STAD/STREEK Weer bomenrel in Maasland Opknappen schoolgebouw kost kwart milj oen Boerderij feest in Holy Vijftig kleine koopwoningen aan Parkweg COMMENTAAR iwrrmi Even tekenen Kinderbouw speelplaats in Zuid weer open i Schiedamse Gemeenschap Schiedamse Gemeenschap heeft weer een rel r- *1 Collecte Rode Kruis Modelwoning morgen geopend De Koren bloem viert lentefeest Minder misdrijven opgelost 21 m*i 19S0 VD/SC/WW Vandaag loopt er iemand weg bij de ene afdeling, gisteren liep er iemand weg bij de andere hoe komt het toch dat de Schiedamse Gemeenschap telkens weer 20 onvolwas sen overkomt op de gewo ne gemeenschap? Dat zit in de zucht volwas sen te zijn. De Schiedamse Gemeenschap is een be langrijk apparaat voor cul tureel Schiedam, want het verdeelt subsidies en wil verder coördineren. Het wil zo efficiënt coördine ren, dat ook een beetje popgroep al de slagwerker naar het stadskantoor moet afvaardigen om aan repetitieruimte te komen. En juist in die sfeer van coordinate, gepaard gaande met zorgvuldig en strak geleide vergaderin gen, in een sfeer van re genteske bureaucratie, loopt om de haverklap een modale cultuurbeoefenaar weg. Ruzietje zus, conflic- tje zo. De stichting, die al les zo goed zcu willen doen en dat ook serieus probeert, wordt steeds weer opgeschrikt door deugnieten, die het met el kaar niet kunnen vinden. En dan verliest de moeilij ke legpuzzel een essentieel stukje. Dan verliest de SG ineens alle kracht. Dan gaat bijvoorbeeld een in ternationaal korenfestival niet door, dat horen de deelnemers een paar weekjes van tevoren even en dan komt er een paar weekjes later gehakketak van. Dan blijkt de SG geen improvisatietalent te heb ben, dan wordt men boos omdat er in het logge sy steem net iets misging en dan hoeft het ineens ook helemaal niet meer. Het is geen wonder, dat men zich in gemeente raadskringen afvraagt of de Schiedamse Gemeen schap wel plaats moet ma ken voor een culturele raad met meer macht doch met dezelfde men sen. Niettemin hebben die mensen er recht op te we ten wat er met hun appa raat gebeurt. Anderhalf jaar geleden kondigde cul tuurwethouder H. W. Post hoorn aan dat er „binnen enkele maanden" een cul turele raad zou kunnen zijn. Zover kwam het niet, zover is het nog steeds niet gekomen. Op zich spijt dat de SG niet. Maar door de gebrek kige beleidsvorming ont staat wel een sfeer, waarin een relletje op zijn tijd het enige hoogtepunt kan zijn. Tot meer blijkt de onzeke re situatie niet te kunnen inspireren. KK Schiedam Piet Smit» afge vaardigde van de Schiedamse Gemeenschap in de afdeling internationale uitwisseling, is woedend weggelopen uit een vergadering van deze SG-sec- tor. Onder geen voorwaarde keert hij in die afdeling terug, „of men moet mij excuses aan bieden," zegt Smit. „dan is het een andere zaak". Vanavond zal hij de stfchtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap, tij dens de openbare vergadering in Novate], uit de doeken doen waarom hij zo ziedend zijn bie zen pakte. Vooruitlopend op deze verga dering wilde Smit niet meer kwijt dan dat hij zich beledigd voelde. Alleen cultuurwethou der Herman Posthoorn heeft hij tot nu toe op dc hoogte wil len stellen. De reden, waarom Piet Smit stopt met de internationale uitwisseling, heeft te maken met het niet doorgaan van het korenfestival, dat op 3 mei ge houden zou worden en waar aan honderd buitenlanders zouden meedoen uit Schie dams partnersteden Vienne en Esslingen. De afdeling IU ver wijt Smit nauwelijks mede werking te hebben verleend, terwijl hij een sleutelrol in nam. Smit zit ook in de SG-af- deling zang en is voorzitter van het koninklijk Schiedams mannenkoor örpheus. En Orpheus was een van de twee koren uit Schiedam, die aan vankelijk met het internatio nale korenfestival mee zouden doen; het andere was het Schiedams Vrouwenkoor. De afdeling IU heeft de stellige indruk, dal Smit cr de hand in hoeft gehad dat Orpheus voor het festival nog niet aan het repeteren was gegaan, in te genstelling tot het Schiedams Vrouwenkoor dat al wel enke le werken had ingestudeerd. Maar er is meer. Drie weken voordat het festival in Schie dam zou worden gehouden kregen de koren in Vienne en Esslingen te horen dat zij beter thuis konden blijven. Schie dam bleek de honderd koorle den uit de partnersteden niet te kunnen herbergen. Hotels vond de organiserende afde ling IU te duur en daarom was geprobeerd via de deelnemen de koren in Schiedam aan gastgezinnen te komen en wel het Schiedams Vrouwen koor had opvangadressen ge vonden, maar Orpheus, zo is het verwijt van IU, had niet VlaardingenDe Vlaarding- se jeugd kan op 31 mei zijn hart ophalen op een boerderij- feest in Vlaardingen Holy. De slichting sociaal kultureel en opbouwwerk Holy en de kin derboerderij Holywood hou den in het wijkpark aan de Amsterdamlaan tal van activi teiten. Zo komt er een scha penscheerder, een imker en is er een milieumarkt. Verder zijn er kinder- en jeugdspelen en kunnen er ritjes gemaakt worden in een ponywagen. De feestelijkheden beginnen om 10.00 uur en duren tot 16.00 uur. Wethouder Cees Bot (CDA) heeft weer de achterkant van de VOP-krant gehaald. De problemen rond de huurover eenkomsten voor het nieuwe buurthuis, die in de krant breed worden uitgemeten, waren voor de vaste tekenaar van de VOP-cartoons aanlei ding, om Bot weer eens bij de kop te pakken. m "v* ijc-btc* oug ertfl nier zo« zetten Piet Smit loopt kwaad weg: 'Ik keil beledigd' één adres opgehoest. Ook daarin ziet men de hand van Smit. Op de vergadering, waaruit hij wegliep, is hem verweten zijn functies als SG- afgevaardigde en voorzitter van Orpheus niet duidelijk ge scheiden tc hebben gehouden. Piet Smit wordt ervan ver dacht de organisatiemoeilijk heden van IÜ zo op Orpheus te hebben overgebracht, dat dit mannenkoor weinig animo meer had, waarna dit weer tot gevolg had dat de organisatie van het festival helemaal flop te. Vanavond zal Smit dus zijn ei gen visie geven. Eerder wilde hij dat niet doen. Gistermid dag wilde hij wel kwijt, dat hij er toch al een tijdje aan dacht uit IU te stappen. „Het heeft mijn interesse wel, die inter nationale uitwisseling, maar het betekent voor mij dubbel werk omdat ik ook in dc afde ling zang zit. Ik ben destijds als opvolger van Joop Daal- meijer in IU gestapt, omdat niemand anders wilde, nou, toen wou ik het wel doen. Maar de zang spreekt mij al met al meer aan. Ik heb daar meer kennis van, ik voel mij daar ook meer op mijn ge mak." Het met doorgaan van het in ternationale korenfestival op 3 mei werd alom betreurd. De flop werd uitgelegd als een schande voor Schiedam. De stad zou zich geblameerd heb ben in de ogen van de partner-- steden, in Vienne en Esslingen werd gezegd dat Schiedam met organiseren niet te ver trouwen was. Die „ramp" trof nok burgemeester John te Loo, die zich vergeefs afvroeg of er in Schiedams naam nog iets aan het festival te redden zou zijn. Zijn inmenging mocht ook niet baten. Pierre de Veth was toen nog voorzitter van de afdeling IU. Op de dag dat het festival had moeten plaatshebben, de derde mei, trad hij af. Gezondheids redenen noopten hem eigen lijk al eerder weg te gaan, maar de situatie rond het festi val was hem te veel; De Veth zingt evenals Smit in Orpheus. Overigens is zijn aftreden als voorzitter van IU bij deze af deling nog niet bekend. Alleen zag men hem al een tijdje niet. De heisa in de SG-afdeling in ternationale uitwisseling staat los van andere beslommerin gen in de Schiedamse Ge meenschap, maar tekent wel de sfeer van de laatste jaren. Recentelijk was er de rel in de afdeling toneel, waar oud-bur gemeester Harm Roelfsema eo twee andere bestuursleden. Jan Gudde en Teus Hemmin- ga, het bijltje erbij neergooiden omdat de rivaliteit te groot werd en Groeton» vol hoge as piraties, neerkeek op de ou derwetse toneelavondjes met bal na. Ook was er de verzelf standiging van het vormings- en ontwikkelingswerk, die tot conflicten leidde, terwijl de VVV al sinds 1973 op eigen benen wil staan. Alleen het jonge popoverleg kwam met vrolijke noten. Maar al die voorvallen komen onder dezelfde dikke stoflaag, waarmee de culturele bestem ming van de Lindenhof en de ombuiging van de SG tot een culturele raad al zowat ander half jaar zijn bedekt. Schiedam De kinderbouw- speel-'laais in Schiedam-Zuid is wf twee dagen In de week geopend. Woensdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur en za terdagmorgen van 10.00 uur tot 13.00 uur is er weer volop gelegenheid hutten te bouwen. Het plan is om tijdens de schoolvakanties hele dagen open te zijn van 10.00 tot 17.00 uur en naast het bouwen en slopen van hutten nog tal van andere activiteiten te organise ren. Tot de schoolvakantie begint zal er één keer per week al een leuke activiteit plaatsheb ben. Gedacht wordt aan pan nekoeken of patat hakken, sport of handarbeid. De entree is 1 gulden per ochtend of middag en de hele opzet is be doeld voor kinderen van 6-12 jaar. De leiding is in handen van de vrijwilligers en be roepskracht André Woutersen van het Klubhuiswerk Schic- dam-Zuïd. mm* 'aw'gv i"' Overzicht van het complex kleme woningen aan de Vlaar- dingse Parkweg. Speelse va riëteit voor het kleine gezin dat het betalen kan. Maassluis Burgemeester en wethouders hebben aan het Nederlandse Rode Kruis een vergunning verleend voor het het houden van een straatcol lecte in de week van 26 mei tot 8 juni. Voor eventuele an dere inzamelingen in de ge noemde week heeft het ge meentebestuur geen toestem ming verleend. Vlaardingen Tot voor kort heette het dat de woningnood in Nederland vooral kwalitatief zou zijn. Er waren wel wo ningen, maar niet voldoende voor die specifieke groepen waar de maatschappij in toenemende mate mee te maken krijgt: jongeren, bejaarden, gescheiden mensen en kinderloze paren doen de behoefte aan kleme woningen steeds groter worden. Morgen opent Vlaardings burgemeestersvrouw Jan tje Kieboom de modelwoning van een complex twee- en driekamerappartementen aan de Parkweg. Het complex van in totaal vijf- „doen" 219OOÖ Vlaardingen De maand mei heeft ons rij kelijk van zon voorzien. Zo rijkelijk zelfs dat slechts weinigen beseft zullen hebben dat dit nog maar het voorjaar is. Op kleuterschool De Koren bloem laat men zich niet bedriegen: het is lente en de kleuters vieren dan ook een lentefeest. Op 23 mei brengen de als bloe men verklede kinderen bloemen bij de bewoners van bejaardentehuis Avondrust. Als dat achter de rug is gaan de kmderen in of bij hun schoolgebouw aan de Goudsesmgel al lerlei spelletjes doen. De feestelijkheden worden afgesloten met een pick nick in het Nieuwlant- park. tig woningen werd ontworpen door het Vlaardingse architec tenbureau Geluk. Daarbij :s de nadruk gelegd op vaneteit en speelsheid, leder appartement heeft een flink balkon, een badkamer en een berging. Het gevelaanzicht van de wonin gen is gevarieerd door ver springingen, onderbrekingen van de verticale lijnen door horizontale strepen rood bak steen. De bouw werd in uit voering genomen door het Zwijndrechtse bedrijf Kovebo. De afzonderlijke woningen zijn bereikbaar via een trap penhuis waarop per verdie ping vier huisdeuren uitko men. Een lift is aanwezig, waarmee overigens tevens de onder de appartementen gele gen parkeergarage bereikt kan worden. Dc parkeerkelder biedt ruimte voor 23 persone nauto's. De flats zijn alle voor de ver koop bestemd. De goedkoopste tweekamerappartementen kosten 152 000 gulden, voor de meeste alleenstaanden, in 't gemeen met de draagkrachtsg- ste bevolkingsgroep, een heel bedrag. Het is echter mogelijk op deze woningen een njks- premie te verwerven van en kele duizenden guldens. De driekamerappartementen gulden en meer Vanaf zaterdag is de modelwo ning voor het publiek openge steld. van 1100 tot 16,00 uur; bovendien van maandag tot en met donderdag van 15.00 tot 21.00 uur. Vlaardingen De afdeling re cherche van de Vlaardingse gemeentepolitie heeft in het afgelopen jaar 27,5 procent van alle aangegeven misdrij ven kunnen oplossen. Dat is» wat minder dan in 1978: toen kon ruim 30 procent van alle misdrijven worden opgelost. De meeste aangiften die de re cherche te behandelen kreeg hadden te maken met zoge naamde vermogensdelicten, diefstallen, inbraken en derge lijke. In totaal werd de politie voor dergelijke zaken ruim 2200 maal ingeschakeld. Uit de cijfers in het jaarverslag van dc politie blijkt, dat eige naars van gestolen fietsen en bromfietsen zonder meer het slechtst af zijn. Van de 497 rij wieldiefstallen werden er slechts 9 opgelost. Maasland De gezamenlijke besturen van de stichting Her- tekamp en de Maaslandse vogelvereniging hebben in een vlammende protestbrief het gemeentebeleid ten aanzien van het bonnenbestand in Maasland in twijfel getrokken. Punt van discussie is het ondeskundig laten snoeien van vijf grote populieren achter de Nijverheidsschool. Volgens heide vere nigingen zijn de populieren misvormd tot „onooglijke palen met hier en daar een staak". Dit is gebeurd met toestemming van de burgemeester en wethouders van Maasland, nadat er tegen het snoeien van de populieren al eerder protest was aangetekend. uitgroeien. De instelling van een commissie ter bescher ming van het dorpsgroen zou misschien een goede zaak 2ijn, zo wordt gesuggereerd. De gemeente, zo gaan de be sturen verder, had de bomen m eigen beheer moeien latc-n snoeien omdat het bomen be treft die op gemeente grond staan. De verenigingen ver zoeken het gemeentebestuur om de aangerichte schade zo goed mogelijk te doen bij werken, zodat de bomen weer in goede vorm kunnen Niet iets nieuws overigens, want al enkele jaren terug werd er door een aantal bo- menbeschermers gevraagd om een bomen wacht. Vlaardingen Het aanpassen V3n het schoolgebouw aan de Sperwerlaan kost volgens de eerste ramingen zeker een kwart miljoen gulden. Dat blijkt uil een notitie, die de dienst van gemeentewerken over dit onderwerp heeft gemaakt. Het gebouw moet de nodige verbeteringen ondergaan in verband mei de ingebruikneming als tijdelijk wijkcentrum. De stich ting „De Heipaal" zal het immers geruime tijd met de oude Sperweriaanschool moeien doen, tot de nieuwe wijkaccom- modatie in het centrumgebied van Holy in gebruik kan wor den genomen. Er moet het nodige worden gedaan om de schoolklassen geschikt te maken voor hun nieuwe bestemming. Het be langrijkste is het goed isolpren van hot houten gebouw, waar mee zo'n 80 procent van het totale bedrag gemoeid is. Djo isolatiewerkzaamhcder» zijn nodig, omdat De Heipaal in het tijdelijke wijkcentrum ook disco-avonden en soortgelijke activiteiten wil houden. De commissie voor sociaal-cul turele activiteiten schrok deze week wel een beetje van het bedrag, dat mei de aanpassin gen gemoeid is. Er werd ver der met dieper op ingegaan; de zaak moet eerst in het college van B en W worden behan deld. waarna een voorstel voor de gemeenteraad en do betref fende commissies zal worden gemaakt. De stichting De Heipaal» die haar oorspronkelijke ruimte in het kerkcentrum aan de Rei gerlaan moest verlaten omdat de gereformeerde kerk die ruimte zelf voor wijkwerk wil gaan benutten, heeft momen- teel in de noodschool de be- schikking over vijf lokalen. De twee andere klassen worden nog voor onderwijsdoeleinden gebruikt. Daar komt met irt- gang van het nieuwe school jaar verandering in: dan is de hele Sperwerlaanschool voor het wijkopbouwwerk ter be- schikking.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3