IT D7STBHK Rodrigues .boos op sociale dienst Sancta Liduina: boek psychiater is misleidend 1 Dol-fijn open COMUMR KJVzet bouwkundige aan 't werk Tips doorspelen afkeurenswaardig7 N atuur historie in de fonotheek Open middag dierenasiel Inbraak via dak Inspraak Autodieven aangehouden boganegrond verdieping Ruilbeurs Paspoort duurder IM Vrouwenraad wil politieke vorming woentdag T mel 1980 VD/SC/WW Het «s verstandig van burgemeester en wethou ders van Schiedam om niet in dezelfde fout te willen vervallen als vier jaar geleden in Woud- hoek-Noord en om niet opnieuw voorbij te gaan aan inspraak bij plannen makerij voor woning bouw. Het lijkt dan ook een goede keus om bij Rijnmond aan te dringen op snelle goedkeuring van bouwplannen in plaats van om de in spraak, die daaraan vooraf behoort te gaan, overboord te gooien. Het college heeft zich kiaar- biijkeliik iets aangetrok ken van de terechtwij zing, die gedeputeerde staten van Zuid-Holland in 1978 gaven: GS uitte toen kritiek op de ge brekkige inspraak bij de planning van het bestem mingsplan Woudhoek- Noord gegeven was. Toch beschouwt het col lege inspraak kennelijk nog niet als volwaardig onderdeel van het beleid. Als inspraak niet van ho gerhand werd voorge schreven, hadden Ben W dit punt moeiteloos kun nen „vergeten". Immers, als reden om niet meer aan de inspraak te tornen geeft het college slechts dat dan opnieuw belem meringen kunnen ont staan voor het verkrijgen van goedkeuring van bouwplannen. Een dis cussie over de wenselijk heid van inspraak gaat het college in zijn brief aan Rijnmond uit de weg. Toch is die wens essen tieel: inspraak geven heeft geen zin, als je je niets van de insprekers aantrekt. De brief aan Rijnmond is een heel slimme. Het Schiedamse woningbouwprogramma heeft de laatste jaren ver traging opgelopen, door dat'vier jaar terug geen inspraak werd gegeven en een groot aantal Schiedammers zich toen met bezwaarschriften moest wenden tot Den Haag. Door die omstan digheden is het college nu gedwongen toch in spraak te geven: in Woudhoek-Noord omdat GS dat wenste en in de binnenstad om herhaling van het Woudhoek-effect Ie voorkomen. Inspraak is dus een vereiste. De gemeenteraad sprak dat trouwens ooit uit in de motie-Siljee. Toch doet het college nu, alsof het de keus heeft: óf in spraak en een snelle goedkeuring van bouw plannen door de hogere overheden öf geen in spraak, om geen extra tijdverlies op te lopen. Oat is geen keus. De ver traging is een feit, ont staan door de beleidsfout om geen inspraak te ge ven. En aan beleidsfou ten kan Schiedam nu niet het recht ontlenen op een voorkeursbehandeling door de hogere overhe den bij de goedkeuring van bouwplannen. Schie dam mag niet verwachten vooraan in de rij te mo gen staan. In de brief aan Rijnmond vraagt het college daar wel om. Daarmee draait het college niet alleen Rijnmond een rad voor ogen. alsof de inspraak op het spel komt te staan, maar het probeert ook de schuld af te schui ven: bij voorbaat al naar Rijnmond als de voor keursbehandeling uitblijft en er nog lang op wo ningbouw in binnenstad en Woudhoek gewacht moet worden; en ook naar de burgers, die be zwaarschriften indienen tegen plannen waarbij in spraak goeddeels ont broken heeft. Het zou eerlijker zijn als het colle ge de hand in eigen boe zem zou steken. KK Schiedam Naar aanleiding van een telefoontje kon de po litie twee autodieven arreste ren. Het hoofdbureau werd ge waarschuwd dat aan de 's- Gravelandseweg een auto nog al wreemd stond geparkeerd. Ter plekke bleek dat het om een gestolen wagen ging. In de bosjes ïn de nabijheid zaten twee Rotterdammers, die even i tevoren de auto hadden gesto- |len. in hun woonplaats. Zij I hadden de auto op de 's-Gra- jvelandseweg laten staan om- 5dat.de motor weigerde. iple it b ]U'; rp an voor Kethelweg 17 VlaardingenWethouder Jelle Wijnstok heeft uit handen van vertegenwoordigers van het Komité Jongerenhuisvesting Vlaar dingen (KJV) een compleet verbouwingsplan in ontvangst geno men voor het pand aan de Kethelweg 17. Het pand, waarin vroeger de GG&GD gehuisvest was, werd onlangs met steun van het komité gekraakt. De jongeren vinder» dat het pand bij uitstek geschikt is om te dienen voor huisvesting van alleen staanden. en kleine gezinnen. Op verzoek van het komité heeft de Vlaardingse bouw kundige Bart Binnema een schets gemaakt voor de nood zakelijke verbouwing. Volgens zijn plannen zouden er zes zo genaamde Van Dam-eenheden in het pand kunnen worden opgenomen. Volgens de be staande subsidieregeling voor deze wooneenheden zou de huurprijs moeten uitkomen tussen de 117 tot 280 gulden kale huur per maand. Uit de plannen van Binnema blijkt, dat er heel wat in het pand moet gebeuren, voor het voor bewoning geschikt is. Het hele gebouw zou zowel binnen als buiten moeten worden ge schilderd. Overal moeten nieuwe plafonds worden aan gebracht, keukenblokken en bovenkasten geplaatst en toi letten en doucheruimten gebouwd. Alle keukens en de toilet- en doucheruimten moe ten worden aangesloten op een centrale afzuigunit. Wat de verbouwing zou gaan kosten is nog niet berekend; dat hangt ook af van de prijs die de ge meente als eigenaar van het pand berekent. door Paul Houkes en rapporten; een stapel papier van zeker 25 centimeter hoog. Maar in een stapel papier kun je niet wonen. Goudriaan is best van goede wil, maar ze hebben op het stadhuis het probleem jarenlang onder schat." De kritiek die het KJV over het gemeentelijk beleid spuide tijdens de laatste verga dering van de commissie voor stadsontwikkeling werd haar niet in dank afgenomen. Voor al Rien Nieuwstraten (CDA) viel het KJV fel aan. Van der Zee zegt daar achteraf over: „Er wordt al geruime tijd uit gebreid gepraat, maar gereali seerd is er nog steeds niets. Als je het probleem aanpakt 2oals wij nu gedaan hebben, door zo snel mogelijk'een bouwkundi ge aan het werk te zetten, dan bereik je tenminste iets. Al is het dan nog steedsislechts een druppel op de gloeiende plaat," wonen keuken entree wonen wonen -25Q- ».«o_ -""3 II. keuken wonen wonen keuken wonen _4-sai_ Zo zou het gekraakte pand aan de Kethelweg er straks moeten gaan uitzien. In het pand kunnen zes Van Dam-eenheden worden ondergebracht. Snel uitvoeren Ger van der Zee van het KJV: „De verbouwing is snel uit te voeren: dat hoeft niet lang te duren. Onder de krakers, die het pand momenteel bewonen, zijn er diverse die er ook straks wel zouden willen blij ven. Of dat kan: daarover zal gepraat moeten worden," Vol gens van der Zee kan het hele project binnen zes maanden gerealiseerd zijn, als de goede wil bij de gemeente aanwezig is. Juist aan die goede wil wordt' door de leden van het komité ernstig getwijfeld. „Ons ar chief ligt vol met stapels nota's ^miiiiiiiniiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiHiiuniiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiniiiimiiHiiü Maasluis Zwembad Dol-fijn in Maassluis opent zijn deuren op 15 mei. Mocht het echter op 14 mei stralend weer zijn dan zal het zwembad al die dag geopend zijn. De abonnementen zijn dan ook geldig. Voor diegenen die niet in het bezit zijn van een abonnement is er een gereduceerde prijs van één gulden voor kinderen en één gul den vijftig voor volwassenen. Voor iedere 1000ste bezoeker die op 15 mei (hemelvaartsdag) het zwembad bezoekt ligt er een platenbon van 15 gulden klaar. Vlaardingen Don Rodrigues, raadslid voor D'66, is boos op de sociale dienst van de gemeente Vlaardingen. Na een naar ver luidt geheel vrijwillig gegeven tip van de Vlaardingse ge meentelijke sociale dienst heeft de politie van Capelle aan den TJssel een inval gedaan in een chemisch bedrijf, met de bedoe ling om de daar werkzame buitenlandse werknemers te contro leren op werkvergunningen, omdat zij illegaal in ons land zou den verblijven. De politie voerde een harde actie uit, die de woede van raadsleden in Capelle opwekte, daar bleek dat de werknemers in het geheel niet illegaal in ons land verbleven. Rodrigues laat weten, het beangstigend en afkeurens waardig te vinden dat een so ciale dienst tips over mensen doorspeelt aan de politie. In vragen aan het college van B en W vraagt het raadslid zich dan ook af, of het college op de hoogte was van de affai re. Verder vraagt Rodrigues of B en W bereid is de zaak gron dig te onderzoeken of opening van zaken te geven. Tevens vraag het D'66-raadslïd of het college een visie wil geven over het functioneren van, de sociale dienst in dergelijke ge vallen, om zo een misstap in de toekomst te voorkomen. i Don Rodrigues: afkeurenswaardig... VaS/Ïi .'r KW8 Vlaardingen Verzamelaars uit de regio krijgen wederom de gelegenheid om hun verza meling uit te breiden. Morgen is er in zaal de Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaar dingen een grote ruilbeurs. De avond begint zoals gebruike lijk om 19.00 uur en eindigt om 22.00 uur. De 'zomerprijs, voor het verlengen of vernieuwen van een pas poort bedraagt 49,50 in plaats van 44,50. In het mei-nummer van de Stadskrant stond laatstgenoemd bedrag abusievelijk ver meld. Het 'zomertarïef' is ingesteld om afgiften van paspoorten buiten .het vakantieseizoen te bevorderen. Dit tarief geldt tot en met 3l augustus. Vanaf 1 september wordt tot 1 maart het 'goed kope' tarief van 44,50 berekend. Schiedam Uit de hoek der Liduina-vereerders is alsnog felle kritiek gekomen op de hagiografie over de „heilige maagd" van psychiater P. J. S- tolk uit Delft. Waren de reac ties op zijn lezing in Schie dams stedelijk- museum zeer mild en zelfs vol lof; in het blaadje Sancta Liduina wordt het boek van Stolk misleidend genoemd. Sancta Liduina is een periodiek van de Sint Li duina-vereniging Schiedam. Deze vereniging is enkele ja ren geleden opgericht door twee jonge Schiedammers, Jur Meijer en Martin van der Goes. Laatstgenoemde schrijft over Stolks werk: „Ik ben van nature wantrouwig, wanneer iemand zijn eigen werk als kritisch beschouwd. Meestal blijkt dat namelijk in te hou den dat _met een behoorlijke portie (niet expliciet gemaak te) vooroordelen wordt ge werkt. Dat is in casu gebleken. Het boekje heeft weinig we tenschappelijke waarde en ventileert conclusies, die ter nauwernood een basis blijken te bezitten. Tot ontmythologi sering draagt het niet bij. Het is misleidend." Van der Goes vindt de verkla ringen, die de psychiater gaf voor de „wonderen" rond Li duina, slordig, oncontroleer baar en verregaand, Stolk re lativeert te weinig, meent Van der Goes, en is te negatief over haar kracht om ondanks zwa re ziekten 38 jaar door te le ven. „Wonderen zijn ook ge wone, objectieve zaken. Maar dan verkeer ik in een dimen sie, die Stolk met kent. Maar stel, dat Stolk gelijk zou heb ben. Zou dat dan iets afdoen aan het heldhaftig leven van Liduina? Naar mijn mening geenszins. Dan nog zou zij de heldhaftige hjderes zijn, die haar verschrikkelijk lijden heeft weten op te brengen voor anderen uit liefde tot God," aldus Van der Goes. Monument De Sint Liduina-vereniging heeft inmiddels de Schiedamse glazenier Frits Henderickx op dracht gegeven een gevelsteen te maken als monument voor Liduina. Voor een derde deel is dit kunstwerk al betaald. Een geldinzameling is op gang gebracht. In Sancta Liduina wordt gerefereerd aan een tekst van de capucijner pater Constantmus, die reeds in de jaren dertig vroeg om een mo nument voor de Singelkerk, waar de Liduina-parochie al tijd bijeenkomt. VlaardingenIn de fono theek is vanaf 29 mei een ten toonstelling te bezichtigen waarin aandacht wordt be steed aan de geschiedenis en activiteiten van de koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV), afdeling Waterweg Noord. De fonoteek, Hoogstraat 20, huisvest zicht baar natuurwerk naast en te midden van hoorbare kunst werken. In de KNVV afdeling 2ijn vier stromingen vertegenwoordigd. Mensen die zich bezig houden met het strand, de insecten, de planten en de vogels. Er zuilen in de tentoonstelling drie aquaria opgenomen worden waarin planten, zoetwaterin secten en Noordzeeflora te zien zijn. Binnenstad Peter van der Knaap, voor heen actief als bestuurder van bewonersvereniging Schledam-Centrum, is de nieuwe voorzitter geworden van de stichting binnenstad Schiedam. Hij neemt de voorzittershamer over van Piet Prins, die maandenlang heeft waargenomen voor de vacature-Bot. P. C. W. C. van der Knaap Is aangesteld als onafhankelijk voorzitter, al is hij afkomstig uit de organisatie van bin nenstadsbewoners. Het nieu we bestuur van de stichting binnenstad Schiedam (SBS) ziet er verder als volgt uit: se cretaris P. L. Legerstee (na mens het gezamenlijke be drijfsleven), penningmeester J. A. C. Hagendoorn (namens bewonersvereniging Schie- dam-Centrum), H. van de Lee (onafhankelijk lid) en P. C. Prins (namens de win keliers). Schiedam Het dierenasiel aan de Sportlaan wil voor het einde van het seizoen zoveel mogelijk dieren het huis uit hebben. Daarom gooit asielbe heerder Wim Haslmghuïs za terdagmiddag 17 mei de deu ren open voor Jan Publiek. Dit open huis in de Hargahoe- ve vindt twee dagen plaats vóór de benefietwedstrijd, die Excelsior '20 tegen Veronica houdt en waarvan de op brengst is bestemd voor het dierentehuis. „Wij wilden die wedstrijd eerst opluisteren door met veel hon den op de tribune te gaan zit ten," aldus Hashnghuis. ..maar bij nader inzien vonden wij het beter te proberen voor de dieren nog een bestemming te vinden." Schiedam In een nieuwe cursus „politieke vorming" wil de Schiedamse vrouwenraad onderwerpen gaan behandelen als inspraak, democratie en ge zondheidszorg. Het zal alleen nog wel even duren voor de cursus van start gaat, en wat betreft de inspraakdebatter» van wethouder Herman Post hoorn dreigen de vrouwen dan net de boot te gaan missen. De vrouwenraad heeft meer plannen. Hoewel pas in no vember weer vergaderd zal worden, zullen alle vrouwen verenigingen, die bij dit over koepelend orgaan zijn aange sloten, zich gaan beraden over een betere coördinatie van het vrouwenwerk. De verenigin gen gaan zich erover bezinnen welke van haar activiteiten aan de vrouwenraad overge dragen kunnen worden. Deze besprekingen worden telkens gehouden om half tien 's och tends in dienstencentrum De Vier Molens. Ook staan lezingen op het pro gramma; milieudefensie komt een keer praten over energie- bewust huishouden; borstkan- kerpreventie is ook een heet hangijzer. Schiedam Onbekenden heb ben uit een bedrijfspand aan de Noord vest twee telmachi nes ter waarde van zeshon derd gulden gestolen. Men kwam binnen via het dak. Een klein eindje verder werd uit een winkelpand dertig gulden kasgeld en een rekenmachine gestolen. Ook hier klom men binnen via het dak. Op de valreep van de konin- gmnekermis heeft een jonge man kans gezien een aantal goederen ter waarde 187 gul den uit een kermistent te ste len. De buit, prijzen die men kon winnen met een behen- digheidsspelletje, bestond uit vier horloges, een polsketting, tien aanstekers en vier radio's. Een onbekende nam zaterdag zonder te betalen een tuner ter waarde van driehonderd gul den mee vanuit een radiozaak op de Hoogstraat. Een 21-jarige Schiedammer zal zijn in de auto gemonteerde „bakkie" moeten missen. In het afgelopen weekeinde stal een dief zijn 27-MC zend- en ontvangstapparatuur vanuit zijn geoarkeerde auto aan de Kievitslaan. Vanuit een geparkeerde auto aan de Korte Haven is een weekendtas en een gereed schap tas gestolen. De waarde van de buit bedroeg ruim drie honderd gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3