Utfl Podiumavond voor studiehoofden Nieuwe garde dient zich aan 'Iedere schelp een wonder van de schepping' %my, met stip Bergsma voor eigen publiek Toonbeeld met reces - - u - nderdag unf 1980 /SC/WW It Eon wetcenjkm pagina «e! intormatio omt tamst on cultuur uit da regio, ties en berichten vóór dinsdag 12.00' naar bet adres san detze krant, postbus 110, VIaar dingen (La.*. :H. Bakker), teL 010 - 352066. Veel film dit weekeinde. Om te beginnen de verfil ming van Bertold Brechts 'Drei Groscben Oper*. onder regie van G.W.Pabst en met muziek van Kurt WeilL Mor genavond in het OJC Maas sluis aan de Lange Boone straat 33; aanvang 20.00 uur, toegang ƒ3,50. (De avond daarop de popgroep Delrose trouwens). Bertold Brectit Blm ook in het Viaardlngse' B'Bwana, Hoflaan 12, waar, zondagavond Pasoünl'si 'Mamma Roma' wordt ver toond. Zijn eersteling en be paald niet beste film, maar voor de (ans. Aanvang 2130 uur. De zaterdagavond daar voor een optreden van een jazzformatie; Volume 2, men zegt swingende, voor ieder- oen begrijpbare bop te spe len. Filmhuis Rood VIaardingen komt dit weekeind, zaterdag avond. 20.00 uur, met een filmprimeurtje. Dan wordt Antoniont's H Grieks* (de schreeuw) gedraald. De film is pas in roulatie en werd door Film international uitge- bracht-Behaive In Amsterdam was de film nog nergens in den lande te zien. Leden ƒ3,- en de rest ƒ6.-. Morgenavond in het OJC Viaardingen, Zomerstraat 45, een optreden van de blues formatie Barrelhouse. Aan vang is 2f .00 uur. een kaartje kost ƒ5,- In de Grote Kerk van Viaar dingen zijn de wandelcon- certen weer begonnen. Za terdagmiddag de tweede in successie. Tussen 15.00 en 17.00 uur een optreden van het Broken Consort, be staande uit Lars Magnusson (vlooi), Susanne Schaffert (blokfluit). Beate Dittman (luit), Eveline Juten (luit), Dieuwke Berkelaar (gamba), Frederieo Marlncoia (dttem en luit), Willem Mook (bando- ra en tuit) en Aart van de Gronden (orgel). Het pro gramma vermeldt werken van Thomas Moriay, Swea- (inek. Freseobaidi eh Clèran- baulL Tenslotte, te leuk Immers om alvast niet aan te kondi gen; ook Viaardingen krijgt ziin Foola. Tijdens binnen stadsdag van 14 juni zullen door het ganse centrum aan wezig zijn de straattoneet- groepen: Magie Circus en Frust raattheater. Vandaag treden ze nog op op het Leldseplein en het Spul van da hoofdstad, volgende week in uw eigen centrum. Vandaag de laatste afleve ring van deze rubriek dit sei- zoen. Hoewel bet Holland Festival en bet Festival oi Fools anders doen vermoe den is bet op met de cultuur. De trek naar warmere oor den is reeds begonnen, de theaters gaan op sloL Toon beeld dus ook. Om na de va kantie weer present te zijn natuurlijk. Dat zal dan wel september worden. Schiedam is geen universiteitsstad, een ei gen studentenvereniging heeft de stad wel. Waarom? Omdat Schiedamse studiehoofden eikaars bijstand nodig hebben of om ge woon regelmatig een gezellige avond met een studentikoos aureool te kunnen hou den? Hoe het ook zij; op 6 juni heeft de Stu denten Vereniging Schiedam een vijftal groepen uitgenodigd om de feestelijke podi um-avond luister bij te zetten. Die Podium-avond wordt gehouden in de societelts- ruimte van de SVS in het theatergebouw van de Teeretoof. Het spectakel begint om half acht maar al anderhalf uur daarvoor kan men erin: studenten hebben nogal wat te bespreken met elkaar. Niet-le- den moeten 1,50 betalen om naar binnen te kun nen. Allereerst kriigt folkgroep 't Uilebal de ruimte om haar Ierse, Vlaamse en Bretonse volkswijsjes ten gehore te brengen. Het Trio Overlast, dat daarna het podium zal betreden, heeft zich gespecialiseerd in Amerikaanse saloonmuziek. Vervolgens is het de beurt aan diverse folkgroepjes om van hun kunnen blijk te geven, maar met hen is organisator Arthur Verhulst nog in onderhandeling. Echt studentikoos wordt het pas op het ogenblik dat Cabaret'80 op de planken van de SVS-societeit komt. „Een try-out van een nieuwe act" zo zegt het programma en dat is nog eens wat anders dan het aloude „Xo vivat" dat in vroeger tijden door studen ten werd gezongen. Popgroep „Popgroep" besluit deze feestavond en daarmee tegelijk het seizoen '79/*80 van soosseizoen van SVS. Arthur spreekt in het programma zijn overtuiging uit dat „deze avond de absolute topper van het hele seizoen zal zijn." Dus. Fotograaf Auke Bergsma expo seert vanaf 10 juni in Viaardin gen. Voor wie nog niet de gele genheid had zijn Rotterdamse ex posities te bekij ken de kans. Het adres is Hoog straat 29, een winkel dus m mode-artikelen (u hoeft echter niets te kopen, nemen we aan). Een expositie voor eigen pu bliek in de dub bele zin des woords: Auke is vooral bekend geworden door zijn aan de mo defotografie ver wante platen. Tot 21 juni nog. Galerie/artotcek, Oosthavenkade 8, Viaardin gen: groepstentoonstelling van plaatselijke beeldende kunstenaars. Nanda van Beek, An- net Braad, Elly Dijkshoorn, Ada van Selm, Pieter van Dorp, Aad Hofman, Henk Horsten, Bob Janssens, Rob Kila, Steven Korst, Marcel Molenaar. Koos van Oudheusden en Hans Bikken. Geopend van maandag tot en met vrijdag, 12.00 tot 17.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur. Een naam hebben is leuk, maar het heeft z'n nadelen: bijvoorbeeld een zekere verplichting aan wat 'stand' wordt genoemd. Welnu, op kunstge bied mag Viaardingen geen naam hebben, maar het wordt er toch wel degelijk gemaakt. En: redelijk fris van de lever, zonder het schimmel luchtje dat kunstenaars uit de artis tieke incrowd soms met zich meedra gen. Want een incrowd heeft de stad nog niet, godzijdank. De beeldende kunst zit veeleer zelfs nog een beetje in de taboesfeer. Wie bekent dat hij schildert, krijgt nog wel eens een kleur. In de Vlaardingse galerie Artoteek is een expositie van plaatselijke beel dende kunstenaars ingericht waar van, zonder chauvinisme, gezegd kan worden: verrassend. Verrassend om dat ineens blijkt dat zoveel öonge) mensen met zo uiteenlopende dingen bezig zijn. En zonder dat er al een be smettelijk stijltje toegeslagen heeft Alles is anders. Het individualisme viert hoogtij. Verrassend ook omdat de kwaliteit niet onderdoet voor wat we bijvoorbeeld gezien hebben van buurstad Rotterdam. De groepsexpo- sitie is een staalkaart geworden van wat de jonge kunstenaars in de stad bezighoudt En dat is iets anders dan vijftien jaar geleden, toen artistieke penissen, zeefdrukken naar composi ties uit de Candy of het slagveld in Vietnam het Weeshuis vulde. Meer naar binnengericht, zou je kunnen zeggen. In het totaal exposeren er dertien. Practisch allemaal jonge, nog niet ge vestigde kunstenaars. Van de oudere garde, de zestigers zogezegd (Age lUink, Dirk Brouwer, Leen Drop- pert) is geen werk aanwezig. Een paar bekende namen van de jonge garde: Rob Janssens, Nanda van Beek, Aad Hofman, Hans Rikken, Rob KÜa, Annette Braad, Hun werk kreeg al vaker aandacht De anderen zijn misschien minder bekend. Van hen springt vooral het werk van Ada van Selm in het oog. Zeer sprekend, mooi/droeve sfeer. Vooral het 'Land schap met huizenrij'. Het doet den ken aan het desolate, vreemd belich te stadsbeeld van een Engels bad plaatsje builen het seizoen. Of haar Landschap met weg'. Gewoon heel verrassend al weer om dat te zien hangen. Leuk is ook het werk van Hans Rik ken plotseling bijeen te zien. Hij heeft een paar vierkante meter van de muur voor zich opgeëist en daar een overzicht opgehangen van waar hij zich mee bezighoudt De nonsens- handschriften, zoals we die van zijn eerdere tentoonstelling kenden, maar nu minder steriel. Niet overal die kantoorhoesjes omheen, maar alles kriskras door elkander. Een draagba re radio erbij, een spuitbus om onaan gename geurtjes te verdrijven. Het geheel maakt de aanstekelijke indruk van een werkkamer die door de kun stenaar middenin een creatieve ex plosie plotseling even verlaten is om vlak voor sluitingstijd nog even een pak koffie te halen. Het zou te ver voeren om alle expo santen stuk voor stuk de revue te la ten passeren. Er is werk dat door de entourage van de artoteek misschien iets minder uit de verf komt, maar bijna alles is de moeite waard om te bekijken. Elly Dijkshoorn bijvoor beeld; haar aquarel/tekeningen dra gen een merkwaardige privé-obsessie uit Of de rustige abstracte composi ties van Henk Horsten. Viaardingen heeft niet de naam van 'kunststad', maar er wordt gewerkt, dat maakt deze tentoonstelling overtuigend dui delijk. Jan Hendrik Bakker Ada van Selm, 'Landschap' goua che. <ï""v V&' - - K,# Ina Wijnhorst is nog lange tijd schor gebleven. Van het pra ten, het uitleggen en het vra gen beantwoorden over haar hobby: de schelpen. Geduren de tien dagen exposeerde ze haar collectie in de Maasland- se Rozenhof. Meer dan 2100 bezoekers kwamen kijken on der wie veel schoolkinderen. „De jongsten waren vier jaar, de oudste was een mijnheer van in de tachtig die met een doosje schelpen kwam om te ruilen. Het waren vermoeien de maar heerlijke dagen, om dat er zoveel respons vanuit de mensen die van alles wilden weten en duidelijk onder de indruk waren," vertelt een te vreden Ina Wijnhorst In de grote vitrine in haar huiskamer ligt nu alles weer op z'n plaats. De gnllig ge vormde en vaak prachtig ge kleurde schelpen olijken veel al niet alleen mooi om naar te kijken maar ook hun nut te hebben. Ina Wijnharst wijst ze aan: de zee-oor die een ge heimzinnige geneeskrachtige werking bezit waardoor litte- Ina Wijhorst met een 'doop vont' op schoot. kens verdwijnen; de murex- slak die in oude tijden al de kleurstof leverde waarmee de toga's en tunica's van de oude Grieken en Romeinen purper werden gekleurd: de zeegril-, f el-egel met z'n ontelbare pootjes waarmee je op een lei kunt schrijven. Maar vooral vertellen de schelpen uit tropi sche oceanen de cultuurge schiedenis van verre volkeren: de roephoorn van de Papoea's, de hoosvaten in alle maten zo dat er voor eike hand een for maat te vinden is als er water gehaald moet worden. „Met die hoosvaten hebben de kin deren, die de tentoonstelling bezochten, gespeeld en ze heb ben er niet een kapot ge maakt," vertelt Ina Wijn horst „Zo leren ze immers het beste hoe andere kinderen leven en werken moeten". Ze haalt weer andere exem plaren tevoorschijn: de oer- schelp Nautilus met z'n lucht kamers; de Pina die op een bloemstuk lijkt door de be groeiing van roze gekleurde grillige pokken; het 'doopvont' van bijna dertig kilo. Het is een hobby die de pan uit rijst, het huis wordt bijna te klein om alle schelpen op te bergen. „Ik zal me moeten beperken" stelt Ina Wijnhorst vast, „m'n plan is om te gaan toeleggen op museumstukjes". Heel voorzichtig legt ze er alvast een paar op tafel. Een kunstig uitgewerkte Chinese twee lingschelp uit de 16e eeuw, parfumflesjes en sieraden uit parelmoer gesneden. „Lieve mensen brengen van alles voor me mee van hun verre reizen, zoals m'n man de basis legde voor m'n verzameling toen hij nog op de grote vaart zat" vertelt Ina WijnhorsL„Ik ben een gelukkig mens. Ge lukkig met God's schepping; gelukkig met m'n hobby; ge lukkig met alle contacten die ik hierdoor heb opgebouwd. Inmiddels is Ina Wijnhorst aangezocht om lid te worden van de vereniging van erken de schelpenverzamelaars. Haar collectie bevat exemplaren die van dusdanige zeldzaamheid zijn dat ze zich niet meer tot de strikte amateurs hoeft te rekenen. Uitnodigingen voor exposities en symposia in het buitenland horen daarbij. „En dat is nou iets waar ik met m'n gezin géén kans voor zie" zegt Ina Wijnhorst zonder al te veel spijt Tineke Diepenhorst. AA* EfSttfHtf-Sfcbs isp£. >013% „V* fifó* Va \.fW- '98 -;V\ !*,C w.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4