EXTRA timulator achter bedri j fsontsluitingen Pittoreske landschap moest weg m gepensioneerde ingenieur bij Proefstation: m H maandag 9 juni 1380 VD/SC/WW aassluls Trots als een uw loopt de heer J. C- an Leeuwen door zijn rritorium. Het terrein t omsloten wordt door n sloot en een bosje, be- t veel groenten, fruitbo- en en bloemen. „Het 'kt wel een jungle hè", gt de heel vitale, maar 64-jarige grijze eige- ar. eel Westlanders rullen m nog kennen als een rde werker in dienst n het Proefstation voor uinbouw onder Glas. nds kort is de goed ge kte ingenieur na ruim jaar met vervroegd nsioen gegaan. Hij heeft de medewerking van deren, zoals deze plegen zeggen, baanbrekend rk verricht. Maar vóór t allemaal zover was, oest de boerenzoon erg el moeite doen om dat- me te bereiken wat hij aag wilde. oen ik van de lagere school kwam, wist ik dat ik op den ur de tuinbouw in wilde, was erg moeilijk want het net in de crisistijd van de ?n twintig. Het veehouders- rijtje van mijn vader wilde als oudste zoon van het ge- niet graag overnemen. Ik Ide de tuinbouw in. Boven in had ik nog andere broers, e hel bedrijf van mijn vader den duur zouden kunnen jortzetten", vertelt de inge- eur. e heer Van Leeuwen heeft, ndat hij zijn zinnen toch ïeft doorgezet, toen tal van inbouwcursussen, waaronder ;n landbouw- en boekhoud- cursus economie, gevolgd. Derhalve mocht hij zich inge nieur noemen. ..Ja. ik kon op het bedrijfje van mijn vader een lap grond krijgen om een tuinbouwbedrijf op te richten. Maar daar kreeg ik geen ver gunning van de gemeente voor, omdat ik niet getrouwd was en niet de vereiste leeftijd had. Net in die periode hoorde ik dat ze enkele assistenten op het Proefstation nodig hadden. Vanaf die tijd ben ik er geble ven." Ontsluiting Hij begon er als voorlichter aan tuinders. Enkele jaren la ter betrad hij de toenmalige afdeling bodemkartering (dit is het in kaart brengen van de Westlandse bodemsoorten). Hierna werkte de boerenzoon zich op lot bodem kundige om op den duur de leiding van deze afdeling op zich te ne men. Volgens zijn medewer kers was de heer Van Leeu wen, die zich niet alleen met bodemkundige zaken bezig hield, dé grote motor voor Westlandse bedrijfontsluitin- gcn. „Ja, wij begonnen (de heer Van Leeuwen en zijn me dewerkers red.) in 1958 met het activeren hiervan. De we gen naar de bedrijven toe wa ren op tal van plaatsen vaak te smal. Zodoende was er eigen lijk geen aan- en afvoer over de weg mogelijk. De bedrijven waren in die tijd dan ook sterk afhankelijk van de waterwe gen", aldus de heer Van Leeu wen. die bij deze vorm van ontsluiting de betreffende overheden van advies diende. „Ja, dat advies is gewoon be langrijk in verband met de goede grond, die later de ge wassen moest laten groeien vertelt de ingenieur in simpele bewoordingen voor de leek. Omdat het vervoer over de landwegen veel goedkoper was (het vervoer over water was te arbeidsintensief en ver eiste veel tijd, wat economi sche weer niet haalbaar was), moesten tientallen Oudhol landse p!ekjes van het toenma lige pittoreske landschap plaatsmaken voor tuinbouw kassen en asfaltwegen. Ook aan projectvestigingen heeft de heer Van Leeuwen deelge nomen, Als mooiste voorbeeld voor zo'n vestiging noemt hij die in Waddinxveen, omdat" het advies en het door hem op gestelde plan precies tot in de puntjes is uitgevoerd. Niet aardig Wat de heer Van Leeuwen niet zo aardig vind, zijn de be slommeringen, die momenteel gaande zijn inzake de verwer king van het vuil van de Westlandse tuinbouw. „Kijk", vertelt de ingenieur „de Sttch- door Peggy Wijntuin ting Verwerking Tuinafval heeft een terrein van vijftig hectare grond nabij Hoek van Holland (gemeente Rotterdam) gekocht. Op dit terrein moet een composteringsbedrijf ko men, dat op twaalf hectare grond het vuil uit de tuinbouw moet gaan verwerken. Het probleem is nu dat Rijnmond. Rotterdam en het ministerie van Volksgezondheid niet zo enthousiast zijn en ons daar voor nog steeds geen vergun ning hebben verleend. Terwijl de uitgekozen plaats zodanig is gesitueerd dat het milieu, met name de aanwezige Waterweg, en de tuinbouw daarvan geen last ondervinden." Om het laatste te verduidelij ken zegt de boerenzoon: „Het is vaak zo dat er in de tuin bouw monocultuur plaats vindt. Dit is niet goed voor dc bodem. Als het compost op zo'n bedrijf wordt verwerkt, dan krijgen de planten in feite geen andere voedingsstoffen en worden ze vatbaar voor ziekten. Want het vuilafvoer komt dan weer terecht in het water en zo sluit de cirkel zich." Wat het ministerie van Volksgezondheid graag zou willen is het verwerken van het vuil in een gesloten ruim te, „Dat is weer te duur voor de tuinders, die dan financieel zwaarder worden belast. Deze mensen zouden logischerwijs het vuil liever op eigen terrein verwerken, wat weer niet goed is voor de planten vawe- ge de veelal eenzijdige beplan ting", aldus de heer Van Leeu wen, dte daarmee aangeeft dat de tuinder zodoende in een vi cieuze cirkel komt Le zitten. De ingenieur zou daarom graag zien dat het tuinbouw- vuii op het aangekochte ter rein wordt verwerkt. „Want we voldoen aan alle gestelde eisen: de verkeersveiligheid, er is zelfs een reconstructie van bepaalde wegen, de mi lieuvriendelijkheid en ook is er in heel het Westland geen betere plaats voor de verwer king van het vuil aan te wij zen dan de plaats nabij Hoek van Holland", zegt hij. Alhoe wel hij inmiddels met pen sioen is, vecht de heer Van Leeuwen nog steeds voor de doeleinden van het Proefsta tion. Hij is geen baasje om nu stil te gaan zitten? „Oh. nee", zegt de man verbaasd, „ik ben bestuurslid van verschillende stichtingen, waaronder de Stichting Tuinbouwhistorie. Bovendien houd ik van teke nen en schilderen," Van het laatste is in de loop der tijd weinig terechtgekomen. „Maar ik ga het allemaal wel inha len", aldus de ingenieur. Con cluderend zegt hij: „Ja. ik heb nog heel wat voor de boeg," „Ik heb nog heel wat voor de boeg" [imiuiiLBiiiujiuiiumuiuuuiiiiuiiiiniiuiiHifliiiiiuifiiiiinjiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiijiHiiiiimiiiiiiiiiuu Poeldijkse pad....toen Poeldijkse pad~«nu Ingenieur Van Leeuwen heeft samen met een aan tal andere medewerkers de weg naar een bredere basis voor een gezonde be drijfsvoering van tiental len Westlandse bedrijven mogelijk gemaakt. Hier onder zijn enkele voor beelden van zijn advies, dat door de betreffende in stanties werd opgevolgd, te zien. Met de ontsluiting van het Poeldijkse pad werd laat in de jaren '60 begonnen. Het pad was in de periode daar voor functioneel voor een veertigtal bedrijven. Het diende tevens al voetpad tus sen de kerkdorpen Poeldijk en Honselersdijk. Op de lin kerzijde van de foto is een oud tomatenbedrijf te zien. Dit werd later vervangen door een groot schalig toma tenbedrijf, dat door dezelfde eigenaar wordt gerund. Aan de rechterkant van het schilderachtige pad, zoals het er vroeger uitzag, is onder de kerktoren een elzenhaag te zien. De haag diende toen als windscherm voor het bedrijf van de inmiddels overleden fruit- en groenteteler Jan Duyvensteyn. Zijn bedrijf, dat als één van de weinigen toen nog herinnerde aan een typisch Westlands bedrijf van weleer, heeft rond 2970 Klaats moeten maken voor et huidige karakteristieke stenentijdperk zie onderste foto) en voor een modem bloemenbedrïif, waar mo menteel hoofzakelijk anjers worden geteeld. Ook het huis aan de Mariën- dijk 53 in Honselersdijk werd in het begin van de jaren '70 xr.°t de grond gelijk gemaakt. Hier ging het voornamelijk om de ontsluiting van de vei ling Westland Noord. De eni ge tastbare en visuele bouw sels uit de vergane periode, die de ontsluiting hebben overleefd, zijn de drie beton nen palen (zie foto's). De Mariëndïjk, die is opge worpen om de Westlandse kreek de Gantel in zijn bed ding te houden, was één van de eerste bedijkingen langs het riviertje. De kreek, wel ke in Monster ontspringt, eindigt tegenwoordig in Wa teringen. Bodemkundig on derzoek heeft uitgewezen dat de kreek in vroegere tijden in Berkel en Rodenrijs uit mondde. Dit kon worden ge constateerd toen een team van deskundigen daar afzet tingen van klei op het veen ontdekte. Ook is komen vast te staan dat een heel groot gedeelte van het landschap in het Westland op afzettin gen van jonge zeeklei uit de kreek is gebouwd. Mariëndiik—.toen •O Wj- Marièndllk....nu

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4