SCHIEDAMSGHE COURANT Vier ïezinnen dakloos na brand in hl si usf Ik depröef Zes kampbewoners willen sloopterrein Vlaardingse kerk wellicht open voor illegalen PvdA: veel artsen maken onderscheid m VeleC^ene Dubbele inbraak in station Landgenoten vangen Turken op HS Tasjesrovers slaan weer toe Politie rolt heroïne- bende op Notitie woonerven vanavond op tafel Vandalen gooien stoelen in bad Dinsdag 27 mei 1980. - ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 104de jaargang no. 26620,- 6 PAGINA" Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De PvdA- werkgroep voor volksge zondheid beschuldigt Schiedamse arisen van het verstrekken van ver keerde inlichtingen over hun spreekuren voor zie kenfonds- en particuliere patiënten. Bij een enquête, die de werkgroep onder huisart sen, tandartsen en specialis ten hield, zouden de mees ten gezegd hebben dat zij hun spreekuren niet meer gescheiden houden voor particuliere en ziekenfonds patiënten. Maar, aldus Bert ha van Vliet en Annemarie Anceaux van de PvdA- werkgroep, „toen wij dat nader gingen bekijken, klopten de antwoorden niet altijd of de vraag is niet goed bepr*\jen." Via het PvdA-orgaan Voor waarts worden de leden op geroepen de werkgroep voor volksgezondheid een briefkaartje te sturen met daarop informatie over de eigen huisarts. De werk groep wil op die manier erachter komen, welke art sen nog onderscheid maken "tussen particuliere en fondspatiënten. Van Vliet en Anceaux van de PvdA- wergroep wijzen op het ver zoek, dat het Algemeen Zie kenfonds Nieuwe Water weg-Noord (AZWN) alle artsen heeft gedaan. Dit verzoek behelsde het ophef fen van onderscheid tussen particuliere patiënten en die van het ziekenfonds. Schiedam Vier gezinnen zijn gistermiddag huis en haard verloren bij een he vige uitslaande brand in de Celsiusstraat. Niemand raakte gewond. De schade loopt in de tonnen. Twee Turkse gezinnen en een Surinaams gezin konden voorlopig bij landgenoten in de Stationsstraat worden on dergebracht Een vierde, Ne derlands gezin was tijdens de brand afwezig, maar kon bij terugkomst niet in huis te rugkeren. Het gaat volgens brandweercommandant Wij- land in totaal om 14 perso nen: acht Turken, vier Suri- namers en een Nederlands echtpaar. Om acht minuten voor drie brak gistermiddag de brand uit in een houten kledingkast op de tweede etage van het pand Celsiusstraat 18b. De oorzaak daarvan is niet be kend. Het vuur baande zich eerst een weg door de boven kant van de kast en het pla fond, waarna ook de zolder verdieping in brand vloog. Via de. dakvensters sloegen de vlammen over naar het pand Celsiusstraat 16 en het aangrenzende hoekpand in de Stationsstraat. Enkele buurtbewoners sloegen snel alarm en bij de telefooncel, die vlakbij staat, vormde zich zelfs even een rij. Maar bij de Schiedamse brandweer werd men later gewaarschuwd, want de eerste meldingen kwamen binnen bij de brandweer in Rotterdam, Kennelijk is ons nummer onvoldoende bekend," aldus brandcommandant Wïjland. Op zijn verzoek volgt hier dan ook het Schiedamse alarmnummer: 264848., Met drie hogedruk- en vier lagedrukstralen werd de brand, die inmiddels ook v naar de begane grond was uitgeslagen, bestreden. De brandweer richtte de belang rijkste activiteiten eerst op de belendende percelen en op het pand, waar het vuur ont staan was, werden daarna de stralen gezet. Om kwart over drie kon het sein „brand meester" worden gegeven. Ook bij supermarkl Ook achter de supermarkt van Bas van der Heijden op het Broersveld in Schiedam is brand ontstaan. In de nacht van eerste op tweede pinksterdag vielen om kwart over twee generatoren uit van de koelinstallatie in een houten barak op de binnen plaats. De hitte deed groente, fruit en plastic kratten vlam vatten en ook de barak 2elf ging in vlammen op. Bewo ners van de Broersvest alar meerden de (Schiedamse) brandweer. De bedrijfsleider van de levensmiddelenzaak kon de brandschade nog moeilijk schatten en kon de politie ook niet opgeven, waarbij „Bas" verzekerd is. Ontploffing in gasfles Vlaardïngen Een ontplof fende gasfles heeft brand veroorzaakt aan de achterzij de van een woning aan de Goudsesingel in Vlaardingen. Vrijdagavond ontplofte de fles, die een campingkoelkast In stukjes deed springen. Nie mand liep verwondingen op, de schade bleef beperkt en de brandweer was snel klaar. Nieuw stationsgebouw officieel geopend Maassluis Burgemeester Jan van Es heeft door het loketbordje „gesloten" te vervangen door „geopend" het vernieuwde station van Maassluis officieel geopend. Het muziekkorps Kunst na de Arbeid verzorgde de muzikale omlijsting, terwijl iedereen die zaterdag van Maassluis naar Rotterdam wilde, dit kon doen zonder ervoor te hoeven betalen. In zijn toespraak benadrukte de hurgemeester nog eens de belangrijke functie van het treinverkeer voor Maassluis. De eerste treinverbinding Rotterdam/Maassluis dateert al van 1891. De reis duurde toen 35 tot 45 minuten, maar dat is nu teruggebracht tot 22 minuten. Het nieuwe, moderne station is i» de plaats gekomen voor het oude historische stationsge bouw: „Sommigen hadden het stationsgebouw niet kwijt ge wild. Hoewel het behoud van historische architectuur naar «lijn overtuiging zeker bevor derd moet worden, denk ik niet dat om het verlies van het oude stationsgebouw véél tra nen zijn gelaten. Zelf ben ik van mening dat, wie het had willen behouden, dat alleen maar gewild kon hebben uit gehechtheid aan het vertrouw de beeld en niet bepaald om zijn schoonheid", aldus Van eL Namens de Nederlandse Spoorwegen voerde drs Sta pelkamp, chef exploitatiedi- jBtrict Zuidwest, het woord: iiHet getuigt van moed, de stap die vandaag gezet wordt in de richting van de vooruitgang", waren zijn eerste woorden. Dat de spoorwegen aan Maas sluis een aardig centje verdie nen bewijst wel de omzet: „In 1979 bedroeg de jaaromzet 2,5 miljoen gulden. De magere ja ren van het spoorwegverkeer ssijn achter de rug en door de realisering van het nieuwe ge bouw hopen we het gerief van de reizigers weer verbeterd te hebben", besloot Stapelkamnp zijn toespraak. De talrijke_ ge nodigden. onder wie het bijna voltallige college van burge meester en wethouders, ver trokken van station Maassluis- West naar het nieuwe station, waar vele Maassluisers aanwe zig waren om de feestelijke o- pening mee te maken. rw; Vele Maasslul- sers, onder wie het bijna voltallige col lege, waren aanwe zig bij de feestelij ke opening door burgemeester Van Es. Vlaardingen Een 45- jarige fietster uit Vlaar dingen is zaterdagmid dag op de Broekpolder- weg overvallen door twee knapen, die haar op de bromfiets voorbij reden en haar handtas onder de snelbinders vandaan rukten. Het bromduo verdween in de richting van Vlaar- dings centrum. Vlaardingen De werkgroep Kerk en Samen leving gaat met plaatselijke pastores en predi kanten bespreken, of er mogelijkheden zijn il- legale buitenlandse werknemers in één van de Vlaardingse kerken op te nemen. Het initiatief van de werkgroep is een reactie op het besluit van staatssecretaris Haars de politie voortaan pok toegang te geven tot de kerken waar illega len hun toevlucht hebben genomen. Na afloop van het vorige week gehouden maatschappelijk avondgebed besloot men de fractieleider van het CDA, Ruud Lubbers, over het instemmen mat de maatregelen van Haars aan inschrijven. „Waar met name binnen uw partij gesproken wordt over het opkomen voor zwakken is het onbegrijpelijk, dat juist deze allerzwakste groep niet meer op uw bescherming kan rekenen. Deze mensen hebben niet om hun 'illegaal zijn' gevraagd, integendeel, zij zijn het slachtoffer van de politiek, van het machtsmisbruik van anderen, van het recht van de sterksten. Het zal u duidelijk zijn, dat wij er ten sterkste bij u op aandringen deze zaak nogmaals aan de orde te stellen en de CDA-uïtgangspunten in uw stemgedrag duidelijk te laten doorklinken." Al dus de werkgroep in haar brief aan de CDA- voorzitler. -<L' Schiedam Zes bewoners van het woonwagenkamp aan de Schiekade kunnen niet zonder een terrein voor sloopauto's. Als er stand plaatsen voor woonwagens aan de Koekoekslaan ko men en ook als er voor kampbewoners huizen wor den gebouwd op het Schut tersveld, en tevens wanneer er woonwagens gehand haafd blijven op het cen trum aan de Schiekade. zul len deze zes slopers ruimte nodig blijven hebben. Vol gens burgemeester Jofcn te Loo bestaat er een grote be reidheid bij de slopers om mee te denken over sanering van opslag van sloopmate rialen bij het kamp. Te Lóo heeft inmiddels de ge meenteraad verslag uitge bracht van zijn gesprekken met de kampbewoners. Vol gens hem zijn op dit moment slechts zes bewoners bereid in een „gewoon" huis te gaan wo nen. Het zou kunnen beteke nen, dat bij invulling van de locatie-Schuttersveld meer woonwagenbewoners voor dergelijke huisvesting enthou siast worden. Voor het terrein' aan Zwaluwlaan en Koekoeks laan bestaat meer interesse, omdat hier sprake is van reali satie van een klein woonwa gencentrum, ondanks ettelijke bezwaren uit dc Vogelbuurten Keth el-Oost. Bij vermindering van het aan tal standplaatsen op het kamp aan de Schiekade kan volgens de burgemeester sprake zijn van grotere brandveiligheid. Het brandgevaar houdt de be woners al jarenlang angstig. VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk deed Schiedams vorige burgemeester Arie Lems ooit de suggestie de kampbewoners zelf een brand- piket te laten houden, maar de liberale voorman heeft de in druk dat die suggestie mee verhuisd is naar Zaandam. In de gesprekken met Te Loo is gebleken, dat op het kamp ook behoefte bestaat aan een beheerder. Nelis Rokven, die enkele jaren geleden overleed, is nooit opgevolgd. De burgemeester heeft meege deeld, dat er een werkgroep aan de slag gaat die de moge lijkheden met betrekking tot Koekoekslaan, Schuttersveld en Schiekade gaat bezien. Vanwege de ruime mate van inspraak, die voor het voorbe reidingsplan Koekoeksiaan moet worden gegeven, is te verwachten dat een hoorzit ting zal worden gehouden voor alle betrokkenen. Eerde re hoorzittingen op kleinere schaal werden al gehouden door de beroepscommissie: op 10 maart voor de kampbewo ners en op 12 maart voor de bewoners van Kethel-Oost. Dit nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uil eigen omgeving kunt vinden, wordi zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ?osK01 oei J i yjoonl? ;10^weqel' d°m Schiedam Op station Schie dam/Rotterdam-West hebben inbrekers in twee optrekjes van de stationsrestauratie toe geslagen. In totaal werd voor drieduizend gulden aan eetwa ren en snoep meegenomen. Volgens de 31-exploitant van de stationsrestauratie, die in de nacht van eerste op tweede pinksterdag om kwart over acht naar huis is gegaan, waar na de inbraken gepleegd moe ten zijn, is de grootste ravage aangericht in het wachthuisje tussen spoor 2 en 3. De gele genheid bij spoor 5 kwam men in door een ruit te verbreken. Maassluis Op verzoek van de Rotterdamse narcoticabri gade heeft de Maassluise poli tie drie Turken aangehouden, die betrokken zijn bij een gro te heroïnehandel. Over om vang van de partij verdovende middelen en over precieze toe dracht van de handel ver strekt de politie geen inlichtin gen, zolang de zaak nog in on derzoek is. Vlaardingen Het aanleggen van woonerven in woonwij ken is een modeverschijnsel. Een probleem is het echter dat de wagens van de verschillen de gemeentelijke bedrijven en diensten moeite hebben oir. woonerven te bereiken. De brandweer ondervindt nog de 'grootste problemen. In Holy- Noord is men tijdens de werk zaamheden afgeweken van de oorspronkelijke plannen dooi het plaatsen van niet-aangege- ven bomen, bloembakken en lantaarnpalen. De bereikbaar heid voor de brandweerwa gens is daardoor erg bemoei lijkt Een aantal problemen zijn intussen opgelost. In de Hoevenbuurt is een aan tal woningen voor de ambu lance-auto s niet te bereiken. Een patiënt moet minstens 30 meter door de open lucht wor den vervoerd. Het ontstane tijdverlies kan schadelijk zijn voor de te vervoeren patiënt De gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst heeft moeilijkheden met de bereik baarheid van de kolken, die met de hand geledigd moeten worden, en de veegmachines kunnen nauwelijks effectief werken. Over de materie is onlangs een uitgebreide notitie gemaakt door de directeur van gemeen tewerken. Vanavond wordt die notitie besproken in de o- penbare commissievergadering voor verkeer. Plaats van han deling is het stadhuis. Vlaardingen Vier jongt vandalen hebben in het Kol- pabad veertig stoeltjes in het binnenbad gegooid. Ook een U-buis ging aan diggelen, waardoor het gehele bad leeg gezogen moet worden. Een Vlaardinger, die zondagavond om kwart over acht langs Kol- pa liep, zag de vier vandalen bezig en waarschuwde de poli tie, die echter te laat kwam. Men is nu op zoek naar de jon geren, die in de leeftijd var ongeveer 15 tot 18 jaar zouden verderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1