SCHIEDAMSCHE COURANT Bruggetje haalt Tuindorpers uit isolement Van der Houwen houdt alle deuren open Jongeren kraken oud GSD-gebouw Geen schaderegeling voor middenstanders Ik neem dejfaoef ^ProvpL^ie 'r betaalt tij deli jk aanleg van stuk bos Protest tegen speculatie Liever verzetshelden in straatnamen Woudhoek Tussen de buien door... SS-—-*! Politieke 'handel9 in De Hoek begint tJSS»»'""' - Woonhuis uitgebrand Bedrijfsleven wil promotie boekje Bij doortrekken van tramt rij SI I H\ Sjji Maandag 2 juni 1980- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 104de jaargang no. 26625 G PAGINA' Broersvest 3 - telefoon administratie 268GD1 redactie 2625GG - klachtendienst 144144 3111 EA SCHIEDAM EN KETHEL VlaardingenOmdat het recreatieschap Midden- Delfiand nog niet tot stand is gekomen willen gedeputeerde staten dat de provincie de bebossing ter hand neemt van 45 hectare grond in de Broekpolder, gelegen bin nen het reconstructiege bied Midden-Delfland en even ten noorden van het omstreden gedeelte waar over gemeente en Rijn mond het niet eens kun nen worden. Tot het tijdstip waarop het nieuwe recratieschap onder houd en beheer kan overne men, willen GS ook de kosten daarvan voor rekening van de provincie nemen. Daarbij kan gerekend worden op een rijks subsidie, gelijk aan die het re creatieschap zou krijgen. Als dat schap er eenmaal is wor den de aanlegkosten verre kend, evenals dat deel van de beheers- en onderhoudskosten dat niet voor rekening van de provincie komt, maar door de andere deelnemers betaald moet worden. Het provinciale aandeel in die kosten is 32 pro cent De totale aanlegkosten van de 45 hectare bos worden ge raamd op ƒ960.000, waarvan f720.000 voor rekening van het ministerie van CRM komen. De jaarlijkse onderhoudskos ten zullen ongeveer ƒ70.000 bedragen, waarvan CRM de hel/t betaalt De povincie denkt deze bosaanleg te kun nen. financieren uit het kre diet, dat is verleend voor het inrichten van de golfbaan in de Broekpolder. Een zelfde 'overbruggingsma- noeuvre' willen GS uitvoeren met betrekking tot het oever- bos van De Lickebaert. Dat wordt door het rijk overgeno men om in beheer te geven aan het nog te stichten recrea tieschap Midden-Delfland. De bedoeling is dat rijk, Rijnmond en provincie samen de onder houdskosten dragen, zolang het schap er nog niet is. Voor de provincie komt dat uit op /25.000 per jaar. welke kosten te zijner tijd met het schap verrekend worden. Van het recreatieschap De Lickebaert krijgt, na over dracht van het oeverbos aan het rijk. de provincie haar bij drage in de aanlegkosten te rug; het gaat daarbij om. een bedrag van ongeveer ƒ400,000. Het voormalige GSD-gebouw aan het Veerpleirt gekraakt. Een speculatie-object, menen de krakers. Schiedam Tuindorp heeft eindelijk een achterdeurtje. Samen met dc wijkbcwoonstcr die er al jarenlang op aange drongen heeft, mevrouw A. J, Schuitemaker-van Riemsdijk, heeft wethouder Chris Zijde veld zaterdagmiddag kort na twee uur een bruggetje voor langzaam verkeer opengesteld. De loop- en fietsbrug over de Molensingel ontsluit het wijkje Tuindorp nu ook aan die kant. Mevrouw Schuitemaker heeft er jaren voor gepleit Tuindorp uit dit isolement te halen. Het snelverkeer kon alleen via de Schiedamseweg wegkomen en voetgangers hadden dan ten minste nog een bruggetje over de Molensingel tegenover zwembad Groenoord, maar al tijd was het moeilijk snel bij de bibliotheek of het postkantoor te komen. Zijdeveld, die zelf in Tuindorp woont, zag die pro blemen ook al geruime tijd, maar de realisatie van een bruggetje kon op de prioritei tenlijst niet een-twee-drie naar voren worden geschoven. Sinds zaterdag kan Tuindorp echter een weg vinden naar de Churchillweg. De tamboers en majorettes van drumband Juliana waren onder de eer sten, die van de brug gebruik maakten. Wethouder Zijdeveld en ac tievoerster Schuitemaker stellen de loop- en fietsbrug van Tuindorp in gebruik. Hoek van Holland De huidige voorzitter van de Hoekse deelgemeente- raad, L. van der Houwen (CDA), houdt na de ver kiezingen voor een nieu we deelraad alle deuren open naar de andere par tijen. „Wij vinden, dat we met alle partners in de nieuw gekozen deelraad kunnen samenwerken wat betreft het program ma," is zijn mening. De woensdag gehouden ver kiezingen lieten een uit slag zien waarbij zijn partij het aantal van vijf zetels behield, de PvdA van drie naar vier ging de VVD met twee zetels constant bleef en D'66 van niets op twee zetels kwam. „Ook de personen, die de pro gramma's voor de verschillen de partijen hebben gepresen teerd zijn uiterst acceptabel. De komende veertien "dagen zal het een loven en bieden zijn tussen de nieuwe fracties. Daarbij is het CDA wel wat verzwakt uit de strijd geko men," erkent Van der Hou wen. Volgens de deelraadsvoorzit ter. zijn er tal van mogelijkhe den te bedenken voor de vor ming van een nieuw dagelijks bestuur. Ook het aantal be stuursleden is nog niet geheel duidelijk. Hij noemt een be stuur van drie personen goed bruikbaar. Van der Houwen zegt wel, dat hij alleen terug komt in het dagelijks bestuur, wanneer hij wordt herkozen als voorzitter. Dit om persoon lijke redenen, een plaats in de deelraad als gewoon lid zal hij dan wel innemen. De lijsttrekker van het CDA wil zich echter nog niet uit spreken over een uiteindelijke vorm. Wel vindt hij het niet raadzaam, dat alle vier geko zen partijen in het dagelijks bestuur zitting nemen. Als mo gelijkheden noemt hij samen gaan met de PvdA van het CDA, of samengaan met de VVD, Beide zouden een meer derheid opleveren. Ook een samengaan van PvdA, WD en D'66 acht hij niet onmogelijk. „Het CDA zou buitenspel gezet kunnen worden. De wonderen zijn de wereld nog niet uit Tenslotte is dit in Rijnmond ook ge beurd. Ik verwacht het echter niet," zo zegt Van der Hou wen. „Wij proberen dat geen enkele partij een machtpositie inneemt, ook het CDA niet. Politiek is handel." Voor een kleine beschou wing, zie verder pagina drie van deze krant Schiedam De straatnamencommls- sie heeft haar werk voor niets ge daan. De raadsleden in de commissie voor ruimtelijke ordening willen plotseling een geheel andere straat- naamgeving dan waartoe de gemeen teraad In 1978 besloot want- zij zijn de moderne straatnamen zat Het liefst hebben de raadsleden weer straten, die vernoemd zijn naar be^ kende figuren uit de plaatselijke of Nederlandse geschiedenis. JDie na men zeggen tenminste iets," aldus Hans van Kleef (PvdA). Eef Collé (CPN), Siem Rosman (CDA) en Cor van Tilborg (VVD). Van Kleef: JU die nieuwerwetse straatnamen spreken bij de mensen niet aan. Moet je eens in Ommoord zien: daar zijn de straten genoemd naar honderd soorten grasjes en kruidjes en niemand weet er van el lende de weg. Ik heb liever een tast bare naamgeving, met bekende na men. zodat je er niet de encyclopedie bij hoeft te pakken." Vlaardingen Bij wijze van demonstratief protest tegen de woningnood on der alleenstaanden en kleine huishoudens heb ben jongeren zaterdag het voormalig GSD-gebouw aan het Veerplein ge kraakt. Het gebouw staat reeds twee jaar leeg en is in eigendom van de agra rische sociale fondsen (ASF). De gemeente Vlaardingen is reeds geruime tijd in onderhandeling met de ASF over aankoop van het pand. De plannen wa ren om na de aankoop zo'n 25 a 30 wooneenhe den voor kleine gezinnen in het pand te realiseren. Tot nu toe echter ketste de onderhandeling steeds af op de hoge vraagprijs van ASF voor het ge bouw. De krakers be schuldigen de ASF er Schiedam Door een nog on bekende oorzaak is in de nacht van vrijdag op zaterdag om streeks één uur een woonhuis aan de Singel uitgebrand. De bewoners van het boven een Turks winkeltje gelegen woonhuis waren op het mo ment dat de brand uitbrak niet thuis. De brandweer was het vuur snel meester. Toch wordt de schade aanzienlijk geacht. Het winkeltje liep wat water schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Schiedam Het bedrijfsleven heeft behoefte aan een promo tieboekje over Schiedam, dat in het zakenverkeer gebruikt zou kunnen worden als repre sentatiegeschenk. De maat schappij voor nijverheid en handel in Schiedam heeft voor zo'n brochure zelf geen geld. Daarom heeft een gesprek plaatsgevonden met Jan Wil lem Mijinke, VVV-voorzitter; Ruud Pillard, directeur van de Schiedamse Gemeenschap; en Jaap Brouwer, economisch consulent van de gemeente Schiedam. In dit gesprek is men nog niet uit de financiële problemen gekomen, maar wel is besloten dat de VVV gaat werken aan een uitgebreid promotieplan, dat het bedrijfs leven inzicht moet geven in de VVV-bedoeÜngen met de Schiedam-promotion in de ko mende jaren. daarom van met het pand speculatie te bedrijven. Zij „waarschuwen" de ASF dan ook niet langer met de door hen genoemde speculaüepraktijken voort te gaan. De kraakactie is voorts gericht tegen de trage voortgang van de nieuwbouwplannen die in Vlaardingen ten aanzien van de één- en tweepersoonshuis houdens tot stand moeten ko men. De jongeren dringen er bij de gemeente op aan zo snel mogelijk met bouwen te begin nen. Daarnaast heeft de actie ook een landelijk tintje: met de korte demonstratieve kraak- oktie willen de jongeren te vens de anti-kraak wetten die dc regering in voorbereiding heeft aan de kaak stellen. Om dat kraken een noodzakelijk kwaad is geworden, vindt men dat het dan ook niet strafbaar mag worden gesteld. De plaat selijke afdeling van de PSP heeft zich inmiddels met de krakers solidair verklaard. Overigens is de actie slech°j van korte duur geweest IT I .angst voor de mogelijke kond van een door de ASF gehuui1 de knokploeg besloot men d actie alleen een demonstratie karakter te geven. De voorbë reiding van de actie behoord trouwens niet tot de beste f- hun soort: bij pogingen d Ij kraak 's nachts voor te bere; den werden twee jongens doe" de politie gesnapt. Ze werde^j echter algauw weer op vrij'"! voeten gesteld. Wat een zo feestelijke en zonnige zaterdag had moeten, draaide uit op centje die verstoord werd door de ureerbarbarenOp het boerderij feest in de Vlaardingse Holywijk vielen er trouwens tussen de buien door nog best aardige plaatjes te schieten. Zoals deze van een groepje kleuters, drukdoende met plastic visjes. De hevige regenval in de namiddag zorgde ervoor dat veel bezoekers van de Schiedamse welzijnsmarkt vroegtijdig huiswaarts keerden. Ondanks het matige weer viel er toch nog van alles te beleven, 's- Middags traden bobo en Ciska Peters nog even op. HiiiiiuiiiEiiniiiiiiiniiiiiniiiiiiiNiiiiiiiiiiiitiiiiiiunniiriuiuiiiiiiiiiiiHiimiuniitiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiEiiinniiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiimiimiii Schiedam Het college van BenW van Schiedam vindt een vergoedingsregeling voor middenstanders, die hun omzet naar beneden zien gaan tijdens de aanleg van de trambaan naar Schie- dam-Noord niet nodig. De Kamer van Koophandel heeft op verzoek van enkele winkeliers, die financiële schade vrezen door de werk zaamheden voor hun deur op zo'n regeling aangedrongen bij het Schiedamse college. De Kamer is van mening dat financiële schade die ten be hoeve van het algemeen nut wordt toegebracht, niet ten laste van het bedrijfsleven moet komen. Onlangs heeft de minister van verkeer en waterstaat laten weten dat de rijksoverheid geen vergoeding lA geven aan winkeliers, die te maken krij gen met teruglopende omzet ten door werkzaamheden voor hun deur. Het college is er helemaal niet zo zeker van dat de aanleg van de trambaan lot lagere win sten zal leiden voor de winke liers. Wethouder Chris Zijde veld noemt de werkzaamhe den voor de deur van de win keliers een reëel ondernemers- risico en voegt daaraan toe dat in geval van zo'n regeling hij het ook logisch zou vinden dat de winkeliers een gedeelte van de meerwïnsten ten gevolge van de tramaanleg zouden af staan aan de gemeente. „De tram zorgt er immers voor dat de winkeliers in de toekomst een giotere toevloed krijgen van potentiële kopers", aldus Zijdeveld. In Rotterdam wordt al enige tijd gepraat over een dergelij ke schadevergoeding, tot nu toe echter zonder succes. In de Maasstad zijn het vooral de winkeliers op de Schiedamse weg die financiële schade vre zen van de metro-aanleg. Zij zijn bang dat door de langduri ge werzaamheden voor hun deur de klanten zullen uitwij ken naar andere winkels en dat zij daardoor een gevoelige financiële klap zullen krijgen. Voor enkele Schiedamse win keliers op de Broersvest was die onrust bij hun Rotterdamse collega's de aanleiding om de Kamer van Koophandel in te schakelen, die op haar beurt burgemeester en wethouders van Schiedam in een brief op de komende problemen bij de doortrekking van de tram naar Schiedam-Noord wijst. In de brief schrijft de Kamer van Koophandel aat de vergoeding van financiële schade als ge volg van werken die in op dracht van gemeenten worden uitgevoerd onder de verant woordelijkheid van diezelfde overheid behoort. De Schie damse ondernemen erkennen dat het probleem bij doortrek king van de tram stukken kleiner zal zijn dan dat bij de metroaanleg in Rotterdam, maar toch vinden zij dat ze recht hebben op een schade vergoeding, wanneer hun win sten zouden teruglopen tijdens Ge aanleg van de trambaan. t.^l Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws ui! eigen Omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd rn combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. -V» af' li sa» yos«< VioowV»»-. -jeUt0015 a bon .osueqe I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 1