ISTAD/STBHI Beveiliging is vooral 'n kwestie van techniek .rnyrïïM 1001 ideeën voor goed en gezellig wonen. Margriet hal Schiedam I 'Hopie afval' brandt in Broekpolder Hulpmiddelen expositie voor blinden Politiek café over olieboycot I ^Energie Anders9 permanent in Hoek van Holland Alarmcentrale Vlaardingen: Rechtswinkel sluit spreekuur De Bever W.M.v.d LINDE Renovatieplan Schiedam-West Bromfiets botst frontaal op auto Koopavond verschoven The Lee Singers in Vlaardingen Jllilif Vlaardingen „Mensen denken soms dat wij be wakers olijfwachten zijn. Dat zijn we zeker niet! Het enige waar ons bedrijf zich mee bezighoudt is de electronische beveiliging van bedrijfsgebouwen en woningen en daar is niets James-Bond-achtigs aan te beleven." De heer A. Auperlé is directeur van de BV Alarm Centra- Schiedam Het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening heeft de reno- vatiekosten goedgekeurd van de 213 vooroorlogse woningen van het Sint Jozef-complex in Schiedam-West. Het ministerie heeft ook verklaard geen be zwaar te hebben tegen uitvoe ring van het werk. Financiële steun in de vorm van een rijkslening en een jaarlijkse bijdrage als gevolg van het komende exploitatie tekort zijn binnenkort te ver wachten. De rooms-katholïeke bouwvereniging Sint Jozef heeft enkele jaren geleden een begin gemaakt met overleg met de bewoners voor het complex van 213 vooroorlogse woningwetwoningen. Het complet: is gelegen tussen de Anthony Muisstraat, de Huys- mansstraat. de Westfranke- landsestraat en de Van Bever enstraat. De renovatie zal voornamelijk bestaan uit het aanpassen van hat exterieur van de woningen en de kosten worden geraamd op acht miljoen gulden. De ge- - middelde huur na de renovatie zal ongeveer 206 gulden bedra gen. Schiedam Overmatig alco- holgebruik was er de oorzaak van, dat een 41-jarige brom fietser frontaal op een perso nenauto botste op de beneden- dijkse rijweg van de Rotter- damsedijk. De bromfietser kwam uit de richting Rotter dam en reed met geringe snel heid op de linkerzijde van de straat. Hoewel de automobilist de man door luid toeteren pro beerde te waarschuwen voor de naderende botsing, reed de bromfiester gewoon door, tot dat hij met een klap op de mi ddels bijna stilstaande auto botste. De man liep geen ver wondingen op. Wel raakte zijn bromfiets total loss. De auto was slechls licht beschadigd. Zn verband roet hemel vaartsdag worden de winkeliers in Schiedam en Maassluis in de gele genheid gesteld vrijdag koopavond te houden. Burgemeester en wet houders van beide ge meenten hebben daar voor ontheffing ver* feend. Ook het bureau bevol king aan de Schiedamse Overschiesestraat is van de week vrijdagavond In plaats van donderdag ge opend. Schiedammers kunnen daar terecht van 19-00 tot 21.00 uur. doch uitsluitend voor de aan vraag of afgifte van een paspoort VlaardingenThe Lee Sin gers komen naar Vlaardingen. Deze wereldberoemde gospel groep geeft op 24 mei een con cert in de Maranatha-kerk aan de Professor Mekelstraat 2. Tevens zal de gospelgroep op 25 mei medewerking verlenen aan een opwekkingsdienst die geleid zal worden door dri Jim Bums. Deze dienst vindt plaats in Dienstencentrum west, bij het bejaardencen trum De Valkhof. The Lee le Vlaardingen. Hij ziet zijn werk uitsluitend als dat van een elektronica- deskundige. In oktober 1977 begon de Alarmcentrale te draaien. Auperlé had al rondgeke ken in de Verenigde Sta ten en Zweden waar de bedrijfsbeveiliging al een hoge graad van perfectie heeft bereikt. „In de Ver enigde Staten worden hele woonblokken door camera's beveiligd. Dat is daar iets heel normaals, hoor! Zover zijn we hier nog niet; ik denk dat we hier pas aan het begin van de staan." De controlekamer van de ACV geeft een aardig beeld van hoe die toekomst zou kun nen worden. Een groot bedie ningspaneel waarin drie moni toren draaien, waar gewone en speciale telefoons in zitten ge monteerd en waarin allerlei alarmmelders gemonteerd zit ten. Ervoor staan drie hoge krukken die dag en nacht be mand worden. In Vlaardingen heeft de ACV natuurlijk veel klanten, maar ook in de rest van Nederland kent men het bedrijf. Als een bedrijf in Maastricht ongenode gasten krijgt, gaat er in Vlaar dingen ogenblikkelijk een alarm over. De ACV-mede- werker die op dat moment dienst heeft raadpleegt de spe ciaal voor dat bedrijf geldende instructies en belt de Maas- strichtse politie of, tijdens de werkuren, de eigenaar van de zaak. Ander voorbeeld: als bij een groot vleesverwerkend be drijf in Rotterdam de koeltem- peratuur te hoog oploopt gaat er in de Vlaardingse meldka mer een alarm over. Goed beveiligen „Wanneer iemand in het klan tenbestand wordt ingevoerd" zegt directeur Auperlé, „zor gen we eerst dat de meest ele mentaire zaken goed geregeld zijn. Ramen en deuren moeten goed beveiligd zijn. Er moet bekend zijn wie een sleutel be zit en wie er op welke tijden toegang heeft. Dan moeten we nauwkeurig weten wanneer er Brandkasten zijn vaak ook niet helemaal safe... gewerkt wordt en wanneer niet. Die regels stellen wij heus niet zomaar op: de verze keringsmaatschappijen schrij ven dergelijke maatregelen dwingend voor." Daarna begint de alarmcentra le haar werk: met allerlei elec tronische apparatuur, came ra's. sensors, radar, magneet- contacten enzovoort, wordt een woning of bedrijfsruimte hermetisch en onzichtbaar be veiligd. Op iedere beweging binnen die ruimte reageert het stille alarm onmiddelijk. Het zijn niét alleen bedrijven die beveiligd worden. Auperlé: „Ons klantenbestand bestaat voor ongeveer vijftig procent uit particulieren. Ik denk dat er juist voor woonhuizen in de toekomst nog meer mogelijk heden komen. Denk maar eens aan dc opkomst van de huiscomputers." Van iongs af aan heeft Auper lé belangstelling gehad voor de electronica. Hij ziet zijn werk dan ook vooral als bezig zijn met hoogwaardige elektro techniek. „Van criminaliteit weet ik eigenlijk niet meer dan de gemiddelde Nederlan der: ik zie ook niet meer dan de statistieken van hel CBS Enorme schade Wie bij de ACV klant wordt heeft meestal al meerdere nare ervaringen achter de rug. Behalve de waarde van het ontvreemde richten de inbre kers vaak enorme schade aan. Dat loopt behoorlijk in de po pieren en een contract met de ACV blijkt dan veiliger, voor deliger en efficiënter. „Er wordt nogal wat gerotzooid in dc beveiligingssector. Met al lerlei leut-alarmpjes worden hele panden beveiligd Met een simpel kniptangetje kan je soms de hele installatie buiten werking stollen. Dat zal bij ons niet gebeuren. We hebben eens een boer gehad die zijn huis wilde laten beveiligen, maar niet geloofde in het slui tende systeem van ons bedrijf. Hij wilde eerst wel eens op de meldkamer kijken hoe snel een alarm doorkwam. Nou, zijn verwachtingen werden verre overtroffen en vanaf dat moment kon deze man weer rustig slapen." kd Lee College uit Cleveland, Momenteel wordt er nog hard gewerkt om het onderkomen voor „Energie Anders" tijdig klaar to krijgen. Hoek van Holland De Stichting Energie Anders gaat zich permanent in Hoek van Holland vesti gen. De stichting heeft de beschikking gekregen over enkele houten ge bouwen, waarin tot voor kort kantoren van Rijks waterstaat gevestigd wa ren. Ze zijn nu ingericht als tentoonstellingsruimte waar Energie Anders voorlichting geeft over energieproblemen, ener giebesparing en eventueel nieuw te gebruiken ener giebronnen. Men richt zich daarbij op particulie ren, bedrijven en instan ties. In de vorige twee jaar werd met een varend voorlichtings centrum een toernee gemaakt door Nederland en België. In die periode hebben de organi satoren tienduizenden bezoe kers ontvangen en van infor matie voorzien. Daarmee kon voldoende worden aangetoond dat het werk van de stichting in een behoefte voorziet. De toenemende behoefte aan veelzijdige voorlichting maak te bet voor de stichting echter noodzakelijk naar een perma nent onderkomen uit te zien. Hoek van Holland bleek toen over de meest ideale locatie te beschikken, naast het station en dichtbij het strand. „Op die manier", zo meent een woord voerder van de stichting, „kan een dagje uit worden gecombi neerd met een bezoek aan het centrum." Het project zal ruimte bieden aan een uitgebreide tentoon stelling, informatie over indu striële produkten, een boek winkel en een documentatie centrum. In de buïtenopstel- lïng zullen verscheidene wind molens, een zonnewoning en energiebesparende systemen te zien zijn. De eleetriciteitsvoor- ziening van de voormalige wa terstaatskantoren zal voor een deel verzorgd worden door een aantal grote windmolens, die als proefmodellen op het terrein staan opgesteld. Voor de verwarming van de pu blieksruimten zal eveneens al ternatieve energie, voorname lijk biogas, gebruikt worden. Uiteraard wordt getracht het gehele gebouw zo optimaal mogelijk te isoleren. Daarbij wordt gebruik gemaakt van dak-, vloer- en muurisolatie en dubbele beglazing. De bezoe kers van „Energie Anders" zullen geconfronteerd worden met allerlei vormen van ener giebesparing: isolatie, total energy, stadsverwarming en recycling. Voorts wordt een overzicht gegeven van nieuwe energiebronnen, zoals zonne- energie, waterkracht, kerne nergie en biogas. In bet expo sitiegebouw wordt ook ruim aandacht besteed aan produc ten die fabrikanten en impcr- teuts ie bieden hebben op het gebied van besparing en nieu we bronnen. Een boekwinkel en een doku- mentatiecentrum worden in het centrum belangrijke blik vangers. Buiten moeten zonne collectoren en de windmolens als zodanig dienst doen. Een achttien meter hoge windmo len zal in de Hoekse windsitu- atie circa 35.000 kilowatt-uur per jaar moeten kunnen leve ren. Voldoende voor de eiec- triciteit van vijftien woningen. Verder komen er buiten enke le kleinere windmolens een s tadsverwarm in gsaansl uiting, een warmtepomp en zonnecel len. Het is de bedoeling dat het centrum op 3 juni oüicieel ge opend gaat worden. De toe gangsprijs voor volwassenen wordt 2.50 gulden en voor kin deren tot twaalf jaar 1,25 gul den. Gouden huwelijk Dc heer M. Mosterd en zijn vrouw A. van Nierop uit Maasland vierden afgelopen week het heuglijke feit, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Namens het gemeente bestuur feliciteerde burge meester Van den Brink het echtpaar. Hoofdleidster Kleuterschool Het Stokpaardje aan het Frans Halsplein heeft een nieuwe hoofdleidster. Me vrouw G. Schouten wordt vol gende week in die functie be noemd door de Schiedamse ge meenteraad. Zij volgt me vrouw M-H. Broekhuis-Berger op, die per 1 april de school heeft verlaten om haar tijd te kunnen wijden aan de baby, waarvan zij onlangs is beval len. Pensioen Hoofdagent A. G. Hogeling gaat de Schiedamse gemeente politie verlaten. Per 1 juni verlaat hij wegens het berei ken van de pensioensgerech- tigde leeftijd de dienst bijzon dere wetten van het korps, waaraan hij de laatste jaren was verbonden. Om een ieder in de gelegenheid te stellen persoonlijk van de nu 59-jarige politieman afscheid te nemen, vindt morgen in het hoofdbu reau aan de Lange Nieuw- straat een receptie plaats. Schiedam De rechts winkel Schiedam heeft definitief besloten het vo rig jaar gestarte experi ment voor een spreekuur in centrum De Bever te staken. Met ingang van 31 mei 2al er geen spreekuur in De Bever meer plaats hebben. Na diverse pogingen cn ver lenging van de aanvankelijke tijdsduur, die te kort bleek te zijn, heeft de rechtswinkel hiertoe besloten. Het aantal bezoekers van het spreekuur was te gering, ook na het voe ren van een publiciteitscam pagne. De rechtswinkel gelooft dat door het beperkt aantal medewerkers het spreekuur maar tweemaal per maand kon worden gehouden, terwijl een wekelijks spreekuur de bedoeling was. Dit alles betekent echter niet dat de deceniralïsatieplannen nu ook definitief worden beëindigd. Het houdt echter wel in dat, gezien het beperkt aantal medewerkers, deze plannen nog niet verder ten uitvoer gebracht worden. De rechtswinkel tracht door mid del van wervingsactiviteiten op dc Erasmus Universiteit Rotterdam het aantal mede werkers uit te breiden. De rechtswinkel hoopt dat deze wervingsactiviteiten goede re sultaten afwerpen temeer om dat, nu de rechtswinkel meer dan vier jaar bestaat, gecon cludeerd moet worden dat de vraag en de behoefte naar rechtshulp in Schiedam, bij zonder groot blijkt te zijn en nog steeds toeneemt. dinsdag JPjfil 13 mei 1980 VD/SC/WW j ADVERTENVE FINANCIERINGS- EN ASSURANTIEKANTOOR ST. UDUINASTRAAT 82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459 - 263977 O Persoonlijke leningen 0 Financieringen 0 Hypotheken 0 Alle verzekeringen Kontlnukrodiet betekent kortweg; Reservegeld Zit-en bergmeubelen, keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, kortom alles voor sfeer vol wonen. Alles over isolatie en zorme/wind- energie. woensdag 14 t/m zondag 18 mei (dnsóólc op Hemelvaartsdag} Openingstijden: 13.00 tot 17.00 uur 19.00 tot 82.00 uur Hemelvaartsdag, en zondag 12.00-17,00 uur Toegang f 4,-; tónderen en 65-plussers f 2,-. „Het was een hopie afval, dat in de brand stond. Dat hadden we 20 uit." Dat zei een woordvoerder van s de brandweer gistermiddag van een brandje, dat in de jonge bosaanplant in de Broekpolder was gesig- naleerd. Wat in eerste instaniie een echte bosbrand - leek ook al beschikt Vlaardingen in de Broekpol- s der nog niet over 20 erg veel bos, branden kan het met droog, zonnig weer zoals de afgelopen dagen s natuurlijk wél viel achteraf best nog wel mee. De brandweer moest er wel voor uitrukken, maar s eenmaal ter plaatse bleek dat de zaak best ïn de hand te houden was. Rond vijf uur kon het sein H brand meester worden gegeven. De schade: naar schatting een halve hectare struiken in de as. „Misschien wel aangestoken door Rijnmond, dat lie- 5 ver huizen in de Broekpolder wil," zo meende een s omstander. Maar er lijken geen reden aanwezig om s aan te nemen, dat die suggestie juist is. iiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiiiiimiQin I Schiedam Blinden en slechtzienden zullen op 21 mei in de gelegenheid ge steld worden voorlichting te verkrijgen over midde len, die bij hun handicap van belang kunnen zijn. Het bejaardentehuis Thur- iede aan de Nieuwe Dam- laan 759 heeft een ruimte ter beschikking gesteld waar de expositie plaats zal hebben. De tentoonstelling is georgani seerd door de Vereniging het Nederlandse Blindenwezen {VN BW) in samenwerking met enkele fondsen en zal de moeite waard zijn voor blin den en slechtzienden maar in het bijzonder voor de dienst verleners in de ruimste zin van het woord. Geïnteresseer den zijn natuurlijk ook wel kom. Dc intrede van de electronic* I heeft het scala van mogelijk'! heden voor de blinde enorml uitgebreid. Het hulpmiddelen T pakket is sindsdien verrijk I met unieke aanpassinger I waaronder een sprekende re j ken machine, een televisielou I pe voor slechtzienden en d( I zogenaamde Optacon, een ap paraat dat de blinden in staa I stelt, normaal gedrukt schrif I te lezen. Van eenvoudig aan j gepaste naalden tot en met d< meest ingewikkelde vindingetj'I zullen te zien zijn. De expositie wordt 's morgen]I om 10.09 uur geopend door d»il heer J. Buyers, directeur van'l de Vereniging Het Nederland il se Blindenwezen, en zal to;| 21.00 uur toegankelijk zijn. D* mobiele tentoonstelling maar één dag in Schiedam] zijn. Tevens is het de premie? re. Schiedam Na lange tijd zal binnenkort in Schie dam weer een politiek café worden gehouden. Voor- en tegenstanders van een olieboycot tegen Zuid-Afrika zullen er hun standpunten toelichten. Het café vindt plaats op de dag die door de Vere nigde Naties is uitgeroe pen tot dag voor een in ternationale olieboycot te gen dat land, namelijk dinsdag 20 mei in gebouw Irene aan de Lange Ha ven 155, Door een boycot wil men druk op de Zuid- afrikaanse regering uitoe fenen om de apartheid spolitiek te laten varen. Het Schiedams comité olieboycot tegen Zuid-Af rika organiseert de avond. Het comité wordt ge steund door PvdA, D'SO. PPR, CPN, PSP, Nivon en Rooie Vrouwen, E-:~» tijd geleden riep het Schiedamse comité Olieboyct tegen Zuid-Afrika de gemeen te Schiedam en het bedrijfslell ven al op om geer» producte i I van Shell meer te kopen, om!;l dat zij daardoor indirect dj.l apartheidspolitiek steunen. I Op de avond, die om 20.00 uu, I begint zal Cor GroenendijÜf voorzitter var» de werkgroe'] Kairos. een van de initiatief L nemers van de olieboycot-ac. I tie, onder meer spreken ovej de die dag gehouden aandee I houdersvergadering van Shel.l waarop door Kairos, het com:'1 té Zuidelijk Afrika, Pax Chris - tie en anderen verzocht wore I om de activiteiten van Shell T Zuid-Afrika te staken. Ook sr, op de vergadering worde verzocht een gedeelte van d winst over 1979 (circa 14 mij] jard) te besteden voor d L slachtoffers van het racism*;! Na de inleiding zullen vooj'f standers van een boycot, ci Tweede Kamerleden Relus tt'l Beek (PvdA) en Henk Watten mans (PPR) discussiëren ituL tegenstanders, onder wie biï CD A-kamerlid Gualthêrie va I WeezeL Het Nationaal Hekel cabaret verleent zijn medi'l werking aan de avond. 11

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3