Hebt u echt geen sieraden, mevrouw? Heus.ècht niet?' De eigen identiteit en het principe Burgemeester installeert raad openbaar onderwijs 'Suppoost' komt u eens helpee!' Hans Konings: formulieren versterken het wantrouwen Aanvrager bijstand moet meer 9 vermogen9 opgeven 40 jaar ambtenaar 60 jaar getrouwd Een consulent godsdienstige vorming? Jannetje Kieboom opent flatgebouw vrijdag 01 23 mei 1330 Jft VO/SC/WW Schiedam „Geheel op eigen houtje heeft Gérard Smits, directeur van de sociale dienst in Schiedam, nieuwe formulieren laten maken, waarop aanvragers van bijstand volstrekt onbelangrijke privégegevens moeten invullen." Die beschuldiging uit Hans Konings, sinds vier dagen gemeenteraadslid voor de PvdA. Sa men met zijn fractiegenoten Jos van der Lugt en Hans van Kleef wil hij Smits op het matje roepen. „De direc teur zit met die nieuwe formulieren in het laantje van Van Agt en Wiegel," vindt Hans Konings, „en de raadscommissie voor sociale zaken weet er niets van. De wethouder weet het nog niet eens!" Dg nieuwe formulieren ver sterken volgens Konings het wantrouwen tussen ambtena ren van de gemeentelijke so ciale dienst (GSD) en het pu bliek, dat om een bijstandsuit kering komt. Het nieuwe PvdA-raadshd ziet er geen en kel voordeel van. Hij wil de formulieren het liefst laten vernietigen. Begrafenispolis Al jaren werkt de GSD met formulieren ingevolge artikel 31 van de algemene bijstands wet. In dit artikel is bepaald, dat de sociale dienst bij aan vragen voor uitkeringen eerst een vermogensonderzoek moet doen. Er staat niet exact in hoe dit onderzoek moet worden gevoerd. Op de formulieren, die tot 1 april van dit jaar in gebruik waren, werd van de bijstandaanvragers alleen ge- De heer J. Roelfs, hoofd van het bureau huisvesting van de gemeente Vlaardingen, is op 31 mei aanstaande 40 jaar in overheidsdienst. Ter gele genheid daarvan wordt hem en zijn vrouw een receptie aangeboden, die op 4 juni van 16.00 tot 17.00 uur in de oude hal van het stadhuis wordt gehouden. Tweede pinksterdag, 25 mei, is het feest bij het echtpaar Van Wijk-Mostert. Op deze dag vieren zij namelijk het bijzondere feit, dat zij 60 jaar geleden in het huwlijk tra den. Burgemeester Wim Kie- boom zal samen met zijn vrouw Jannetje Kieboom- Akkerman een bezoekbren- gen aan het bruidspaar. Het echtpaar Don-Uitten- broek viert op 10 juni even eens een heuglijke dag. Dan is het namelijk precies 60 jaar geleden dat Gerrti Don - geboren op 26 augustus 1893- in het huwelijk trad met Wilhelmina Uittenbroek -ge boren op 25 september 1890. Loco-burgemeester IJsbrand van der Velden zal de vol houders op 10 juni een be zoek brengen. Een dag later, woensdag 11 juni, viert het echtpaar Tim- mers-Been dezelfde feestelij ke gebeurtenis. Wethouder Jelle Wijnstok zal Petru Timmers -geboren op 7 maart 1897- en Adriana Been- geboren op 29 mei 1899- zal het bruidspaar per soonlijk op de feestdag gaan bezoeken. Hans Konings: „Het zijn toch al niet de sterksten van de samenleving..." vraagd hoeveel contanten, be leggingen en schulden zij had den. Ook grote kunstcollecties en huizenbezit moest worden opgegeven. Aan de hand van die gegevens werd de grootte van de uitkering bepaald. In buurtgemeenten zoals Rotter dam, Vlaardingen en Maas sluis werden zulke formulie ren niet gebruikt; daar bestond het vermogensonderzoek uit een gesprek tussen ambtenaar en aanvrager. Op de nieuwe formulieren, die de GSD in Schiedam sinds 1 april hanteert, moeten aanvra gers meer gegevens invullen over hun bezittingen. Hebben zij een auto, zijn zij in het bezit van sieraden, dan moet dat ge meld worden, evenals gege vens over aandelen, effecten, commanditair kapitaal en po lissen. Hans Konings: „Je moet nu zelfs opgeven, of je een be- grafenispolis hebt afgesloten. Hoe kan je nu zoiets bij het vermogen betrekken en daar de uitkering van laten afhan gen? Zo'n polis heb je voor la ter, als je dood bent!" Konings vindt de nieuwe vra gen te ver gaan. Hij noemt het onterecht, als iemand in de uitkering gekort wordt omdat hij in het bezit van een auto of van sieraden is, „Dat is een be- zuinigingspolitiek, die ik niet voorsta en waarover op zijn minst gepraat 2ou moeten worden in de raadscommissie. Dan is het een wezenlijke be leidsverandering, die Smits er zonder meer doorheen jaagt," aldus Konings. Hij vindt dat de bijstand niet verminderd mag worden, omdat iemand gebruiksvoorwerpen bezit (waartoe hij een auto rekent) of omdat iemand sieraden heeft die een emotionele waar de kunnen hebben: een aan denken aan gestorven familie leden bijvoorbeeld. Maar ook wanneer het zo is, dat de uit kering niet kleiner wordt als iemand een auto of sieraden heeft, noemt hij de vraag naar het bezit daarvan onbeschei den en niet terzake doende: „Dat hoeft dan niet op die for mulieren te staan." Konings vraagt zich af, waar de grens ligt als deze formulie ren gebruikt blijven worden: „Straks moet je ook nog opge ven hoeveel potjes en panne tjes je thuis hebt. Je zult toch moeten opgeven hoeveel bolle- tjes je in een lamp hebt zitten om het vermogen te kunnen berekenen!" Bejaarden Het Pvd A-raadslid wijst erop, dat mensen die bij de GSD om bijstand komen toch al niet de sterksten van de maatschappij zijn. Het gaal vaak om ge scheiden mensen, onvolledige gezinnen en bejaarden dje naar een verzorgingstehuis gaan. De wet bepaalt dat wie naar een tehuis gaat, 6900 gul den eigen vermogen mag heb ben. Volgens Konings is er echter een gat in de wet, om dat niet omschreven wordt wat met vermogen precies wordt bedoeld. Hij vindt dat een auto, een schilderijtje, een kettinkje of een Perzisch tapijt daaronder niet vallen. „De geest van de wet is natuurlijk, dat opgegeven wordt hoeveel men bezit aan contanten en beleggingen. In die gevallen kan het ook wel pijnlijk zijn om minder bijstand te krijgen, terwijl je heel je leven voor een huis hebt gespaard, maar als je nu een schilderijtje van pakweg tienduizend piek hebt, vind ik dat de sociale dienst geen actie hoeft te onderne men door de uitkering te ver minderen. Maar dan moet daar ook niet over gesproken worden op die formulieren." Hans Konings meent, dat het met een auto net zo is. „Moe ten bejaarden hun auto dan maar verkopen, als dat ding tot het eigen vermogen wordt gerekend en de uitkering er door vermindert? Wij als over heid hebben zelf die bejaar dentehuizen zo duur gemaakt, dat men er een bijstandsuitke ring voor nodig heeft. Mogen bejaarden dan geen auto rij den?" Volgens Konings laat de wet genoeg mogelijkheden open, wanneer een bijstand trekker eruitspringt doordat hij een auto van honderddui zend gulden voor de deur heeft staan. „Dan is over de uitkering nog wel te praten. Maar om op die uitzonderings gevallen hele formulieren af te stemmen, dat vind ik wel erg grof. Je gaat een beleid toch niet afstemmen op uitzon deringssituaties? Stel je voor, je gaat in Schiedam toch ook niet twintigduizend man bij de politie aanstellen, omdat er misschien morgen wel eens een gijzeling kan zijn? Dat is precies hetzelfde. Dat doe je toch niet?" Eilandje Hans Konings vindt het niet te verkopen, dat onder een colle ge met PvdA-wethouders zul ke formulieren het gezicht van de sociale dienst kunnen bepa len. Verantwoordelijk overi gens voor sociale zaken is de CDA-wethouder. Riet Taver ne, van wie GSD-directeur Smits een partijgenoot is. Op 2 juni vergadert de commissie voor sociale zaken. Konings wil deze situatie dan aan de kaak stellen en hij wordt daar in bijgestaan door partijgeno ten Van der Lugt en Van Kleef, die al wat vaker mei de CDA-wethouder overhoop la gen. „Smits is gewoon op een ei landje gaan zitten door die for mulieren botweg erdoorheen te drukken. Dit is een politiek, die de zwakken in de samenle ving treft. Ik denk, dat ner gens in Nederland zulke for mulieren worden gebruikt, dat dit een volledig unieke situatie is," zegt Konings. Hij heeft de indruk, dat de interne com missie van de sociale dienst, die de formulieren opstelde, belastingformulieren als voor beeld heeft gebruikt. Frauderen Die interne commissie kwam tot een nieuw formulier, om dat vroeger nogal eens bleek dat mensen niet hun hele ver mogen hadden opgegeven. La ter bleken er wei bezittingen door Kor Kegel te zijn, die de GSD niet waren gemeld. Alsnog kon dan op de uitkeringen een bedrag inge houden worden. Konings: „De nieuwe formu lieren verhelpen aan die situa tie niets. Wie wil frauderen, kan dat nog net zo goed. Wie kwaad wil, doet dai nu ook wel. Maar dat is het 'm juist. De meeste burgers, die bij stand nodig hebben, zitten he lemaal in de penarie, die zijn zo radeloos dat zij echt wel al les zullen opgeven. Smits denkt toch zeker niet. dat ie mand die bijstand nodig heeft per definitie een bedrieger is? Als er zulk wantrouwen is, dan wordt dal nu alleen maar versterkt. Ik zie het al voor me, dat een ambtenaar aan een arm oud vrouwtje vraagt: hebt u echt geen sieraden, me vrouw? Echt niet? Weet u dat heus wel zeker? Stel je voor, dat zou een misselijke situatie zijn." Hans Konings wil trouwens wel eens vernemen, hoe vaak het voorkwam dat mensen fraude hadden gepleegd en burgemeester en wethouders geconfronteerd werden met de vraag, of geld dan teruggevor derd moest worden. Misschien is het voorgekomen» dat een bejaarde, voordat hij naar een tehuis gmg, zijn vermogen op maakte om aan meer bijstand te komen, maar het komt Ko nings voor dat ook een derge lijke situatie een hoge uitzon dering is, waaraan een formu lier van de sociale dienst be slist niet aangepast hoeft te worden. Juist vertrouwen GSD-directeur Smits, ge vraagd om commentaar, stelt dat er helemaal niets wezen lijks veranderd is. „De oude wijze, waarop de vragen ge steld werden» gaven onvol doende duidelijkheid," meent Smits. „Eigen vermogen wil zeggen: de eigen middelen, die iemand heeft Wat vermogen precies is, Is op zich een erg moeilijke vraag en daarom is op de nieuwe formulieren meer uitgesplitst welke ver mogensbestanddelen er zijn." Smits zegt met nadruk, dar de grootte van de uitkering niet afhangt van de nadere specifi catie, die men nu moet opge ven. „Net zoals eerst gaat het alleen om de vraag, óf iemand in aanmerking komt voor een uitkering cf met. Daar veran dert niets aan." Wat dan het nut van de nieu we formulieren is, verklaart Smits aldus: „Het maakt 't de mensen nu gemakkelijker. Vroeger hoorden wij vaak, als formulieren niet volledig wa ren gebleken, de opmerking: had daar dan naar gevraagd! De mensen wisten dan van sommige dingen niet, dat zij die ook op moesten geven. Met die nieuwe formulieren heb ben wij juist duidelijkheid wil len scheppen." Konings vreest dat de nieuwe formulieren een groter wan trouwen in de hand werken. Smits: „Ik heb de indruk van niet. Zij zijn nu juist bedoeld om vertrouwen te wekken. De formulieren zijn duidelijker." Smits zal zich de opmerkingen van Konings terdege aantrek ken: „Wii zullen bij onszelf on middellijk te rade gaan, of wij er goed aan gedaan hebben. Per slot van rekening, als er nu een signaal komt. dat die formulieren drempelverho- gend kunnen werken, dan moeten wij daar niet zomaar aan voorbijgaan. Wij zullen dat onderzoeken. Maar de be doeling van de nieuwe formu lieren was juist, dat zij drem pelverlagend zouden zijn." Jacq. Hockx (CDA) Vlaardingen Een van de zwaarst beladen termen in het maatschappelijk en poli tiek verkeer is de uitdruk king „de eigen identiteit". Het begrip is als een rode signaallamp, die oplicht zo dra de gevarenzone wordt bereikt: in Nederland per on uitroeibare traditie het ter rein van de godsdienstvrij heid en de vrijheid eigen on derwijs op, basis daarvan te organiseren. Ook in Vlaardingen is de lamp gaan branden. De vereniging voor christelijk schoolonder wijs heeft de gemeente ge vraagd op gemeemekosten een consulent te mogen aanstellen ter begeleiding van de gods dienstige vorming op de pro testant-christelijke lagere scholen in de stad. Daarmee is de discussie geopend over een kwestie die de beide coalitie partners, PvdA en CDA, uit onvermogen op voorhand tot een vergelijk te komen, altijd nadrukkelijk hebben openge houden. De signatuur van de onder- wijsconsulenten is een van de weinige zaken die destijds bij het coalitie-overleg als „vrije kwestie" werd bestempeld. Het verklaart ook waarom men m deze op eieren loopt; nteman^ die de aanvraag af wd doen met een „daar begin nen we niet aan", integendeel, iedereen, ambtenaren, be stuurders en politici, is het erover eens: dit is een zeer principiële zaak, hier moet uit puttend over gesproken wor den, zelfs al weten we dat er waarschijnlijk toch geen geld voor is! De onderwijscommis sie bad het er dan ook voor over tot tegen het midder nachtelijk uur eikaars stand punten welwillend te beluiste- Waarmee het gesprek een aan vang heeft genomen. En hoe wel de kaarten in feite al ge schud zijn PvdA, D*66 en VVD tegenover een eenzaam CDA, zo wil de traditie het kan het een langdurig gesprek worden. Niemand die daarbij de strijdbijl van destijds weer op wit graven, de schoolstrijd is gestreden: openbaar en bij zonder onderwijs zijn finan cieel gelijkgesteld. Het bijzon der 'onderwijs heeft het recht het openbaar onderwijs in alle voorzieningen te volgen. Vol gend beleid, wordt dat ge noemd. Wal de één toekomt. daarop kan ook de ander aan spraak maken. Ruilen Jacq. Hockx, de onderwijsspe- cialist van de Vlaardingse CDA-fractie, legt met name op dat principe de nadruk. Zijn argumentatie: het openbaar onderwijs heeft in het verle den de beschikking gekregen over een consulent Kunstzinni ge vorming, een extraatje dat het bijzonder onderwijs nu ook wil hebben, maar dan in de vorm van een consulent gods dienstige vorming Oud-wet houder Kloots zou in het ver leden ook toezeggingen gedaan hebben die een dergelijke ruil in het voorzicht stelden. Lijn recht daar tegenover staat een notitie van het college, waar van de conclusie luidt een consulent godsdienstige vor ming kan niet door het bijzon der onderwijs bedongen wor den door een beroep te doen op het zogenaamde volgend beleid. Godsdienstige en kunstzinnige vorming zijn met tegen elkaar uitwisselbaar. Een bijna exegetische „close reading" van de notulen van de raadsvergadering waar Kloots de bewuste toezegging zou hebben gedaan brengt hel college bovendien tot de con statering dat er of van een misverstand sprake is, of van een verspreking van de kant van Kloots. De man kan in elk geval nooit bedoeld hebben dat de twee wel uitwisselbaar zijn. Het bijzonder onderwijs beroept zich dan ook ten on rechte, vindt het college, op de uitspraken van de heer Kloots. Dat is ook het standpunt van VVD, PvdA en D'C6. Jan van Hemert (VVD) formuleerde het nog het scherpst. „Of de aanstelling van de consulent godsdienst formeel-juridisch mogelijk is, vind ik eigenlijk met eens interessant. Het is een pnncipiele zaak. En ik vind dat je met met gemeen schapsgelden de identiteit van bepaalde clubjes moet gaan be vorderen." Waarmee hij on verhuld aangaf dat de kwestie van de consulent verder reikt dan wat in de schoolstrijd be reikt werd. Want de kernvraag is niet meer: moet de overheid groe pen uit de bevolking finan cieel in de gelegenheid stellen op basts van eigen confessie een eigen onderwijs te organi seren, dat wil zeggen, dezelfde middelen ter beschikking stel len als het openbaar onderwijs krijgt? Maar: moet een over heid het bijzonder onderwijs daarenboven ook nog eens fi nancieel in de gelegenheid stellen dat eigen karakter tot uitdrukking te brengen, of is dat een taak en verantwoorde lijkheid enkel en alleen aan het bijzonder onderwijs zelf voorbehouden? Liberaleh en socialisten zijn de laatste mening toegedaan. En hoewel Hockx in het begin van zijn betoog een paar maal zeer nadrukkelijk stelde dat de kwestie voor hem en het bij zonder onderwijs de hoogste prioriteit heeft en als zeer principieel ervaren wordt, viel het toch op dat zijn ondersteu nend betoog voornamelijk pragmatisch was. Hij noemde de principezaak wel.swaar met name, maar argumenteerde er niet naar. Het zwaartepunt van zijn argumentatie lag op het „extra", mogelijke toezeg gingen en het feit dal in ande re steden men wèl een consu lent godsdienstige vorming had aangesteld. Daarmee wa ren Hockx' bezwaren tegen de collegenota dat deze te for meel-juridisch zou zijn in feite ook op de eigen argu mentatie van toepassing. Een wonde waarop de strengere confessionele broeder W. van der Velden (GPV/SGP) een nogal kritische vinger wist te leggen. Principieel zou het zijn ge weest wanneer Hockx gesteld had dat de overheid weldege lijk financieel behoort op te komen voor de handhaving van de identiteit van een be paald bevolkingsdeel. In de controverse openbaar/bijzon der onderwijs durft men die stelling blijkbaar politiek met aan. Daarvoor is de verzuiling waarschijnlijk te verstard. Toch duikt het argument el ders wel op. óók binnen het onderwijs. Denk bijvoorbeeld aan de overheidsgelden die uit getrokken worden voor het zogenaamd bicultureel onder wijs (in Friesland, in de oude binnensteden waar veel bui tenlandse kinderen een school bezoeken). Handhaving van de eigen identiteit is daar een ar gument dat men niet schuwt. Het is de vraag of beide groot heden vergelijkbaar zijn, maar duidelijk u, dat de discussie dan pas werkelijk principieel kan heten: ais het CDA tegen over de met-confessionelen waar kan maken dat een over heid wèl de financiële plicht heeft het bijzonder onderwijs m 2ijn bijzonderheid te steu- Jan Hendrik Bakker Maassluis Burgemeester Jan van Es zal vrijdagavond 30 mei de gemeenschappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs in stalleren. De gemeenschappelijke schoolraad komt in de plaats van de sinds 1965 bestaan de ouderraad. Dit gebeurt omdat er in onder wijskringen al geruime tijd het verlangen be staat voor meer invloed van ouders dan in de (overigens al lang niet meer functionerende) ouderraad mogelijk was. |De schoolraad zal bestaan uit 17 leden, waar van negen vertegenwoordigers van de ou dercommissies, zes vertegenwoordigers van het onderwijzend personeel en twee gemeen telijke functionarissen. De gemeenschappe lijk schoolraad heeft onder meer tot taak burgemeester en wethouders te adviseren over benoemingen, leerplannen en speel werkplannen, het per per leerling beschik baar te stellen bedrag en de voorziening in de behoefte aan gemeentelijke onderwijs. De raad zal in principe in het openbaar vergade ren. Vlaardingen Met een bo venmaatse sleutel heeft burge meestersvrouw Jannetje Kie boom gistermiddag de officiële opening verzorgd van het flat gebouw voor kleine: gezinnen aan de Parkweg. V*n de koop- appartementen in dit gebouw is er nu één te bezichtigen: een modelwoning die is ingericht in samenwerking met het Vlaardingse bedrijf De Winter en de Lange. In de komende periode zal moeten bhjken, hoeveel serieuze gegadigden er zijn voor deze dure apparte menten. De koopprijzen lopen van 152.000 tot 210.000 gulden en meer. Jannetje Kieboom opent het appartementengebouw aan de Parkweg. SchiedamBij het herinrid. ->* k de Hoogstraat moet ook het museu. wor den betrokken, vindt D'66-raadshd Rob Hij mans, en wel op zo'n manier dat invaliden eenvoudig kunnen binnenkomen. Hijmans noemt het belachelijk, dat invaliden nog al tijd vanaf de Hoogstraat naar een museum suppoost moeten roepen om te vragen of zij via een hellingbaan op het plein binnen mo gen komen. De democraat vindt een perma nente entreemogeliikheid voor rolstoelgan- gers zeer noodzakelijk. Hij heeft daar wet houder Chris Zijdeveld nog eens op gewezen. In de gemeenteraad had Zijdeveld het even aan de stok met CDA-fractievoorzitter Siem Bosman, die zich afvroeg waarom het zolang heeft moeten duren, voordat de Hoogstraat definitief in een nieuw jasje wordt gestoken. Rosman en Zijdeveld schermutselden wat over de binnenstad en verwelen elkaar, dat zij bh belangrijke vergaderingen hadden zit ten slapen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3