STAD/STREEK Onderwijs vecht voor behoud van werken kwaliteit Kou dreef Vlaardingers naar 'ruimer' Australië COMMENTAAR Concertserie op beiaard Grote Kerk Schiedamse bonden komen in actie Familie Verboon na 25 jaar weer bijeen Klein scheepsmakerijtje wordt miljoenenbedrijf Veerdienst weer normaal MWm\ Dorpspolitiek Laatste verzamelbeurs in Harmonie THEY'LL DIVE FOR A BOAT Prullebakken in Licke- baertbos Christelijke scholen houden Kenia- actie Sport- en spelmiddag voor ge handicapten voerwdag ff 11 Juni 1530 VD/SC/WW Schiedam Het is een cij fer dat nauwelijks te gelo ven lijkt» maar de compu ter is onverbiddelijk: tus sen nu en 1985 zal het aan tal arbeidsplaatsen binnen het onderwijs met vijftig duizend zijn verminderd. Een landelijk cijfer waar bij het. wanneer de geboor tedaling en de bezuini gingsplannen zich verder door zullen zetten, na die datum wel niet zal blijven. Het verschijnsel is niet zo maar van eventjes. Het on derwijs 2it, zoals dat heet. structureel in de proble men. Tergelijkcrtijd echter krijgt het onderwijs, paradoxaal ge noeg, behoefte aan steeds meer onderwijskrachten. Als gevolg van alle onderwijsvernieuwin gen wordt het werk steeds ar beidsintensiever. Per kind is meer aandacht nodig dan vroeger. Dat lesgeven vroeger: een onderwijzeres) voor een klas van veertig, soms vijftig leerlingen, lange houten li- ncaal, tik op de lessenaar, eer ste zin, pak je pen, pennen neer. volgende zin. Zo hield je een grote groep toch zonder al te veel problemen aan het werk. Het lesgeven nu daarentegen: kinderen leren naar hun eigen niveau. Het betekent in de j praktijk dat elke klas onder verdeeld is in vier, vijf kleine klasjes, groepjes die apart moe ten worden begeleid. En daar naast is er ook Abdul nog, die samen met al zijn landgenoot- jes extra aandacht nodig heeft omdat hij pas twee jaar in Ne derland is en het Hollands nog niet onder de knie heeft. Afge zien van alle buitenschoolse activiteiten, zoals ouderavon den, bijscholingscursussen, sporttoernooien en de vier daagse (om maar een greep te doen), ten opzichte van het verleden een overduidelijke taakverzwaring. Dat onderwij zers maar een gebeiteld baan tje zouden hebben is een wijd verbreid misverstand. Kwaliteit Een schrikbarende toename van werkloze onderwijskrach ten en paralel daaraan een toenemende behoefte aan on derwijskrachten. Men zou zeg gen: dat komt dan prima uit. Maar de praktijk blijkt dat het werk nogal ongelijk is ver deeld, Er zijn de baanbezitten- dc onderwijzers, die het bijna niet aan kunnen; er zijn de haanlozen die hun onderwijs- diploma voor niets bleken te hebben behaald. „Het behoud van de arbeidsplaatsen is tege lijk de waarborg voor de kwa liteit van het onderwijs," con cludeert Jacob Boven, hoofd van de Schiedamse Thorbec- keschool en een van de initia tiefnemers van een plaatselij ke actie die politici en publiek moeten doordringen van de noodzaak dat die kwaliteit op zijn minst gehandhaafd moet blijven. De actie sluit aan op de grote landelijke manifestatie die de door Jan Hendrik Bakker ABOP, de onderwijsbond bin nen de FNV, voor 19 juni heeft georganiseerd, maar richt zich verder toch voorna melijk op Schiedam zelf. Want ook in Schiedam gaan er klap pen vallen, voorziet hij: „Het zijn vooral de oude wijken. De terugloop van het leerlinge naantal wordt daar voorlopig nog geflatteerd door de buiten landse kinderen, maar straks moeten daar veel krachten weg."5 Kleinere klassen, klei nere groepen, luidt daarom het eerste actiepunt van de onder wijsbonden, verenigd in de NFO, afdeling Schiedam. Een eis waarvan men hoopt dat de gemeente er 2ich achter zal stellen. Leerkrachten genoeg, daar schort het niet aan. „En," is de redenering, „geld kosten ze toch,- want afvloeien moet ook betaald worden!" De andere actiepunten houden met deze centrale eis in zekere zin allemaal verband. Zo vraagt de NFO meer aandacht voor kansarme kinderen. Aan dacht in de vorm van extra stimulering van leerlingetjes die in hun peuterjaren niet voldoende ontwikkelingskan sen hebben gehad. Zeer veelei send werk, dat door het bezui nigingsbeleid van de regering nu in de knel dreigt te komen. Meer aandacht ook voor het specialistisch onderwijs aan buitenlandse kinderen, een aparte beleidsmedewerker en een wijkeontactpersoon die zich voor het onderwijs aan anderstalige leerlingen in gaan zetten. „We hopen dat het gemeente bestuur onze wensen aan de regering wil overbrengen," zegt Jacob Boven, „dat is alles wat we kunnen verwachten: een adhesiebetuiging van hun kant. En verder gaat het er ons vooral om de problemen onder de aandacht te brengen van de ouders en dergeUjkon." Die ouders zullen binnenkort een brief ontvangen, waarin het actiepunt, behoud van kwaliteit en werkgelegenheid in het onderwijs, uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. En de politiek? Vanavond ver gadert de schoolraad over de actiepunten, want ook deze raad is gevraagd om een adhe siebetuiging. Alle politieke partijen zijn geïnformeerd, „dus daar mogen we van ver wachten dat ze weten waar ze het over hebben straks in de raad". En mocht de raad geen i Jacob Boven. Als schoolhoofd overtuigd: „Onderwijs mag nooit een sluitpost zijn." aanleiding zien zich met de ac tievoerenden solidair te ver klaren dan zijn er altijd nog de handtekeningenlijsten. Ze zul len binnenkort onder de ou ders gaan circuleren en aange boden worden aan onderwijs wethouder Herman Posthoorn ter afsluiting van de plaatselij ke actie, woensdag 18 juni wanneer om 16.00 uur vanaf de Plantage een demonstratie ve stoet zich in beweging zal zetten richting stadskantoor. En waarom? Overal moet toch bezuinigd worden? Een vraag die Jacob aanvankelijk ont wijkt, omdat hij zich, naar hij zegt. 'buiten de politiek' wil houden. Maar dan r,s even denken komt hij toch met een kort en krachtig antwoord. „Onderwijs mag gewoon nooit een sluitpost op de begroting zijn. Het onderwijs is één van de belangrijkste taken van de overheid, niet alleen vanwege het leren, maar onderwijs is ook een stukje vornaing voor de iuekomSi." De afdeling Maassluis van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond een staaltje dorpspolitiek ten beste gege ven. Dat gebeurde tijdens de ex tra ledenvergadering over de kritiek van diverse leden op het functioneren van de frac tie en de wethouders. Die kri tiek spitste zich onder meer toe op de perikelen rond de omstreden plannen van Con- ro Enter Lines. Meteen na aanvang van de vergadering, toen was geconstateerd dat vertegenwoordigers van an dere partijen en van de pers aanwezig waren, werd het or devoorstel gedaan om de bij eenkomst besloten te verkla ren. Tegen dit voorstel maak te geen enkel partijlid be zwaar, zodat de buitenstaan ders ogenblikkelijk het pand moesten verlaten. De afdeling gaf daarmee dui delijk te kennen, de vuile was liever binnenskamers te hou den. Men durfde het duidelijk niet aan, ook voor de buiten wacht open kaart te spelen. Dit is een trieste zaak, te meer omdat ook deze partij zich altijd zo sterk maakt voor openbaarheid. Juist in de afgelopen twee maanden is er in de Maassluis© raads- en commissievergaderingen regelmatig gesproken over de consequenties, die de nieuwe wet op de openbaar heid van bestuur voor bij voorbeeld het gemeentelijk functioneren heeft. Natuurlijk toonde de PvdA-fractie zich er ook vierkant voor, dat die openbaarheid uok op plaat selijk niveau zo ver mogelijk wordt doorgevoerd. Op het moment dat die openbaar heid voor de eigen partij con sequenties dreigt te krijgen, omdat er de nodige kritische noten gekraakt moeten wor den, onttrekt men zich aan de morele verplichting om binnen de partijvergaderin gen hetzelfde te doen. omdat men die consequenties niet aandurft. Dat standpunt is zonder meer laf te noemen. Het besluit van de ledenver gadering van gisteravond is ook dom. Het is namelijk toch niet te voorkomen, dat naar buiten komt wat er tij dens de besloten vergade ring besproken is. De afde ling schept echter door deze manier van werken zelf het ri sico, dat er speculaties en geruchten ontstaan, die de zaak alleen nog maar erger maken. Dat kan door open baarheid worden voorkomen, ook al Is het nooit leuk om In het openbaar de hand in ei gen boezem te steken. Maar dat is nu eenmaal de tol van die ook door de PvdA zelf zozeer gewenste openbaar heid van bestuur. PH Vlaardingen Postzegels, an sichtkaarten, munten, sigare- bandjes en nog tal van andere verzamelmaterialen worden aan de man gebracht tijdens de laatste verzamelbeurs, die donderdag 12 juni in De Har monie aan de Schiedamse weg wordt gehouden. De beurs be gint om 19.00 uur. Vlaardingen „Ik werkte als scheepsbouwer bij Wilton-Fijenoord in het koude en vieze Hollandse weer. Nee, het was mij hier te koud." Nog wat onwennig zit de vijftigjarige Dirk Verboon in een fluwelen fauteuil bij zijn oudste broer Jo in Vlaardingen. Gisteren is hij samen met zijn 24- jarige zoon Rick aangekomen uit Kopenhagen om donderdag in het Novotel aanwezig te zijn bij een grootscheepse familiereünie. Dirk en Jo Verboon zijn met nog twee broers en twee zus- door Karin Knijpers BipiWide and thensome! 11 11 :.«rw,n?n vEHlC'-t Van links naar rechts de 24-jarige zoon Rick, vader Dirk Verboon en broer Johannes Ver boon. „In Australië hebben e een stuk beter weer! sen kinderen van de in Vlaardingen welbekende Klaas Verboon, de scheeps bouwer die op 67-jarige leef tijd naar Australië emigreer de en daar doorging met bo- tenbouw als hobby in zijn voortuin. Zijn zoons Dirk en Nico en twee zussen waren in 1954 al naar Australië ge gaan. Voor Dirk was Neder land te koud. „Als scheeps bouwer moest je altijd buiten werken onder de meest bar baarse weersomstandighe den, en de lonen waren veel lager als nu." in het begin werden de boten per trailor vervoerd. Mannen moesten met stokken de telefoondraden omhoog houden om er onderdoor te kunnen. Na een vreselijk strenge win ter besloot Dirk de gok te ne men en weg te gaan, waarheen was niet belangrijk: als er maar een beter klimaat was. „In die tijd was er een golfbe weging naar Australië, en als een soort 'follow the crowd' ben ik daar met mijn vrouw en zus naar toe gegaan. Mijn broer Nico is na vijf maanden gekomen." Visserij De eerste tien jaar zijn niet ge makkelijk geweest voor de Vlaardingse emigranten, Een goede baan was nauwelijks te vinden en Dirk heeft de eerste vijf jaar gewerkt als broodbe zorger, vrachtwagenchauffeur en fabrieksarbeider. „Na zes jaar zijn Nico en ik een kleine scheepswerf begonnen vijftien kilometer uit de kust, omdat daar de grond goedkoper was. De eerste jaren zijn we met hangen en wurgen doorgeko men, want er was veel concur rentie en daarbovenop kwam nog eens de economische crisis in het midden van de jaren zestig. Voor ons bedrijfje wa ren dit zware tijden," vertelt Dirk. Maar na regen komt zonne schijn, ook in Australië, want in het begin van de jaren ze ventig werd de visserij econo misch belangrijk en Dirk en Nico speelden daar op in. Naast het bouwen van goede en solide vissersboten legden zij zich toe op de garnalenvis serij. „Met eigen vissersboten zijn wij grote garnalen gaan vangen, die we exporteren aan onder andere Japan. De ople ving in de visserij is voor ons een mogelijkheid geweest het bedrijf uit te breiden." Vlaardingen Addle de Jong, de Vlaar dingse stadsbeiaardier, start op dinsdag 17 juni met de traditionele serie zomeravond- concerten op de beiaard van de Vlaardingse Grote Kerk. Tot en met 3 september wordt om de andere week op dinsdagavond een concert gegeven, waarin telkens ook andere Instrumenten te horen zijn. Die instrumen ten worden'bespeeld In de historische hal van het Vlaardingse stadhuis: een ideale luisterplaats voor deze miniconcerten. Het eerste van de serie concerten wordt dins dag 17 juni gegeven. Hieraan wordt medewer king verleend door de fluitist Hans Maas. Eerst spelen Addie de Jong en Hans Maas in de oude lui van het stadhuis werken van Marcello en Handel op clavecirabel en sopraan- en altblokf luit. Na een korte pauze speelt Addie de Jong op de beiaard werken van de Vlaamse compo nist Matthias van den Gheyn. Het concert, dat een uur duurt, wordt beslaten met een volks liedsuite voor beiaard en sopraanblokfluit. Tussen 30 juli en 13 augustus zal Addie de Jong overigens niet aan de serie zomeravondconcer ten meewerken, In die periode zit hij in Ameri ka, waar hij een tournee maakt. Hoogtepunt wordt een concert op het Laura Spelman Roc kefeller Memorial Carillon in New York. De Jong won overigens onlangs een internationaal beiaardconcours, dat in het belgische Burcht, in de omgeving van Antwerpen, werd gehouden. Daar won hij zowel de interpretatie- als de im- provisa tieprijs. Addis de Jong start het eerste uit de reeks 2omer- avondconcer ten, waarin de Vlaardingse beiaard een. belangrijk© rol speeiL Een schoonzuster fluistert ons toe dat hij vorig jaar de Prins Philip prijs gekregen heeft. „Hij is veel te bescheiden om dat te zeggen, maar zij hebben momenteel het grootste scheepsbedrijf van Australië." Met zes man hebben de broers hun bedrijf opgezet. Nu zijn er ongeveer vijfhonderd mensen werkzaam. Tweehonderd man werken in de scheepswerf en driehonderd werknemers ver zorgen de garnalenvisserij. Geen spijt Dirk heeft geen spijt gehad van zijn beslissing te emigre ren. „De eerste tien jaar zijn er momenten van heimwee, mede omdat je situatie nog on zeker is, maar na vijfentwintig Vlaardingen Op ïnitiat van de vereniging Vriend van het Lickebaertbos zijn het oever bos tussen Vlaard? gen en Maassluis papierba ken geplaatst, gemaakt op gere technische scholen Maassluis en Vlaardingen. I prullebakken, voorzien v een houten buitenkant en t embleem van de Lickebae vrienden, zijn inmiddels bij allemaal geplaatst door meentewerken. Vrijdag wot de laatste officieel overgedx gen. Schiedam De eerste' activiteiten voor de grote Kenia-actie van de christelijke scholen in Schiedam zijn achter de rug. In oktober hoopt men ter gelegen heid van het honderdja rig bestaan van de vere niging voor christelijk onderwijs ln Schiedam een groot bedrag bij* eengespaard te hebben, dat bestemd zal worden voor een meisjesschool in Nairobi, van allerlei kleine activiteiten moe ten de christelijke scha» len het hebben. De laat ste hiervan vond vorige week plaats bij de Bezi ge Bijtjes aan de De Wildestraat ln Nieuw land. Een grote barbe cue op het schoolplein bracht 675 gulden in de la. De Kenia-actie gaat gb- paard met uitgebreide voorlichting aan leerlin gen en ouders, die bij bet protestant-christelijke onderwijs betrokken zijn. De Kiveva-kleuterschool had een van de eerste ac tiviteiten, een rommel markt, en ook andere scholen zijn vöór oktober nog wat van plan. Bij de Bezige Bijbes kwamen vele dentallen mensen een kijkje nemen. Men laat het niet bij de barbe cue: er staan nog wat at tracties op het program ma. De actie voor de Keniase meisjesschool loopt via het Leger de3 Heiis. Schiedam In de Schiedam se sporthal Margriet hood de stichting voor gespeciali seerd jeugd- en volwassenen werk Schiedam komende sa I terdag een sport- en spel dag die speciaal ts bedoeld vooi 1 geestelijk gehandicapten oil het Rijnmondgebied en de regio Dordrecht. Alle instel- 1 lingen die zich In dit gebied met vrijetijdsbesteding van I geestelijk gehandicapten be zighouden, zijn hiervoor uit genodigd. In totaal warden vierhonderd deelnemers ec vijftig begeleiders verwacht Het evenement, dat wordt go- L houden van 13.00 tot 16.00 uur, I heeft het karakter van een in- stuif: iedere deelnemer kiest zelf aan welk spel hij wil deel- l nemen en voor hoe lang. Een kleine zeventig medewerkers, afkomstig van het GJVW en de Academie voor Fysiothera- pie uit Rotterdam, verlenen nun medewerking. Om 12.30 uur zal het muziek- korps OBK een optreden ver zorgen. op het plein voor da I sporthal. Bij slecnt weer wordt deze show binnen gegeven. Naast de eigenlijke sport- en spelactiviteiten is er ook een demonstratie van een plopeja meisjes van de Keurturnvere- niging Rotterdam en een judo* demonstratie van Budo-sport Schiedam. iaar voel ik mij meer Austra liër dan Nederlander. Mijn zoon Rick gaat binnen enkele jaren het bedrijf overnemen en dan ga ik het wat rustiger aan doen. Met mijn boot wat reizen, misschien wel naar Eu-' ropa, ik weet het nog niet Maar mijn standplaats blijft Perth." Of het leven te vergelijken is met het Nederlandse wijst hij standvastig van de hand. „Nee, alles is veel ruimer en wijdser bij ons, het is een hard land om zaken te doen, maar er is meer vrijheid iets voor jezelf te beginnen. En," eindigt hij lachend, „het weer is stukken beter!" Hoek van Holland De veer- 1 diensten tussen Harwich en Hoek van Holland worden sind3 maandagavond weer vol- 1 gens het normale vaarschema 1 uitgevoerd, nadat de beman ningen van de Engelse veer schepen hun werkonderbre kingen hebben gestaakt Dit heeft de stoomvaart maat schappij Zeeland meegedeeld. Vanaf maandagavond is de St Edmund weer normaal in de vaart.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3