Zo'n contest: dat is goud!' Milieu-actievoerders doen Maassluis aan „Energie Anders" aarzelend op gang chtigden louden I velddag Radio-amateurisme weer sterk in belangstelling rHet is wel hard werken Mr. Vrolijk bij officiële opening 71aardingen Binnen de /laardingse gemeente grenzen wordt dit week end een grootscheepse velddag gehouden door leen groep van tien ama- keur-zendgemachtigden uit de regio. Deze radio amateurs zullen proberen in een tijdsbestek van 24 uur zoveel mogelijk ver bindingen met andere zendamateurs in Europa te maken. Dit gebeurt in het kader van een zoge naamde contest, een wed strijd waarbij het de be doeling is» zoveel mogelijk verbindingen en zo lang mogelijke afstanden te maken. Motor achter deze velddag is de Vlaardingse zenda mateur Willem Visser. Hij is al jaren actief met zijn hobby en heeft inmiddels de hoogste machtiging ge- door Paul Houkes Geïnteresseerde bezoekers zijn bij Willem altijd welkom. Uitleg over gemaakte verbindingen geeft hij met plezier. haald, die te verkrijgen is. Voor hem heeft de ether in principe geen geheimen meer: alle amateur-radio banden, die verbinding geven met ieder plekje op de wereld, staan voor hem open. Een wedstrijd als die van mor gen is Willem s lust en zijn le ven. „Zo'n contest: dat is goud!1' zegt hij er zelf van. „Ook al is het bij zo'n wed strijd zo, datje geen enkele tijd hebt om met iemand een ecnl gesprek aan te knopen: hel gaat om het zo snel mogelijk leggen van een verbinding, het over en weer bevestigen van de ontvangst en dan maar weer op zoek naar een volgen de amateur ergens op de we reld. Dat gaat in een rizend tempo. Iemand die niet weet wat we aan het doen zijn en die de codes niet kent begrijpt er waarschijnlijk nauwelijks iets van. Die man aan de ande re kant, in Wales o£ in Rus land weet dat hij geen lang ge sprek hoeft te verwachten. Maar die vindt het ook al lang mooi dat hij toch maar even met Nederland heeft gespro ken!" Los van lichtnet De velddag, die zaterdag wordt gehouden, is een Euro pese activiteit. De enige voor waarde die wordt gesteld is dat de deelnemers onafhanke lijk van het lichtnet werken. De gebruikte apparatuur wordt, meestal in het open veld, gevoed door accu's of ag gregaten. Maar ook het wer ken vanuit een auto of vaar tuig behoort tot de mogelijkhe den. In Vlaardingen wordt, op een plek die men niet vante- voren bekend wil maken om te voorkomen dat er honder den mensen op af komen, een grote tent van het Rode Kruis neergezet, van waaruit wordt gewerkt. Rond die tent wor den de grote, draaibare anten nes opgesteld, waaronder zelfs een fikse paraboolantenne. Op alle beschikbare amateurban den, variërend van de 40 me terband tot de ultrakorte 13 centimeterband, zal door de tien deelnemers worden ge werkt. Willem Visser: „Dat zijn allemaal mensen hier uit de omgeving, Vlaardingers, Schiedammers, maar ook ie mand uit Monster, Hoek van Holland. Het aardige is dat we er weliswaar met z'n allen hard aan werken, maar we doen dat zonder verenigings verband, zonder bestuur of iets van dien aard. Zo'n organisa tievorm hoeft voor ons niet." Het zendamateurisme staat de laatste tijd weer sterk in de be langstelling. Dat komt waar schijnlijk vooral door het on der bepaalde voorwaarden vrijgeven van een gedeelte van de 11-meterband: de zoge- Willem Visser in zijn 'shack* „Met Amerika kun je de hele MC of op een andere frequen tie. Dat geldt voor mijzelf ook." Pittige studie Dat laatste stadium is Willem al geruime tijd te boven. Hij heeft de complete studie afge rond en heeft inmiddels de zoals een amateur-radiostation in het jargon wordt genoemd, dag kletsen." naamde 27 MC. Willem Visser: „Wij worden vaak met die 27 MC-ers verward. Vele echte zend-amateurs vinden dat ver schrikkelijk, maar ik til daar niet zo zwaar aan. Het is ech ter wel zo, dat er een bijzonder groot verschil zit tussen zenda mateurs, dus de mensen die na de nodige studie een zend machtiging van de PTT heb ben gekregen en de gebruikers van de 27 MC, die wij liever communicatie-amateurs noe men. Neerkijken op die groep doe ik zeker niet. Hoewel som mige zend-amateurs mij een dergelijke uitspraak misschien kwalijk zullen nemen is het toch zo dat vrijwel alle zend amateurs een énkele goede uitgezonderd, eerst een tijdje illegaal rijn geweest op de 27 hoogste bevoegdheid via de zo genaamde A-machtiging. On der zijn callnaam „PA3ALK" mag hij alle internationaal toe-' gewezen amateurbanden ge bruiken met de hoogste zend- vermogens, die aan amateurs zijn toegestaan. De studie die daaraan voorafgaat kan best pittig genoemd worden. Wil lem: „Dat doe je inderdaad niet zomaar: er wordt nogal wat van je gevraagd. Tochis die studie in principe door ie dereen te volgen: een voorop leiding in de electronica of iets van dien aard is niet nodig. Wel doorzettingsvermogen, want soms is het knap saaie materie." De diverse vereni gingen van radio-amateurs, zoals de VERON of de VRZA, om de grootste te noemen, ver zorgen cursussen die op het PTT-examen voor de diverse machtigingen voorbereiden. Daarnaast zijn er ook diverse instellingen, die schriftelijke cursussen uitgeven. Voor zendamateurs zijn op dit moment drie verschillende machtigingen van toepassing. De eenvoudigste machtiging, die echter aan de meeste be perkingen is gekoppeld, is de D-maehtiging, waarmee men mag zenden op zes vaste kana len op de 144 mhz met een zeer beperkt vermogen. De C- machtiging, waarvoor de eisen aanzienlijk hoger liggen, geeft bevoegdheid voor alle ama teurbanden vanaf 144 mhz en hoger, terwijl de A-machtiging vrijwel geen beperkingen meer kent Voor die A-machti ging dient men ook het morse te beheersen. Hoewel het voor met-zenda mateurs zeer interessant lijkt om met een willekeurige ama teur in bijvoorbeeld Amerika, Rusland of Japan te kunnen praten is dat voor de houder van die hoogste machtiging helemaal geen bijzonderheid. Willem: „Met Amerika kun je de hele dag kletsen, als je daar op uit bent. Nee, leuk is voor ons pas als je contact krijgt met iemand op een eiland m de Atlantische Oceaan ofzo: dat komt weinig voor." Om zijn woorden te bewijzen zet hij zijn zender aan en legt, met een vermogen van ruim hon derd Watt, binnen enkele ogenblikken een soepele ver binding met een amateur in Japan, 30 kilometer ten noor den van Tokyo. Het weer blijkt daar uitstekend te zijn. zo wordt ons van de andere kant verzekerd. Prominente figuren „Er zijn vooral in het buiten land heel wat prominente fi guren, die zien bezighouden met deze hobby," vertelt Wil lem. „Een bekend voorbeeld is koning Hoessein van Jordanië, die je regelmatig op de band hoort, en ook Juan Carlos in Spanje. Dat zijn wel figuren, waar heel wat zendamateurs voor staan te dringen om mee te kunnen praten. Voer mij hoeft dat niet zo. Hoessein bij voorbeeld; die werkt onder de call JY1. Op regelmatige tijd stippen neemt zijn secretaresse de microfoon en vraagt wie er dit keer met koning Hoesein wil praten. Binnen enkele mo menten heeft ze dan een grote lijst, waarvan tien amateurs worden uitverkoren. Dan meldt Hoesein zich en vraagt minzaam wie de eerste is. Nou, dan krijg je al die amateurs die als het ware zitten te buigen achter hun apparatuur: Good morning, your majesty, how are you? I'm realy so glad I may talk to you, your majesty. Nee, daar doe ik niet aan mee." In plaats van dure kern centrales: leven van do wind. vrijdag e |uni 196n VD/SC/WW De actievoerders aan boord van het schip Fri moeten het hebben van wat ze extra krijgen. Puaassluis Je moet er naar zin in hebben. En natuurlijk. Met een bude zeilboot samen met nog 12 anderen de wereldzeeën bevaren om actie te voeren. De milieu organisatie Greenpeace Lormt een van de bekend- Ite actiegroepen, die op pusdanige manier te werk Gisteren deed het Deense schip Fri, op door reis naar Denmenarken, pe Maassluise haven aan. an boord zitten 12 man- in en vrouwen en een and van 2 jaar. Zij varen bver de hele wereld om pe mensen voorlichting te keven over de gevaren pan kernenergie en de on derdrukking van vclke- L pen van de opvarenden, Erik fcouwenburg, sinds januari Jan boord van het schip, is Enthousiast over wat hij in die tijd heeft meegemaakt. „Aan boord leven we m een commu ne. Alles doen we samen, ie dereen heeft zijn eigen taak. Het is wel hard werken. Per dag sta je ongeveer 18 uur op je benen. Het wachtlopen is nog wel het zwaarste. Vooral op de Noordzee, waar het be hoorlijk kan spoken, ben je constant in de weer." Atoomproeven Als er actie is, waar ook ter wereld, dan springt Fri bij. In 1973 kwam de groep samen met Greenpeace in actie tegen de bovengrondse atoomproe ven van de toenmalige Franse door Chris Woerts. regering. Twee weken lang zeilden ze voor de Australisch kust De atoomproeven wer den uitgesteld, maar na enige tijd ontplofte de bom toch, Erie Kouwenburg kan zich er „nog kwaad om maken: JSu gaan ze ondergronds verder. Tot op de dag van vandaag. Laats bleef er nog eentje hal verwege hangen; die hebben ze toch tot ontploffing ge bracht. Je kan wel nagaan wat een rotzooi het allemaal ople vert" In 1975 werd de actie Namibië gestart Over heel de wereld werden boeken en tijdschrif ten verzameld om die in het door Zuid-Afrika overheerste land te verspreiden. In naam hebben de United Nations het beheer over Namibië, maar m de praktijk is dat volgens de Fri-bema* ng wel anders. „Het bleek dat nog steeds Zuid-Afrika het daar voor het zeggen had. We kwamen het land zelfs niet binnen." vertelt Eric Kouwenburg. Denemarken In Maassluis wordt proviand ingeslagen en zal men kleine reparaties aan het schip ver richten. „Daarna gaan we naar Denemarken. Daar wordt bin nenkort een referendum ge houden over kernenergie. De nemarken is het enige land dat nog niet aan kernenergie begonnen is. We gaan daar een grootse campagne voeren om de kernenergie buiten Dene marken te houden." Het verloop onder de beman ningsleden op het schip is groot. Alleen de kapitein, Da vid Moodi, heeft het nu al acht jaar volgehouden. Moodi, te vens eigenaar van het schip, is daarom ook de grote animator. Financieel is het moeilijk voor de bemanningsleden. „Ieder een neemt pnvé geld mee. Als we op reis zijn krijgen we soms wat extra's. In Denemar ken moeten we na de acties het schip een goede beurt ge ven. De motor is op, het dek is verrot- Maar om alles weer op peil te krijgen is minstens een bedrag van 129.000 gulden no dig, En of we dat ooit bij el kaar krijgen is nog maar de grote vraag," zegt Ene Kou wenburg met een lichte teleur stelling in zijn stem. Voorlopig is het zover nog niet Eerst wordt in Denmar ken actie gevoerd, dan pas ko- men de reparaties aan de orde. Hoek van Holland Zo'n zestig scholieren, met een bus uit Enschede ge komen, lopen wat onwen nig rond in de houten ge bouwen die de Stichting „Energie Andera" sinds kort in Hoek van Holland in gebruik heeft genomen. Voor het publiek is de tentoonstelling sedert 1 juni open, maar officieel zal de opening pas 25 juni plaats vinden. De scholte ren, MTS-ers die een da greis maken, weten zich nog niet goed raad met het gebeuren. Rondom hen wordt nog gezaagd, geverfd en geschuurd en op het buitenterrein is men bezig een zonnehuis op te trekken. „Energie Anders" mag dan wel de deuren geopend hebben, een totaalbeeld is er zeker nog niet. Om dat te krij gen zal er in de komende weken nog een heleboel werk verzet moeten wor den. Dat werk wordt overigens ge daan door erkende dienstwei geraars die op deze manier hun vervangende dienstplicht vervullen. Jip Lenstra, de lei der van het voorlichtingscen trum, is over hun werk bijzon der tevreden. Het zijn allemaal enthousiaste jongens die op deze manier hun maanden van Mr. Maarten Vrolijk, commissaris van de Koningin In Zuid-Holland, zal een van de eregasten zijn tijdens de officiële opening van Energie Anders op woensdag 25 juni. Op die dag worden alle inwoners van Hoek van Holland uitgenodigd om gratis het centrum te komen bezichtigen. Normaal wordt er 2,50 entree gevraagd. De open dag is van negen tot zes uur, maar het ofic!ë- le gedeelte start om ongeveer één uur 's middags met toespraken van de heren W. J. Lenstra namens Ener gie Anders en de Rotterdamse wethouder H. van der Pols. Ook dc directeur van het GEB in Rotterdam, G. B. Meijer, zal het woord voeren. Theo Potters, afge vaardigde van de milieubewegingen, komt daarna aan het woord en rond drie uur zal Mr. Vrolijk de windmolen In werking stellen waarmee het centrum officieel geopend zal zijn. Naast het officiële program ma zal een orkestje wat muziek ten gehore brengen en een theatergroep brengt regelmatig enkele sketches die betrekking hebben op het energie-ge be uren- Voor het maken van afspraken voor Energie Andera kan men bellen met 01747-5242. dienstplicht volmaken. Ze doen trouwens niet alleen goed werk in de bouw, ver schillenden zijn ai opgeleid tot voorlichter in ons centrum". Wanneer over een paar weken de voormalige waterstaatsge bouwen volledig zullen zijn in gericht, dan beschikt Energie Anders over een compleet centrum. Immers, niet alleen kan er dan op alle manieren voorlichting en informatie worden gegeven over energie besparing, kernenergie, LPG, LNG, alternatieve energy en total energie, maar ook zal het centrum voor eigen gebruik voldoende energie kunnen op wekken. Dat gebeurt vooral via de grote windmolen die als een enorme blikvanger op het voorterrein staat Het hoofd doel is om vooral voldoende energie voor eigen gebruik te Jtunnen opwekken, maar een eventueel overschot kan wor den verkocht aan het gemeen telijk energiebedrijf, dat het werk van Energie Anders vol belangstelling volgt. Behalve de voorlichting via een aantal panelen, via diverse toestellen en installaties, beschikken de voorlichters ook over een uit gebreide bibliotheek waar al lerhande boeken over energie te verkrijgen zijn. Lenstra: „We willen proberen zoveel mogelijk mensen binnen te krijgen. Natuurlijk is het be langrijk om als trefpunt te fungeren bij schoolreizen, maar het is minstens even be langrijk dat we tuinders, be- drijfssfunctionarissen en ande ren .in huis krijgen, want zij kunnen alle voorlichting krij- gen die tot direkte besparing kan leiden". Ontspannen. Een onderwerp als energie-be sparing heeft al gauw de nei ging om als bijzonder serieus te gelden. „Dat is het ook wel", zo vindt Wil Brinckman, „maar we proberen de hele zaak toch erg ontspannen te benaderen. De bezoekers kun nen de permanente expositie j bezoeken, voorlichting krijgen, maar ze kunnen ook op hun i gemak een kopje koffie drin- i ken of onderling wat praten. Er mag erg veel, maar er moet niets", aldus Wil Brinckman, l de rechterhand van Jip Len- stra. Zij zorgt ook voor de vele telefonische afspraken die voor de komende tijd al zijn vastgelegd. „Energie Anders" is een we tenschappelijk informatiecen- trum dat gesubsidieerd wordt door diverse instanties. Een markt op een niet-commercië- le basis en de informatie kan daardoor op een strikt objec tieve basis worden verstrekt De medewerking van de er kende gewetensbezwaarden is volgens Jip Lenstra in dit ver- band een extra voordeel om- n dat een belangrijk deel van c hun salaris door de overheid betaald wordt Hoewel offi- cieus gebouwen en terrein al v zijn opengesteld kijken de me- b dewerkers toch elke dag wat j bezorgd naar de kalender, j want yoor de officiële opening j j op 25 juni moet er nog een he-, E Jeboel gebeuren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4