SCHIEDAMSCHE COURANT Cobra-kunst loopt op reis schade op Ik. «eem deproef Verplaatsen VOP-keet kan best7 krant i sS§S?ll Gemeentewijst kopers op stadsver nieuwing Dader mishandeling nog onvindbaar Fracties boos over advertentie ÉS - -- 'Aanleg rijksweg stimulans voor werkgelegenheid' Man overleden na val van brug Geen cent meer voor herinrichting nemén mev Kerk staat nog wel even m k Vrijdag 30 mei 1980 - Broersvest 3 - telefoon administratie 258091 - redactie 26256S - klachtendienst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -104de jaargang no. 26624—8 PAGINA'S 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis De raads fracties van alle poli tieke partijen in de Maassluise gemeente raad willen ophelde ring van burgemeester' en "wethouders over de paginagrote adverten tie die vorige week in een aantal dag- en weekbladen heeft ge staan. In de advertentie werd Maassluis aange prezen als een stad waar het ideaal wonen is en waar tevens nog volop woonruimte voorhanden is. De fracties in de raad vragen zich af» wie de initiatiefnemers zijn van de advertentie, met wie en hoe er overleg is ge weest over de inhoud en vormgeving en wat de fi nanciële gevolgen zijn voor de gemeente Maas sluis. Verder vragen de vragenstellers zich af waarom de leden van de betreffende raadscom missies niet tijdig zijn geïnformeerd. „Is het college niet van mening dat inhoud en vormge ving van de bedoelde ad vertentie verwarring kan wekken, met name bij de Maassluise bevolking, over doel en belangen terzake?'*, vragen de raadsleden zich af. Ver der wil men weten wat voor belang de gemeente bij de advertentie heeft. „Onderkent het college dat met deze activiteit slechts een beperkte doelgroep wordt be reikt?" zo wordt verder gevraagd. WmïMsM. Den HaagDe voedingsbonden FNV menen dat het om streden gedeelte van rijkweg 19 zo spoedig mogelijk moet worden aangelegd, omdat daardoor mogelijkheden ontstaan voor de werkgelegenheid van veel werkloze Hagenaars. De weg zou voor de arbeidsreserve die aanwezig is in de Haag se wijken Spoorwijk, Schilderswijk, Transvaalkwartier en Moerwijk gerichte mogelijkheden bieden in het Botïekge- bied te gaan werken. De afstand wordt dan overbrugbaar. Volgens de voedingsbond is er m deze Haagse wijken een groot aantal werklozen voor wie in de regio nauwelijks een arbeids plaats te vinden is. Door de aanleg van de rijksweg komen deze wijken binnen de zogenoemde 20 kilometer mobiliteitsgrens van het Botlekgebied. „Bovendien", aldus de bond. „biedt rijksweg 19 mogelijkheden voor de minder draagkrachtigen om zonder omwegen de grote aan te leggen recreatiegebieden te bereiken". De voedingsbond wijst een voorstel om de spoorlijn Den Haag- Schiedam te verdubbelen met een aftakking naar Hoek van Holland en de secundaire weg daarlangs met klem van de hand. Volgens de bond vereist niet aanleggen van rijksweg 19 een zo danige reconstructie van de nog landelijke tertiare wegen, dat daarmee het karakter van het gebied totaal verloren zal gaan. De VOP-keet in de Zomerstraat, die mo menteel wordt ge bruikt ais 'renovatie keet'. H oly voert actie voor jeugdcentrum Het hoofd van het Vtaardingse bureau huisvesting, J. Roelfs, jubileert. Een gesprek over de woningnood. Pagina drie. Gemeeniandshuis Deifiand Pagina vijl. Cock de Keyser werd slachtoffer van trafoerswisseling. Groningen De 45-jarige hoofdmonteur C. T. Geene uit Schiedam is donderdagmorgen in Groningen overleden aan de gevolgen van een val op het terrein van de Suikerunie. Het slachtoffer was daar op ze ven en een halve meter hoogte bezig een brug te bouwen toen hij door achteruit te stappen viel. Hij overleed ter plaatse. Viaardingen Op ontnuchterend harde wijze werden bewoners van de Emmastraat gisteravond met de financiële malaise, waar in hun gemeente verkeert, geconfronteerd. De bewoners hadden tijdens de wijkbijeen komst in de Oostwijk gevraagd om snel- heidsbeperkende maatregelen in hun straat omdat de verkeersoverlast daar naar hun zeggen onhoudbaar aan het worden is. Maar wethouder Goudriaan was duidelijk: „Ik beb geen cent meer." Als gevolg van de zogenaamde vijfprocentso- peratie, waarbij de gemeente op alle diensten en bedrijven vijf procent moet gaan bezuini gen. zijn ook de gelden voor herinrichting van straten voorlopig geschrapt. Het betekent dat geen enkele straat nog kan rekenen op belang rijke verkeersverbeteringen. Wethouder Wijnstok vergulde de pil voor de bewoners nog enigszins door er op te wijzen dat de bezuinigingen óók bedoeld zijn om straks belangrijke, nieuwe zaken waaronder de herinrichting van sommige straten zou kun nen vallen toch uit te voeren. Een strohalm waaraan de bewoners zich gretig vastklamp ten. i bouw en. telefoon SchiedamOp vier plaatsen in Schie dam-West heeft de gemeente borden geplaatst die eventuele kopers van een huis in de wijk moeten waarschuwen dat het hier om een stadsvernieuwings gebied gaat Op deze manier wil het stadsbestuur voorkomen, dat mensen een huis kopen dat binnen enkele jaren in verband in het kader van de stads vernieuwing gesloopt moet worden. Ook kan de gemeente belangstellenden voor een koophuis in het gebied inlich ten over de kwaliteit van de huizen indien daarover gegevens bekend, zijn over subsidiemogelijkheden bij woningverbetering en over de belang rijkste stadsvemieuwingsactiviteiten in het gebied. Dc gemeente laat weten dat adspirant- kopers wel moeten accepteren dat het verstrekken van informatie enige tijd kan vergen. Het stadsvernieuwingsge bied West 1, waar de borden zijn ge plaatst, wordt begrensd door de Vlaar- dingerdijk, Aleidastraat, St. Liduina- straat (belde zijden) en de Nieuwe Ha ven. Binnenkort zal ook in het stadsvernieu wingsgebied Schiedam-Zuid worden overgaan tot de plaatsing van dergelij ke borden. Op vier plaatsen In Schledam-West zijn borden geplaatst die adspirant- kopers moeten waarschuwen dat het hier om een stadsvernieuwingsgebied gaat. Viaardingen Holy gaat actie voeren voor een eigen onderkomen voor de jeugd. Tijdens het boerderijfeest. dat morgen op de kinderboerderij aan de Amsterdam laan wordt gehouden, start men met een handtekenin genactie. Er worden ook plannen gemaakt voor andere actiemiddelen om de gemeente onder druk te zetten. Vrijwel iedereen is het er over eens, dat de jeugd in de tienerleeftijd dringend een eigen ruimte nodig heeft. Ook de Vlaardingse Raad voor Jeugd en Jongeren heeft zich daar al enkele ma len mee bezig gehouden. In december vorig jaar leek de oplossing voorhanden: toen kwamen de berichten, dat de VOP-keet naar Holy zou kunnen worden verplaatst. Deze houten ruimte zou een plaatsje moeten vinden tus sen de FIT-centrale en de Vlaardingse Vaart in de wijk. Hoewel niet iedereen met de plaats voor die toe komstige jongerenruimte erg gelukkig was, was Holy toch blij met deze toezegging. De vreugde duurde echter slechts kort. Koos Altink van de stichting Sociaal Kultu- reel en Opbouwwerk in Holy: „We kregen in februa ri een brief van wethouder Bot, waarin hij vertelde dat Viaardingen De kerk aan de Binnensingel staat er nog wel even. Ondanks het feit dat het gebouw reeds in de cember onder de slopersha mer had moeten gaan om plaats te maken voor wo ningbouw zou de kerk zich zelf nog wel een flinke tijd kunnen overleven. Een nieu we sloopdatum is niet be kend. Als oorzaak van het uitstellen van de sloop moet het inzak ken van de woningmarkt ge noemd worden. Het bedrijf dat de bouw van de koopwonin gen in uitvoering had willen nemen durft het risico nu niet aan. Schiedam De beroemde Cobra-col lectie van Schiedams stedelijk mu seum verkeert in een conditie, die voIgens twee leden van de museum- commissie zorgwekkend is. Veel van de 93 schilderijen en litho's, die de collectie telt, worden veelvuldig uitge leend aan andere musea in binnen- en I buitenland en dat geregelde transport heeft de Cobra-werken geen goed ge daan, volgens Hans van der Vlist en Goos Verweij, die behalve lid van de museumcommissie ook allebei lid zijn van de PvdA. Van der Vlist heeft zijn partij laten weten dat „er geld bij zal moeten" om de unieke verzameling goed te kunnen conserveren. Inderdaad bestaan in het stedelijk museum plannen om van veel schil derijen de lijsten geheel te vernieu wen. Dit karwei zal waarschijnlijk over een lange periode worden uitge smeerd. Maar of de doeken zelf ook schade hebben opgelopen en dringend aan restauratie toe zijn. kon niet wor den bevestigd. Museumdirecteur Hans Paalman was enkele dagen afwezig en wordt pas morgen in het museum terugverwacht voor de opening van een belangrijke expositie over buiten landse werknemers. Cultuurwethouder Herman Posthoorn hoort op van de uitlatingen van Hans van der Vlist. „Ik onderschrijf dat niet meteen. Het is een bekend ver haal in de kunstwereld, dat schilde rijen met een historische waarde altijd in een slechte conditie verkeren. Dat is net als met historische gebouwen. Er moet altijd wat aan gedaan wor den," aldus Posthoorn, die ondanks zijn relativeringen de waarschuwing van Van der Vlist wel ter harte wil nemen. De PvdA-wethouder over weegt de toestand van de Cobra-col lectie te bespreken in de museumcom missie. die woensdag 11 juni voor het eerst sinds enkele maanden weer ver gadert Goos Verweij heeft de indruk, dat de verslechterde toestand van het Cobra- bezit inmiddels ook buiten Schiedam wordt bekritiseerd. Hij kreeg bijvoor beeld klachten van een Brabantse ga leriehouder. Behave de vele reizen. die Cobra maakt, is volgens Verweij het te kleine depot van het stedelijk museum oorzaak van de achteruit gang. Posthoorn: „Ik neem aan dat als er werkelijk wat aan de collectie mankeert, er uit de pot voor restaura tie geput zal moeten worden." Of er dan geld bij moet, zoals Van der Vlist zegt, betwijfelt de wethouder voorals nog. De Cobra-colléctie van Schiedams museum kwam geheel tot stand onder het bewi:cd van Pierre Janssen, die tegenwoordig directeur van het Arn hemse gemeentemuseum is. Cobra is de afkorting van Copenhagen, Brussel en Amsterdam, de hoofdsteden waar de belangrijkste schilders van deze kunststroming woonden en werkten. de zaak nogal was vertraagd door de grote financiële con sequenties. Er was een advies uitgebracht door gemeentewerken over de verplaatsing van die VOP- keet en daaruit bleek, dat de kosten werden begroot op 210.000 gulden. Daar kwam dan nog een bedrag van ruim 55.000 gulden bij voor riole ring, aansluiten van gas, water en eleetra en dergelijke. Kort om: we konden de zaak gerust wel vergeten, want voor het jongerenwerk in Holy is vol gens de meerjarenbegroting slechts 100.000 gulden beschik baar, gepland in 1984." Ondanks een toezegging van wethouder Cees Bot. onder wiens portefeuille de zaak valt, dat nog bekeken zou war den wat de mogelijkheden zijn werd door Holy niets meer vernomen. Koos Altink heeft er zo zijn twijfels over, of die verplaatsing inderdaad ruim twee ton moet kosten. „Vol gens ons kan het veel goedko per. Een sportvereniging heeft onlangs een dergelijke ruimte neergezet die afkomstig was uit Zwijndrecht voor minder dan een ton. Het zit volgens ons anders. Die VOP-keet had men ook al beloofd aan aanne mer Van der Waal, die m de VOP renovaties uitvoert: daar wordt het ding momenteel voor gebruikt. En daarom kan hij niet naar Holy." Martin Sluyter: al twee weken in het ziekenhuis. Maasland De politie pro beert er nog steeds achter te komen wie de mishande ling van de twaalf-jarige Martin Sluyter op zijn naam heeft staan. Ten ge volge van een op Hemel- vaartdag overkomen onge- Dil nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ,w"' oei S»® B M'es' O na®1' vetóP' „delP' .osueqel. stuteti iW val ligl de jongen nu al meer dan twee weken in het Vlaardingse Holy-zie- kenhuis met een verwon ding aan de knie, die zo ernstig is dat nog maar moet worden afgewacht of het ooit weer helemaal goed komt Met twee vriendjes, Richard en Ben Driesse uit Maassluis, probeerde Martin op Hemel- vaartdag binnen de afzettin gen te komen van het stock carcircuit. Daarbij werd de jongen echter gepakt door een bewaker met een hond, die hem de sloot in gooide. Door een onder het water liggende steen werd Martin dusdanig gewond dat hij op de kant bleef liggen. Zijn knieschijf bleek gebroken en per ambu lance werd het Maaslandse jongetje naar het ziekenhuis vervoerd, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Twee weken heeft Martm als een blok in bed gezeten, maar sinds gisteren zit zijn been in het gips. Als alles goed gaat wordt dat over enige tijd ver vangen door loopgips, maar dat het een langdurige ragk zal worden, voor hij geheel van verwonding genezen is, is duidelijk. De dader die het onheil heeft aangericht blijft echter on vindbaar. Er was op het ter rein een bewakingsdienst aan wezig van vier man. De lei ding van die bewakingsdienst ontkent echter met honden aanwezig te zijn geweest en juist een met een hond aan zijn zijde lopende man zou Martin hebben verwond. De recherche is nu op zoek naar getuigen die het gebeu ren hebben gezien. Zij worden verzocht contact op te nemen de Maaslandse politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1