SPOR Piel Vink blaast (stoom) af m „Hengelen geeft aandacht voor de natuur" Filmvoorstellingen en sportieve viering Het ontstaan van de VHB Ontheffing van het werklozen stempeltje ÉS mm li *!-:i fei Ë- - K fe_-i-V J Van hengelaar tot sportvisser Voorzitter Jaap Hollenberg: Samenwerking met Schiedam dinsdag 13 met 1930 VD/SC/WW Nu meer dan 3000 leden VLAARDINGEN Al vorens de Vlaardingse Hengelaars Bond in 1950 tot stand kwam, telde Vlaardingen reeds de no dige visclubs. Net als nu organiseerden ze hun jaarlijkse clubseries met daarnaast paas- en kerstseries en huldigden de kampioenen hiervan met veel feestgedruis. Het open viswater, zoals Vaart er» Vlieten, met als pachters de beroepsvissers Cor van Dijk en Dirk van Sinderen, mocht al leen met de enkele hengel worden bevist, gedekt door het bekende landelijke bijdrage be wijs. Het vissen met twee hen gels en jacht op roofvis en pa ling was alleen toegestaan met vergunning van bovenge noemde pachters, Het waren Arie Stigter en Jack de Boer. voorzitter van de inmiddels ontbonden vere niging „Ons Genoegen", die de gedachten waar maakten om te komen tot de oprichting van een overkoepelende organisa tie. Ze zagen kans met Van Dijk en Van Sinderen een overeenkomst te sluiten, wel ke het mogelijk maakte in het door hun gepachte water met grote vergunning te vissen en op bescheiden schaal ook op paling met de peur. Alle bestaande visclubs traden tot de VHB toe, waaronder ook het toenmalige „Sport na Arbeid." Aanvankelijk waren het De Zwervende Visser, de Vriendschap, de Ruisvoorn, het Alvertje en 't Westen, die onder de vlag van de VHB hun sport bedreven en deelna men aan het jaarlijks te orga niseren serie-concours, met als inzet het kampioenschap van Vlaardingen. Ook afdelingen hengelsport van personeelsverenigingen sloten zich aan, zoals Shell, Chevron, Windmill en Zotha- meta. Later traden ook het ,,0e Zwervende Visser" eens kampioen van Vlaardingen. Vlaardingen Marinus Haddeman weet zich nog goed te herinneren, dat dertig jaar geleden de VHB van de gTond kwam. Hij is er nu erelid van en diende de bond vijf jaar als secretaris. Erelid is Marinus Haddeman ook van de hengelsportclub "De Zwervende Visser", waarvan hij in 1923 één de oprichters was. Hij be hoorde tot een groepje hengelaars dat besloot een visclub op te richten. Het gebeurde aan een ijs- karretje bij de sluizen aan de Kortedijk. Iedereen of ferde een kwartje voor de aankoop van de eerste con- couoprijzen. Als deze vete raan (89) gaat vertellen over vroeger, is hiermee een hele krant te vullen. Een ver haal waard om te worden vermeld. „Tijdens de crisis in de dertiger jaren werden voor steuntrekkers hengel- concoursen georganiseerd. Zij die zich hiervoor aan melden. kregen ontheffing voor het halen van het ge hate werklozen stem mei tje. Zo kon het gebeuren, dat er meer vrijgestelden van stempelen waren dan hen gelaars aan de waterkant. Het bekende stokje dat hiervoor werd gestoken, was de maatregel dat alle deelnemers aan de concour sen hun stempeltje aan de waterkant op hun boekje kregen gedrukt". Marinus is jaren achtereen hoofdcontroleur geweest voor de VHB-coneoursen. Samen met Nico van Beve- ren richtte hij een jeugdaf deling op met als schone naam: „Het Jonge Visser tje", dat niet lang heeft be staan. Het bijzondere van de2e - nu nog vitale man - is, dat hij altijd ie voet naar het viswater ging. Of de stekken werden uitgezet in Vlaardingen Schouw. Schi pluiden of Maasland, Mari nus wandelde er heen en ook weer terug. Vier jaar geleden is deze „ridder te voet" met het hengelen ge stopt. Leeft nu rustig verder met een schat aan herinne ringen uit de periode als ac tief hengelaar. Een periode die hem jong heeft gehou den blijkens zijn leeftijd, bijna 90 jaar oud. WLKV'LNLf. YlSSthiü Maassluis? VDL en Weverska de toe, met als laatste loot aan de hengclaarsstam, de vereni ging Vroeg in de Morgen uit Rotterdam. In de loop van de jaren werden ook individuele sportvissers lid van de VHB. Sinds enkele jaren is op aan dringen van de VRSR een regeling tot stand gekomen, welke het mogelijk maakt te vissen in de singels en vij vers van de stad, zonder lid tc zijn van de VHB. De di stributie van deze vergun ningen vindt tegen een ge ringe vergoeding plaats via de hengeisportzaken. Het 30- jarig jubileum wordt her dacht met ca. 3000 leden en vrijwel evenveel houders van jaarvergunningen voor het vissen in singels en vij vers. Als organisatie gaat men in de VHB professioneel tc werk. Alles wordt geregeld vanuit een eigen bondsbureau met toepassing van de computer. Het beheer van het viswater geschiedt in nauwe samenwer king met de hierbij betrokken diensten van gemeentewer ken. Voor de regulatie van de visbestanden beschikt de bond over een eigen opvisploeg en waterpercelen welke dienen als z.g. kweekvijvers. De visploeg is uitgerust met materiaal voor een opvissen langs electrische weg en grote sleepnetten. Bij het optreden van calamiteiten springt ook de dienst plantsoenen bij voor het veilig stellen van bedreig de vissen. Deze kunnen zich voordoen bij incidentele wa tervervuiling dan wel bij strenge vorst. Dit samengaan heeft er toe geleid, dat ramp zalige vissterfte op grote schaal tot dusver is uitgeble ven. VLAARDINGEN - Reeds in vroegere jaren waren de polders rond Vlaardingen, Maassluis en Maasland al een Mekka voor henge laars. Veel vlieten en vaarten doorsneden deze polders, waarin het kolkte van de vis. De hengelaars, die toen uit waren op een zoodje vis, vraren bij de bevol king weinig in tel. Ze kwamen voorts uit ge zinnen waar vaak schraalhans keuken meester was. Wat ze aan vis wisten te ver schalken, was vaak een broodnodige aanvul ling op het schrale da gelijkse menu. Een emancipatie van het vissen met de hengel vol trok zich al kort na de wereldoorlog. De henge laar werd een sportvisser en geleidelijk aan werd vrijwel in alle lagen van de bevolking de hengel gehanteerd. Niet altijd regelmatig, maar toch ze ker tijdens vakanties in binnen- en buitenland. Dit jaar zijn er in ons land meer liefhebbers van de hengelsport dan van voetbal Die van de jacht op vis zijn te verdelen in twee categorieën. De mensen die van het hengelen ge nieten in een landelijke omgeving en zij die col lectief de wedstrijdsport beoefenen. Wat beide groepen gemeen hebben is „het wachten op ie mand die ze nog nooit gezien hebben". Het zijn de spotters die verant woordelijk zijn voor dit gezegde. Het is hun niet kwalijk te nemen, nu ze niet ervaren hebben dat vissen met de hengel kan uitgroeien tot een ware hartstocht waar je nooit genoeg van krijgt. Vlaardingen Tijdens de talrijke door de VHB geor ganiseerde hengelconcour- sen, of hieraan nu veel of weinig sportvissers deelne men, is de hoofdcontxoleur in feite de belangrijkste man. Hij zet de „visstekken" uit. Ziet tijdens het vissen toe op het nakomen van de voorschriften; is nauw be trokken bij het wegen van de vangsten en het opmaken van de prijzenklassementen. Met zijn toeter geeft hij be gin- en eindsignalen, kortom een concours zonder een goe de hoofdcontroleur is een (vis) ei zonder zout. Zo iemand is Piet Vink in de VHB al twintig jaar. Zijn rusti ge persoonlijkheid is gezien aan de waterkant. Er kunnen nog zulke omvangrijke hen- gelkampen zijn, zelfs met meer dan honderden deelne mers verlopen ze altijd vlot. Piet Vink en z'n vaste assis tent Gerard Leerdam, zonodig aangevuld met andere hulp krachten, zijn klaar met hun werk als de sportvissers de hengelarena betreden. Voor het jubileumconcours op 7 juni treft Piet Vink hiervoor officieel de laatste voorberei ding. Hij gaat stoppen met dit werk en blaast letterlijk en fi guurlijk voor de laatste keer begin en einde. „Ik heb het al tijd als mijn hobby be schouwd", zegt de man die 35 jaar voorzitter is geweest van de vereniging „De Vriend schap", alsmede één jaar pen- Zijn vader was jaren achtereen brood visser, die zijn netten uitwierp in Nieuwe Maas en de Wilhelminahaven. Zoon Jaap was daar vaak bij aanwe zig en hanteerde al vroeg de vishengel. In het bestuur en de wedstrijdcom missie vervulde Jaap Hollenberg enkele func ties en in 197? volgde hij Aad van Biezen als voorzitter op. Mot Feike Bangsma vertegen woordigt hij de VHB in de sec tie water- en hengelsport van de VRSR. Zijn filosofie over de doelstelling van zijn organi satie laai aan duidelijkheid niets te wensen over. De men sen in staat stellen hun hen gelsport als pure recreatie te bedrijven, met aandacht voor en verbondenheid met de na tuur. Zulks met gevoel voor milieubeheersing en hc-t voor komen van een verontreini ging van het oppervlaktewa ter. „Hierop bereiden wij ook de jeugd voor. om. georganiseerd in ,,De Guppenclub". om hun liefde tot de natuur bij te bren gen en ze te leren zuinig te zijn op de natuur in z'n alge meenheid", zo zegt Jaap Hol lenberg. De aandacht gaat ook uit naar de veteranen onder de sport- Vlaardingen De polulariteit van de hengelsport is de laatste jaren meer en meer in een stroomvers nelling geraakt. De ontwikkeling van de VHB ge schiedde onder verschillende voorzitters. Met hun medebestuurders droegen ze hun steentje bij aan de ontwikkeling van deze organisatie, bekend tot ver buiten Vlaardingen. Momenteel hanteert Jaap Hol lenberg <63) de voorzittershamer, die het hengelen met de paplepel is ingegeven. vissers en mensen die met een handicap door het leven moe ten. Het is niet voor niets, dat vanuit de VRSR het bestuit is genomen op negen lokaties vissteigers te plaatsen van deze categorie sportvissers. Toekomst De wedstrijdsport voor hen gelaars zal steeds meer vorm krijgen. Nu het finan cieel mogelijk is, heeft ook het zeehcngelcn een enorme vlucht genomen. In de wedstrijdsport heeft de VHB zich bij de landelijke kampioenschappen van de Ne derlandse Vereniging voor Sport vissersf ede rat ies heel goed gemanifesteerd. Het jeugdkampioenschap werd dit jaar gewonnen door de jeugdi ge Van Biezen, terwijl net korpskampioensehap op naam kwam van het Maassluise We verskade. Geselecteerde sport vissers namen, eveneens met succes, deel aan grote nationa le- en internationale hengel- concoursen. „Sinds kort kent de VHB in zijn gelederen ook een Vlaardingse Vliegvis Ver eniging met meer dan vijftig leden", zo besluit voorzitter Jaap Hollenberg. Piet Vink., afscheid. ningmeester van. de toen nog jeugdige VHB, welke in die tijd 135 leden telde (nu 3000)". Vanaf de schoolbanken han teerde Piet Vïnk de hengel. De laatste twintig jaar niet meer. Hij dankt dit aan de tweede wereldoorlog, waar aan hij een lichamelijke handicap heeft overgehou den. Toch zal piet Vink af en toe nog wel eens aan de waterkant verschijnen voor een arbitrage bij kleine con coursen. Ze zullen het gat overbruggen dat na dit stop pen zal ontstaan. Niet meer voor dag en dauw naar het viswater voor het uitzetten van de nummerpennen om de 15 meter één bij mooi of slecht weer. Dit be tekende soms per concours 8 km lopen langs de water kant. De sportvissers zullen hem missen deze Piet Vink, gedecoreerd in eigen vereni ging en de V.H.B. •zifter Jaap Hollenberg huldigt de jeugd. Vlaardingen Herdenking en viering van 30 jaar VHB wordt morgen ingeluid met filmvoorstellingen in gebouw Triangel. Voor de jeugd om 14.00 uur en voor de ouderen on der de leden bij voorkeur 's avonds om 20.00 uur. Dat ge beurt met medewerking van deze krant. De Organisatie ter Verbetering van de Blnnenvisserikj stelde twee kleuren films beschikbaar. Eén over de karper, waarvoor opnamen zijn gemaakt in de viskwekerij van de OVB in Valkcns- waard. Een tweede film „De Snoek ging vorig jaar in premièrre. Ze geeft een duidelijk beeld van deze roofvis, zijn voort planting en biotoop. Tevens wordt een kijkje gegund in de kwekerij Lelystad, waar kunstmatig jong broed wordt gewonnen om aan de toene mende vraag van snoek te kunnen voldoen. Een derde film beschikbaar gesteld door hengelsportcentrum „De Heul" handelt over het le ven van de regenboogforel. Alle drie deze beeldbanden munten uit door fraaie natuur opnamen. waarbij het viswater centraal staaL Jubileumconcoursen Als sportieve viering wordc-n in de eerste week van juni de nodige concoursen gehouden. Maandagavond 2 juni een kan jerconcours in de singel achter net veld van Fortuna van 7 tot 9 uur. In het park 't Nieuwe- lant volgt dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur. Tijdens de avond uren van deze dag wordt een damesconcours gehouden, ach ter het veld van Fortuna van 7 tot 9 uur. Donderdag 5 juni is er langs de Vlaardingse Vaart een concours voor individuele sportvissers van *s avonds 7 tot 9 uur. Al deze concoursen met inschrijven aan de waterkant staan open voor leden en hou ders van z.g. „singel/vijver- vergunningen". Vliegvissen Eveneens op 5 mei zijn er in Holy Lepelaarssingel I-wed strijden vliegvissen van 'sa- vonds 7 uur tot half tien- al leen leden kunnen hieraan deelnemen. Uitsluitend voor leden is het grote jubileum- concours op zaterdag 7 juni in het water van de Vlaar dingse Vaart van 's morgens 7 tot 10 uur. Deze krant stelt hiervoor een wisselbokaal beschikbaar. De loting voor dit concours vindt maandag avond 2 juni plaats in café de Waal. De prijzen worden zaterdag uitgereikt in café de Waal, De prijzen worden zaterdag uitgereikt in café De Gouden Leeuw- Vlaardingen Nauwe contacten onderhoudt de VHB met de zuste rorganisatie hengel' sportvereniging „Schie dam en Omstreken" Leden van beide clubs mogen vissen in el- kaars waterareaal- Er bestaan ook contacten met de Delftse Henge- laarsbond, de vereni ging „De Toekomst" in Rotterdam, beide even eens aangesloten bij de Delta-federatie van de landelijke NWS. Het viertal wil komen tot een gecoördineerd water beheer, iets wat de vang- mogelïjkheden en de kwaliteit van de vissta- pels ten goede zal komen. Voor haar leden (3QOO) organiseert S. en O. za terdag 31 mei (eerste vis dag van het seizoen) een karperwedstrijd in het Prinses Beatrixpark. Hieruit moet de karper kampioen 1980 tevoor schijn komen. Ook wordt deze zomer het seriecon cours herhaald met als inzet het hengelkam- pioenschap van Schie dam,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5