SCHIEDAMSCHE COURANT Turken krijgen snel brief in eigen taal Kopabad viert jubileum op grootse wij ze 1001 ideeën voorgoed en gezellig wonen. Margriethal Schiedam Politie: meer botsingen door smallere wegen krarat Jeugd moet het zoeken in metaalsector lepziekte te lijf Vuur verteert Hoekse manége Inbraken bekend na 'heterdaad' Ambtswoning iwordt verhuurd 30 mei nachtzweminstuif Lutherse gemeente raadpleegt leden Oorzaak stank vaak moeilijk te achterhalen i Terras zonnes< •il .Vrijdag 16 mei 1980 Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26614-6PAölHA'9 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL ^iiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiieiiiii!ii]iiiiijiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii[i!i!iiiii!ii!iiiii!iiiiiiiiiii]itiitiii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iii!iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!niiiiiii!iininMiiiiiiiiniiiii!iiiiiiiiiii!(iMiininiiiiitiii!iiiiitiiiitiiiitmtitimiiiiimiit[iimtititiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiLk- 50 paarden uit vlammen gehaald Hoek van Holland Een enorme uitstaande brand met soms metershoge H vlammen heeft woensdag de Hoekse manege De Caepruiter aan de Dirk van S den Burgweg volledig verwoest. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er H voor de brandweer geen redden meer aan was. Wel konden de ruim vijftig §j paarden en wat andere dieren veilig naar buiten worden gebracht. E De blussers waren snel ter plaatse, maar de eerste poging om water uit de 5 naastbijgelegen sloot te halen mislukte, omdat er teveel modder werd mee- S gezogen. Daarom moesten de slangen over de Dirk van den Burgweg gelegd jf worden in een dieper kanaal op een afstand van zo*n ïestig meter. Dat bete- kende bovendien, dat op de druk bereden toegangsweg naar Hoek van Hol- j= land een behoorlijke verkeersopstopping ontstond. Een aantal leden van de pony- en paardenclub was eveneens snel bij de ma- nège om de helpende hand te bieden, maar zij konden weinig meer doen dan 5 de nerveuze dieren kalmeren. Een nest jonge katten kon op het laatste mo- E ment nog uit een schuur gered worden. Van de gebouwen en een hooischelf bleef alleen een rokende en smeulende massa over. H Over de oorzaak van de brand bestaat nog onzekerheid. ^ll!lllin!tillllllll!|lI!II!|]||I!|[!l||!III|J|]lllllllII]!]lll!lll]llil!I!l[III[|l|]|IIIIIIII!|||IIII||!!l||||||!!|]|!|]||||MIIIIM]lllllltlll!!ll!l!IIIIIinillllllllllll!!lll!llIIIIII!!ltlt!l!lll][?IIfllllllll!!lllll!I!!milllllllll![!I]|||||(tll!IIIII|llilülllll!ll!M!IIII!l!l!lllllll!l!!!l!lll!lll!lll^ Schiedam Zo snel mo gelijk zullen de Turken in de Stationsstraat via een brief in hun eigen taal op de hoogte worden ge bracht van de onbewoon baarverklaring van hun huizen. Onlangs kregen zij van de gemeente een in het Nederlands gestelde aangetekende brief, waar in stond dat zij binnen een half jaar hun huizen moe ten verlaten, omdat ze in te slechte staat verkeren. Het gaat om totaal 21 hui zen, waarvan de meeste door Turkse gezinnen, worden bewoond. Onder de Turken ontstond daarover nogal wat ongerust heid, omdat zii dachten dat zij op straat worden gezet. In het schrijven viel niets te lezen over vervangende woonruimte of een bijdrage ïn de verhuis kosten, een gebruikelijke gang van zaken wanneer bewoners Werkloosheid ieïs gedaald Het aantal werklozen in het Waterweggebied daalde in maand maart met 53. Voor de man nen hield het een daling in van 34 en voor de vrouwen van 19. De vraag naar personeel steeg. Er zijn nu 858 vacatures voor mannen en 169 voor vrouwen. De totale werkloosheid in het gebied daalde van 2499 naar 2446. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft een goede slag geslagen door het arreste ren van een 25-jarige Vlaar- dinger. De^taan werd na een tip van enkele inwoners van de stad aangehouden, net toen hij bezig was een 'kraak' te zetten in een pand aan de Korte Hoogstraat. Hij had reeds de vitrine gebroken en was bezig met het weghalen van goederen. Toen de politie hem op het bu reau nader aan de tand ging voelen werd al snel duidelijk dat de Vlaardinger meer op zijn geweten had. Hij bekende alras nog 14 inbraken die hij in panden in Vlaardingen had gepleegd. Onder meer pleegde hij inbraken bij een juwelier .én een fotozaak. De man ver- .kocht de goederen elders om zich op die manier geld te ver schaffen voor het kopen van verdovende middelen. De man 'is voorgeleid aan de Rotter damse Officier van Justitie. .Waasland De vroegere emtswoning aan de Plantage 24, waarvoor de gemeente ver geefs kopers heeft gezocht, zal worden verhuurd. Hierover moet de gemeenteraad dinsdag haar fiat geven. Het college van Ben W is er niet in ge slaagd een geïnteresseerde te vinden, die minstens ƒ.195.000 wilde betalen. Voor het pand kan worden verhuurd dient het te worden geïsoleerd. Na deze werkzaam heden komt de toekomstige huurprijs op bijna ƒ,520 per maand. De vraag paar personeel in de bouw steeg van 33 naar 65, terwijl het aanbod daalde van 113 naar 98. Er is nog steeds sprake van een krappe arbeidsmarkt. Er is in het Waterweggebied bijvoobeeïd behoefte aan 25 timmerlie den, terwijl er maar 3 bij het arbeidsbureau staan inge schreven. In de metaalsector is het al niet anders. Het aan trekken van geschoold per soneel is en blijft een moei lijk oplosbaar probleem voor de bedrijven. Het aanbod daalde van 333 naar 312, ter wijl de vraag steeg van 355 naar 487. Een stijging van 132. Er is in de metaalsector een grote behoefte aan plaat werkers (49), pijpenmonteurs (45), electrise h lassers (39), ij- zerwerkers (29), electro-mon- teurs (32) en automonteurs (28). Het aanbod van mannelijk handelspersoneel steeg van 111 naar 118, terwijl het vrouwelijk aanbod daalde 210 naar 206. De vraag steeg van 25 naar 36 bij de man nen en bij de vrouwen van 3 naar 26. Er is dus enige ruimte gekomen in de ar beidsmarkt, maar het blijft voor werkloze werknemers moelijk om een passende baan te bemachtigen. Voor het kantoorpersoneel ziet het er allemaal wat gunstiger uit. De vraag bij de mannen steeg van 36 naar 54 en bij de vrouwen van 32 naar 55. Het aanbod van vrouwelijk per soneel daalde van 168 naar 159 en bij de mannen steeg het aanbod van 121 naar 128. De jeugdwerkloosheid bleef vrijwel constant voor het Waterweggebied. Het daalde zelfs iets van 74B naar 739. De schoolverlaters moeten hun heil proberen te zoeken in de metaalsector, daar in deze bedrijfstak de meeste mogelijkheden zijn. Voor de meisjes is de situatie uiterst moeilijk, vooral gezien het feit dat er de komende maand veel schoolverlaters bijkomen. jöitó&'-v 4 -s pk? r ƒ7 v -> r advertentie Zit- en beigmeubelen, Keukens, slaapkamers, tapijten, gordijnen, kortom alles voor sfeer vol wonen. Alles over isolatie en zonne/wmd- energie. woensdag 14 t/m zondag 18 mei (das óók op Hemelvaartsdag) Openingstijden-. 13.00 tot 17.00 uur 19.00 tot 23.00 uur Hemelvaartsdag en zondag 12.00-17.00 uur Toegang f4,-; kinderen en 65-plussers f 2,-. Hei Kolpabad bestaat een kwart eeuw. Dat wordt gevierd met heel wat feestelijke activiteiten. Vlaardingen De activi teiten die het Kolpabad ontwikkelt in verband met het 25-jarig bestaan zijn groots opgezet. Er zijn evenementen bij die uniek zijn voor de zwemwereld in Nederland. De recrea tiegroep Kolpa heeft er van alles aan gedaan om het jubileum zo te vieren, dat het Kolpa-bad de aan trekkingskracht van wel eer (met topdagen van 10.000 bezoekers) terug krijgt. De activiteiten gaan op 24 mei van start. In de ochtenduren kan de jeugd zich uitleven in, het kanovaren. De model bouwvereniging Vlaardingen geeft in de vijvers rond het bad een demonstratie. Die dag ïs er ook nog in kader van de sportvjjfdaagse het afstand- zwemmen en in de namiddag is er een zweminstuif. Hele maal uniek is de toegangsprijs die op 24, 25 en 26 mei wordt geheven. De prijs van 25 jaar geleden wordt aangehouden, wat betekent dat iedereen voor 55 cent naar binnen kan. Zowel de jeugd als de ouderen. Een groot deel van de activi teiten speelt zich op de zonne weiden af. Twee recreatielei ders organiseren talloze spelle tjes, Er kan getrimd worden, voor de kinderen is er een groot luchtkussen. Er kan worden getafeltennist, gevoet bald en er zijn touwtrekwed strijden en wat al niet meer. En wat te denken van een ka belbaan van maar liefst 9 me ter in het diepe bad? In het ondiepe bad komt over de gehele lengte een pioniers- brug te hangen. Het is de be doeling om via een touwbrug naar de overkant te komen zonder in het water te vallen. Het halve maan-vormïge bad •wordt ook nog verdeeld in vakken. In ieder vak kan wor den deelgenomen aan activi teiten, zoals een tobberace, een zwabbergevecht en een water- brug. Iets heel speciaals staat er op 30 mei te wachten. Dan is er namelijk een nachtelijke zwe minstuif: van 23.00 uur tot 01.00 uur is het binnenbad ge opend. In het bad kan worden deelgenomen aan verschillen de activiteiten. Het bad wordt tevens feestelijk versierd en als de zwemlustigen even wil len uitrusten dan kan dat op het sfeervol verlichte terrasje. Schiedam Bij de verkeerspolitie ziet men een verband tussen het stij gend aantal botsingen en het „afknij pen" van drukke verkeerswegen, zoals de Burgemeester Knappertlaan en de Laan van Bol'es. Door versmallingen van wegen ontstaat volgens de poli- tiestaf een gebrek aan „speelruimte", waardoor de meeste automobilisten geneigd zijn dichter op elkaar te gaan rijden. Vooral bij verkeerslichten speelt dat een rol. De weinige alterna tieve verkeersaders verhelpen dit pro bleem niet afdoende, meent de Schle- damse verkeerspolitie. In april was het te dicht volgen ïn 25 geval len oorzaak van botsingen. Bij evenveel in cidenten was het niet verlenen van voor rang de oorzaak. Onvoorzichtig achteruit rijden, slippen en te snel rijden waren, min der aanwezige factoren. De verkeerspolitie heeft gedurende de vo rige maand met 175 ongelukken te maken gehad, een kleine 25 meer dan in april 1979. Daarnaast bestaat het vermoeden, dat ook het aantal botsingen toeneemt, dat niet bij de politie gemeld wordt. In april vielen geen doden in het verkeer, wel overleed die maand een vrouw ten ge volge van een verkeersongeval in maart. Vijf mensen raakten door aanrijdingen zwaar gewond, 23 mensen liepen lichte ver wondingen op. Van de voertuigen werden er 27 zwaar beschadigd, 140 licht. Op voet gangersoversteekplaatsen deden zien geen aanrijdingen voor. inuiiiuiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiuMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHitiinuiHiiHiiiiiiiiiinnHiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiuiiuiKuiiuiiiiJiimmiH Schiedam Net zoals in ande re kerken loopt het kerkbe zoek en de betrokkenheid van de gemeenteleden ook bij de evangelisch-lutherse kerk in Schiedam terug. Daarom wil de kerkraad weten wie van de geregistreerde gemeenteleden zich aangetrokken voelen tot de activiteiten die hij ont plooid. Op papier heeft de evangelïscn-lutherse gemeente bijna duizend leden ruim 300 belijdende- en 600 doople denmaar volgens de ker kraad zijn maar weinigen daarvan merkbaar betrokken bij de kerk. Daarom ontvangen a in die bij de evangelisch rtherse kerk zijn aangesloter :en en quêteformulier waarin zij worden ondervraagd over hun mate van belangstelling en verantwoordelijkheid bij de kerk. Op de uitslag daarvan wil de kerkraad het beleid in de toekomst bepalen. iscussie over binnenstad Schiedam blijft oplaaien. Ondernemer Hosman wil er best wat hartige dingen over zeggen. Pagina drie. Joop van Zeitveid exposeert in Vlaardingen. Pagina vier. WimmKieboomisvijfjaar burgemeester van Vlaardingen. Hijzelf over de stad en Vlaardingen over hem. Pagina vijf. FC Vlaardingen geeft de titel niet cadeau. Pagina zes. Vlaardingen Inwoners van Vlaardingen die een iep in de tuin hebben staan wordt aan geraden goed in de gaten te houden of de boom al dan niet is aangetast door de gevreesde iepziekte. De Vlaardingse plantsoenendienst controleert regelmatig het iepenbestand in Vlaardingen. Wordt de ziekte geconstateerd, dan wordt er direct tot actie over gegaan. De iep wordt gesnoeid of ge rooid, het hout wordt ver brand of tenminste snel ont schorst. Tuinbezitters die een iep hebben wordt aangeraden om van de blokken iepenhout het schors af te halen en deze schors te verbranden. Het hout kan gewoon voor de open haard gebruikt worden. De Vlaardingse plantsoenen dienst is altijd bereid om In lichtingen te geven over de ziekte. De dienst ïs te bereiken via tel. 34.00.44. hun huis uit moeten omdat het j onbewoonbaar is. Ook be klaagden de Turken zich ero- I ver dat de gemeente niet de moeite had genomen de brief I in het Turks te vertalen. Veel Turken konden geen wijs uit de brief en moesten eerst naar buren of familie om het in ambtelijke bewoordingen ge stelde epistel te begrijpen. De Turkse vereniging en de be woners vereniging Schïedam- Oost, die 2ich beide inzetten voor de Turken kregen desge vraagd op het stadskantoor te horen dat het niet de zaak van de gemeente is dat Turken in de Stationsstraat het Neder lands niet voldoende beheer sen. Volgens gemeentevoorlichter Buschkens hadden de Turken al lang een brief in hun eigen taal moeten hebben, maar door de sluiting van het stads kantoor tussen koninginne- en bevrijdingsdag is daar niets van terecht gekomen. Desge vraagd verklaarde Buschkens dat nu zo snel mogelijk een vertaler in de arm wordt ge nomen om de brief in het Turks op te stellen. Ook noem de hij het een normale gang van zaken dat in de brief niets te lezen viel over vervangende woonruimte en een bijdrage in de verhuiskosten. „Dat komt nu eenmaal door de werkwijze van de gemeente. De onbe woonbaarverklaring is een zaak van openbare werken, terwijl het aanbieden van een nieuwe woning de taak is van het bureau huisvesting. En die werken los van elkaar", aldus Buschkens. Schiedam/Vlaardingen Steeds vaker ziet de mi lieudienst van Rijnmond zich gedwongen na klach ten over stank te komen met de mededeling: „Oor zaak niet bekend". De dienst centraal milieube heer van Rijnmond (DCMR) In Schiedam on derzoekt elke klacht, die binnenkomt op het alarm nummer 010-733333, maar In de praktijk achterhaalt de dienst een bescheiden aantal veroorzakers. Zo heeft milieubeheer niet meer de bronnen te pak ken gekregen van de kat- tepislucht, die Vlaardin- gen-Oost, Schiedam-Groe- noord en Berkel en Ro denrijs eind januari teis terde. Bij Rijnmond kwa men 22 telefoontjes bin nen. Begin januari meld den 56 inwoners van Schiedam, Rotterdam-Oud Mathenesse en Pemïs, dat zij last hadden van lucht vervuiling die op hun keel sloeg en de ogen prikkel de. Ook hiervoor heeft Rijnmond geen verkla ring kunnen vinden. Wel werd Fennwalt (voor- heen Vondelingenpïaat) tweemaal als boosdoener aangemerkt In het cen trum van Vlaardingen meldden 47 bewoners be gin januari, dat zij last hadden van een chemische en gaslucht Tegen het eind van die maand wa ren het 15 inwoners van Vlaardingen-Zuid, die een gaslucht roken. In beide gevallen waren bij Pcnn- walt mercapianen vrijge komen, eerst door een le- klende reboiler, daarna door hei slopen van een oude mercap taan plant ADVERTENTIE 1 Met krukarmkonstruklic voor mjc doorloop Uitval 220 cm. B Nu 10% korting. 275 cm. Van 595.-Nu :Sppz.UerdAg ï7.ma.lQ8p,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1