en Schiedam zijn startpunten. De tochten met als startpunt Maassluis en Vlaardingen zul len dit jaar ongeveer dezelfde route volgen. De tocht vanuit Schiedam kan ook in de omge keerde volgorde worden gere den. Dan moet men beginnen in Rodenrijs. Deelnemers kun nen de fietstocht beginnen tus sen negen en één uur en moe ten uiterlijk om vijf uur in de namiddag weer terug zijn op het startpunt. In Schiedam wordt vertrok ken vanaf het ANWB-kantoor aan de 's-Gravelandseweg. Via Schiebroek leidt de ANWB de fietsers naar Rodenrijs, waar tevens het andere startpunt voor deze route ligt, namenlijk op de Industrieweg. Via Zes tienhoven en Overschie berei ken de deelnemers weer het uitgangspunt bij het ANWB- kantocir Onderweg is het mo gelijk de molens in de nabij heid te bezoeken, een kijkje te nemen op een tuinderij in Ro denrijs en in de kerk in Over schie. Ook een bezoek aan het stedelijk museum in Schiedam raadt de ANWB de fietsers aan. De tochten vanuit Vlaardin gen en Maassluis starten res pectievelijk vanaf de Visbank en het stadhuis. Beide tochten voeren naar Maasland, Schi pluiden en Den Hoorn. Onder weg wordt de mogelijkheid ge boden de interieurs van de Vlaardingse en Maassluise mo lens te bezichtigen. De routebeschrijvingen zijn deze week al af te halen bij het ANWB-kantoor in Schie dam of bij de VVV-kantoren in Vlaardingen en Maassluis. Ook zaterdag kan men nog een routebeschrijving kopen bij één van de startpunten. Zo'n routebeschrijving kost twee gulden. Schiedam De Koemarktbrug zal in de nacht van woensdag op donderdag vanaf één tot zes uur voor alle verkeer zijn afgesloten. Geduren de die periode zal de technische werkplaats van gemeentewerken de aanrij-ijzere van de brug vastzetten. Om dezelfde reden zal de Oranjebrug in de nacht van woensdag 21 mei op donderdag 22 mei vanaf één uur tot zes uur zijn afgesloten. Als het solliciteren naar een baan ter sprake komt veran dert er iets. Want, hoewel eerst nadrukkelijk gesteld werd dat de uitbreiding van de geestelijke bagage hoofddoel was, blijkt nu dat veel leerlin gen ooit een voorzichtige stap in de richting van het bedrijfs leven hebben gedaan. Tever geefs, in de meeste gevallen. Jo: „Ach, ik wist eigenlijk van tevoren dat het niets zou wor den. Wie neemt nou een vrouw van 56 met een kers vers mavo-diploma op zak in dienst? Ja, in het vrijwilligers werk kun je terecht. Maar werken voor niets, dat doe ik m'n hele leven al. Dan blijf ik liever verder leren. En dan denk ik als troost maar aan vriendinnen met een baan die verlangend naar hun pensioen uitzien", Corinne (heel fel): „Jullie mo gen best weten dat ik ook ge solliciteerd heb, als dokteras sistente in het Holy-zieken- huis. Het is werk dat ik van m'n 16e tot m'n 28e gedaan heb en toen ben ik geen dag ziek geweest. Maar ik ben af gewezen, op een stenciltje. En dezelfde advertentie staat nu al meer dan een halfjaar in de krant. Ze hebben dus nog nie mand gevonden. Waarom ne men ze mij dan niet? Omdat ik met mijn veertig jaar te oud ben? Omdat ik te duur word? Maar ik heb toch bewezen dat ik iets presteer toen ik het mavo-diploma haalde vorig jaar!" Nog jaren plezier Een ander valt haar bij: „Waarom kan het bedrijfsle ven geen oudere serieuze vrouwen gebruiken? Als ik weer ga solliciteren zal ik het er bij zetten: Baas, je kunt nog ->. Schiedam Dinsdagavond gaat de introduc tiecursus van start voor belangstellenden, die deel uit willen maken van de weikgroepen, die het sociaal-cultureel plan gaan voorberei den. De werkgroepen worden gevormd door vertegenwoordigers van instellingen en vere nigingen op sociaal-cultureel terrein. De avond wordt gehouden in buurthuis Centrum-Oost aan de Galileastxaat 86 en begint om 20.QQ uur. Maassluis De winkeliersvereniging in de bin nenstad van krijgt de kans een informatiecen trum te beginnncn en zal zich huisvesten in het monumentale pand tussen My fair lady en de Chinees. Vorige week heeft de stichting Hen drik de Keizer uileindelijk toegestemd op het verzoek van de vereniging, het pand te mogen huren. „Na over en weer onze plannen bespro ken te hebben geeft de stichting de mogelijk heid ons unieke idee uit te voeren", vertelt voorzitter van de winkeliersvereniging, Siem Verkade. De winkeliers willen een informatiecentrum voor de binnenstad creëren. Dit initiatief be stond bij de tachtig winkeliers al heel lang, maar problemen rezen inzake de huisvesting. „Nu dit voor elkaar is, kunnen we enthousiast beginnen aan de realisering", zegt de voorzitter. „We zijn be2ig met de gemeente om in het pand een officiéél VVV-kantoor te vestigen. Daar naast willen wij de gelegenheid bieden, initia tieven en acties te volbrengen". Het pand, het voormalige politiebureau, ver keert in een slechte staat. „Wij hebben het voor een zacht prijsje kunnen huren in de bestaande toestand. Het opknappen en verbouwen moet door ons gefinancierd worden. We beginnen daarom eerst met het allernoodzakelijkst, want Het oude poli tiebureau op de Markt, dat op deze foto ge deeltelijk achter de markt (maar dan met een kleine letter...) schuilgaat. Hier gaat de winke liersvereniging "haar intrek ne- een algehele verbouwing is financieel nog niet haalbaar", bemerkt Siem Verkade. Het initiatief is ontslaan uit de al jarenlange sa menwerking van de winkeliers. Naast natuur lijk de broodvoorziening bleken diverse zelf standigen op ideële gronden een stukje verbete ring tot stand te willen brengen. „In Maassluis bestaat geen harde zakelijke kern", stélt voor zitter Verkade. „Natuurlijk proberen onderne mers zich weieens hier te vestigen met de be doeling een vetpot te vergaren, maar na één of twee jaar druipen deze toch weer ai". De win keliersvereniging hoopt binnen een maand zijn intrek te kunnen nemen. „Wij hopen dat da uitdaging die wij in dit initiatief zien, verwe? zenlij kt mag worden. Ook hopen we op veel enthousiasme van de bewoners en winkeliers", aldus Siem Verkade. Of het plan om in het oude centrum weer een VVV-kantoor te vestigen kans van slagen heeft valt nog niet te overzien. Feit is, dat de ge meente Maassluis het vroegere informatiebu reau vanuit het Gildehuisje op de Zuiddijk heeft laten verhuizen naar het stadhuis in Ko ningshoek, in het nieuwe centrum van de stad. Men vond dat het VVV-kantoor in het nieuwe centrum thuishoorde, achter de informatiebalie in de hal van het stadhuis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3