SPORT Schiedam- 3D S 26: hoe illustratief! Excelsior'20 haalt Hermes DVS bijna in :r SFC verrast Ur sus opeigen terrein RN nieuwsblad cup voor de waterweg Willem-Jan Nooteboom, hij zal gemist worden Vlaardingers geven kwartfinale kado: Bas Post in conflict Kuiper naar RIOS v Gerard van der Draaij beslist woensdag 7 mei 1380 VD/SC/WW a Schiedam Het beeld wat het dnel Schiedam- DSS^ö bood was misschien niet aantrekkelijk, maar wel illustratief voor het competitieve beuren van dit seizoen. De thuisclub kreeg eigenlijk weinig kansen, maar met behulp van de schutterende Vlaardingse verdediging, kon Schiedam toch vrij simpel tweemaal Leo Verduyn verslaan. DSS zelf daarentegen vermorste de ene schitterende moge lijkheid na de andere, zodat de eindstand van 2-0 ge rechtvaardigd genoeg klonk. „We zijn-in de competitie net naast de prijzen gevallen", me moreerde Schiedam-trainer Nico Huet, die het duel in eer ste instantie wilde aangrijpen om te experimenteren. Maar in het toernooi om de Nieuws blad Cup voor de Waterweg zijn we wel uit op de hoofd prijs. Daarom liet ik ook in de beproefde competitie-opstel ling starten. Pas bij 2-0 heb ik Vlaardingen Na ne gen 'trouwe' jaren eer ste elftaldienst denkt Bas Post (DSS'26) er hard over de club de rug toe te keren. Na een conflict met trainer Ge rard Flaes, die overi gens verregaande con tacten met VOB uit Overschie heeft, is Bas al een tijdje uit de rou latie. 'Zo hoeft het voor mij niet meer*, zegt de toch geschorste Bas Post „Ik weet dat ik niet makkelijk in het veld ben. Maar ik vind het rot om zo langs de kant geschoven te wor den. Daarvoor voel ik me toch nog iets te veel mens. Ik wil wel met het bestuur daarover rond de tafel gaan zit ten'. ook Harry Voorwald erin ge bracht voor Wim Wöhler. Toen kon het allemaal weinig kwaad. Ik had ook Nico (zijn zoon, ES) op de positie van laatste man willen proberen en Bram Scholte op laten schuiven. Maar daar leende de wedstrijd zich ook nauwelijks voor". Aangevreten Onder leiding van de opval lend zeker en eigenlijk ge woon erg goed fluitende VFC- doelman Rob Brekelmans, ont spon zich op het door konijnen behoorlijk aangevreten veld (Nico Huet en interim-coach Frans Goudriaan eendrachtig: 'Je moet er voor de gein eens overheen lopen') een fel duel. door Emlle Schelvis Kansen kwam er in eerste in stantie alleen voor het reeds naar de vierde klasse gedegra deerde DSS, maar John Klein faalde alleen voor doelman Jaap van der Nol, terwijl de geroutineerde Schiedamse goalie een kwartier later een lob van Ronald van Rossum over de lat werkte. Schiedam wachtte en zoals de tactiek van dit seizoen toch wel succesvol bleek, ook nü weer met resultaat, In een solo op eigen helft verslikte Sjaak Tuwanakotta zich in Rob Beu kers, die op zijn beurt Johan van Aken met een knappe be weging naar buiten verraste en laag Leo Verduyn kansloos ,*v|. Schiedam Joop Kui per zal het volgend sei zoen niet meer voor Schiedam uitkomen. Nadat eerst al aanvoer der Wim Wöhler vrij willig te kennen had gegeven een stapje te rug tc willen doen, kan Joop Kuiper het op en neer reizen tussen Schiedam en Dordrecht niet meer op brengen. Hij heeft daarom over schrijving aangevraagd naar de Dordtse vierde klasser RIOS, die dit seizoen op een tweede plaats achter Putters- hoek Is geëindigd. Van Huet probeert het ver lies van het duo uit de eigen selectie op te van gen. liet. 'Ja, we hebben maar wei nig kansen nodig', veront- schuldige Nico Huet zich aan Frans Goudriaan, die overi gens alleen de honneurs waar nam, in verband met de zieke Gerard Flaes. Zieker Flaes zou ongetwijfeld nog zie ker zijn geworden als hij had kunnen aanschouwen hoe DSS de ene mogelijkheid na de an dere verprutste. Tekenend voor de impasse, waarin het eens zo karaktervolle Sunlight verkeert, waren de pogingen van Sjaak Tmvanakotta (al leen voor Van der Nol over) en Sjaak van Heiten (samen met Boudewijn Groen alleen voor de keeper). Human Brinkman, nauwelijks in het stuk voorkomend, ver dween in de tweede helft ten gunste van jeugdspeler Ronald Schotel, die samen met zijn jeugdige collega's Ronald van Rossum en John Klein ten minste keihard bleef werken voor een beter resultaat. He laas deelde ook de Vlaardingse jeugd in de malaise, want na- dal Boudewijn Groen (ook nog gewisseld voor Jan Bosselaar) Eugène Sordam slalomt door de Schiedams defensie. Ook de voorstopper van DSS, veelal geroemd om zijn kwaliteiten, deelde in de ma laise tegen Schiedam. in de eerste minuut na rust het slechte voorbeeld had gege ven, volgden Sjaak van Hei ten, Ronald Schotel (twee maal) hem in de tweede helft nog op. Sjaak van Heiten maakte het drama zelfs nog compleet, toen hij terugspeelde op Leo Verduyn, niet besef fende dat Nico Huet daar ook rond huppelde, Simpel teken de hij 2-0 aan en DSS mocht nog van geluk spreken, dat het niet overtuigende aanvalsspel niet met nog een treffer werd afgestraft. De nieuwe trainer Hermannus Wink zag het met lede ogen aan en kon alvast wat conclusies trekken, wat betreft de voorbereiding op het nieuwe seizoen. SchiedamDe derby voor de achtste finale van de Nieuwblad Cup voor de Waterweg tus sen Excelsior'20 en Her mes DVS eindigde na een 0-2 ruststand in een uiteindelijk nog geluk; kige 2-3 overwinning voor de bezoekers, die zich door dit resultaat plaatsten voor de kwart finales, volgende week dinsdag. Trainer Wim Verhoom kon bii Hermes DVS weer be schikken over de gebroeders De Zwart, maar moest het uiteraard zonder Frans Bou- man stellen, die met een dik ingepakte enkel en op kruk ken moest toekijken. Bij Ex celsior'20 ontbrak collega brekebeen Martin de Vette, tobt Martin Oortmessen met een gescheurde spier en was Theo Dal ziek, waardoor Piet Roozen noodgedwongen en kele spelers uit het tweede ieam uit moest proberen. Onder de lakonieke leiding van scheidsrechter Verbeek drong Hermes DVS sterk aan in de openingsfase, en met behulp van doelman Jan van Veen, die een eenvoudi ge trap van Cock de Zwart van zijn borst liet stuiteren, zorgde Jeroen Roovers al na vijf minuten voor 0-1. Her- mes DVS wilde méér tn sneed herhaaldelijk door de defensie van Excelsior'20, waarin vooral doelman Jan yan Veen een onzekere in druk maakte. De Schiedamse eersteklasser zag voorlopig geen kans de voorsprong uit te bouwen en toen liet ook de thuisclub van zich spre ken. Hans Jonker had alle teoeite met een van richting ^eranderd schot en Herman -Pauw krulde de bal maar net over de kruising. Solo ïfa ongeveer een half uur raoest Piet Roozen de ook al geblesseerde Marcel Keijzer vervangen door Hans Smol ders. De strijd werd forser en bepaald niet beter op. Het waren weer de bezoekers die het doel vlak wisten te door- horen. Cock de Zwart ging op de solotoer, betrok hierin r -- Paul de Roos van Hermes DVS In botsing met doelman Janj^j van Veen Leo Hagen, wiens voorzet door de defensie van Excel sior'20 werd gemist. Niet echter door spits Paul de Roos, die met een schamp schot de uiterste hoek trof: 0- 2. Opvallend was weer, dat te gen het einde van de eerste helft verschillende spelers tegen elkaar aan knalden en er regelmatig werk aan de winkel was voor de verzor gers. Ook jammer was het dat scheidsrechter Verbeek het allemaal afdeed met een simpele vrije trap en vaak gewoon liet doorspelen. Het was niet verwonderlijk dat er tot aan het rustsignaal geen wijziging meer kwam in de stand. Na de thee bleek Cock de Zwart te zijn vervangen door zijn jongere broer Martin en ook Frits de Nijs keerde bij Hennes DVS niet terug, zijn vervanger was Marcel Braat. Hermes DVS werd nu gecon fronteerd met een sterker Excelsior'20, maar zorgde zelf voor het eerste gevaar, toen Martin de Zwart de lat teisterde boven Jan van Veen. Excelsior'20 kwam in deze fase nog niet verder dan het missen van opgelegde kansen. Een foutieve ingreep in het zestien metergebied door Rob Ruts tegen Leo Ha gen leverden de bezoekers een strafschop op, die door Peter Boon in een doelpunt werd omgezet: 0-3. Vlak voor het eindsignaal scoorde Rob Ruts nog wel de gelijkmaker, maar de goal kon geen genade vinden in de ogen van scheidrechter Verbeek, daarom mocht Her mes DVS zich uiteindelijk nog gelukkig prijzen dat de volgende ronde was bereikt. De thuisclub bleef hard wer ken, maar dit leverde geen rendement op. Eerst na een half uur kwam daar een kentering in. De diep door gedrongen Hans Etman werd neergelegd in het strafschop gebied en weer kwam de bal op de stip, nu ten voordele van Excelsior'20. Rob Koe- vermans plaatste zich achter de bal en gaf Hans Jonker geen kans, 1-3. Nog geen mi nuut later kon weer Hans Etman de bal vrij in het cen trum voor het doel van Her mes DVS aannemen, zelfs kreeg hij de gelegenheid om tweemaal aan te leggen, en toen was er ook voor Hans Jonker geen houden meer aan en was de spanning weer volledig terug 2-3. Gelukkig Deze opsteker gaf de ploeg van Piet Roozen vleugels en Hermes DVS werd nu volle dig op eigen helft terugge drongen. Toch bleven de uit vallen van de bezoekers ge vaarlijk, en Peter Boon had de wedstrijd kunnen beslis sen als hij niet jammerlijk had gefaald vrij voor doel man Jan van Veen. na een fraaie combinatie tussen Martin de Zwart en Jeroen Roovers. De verdedigers van Hermes DVS moesten in de laatste tien min»*ten herhaal delijk aan de noodrem trek ken om de thuisclub van de gelijkmaker af te houden. Schiedam Tot ieders verrassing is ook SFC erin geslaagd de kwartfinale van de Nieuwsblad Cup voor de Waterweg te bereiken. Op eigen terrein ging Ursus een kwartier voor tijd ten onder, toen good-old Gerard van der Draaij na een in eerste instantie gesmoorde voorzet van Wim Stadt via een hakbal het winnende doelpunt produceerde: 0-1. Daar mee kwam een einde aan de bekeraspiraties van het team van Hans Schinkel, dat gemotiveerd het veld in kwam. „Ik moet eerlijk zeggen",, zei SFC-trainer Jan Rotgers, „dat dit toernooi me eigenlijk nü pas echt gaat boeien. Daarom begon ik ook tegen mijn ge woonte in,met een 4-4-2 op- stellhng. Ik wilde eens zien hoe dat uitpakte". Na eerst in derdaad Ursus op het midden veld een doeltreffend halt toe te roepen, moest Rotgers toch hidzaam toezien, hoe de thuis ploeg de laatste twintig minu ten voor rust het initiatief vol ledig naar zich toe trok. Pech had Ursus dan ook toen een uitstekende poging van aan voerder Cock Zey via de on derkant van de lat het veld weer insprong. „Dat was zon der meer de beste mogelijk heid in de eerste helft, we hadden gewoon geluk, dat we toen niet achter kwamen", gaf Jan Rotgers Ursus nog enige troost. Vakantie „We kennen elkaar natuurlijk door en door, omdat we in de- competitie al tegen elkaar spe len", vertelde de naar het Rot terdamse Steeds Volharden vertrekkende Hans Schinkel, die met kon beschikken over de op vakantie zijnde Sjaak Nieuwstraten. „Ik was wel blij met SFC, omdat je daartegen gewoon lekker kunt spelen. Maar ja, we liggen er ondanks dat we aan elkaar waren ge waagd en de wedstrijd op 0-0 aanstuurde er wel uit". Met de mutatie Dirk de Nijs- /Wim Stadt gooide Jan Rot gers het team om en aanval lend waren de SFC'ers veel gevaarlijk dan voor de rust. Het moest echter wel tot een kwartier voor tijd duren, alvo rens Gerard van der Draaij, als vanouds loerend op een goal, de zoveelste gevaarlijke voorzet van rechts tot een doelpunt promoveerde. Ursus, dat via Henk Verweij ook in de tweede helft nog eon keer de lat had geraakt, probeerde uiteraard in de resterende tijd nog wel de score te egaliseren, maar de in de eerste helft on der aanvoering van Bob Wee- da al op dreef zijnde SFC-ver dediging wenste met meer te capituleren. Zo'n anderhalve week ge leden belde bij nog, zoaLs hij dat altijd placht te doen aan de vooravond van een nieuw motorrace seizoen. Willem-Jan Noot- eboora wilde even ken baar maken wat zijn plan nen waren voor de nabije toekomst. Anderhalve ■week voor de start van de wegwedstrijden, waaraan de 26-jarige Schiedammer vol ambities zou begin- Hij zou eerst nog wat 'trainingswedstrijden' in het Noordhollandse Ven hulzen afwerken en joist die wedstrijden maakten een abrupt einde aan de plannen van Willem-Jan. Nadat hij de 250ccrace had gewonnen, ginST bet mis in de 350cc. Een val partij. nadat hij een geval len collega had ontweken. Willem-Jan Nooteboom is dood, overleden in het Leidse ziekenhuis als ge volg van een ernstig her senletsel. Wil!em-Jan Nooteboom Het risico van de motor sport. De dood rijdt altijd mee, het is bekend. Maar toch, als het trieste nieuws eenmaal door dringt is dat moeilijk te accepteren. Een motorcou reur praat niet graag over de risico's, sluit ze uit op het moment dat hij we grijdt en heeft de mentali teit voor zichzelf op gebouwd dat ongelukken bij het vak horen, Willem-Jan was eigenlijk een uitzondering. Hij sprak vaak over ongeluk ken die hem overkwamen, hij raakte er altijd van onder dc indruk. Als geen ander realiseerde hij zich dat risico's met gevaar voor eigen leven eigenlijk niet waard zijn om te ne men. Hij gold als de voor zichtige rijder, die niet zelden als 'angstig* werd afgestempeld. Willem-Jan Nooteboom echter leefde intens voor zijn sport. Opgenomen in de selectie van de KNMV startte hij ambitieus, vol verwachting en met de sterke wil om zijn groot ste succes (drie nationale titels in 1S76) te verbete ren. Hij had het gevoel dat het kon, hij rekende op een sterk seizoen, een definitieve doorbraak. Willem-Jan Nooteboom, de humorist, de op en top sportman, de levenslusti ge, bij zal gemist worden. Marlijn Verwaaijen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 7