iSIfiD/BIBEIK Kantoorbouwer niet bang voor concurrentie Het is een deel van mijn leven geworden KEURE. HISTORISCH 59 99 Het wel en wee van een dijk Wakker Sehiedam- Noordviert feestin nieuw wijkcentrum IJ'66 zelf klant op feestmarkt Hoevenbuurt blijft actief Gemeente diensten dicht op 15 mei mum Jan Luyendijk met Greenpeace in visserij museum: DELILANDSCHE MAASDYK, g^i-,rin-KGR,\,VFm 1rOOGE -HEEMRADEN tai Wr VDIXl L Y M i n» ,H| >J« .U.'.' j. -T vrijdag 9 mei 1980 VD/SC/WW Vlaardingen De Hoeven* wijkbewoner, oud of jong, buurt heeft een actieve wijk* worden er activiteiten ge<£ vereniging. Voor iedere garriseercL Op vrijdag 9 mei is er in De Deel een klaverjasavond. Veel prijzen zijn er te winnen en de deelnemerskosten bedragen f 2.50. Het begint om 20.00 uur. Voor schakers wordt er op woensdag 14 mei een sehaaksi- mukaan gehouden. Alweer m De Deel. Inschrijfgeld even eens ƒ2.50 en het begint om half acht Voor de jeugd wordt er tenslotte een filmmiddag gehouden op zaterdag 17 mei. Entree 1.25, zaal De Deel, aan vang 13.30 uur. Inlichtingen over alle evenementen zijn te krijgen bij de heer J. Sloot, te lefoon 74.57.45. MaassluisDe gemeentelijke diensten en bedrijven zijn op 15 mei (hemelvaartsdag) m Maassluis gesloten. Ook de donderdagavond -openstelli n g van de afdelingen bevolking en voorlichting komt te ver vallen. Het huisvuil van de Steendïjkpolder. de Sluïspol- der-West en het gebied ten noorden van de Westlandse- weg wordt een dag later, dus op vrijdag 16 mei, opgehaald. Voorlopig wordt aan dit complex aan da Westvest. recht te genover 't Nieuw Werck. niets gedaan. «1 e V? - X. •'•j' - p Dordrecht/Schiedam De Dordtse bouwgroep Van Wijnen, die gisteren via onze krant voor het eerst hoorde van plan nen van de Lanvas Groep om kantoren te bouwen aan de Noord- vestsïngel in Schiedam, heeft verbaasd maar niet geschrokken gerea geerd. Zelf wil Van Wij nen vier kantoorflats bouwen aan de 's-Grave- landseweg. Louter om dat deze locatie vlak bij rijksweg 20 een be tere bereikbaarheid heeft dan de Noordvest- singel, verwacht men in de top van dit bedrijf geen zware concurrentie van de plannen van de Lanvas Groep BV uit Schiedam. „De verkeer- sontsluitiug en de par- keermogeiijkheden zijn bij ons veel groter," meent A. Roos, directeur van de projectgroep West van Van Wijnen Vastgoed BV. Roos verwacht dan ook niet, dat de tweede fase van het project aan de 's-Gravelandse- weg door de Lanvas-plannen in gevaar komt. Hoewel in het contract met de gemeente Schiedam een voorbehoud is gemaakt voor de totstandko ming van de derde en vierde kantoorflat, blijft men bij Van Wijnen optimistisch. De Lan vas Groep zelf verwacht even eens veel succes van de plan nen aan de Noordvestsmgel. Hoewel de verkeersonts!uiting wellicht iets minder gunstig is, wordt veel belangstelling ver wacht van kantoren die dicht bij de Schiedamse binnenstad willen zitten. Van Wijnen Vastgoed BV is wel in de knel komen te zitten (overigens niet door de Lanvas Groep) met een bouwplan aan de Westvest en Lange Haven m Schiedam 3n opdracht van de Dordtse bouwgroep ontwik kelde het architectenbureau Oosting twee jaar geleden een plan voor 24 koopwoningen langs de Gnffioenstraat, tus sen de gracht en de oude stadswal, welk plan was aan gepast aan de kleinschalige, binnenstedelijke structuur en aan de wensen van gemeente werken om de gevelpartij aan de Lange Haven te handha ven. „Dit project ligt helemaal stil," zei gistermiddag Van Wijnen directeur Roos. „Wij zien geen kans in de huidige markt op deze locatie een behoorlijk plan uit te voeren. Er wordt op het moment slecht gekocht, er wordt nauwelijks naar koop woningen in die prijsklasse ge vraagd en om nu aan de West vest wat te bouwen, zouden wij eerst een betere markt moeten afwachten," aldus Roos. Aan het eind van de Westvest, op de plaats waar nu de Beve- ka Combinatie nog staat (dit bedrijf van oud-CHU-wethou der Th. J. L. van de Berg verhuist dezer dagen naar in dustriegebied 's-Graveland), is de Brabantse Bouwbank Stok Nederland BV er wel in ge- veertig woningen in de vrije sector te maken. Evenals de plannen van de Lanvas Groep moet dit nog aan de gemeente bestuurders worden gepresen teerd. Van Wijnen meent ech ter, in tegenstelling tot Stok, dat het bouwen van dure koopwoningen op dit moment niet zinvol is. Zo zag het bouwplan van bureau Oosting voor de hoek Westvest/Griffioenstraat eruit. Realisatie is te duur. door Chris Woerts Vlaardingen Jan Luyendijk wordt cynisch wel eens de allesweter van Greenpeace genoemd. Sinds hij in november 1979 betrokken raakte bij het werk van de organisatie, die strijdt voor het behoud van de walvissen en zeehonden, zet hij zich er volledig voor in. Hij organiseert tentoonstellin gen en voert vele acties. Hij is depothouder in Maassluis en groeide in korte tijd uit tot de grootste vertegenwoordiger van Greenpeace in Nederland met nu al een omzet van bo ven de 12.000 gulden. Hij verkoopt van alles in zijn stand. Van stickers tot truien. Allemaal voor zijn ideaal te verwe zenlijken: een wereld waarin de mensen zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de natuur en de dierenwereld- Greenpeace is vooral bekend geworden door de acties tegen het neerknuppelen van weer loze zeehondjes en de verbeten De heer E.M.J. Oomens (29) is benoemd tot hoofd van de o» penbare lager Theo Thijssen- - school. In deze functie volgt hij mevrouw Confurius op. Mevrouw A.S.C. Spliet-Dinge- mans is benoemd tot lid van het bestuur van de streekmu- ziekschool Nieuwe Waterweg Noord. De heer J.M.Rijke, die als me dewerker verbonden was aan de afdeling openbare werken yan de gemeente Vlaardingen, is per 1 mei met pensioen ge gaan. jacht tegen de walvisvangst. Jan Luyendijk: „Neem nu de het neerknuppelen van die zeehonden. Dat is in Canada gewoon traditie. Volkomen onnodig, maar vooral de stu denten vinden dat nogal inter essant. Onze acties hebben in ieder geval wel resultaat ge had. Er ligt nu 70.000 kilo bont opgeslagen dat niet verkocht wordt, omdat de mensen zich eindelijk bewust zijn gewor den van de wreedheden die er begaan worden. De vrouwen die rondlopen in een bontjas, gemaakt van het bont van een zeehond, hebben geen leven. Liefdewerk Jan Luyendijk („Het is alle maal liefdewerk") is bezig met het inrichten van een tentoon stelling in het visserijmuseum. Vanaf morgen kan het Vlaar- dingse publiek langs komen om zich op de hoogte te stellen van wat Greenpeace precies doet. Het enthousiasme van Jan Luyendijk werkt aanste kelijk op zijn medewerkers, maar zo zegt hij; „Alleen se rieuze mensen kunnen wij ge bruiken. Voor mij is het on misbaar deel van mijn leven geworden. De natuur is zo dnt- zettend mooi. Je moet zo rede neren, dat als het milieu wordt aangetast er ook minder zuur stof in de lucht komt. Zo zijn we bezig met onze eigen on dergang. Neem nu de jacht op de walvissen. Volkomen onno dig. De industrie die nu wal vissen gebruikt voor de fabri cage van bijvoorbeeld make up, kan dat net zo goed ver krijgen uit steenkool. Ik neem mijn petje over voor de jon gens van Greenpeace die op onze boten varen. Die strijden met het risico voor eigen le ven". Jan Luyendijk (37) verzamelt al het materiaal, dat nodig is voor het inrichten van de ten toonstellingen zelf. Dagenlang is hij bezig met het uitknippen en inplakken van foto's „Ge lukkig krijgen we veel mede werking van de mensen. Ik ben geen type die om mate riaal gaat bedelen. De mensen moeten zelf naar mij toe ko men. Gelukkig beginnen de mensen me nu te kennen. Een schoonmaakbedrijf uit Maass luis vervoert ons zelfs overal gratis heen". Het symbool van Greenpeace is de totemring. De ring werd kort voor de oprichting van Greenpeace door Canadese in dianen aangeboden. Zij wilden daarmee hun waardering uit- Jan Luyendijk: „De mensen moeten zich bewust wor den van de verantwoorde lijkheden ten opzichte van de natuur." spreken voor de strijd die door Greenpeace wordt gevoerd te gen de ondergang van dier soorten en de natuur waarin wij leven. Greenpeace zit overigens nog met een probleem. Hei actie schip The Rambouw Warner ligt voor een onderhoudsbeurt op de helling. Om het schip in de vaart te kunnen blijven houden is dringend geld nodig. Het Bleiswijke atelier voor Ambachtelijke Kunst Woira heeft nu een beeldje vervaar digd dat een zeehond met jong voorstelt. Het beeldje kost 39,75 gulden en de opbrengst komt ten goede aan The Rain bow Warrior. Jan Luyendijk geeft daar graag in het Visse rijmuseum r.adere informaties over. Enthousiast. „Het varen op een boot als The Rainbow- Warrior trekt me wel. Mis schien dat het er in de toe komst nog eens van komt. Ik 'ï/Avki. heb diep respect voor die men sen." Belangstellenden die de stand van Greenpeace in het Visse rijmuseum willen bezoeken kunen morgen van 10.00 uur tot 17.00 uur terecht. Zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Ook op doordeweekse dagen is de stand geopend. Het is de be doeling dat Jan Luyendijk en zijn medewerkers twee weken in het Visserij museum blijven met de stand. Tor liet OPHOGEN van dai TiKfchcn do STEDEN' SCHIEDAM VLAARDINOE. De dijk tussen Schiedam cn Vlaardingen was tot het begin van de negentiende eeuw 's win ters vrijwel onbegaanbaar. De postkoets van Rotterdam op Maassluis maakte dan, noodge dwongen, gebruik van het binnendijkse voet pad. In 1796/97 begon men plan- ner» te maken om de be gaanbaarheid van de dijk te verbeteren. Men ging ervan uit, dat iedereen belang had bij een goede verbinding. De Schiedammers zouden gemakkelijk hun goederen naar Vlaardingen kunnen vervoeren. Daarnaast kre gen zij een geregelde aan voer van verse vis uit deze stad, Een hogere opbrengst van de waren behoorde ze ker tot de voordelen. Tot nu toe brachten de kooplieden 's winters hun vis met een kruiwagen naar Schiedam! De belangen van de inwo ners werden niet over hel hoofd gezien. De nieuwe weg diende zowel tot ver maak als tot nut. Men zou nu het gehele jaar gebruik kunnen maken van de rij tuigen. Door het slechte pad was het gebruik ervan nau welijks vijf maanden per jaar mogelijk. De belasting op de rijtuigen echter, moest over het gehele jaar betaald worden. Ook de postwagen kreeg een doorgaande route. Kort om, de verbetering van de weg was tot welvaart en ge mak van iedereen. u-N. l Ji i j/iciuuvi UCVUUU UYCli" eens enkele praktische za ken. Voor het provinciaal bestuur zou een rekest op gesteld worden met het ver zoek tol te mogen heffen. De voetgangers en rijtuigen, die over de dijk wilden gaan, moesten een slagboom passeren en betalen. Uit de tolopbrengst werd de weg onderhouden. Delfland moest het ontwerp goed keuren. Men beraamde de kosten op 7000. Schiedam nam hiervan 13 voor haar rekening, Vlaardingen de rest. In Vlaardingen lag een lijst, waarop belangstellenden een bedrag kondon inteke nen. De helft van het inge schreven bod rag diende binnen 14 dagen na de aan vang van het werk betaald te worden Later volgde de andere helft. Enkele inschrijvers, die langs de dijk woonden, be dongen bij hun inschrijving vrijdom van tol. Desnoods schreven zij twee keer m om de tolheffing „af te ko pen", Met de financiering was het triest gesteld. De Vlaardm- gers bereikten nauwelijks de helft van hun bijdrage met de inschrijving. De stad als zodanig kon „uyt hoofde van haar veraglerd finantie weezen" de kosten ook niet dragen. Delfland was even min in staat de helpende hand te bieden: tot 31 de cember 1799 moesten de beide steden voor eigen re kening de dijk onderhou den. Enkele Vlaardingers wilden de stad geld lenen tegen 4% rente. De eerstkomende vier jaren behoefde de stad niets af te lossen. Daarna moest er jaarlijks een be drag van 100 gulden of meer, maar niet minder, uitbetaald worden uit de to- lopbrengsten. De uitbetaling gebeurde door middel van loting. Het bedrag dat op deze wijze ter beschikking gesteld werd, bedroeg 900 gulden. Op 26 augustus 1797 werden een aantal bepalingen op papier gezeL Vanaf de Vlaardingerpoort in Schie dam tot en met de koren molen m Vlaardingen zou de dijk opgehoogd en be straat worden. Voor de op hoging gebruikte men putn en koolas of alleen koolas. Tot twee jaar na het gereed komen van het werk onder hielden Schiedam es. Vlaar dingen de dijk elk voor de helft. Na die tijd was het onderhoud voor 1/3 voor Schiedam en voor 2/3 voor Vlaardingen. De tolop- brengsten zouden op dezelf de wijze verdeeld worden. Schiedam verbond zich om, zolang het zelf genoeg kool as had, de sintels aan Vlaar dingen te leveren. De laat ste verplichtte zich de sin tels voor 12 stuivers per las (ca. 2000 kg) van Schiedam af te nemen. Een maand la ter meldde Schiedam niet over voldoende soulas te be schikken. Mogelijk kon Rot terdam dit leveren. Het was een prachtig plan, maar het kon wegens geld gebrek niet worden uitge voerd. Pas tijdens Koning Lode- wijfc Napoleon, in 1809, kwam de verbetering weer ter sprake. Ditmaal ook be doeld als werkverschaffing voor de vissers. Door de oorlog tussen Frankrijk en Engeland voer de vloot niet uit en leefden velen van de armenkas. Zo „verbeterde" de ene ellende de andere. Ingena Vellekoop Delflandse keur uit 1809. (foto: Gemeentelijke Ar chiefdienst Vlaardingen). Schiedam In hel nieuwe wijkcentrum van Schie dam-Noord wordt morgen van half elf 's ochtends tot vier uur 's middags het Grote Wordt Wakker Feest gehouden. Muziek, een informatiemarkt cn allerlei demonstraties zijn de lokkertjes, waarmee I de werkgroep wijkontmoetingseentrum de hewo- 1 ners van „slaapwijk" Groenoord naar hun nieuwe wijkcentrum wil krijgen. Schiedam-Noord wordt wakker en viert feest, hoopt de werkgroep althans. Schiedam D'66 draait morgen de rollen om. Op de in formatiemarkt op het Bachplein zal het er dc democra ten niet in de eerste plaats om gaan Schiedammers te la ten zien wat er in Schiedam-Noord zoal gebeurt; de Infor matie moet juist van de andere kant van dc markt kraam komen. D'66 heeft daarom grote hoeveelheden blanco papier besteld, waarop leder die dat maar wil de raeest dringende problemen kan opschrijven. De demo craten .hopen daar dan iets aan te kunnen doen. Het feest wordt gehouden rond een kijk-, vraag- en speelmarkt. 't Kost niets, 't is toch leuk en u steekt er toch wat van op, is het motto van de werkgroep die aangesloten is bij de stichting samenle vingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN). Er is veel te doen Het start schot wordt gegeven voor de actie „Nu de naam nogr' die een naam voor het wijkcen trum moet opleveren en waar aan iedereen mee kan doen. Er worden financiële steunac- tics gehouden, onder meer via de verkoop van ansichtkaar ten over Schiedam-Noord, Ie dere bezoeker krijgt een plat tegrond van het nieuwe wijk centrum, omdat het zo verve lend is de eerste keer al te ver dwalen. En wie vorig jaar meedeed aan de tegelactie, kan nu zijn zelfgemaakte te geltjes komen opplakken op de muren van het wjjkgebouw Noord. Kinderen kunnen koekvergulden, naar poppen kast kijken en handarbeiden, dame Diets uit Rijswijk komt een demonstratie silhouetI knippen geven, de werkgroep open jongerencentrum (OJC) heeft een eigen stekkie met in formatie over het jongeren centrum dat in de toekomst bij dc Poldervaart zal worden1 gebouwd, en ook is er een fo-' topuzzel, de raadplaat, waar-# van het de bedoeling is dat de bewoners van Schiedam- Noord getest worden op hun kennis van de eigen wijk. Ver- der zijn er allerlei informa- tiekramen, van politieke par tijen, huurdersverenigingen, Amnesty International, stuw- groep Midden-Delfland Schie- dam. de wereldwinkel, het in terkerkelijk vredesberaad (IKV), de oecumenische werk- j groep, de Nederlandse chris- ten vrouwenbond (NCVB) en andere clubs die actief zijn in Schiedam-Noord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3