STAD/STREEK 3 West wil functie van wijkagent veranderen Schoolraad achter onderwij sacties I Maassluise werkgroep start telefooncirkel Weer bouwen in Maasdijk j DE MYSTIEKE WERELD VAN DE ASTROLOGIE Commissaris Van der Hagen niet akkoord Bestrijdings middel moet achter slot Burgemeester De Bruin blijft Opknapbeurt gymlokalen ronder vrijdag 13 juni 1980 VD/SC/WW Schiedam „Een wijk agent? Ja. op papier heb ben we er zelfs twee, maar zelden zie ik ze rondstap pen, Nee, een wijkagent moet meer zijn dan iemand die twee keer per dag door de wijk rijdt, en kijkt of er niks gebeurt." Dit stelt de in ScWedaxn-West al welbe kende Jan van Donkelaar, lid van de bewonersvereni- ging West. Samen met zeven bestuursle den strijdt hij voor verande ring in de functie van de wijk agent. „De wijkagent moei zich op zijn fiets of lopend door de wijk begeven, voor ie dereen aanspreekbaar zijn en bekend bij alle bewoners," merkt Jan op, „Ook ïou hij be langrijke bewoners vergaderin gen en avonden van de jeugd- sociëteit bij moeten wonen. Zijn taak is iets meer dan een sociaal werker, want hij moet ook politioneel handelen als dat nodig is. Een soort Vader der Vaderen van de wijk." Tot nu toe heeft deze werk groep weinig medewerking van het politiekorps gehad. Commissaris Van der Hagen is het dan ook niet eens met het plan van de werkgroep. „Zij moeten bij de gemeente om een wijkopbouwwerker vra gen, maar een wijkagent zo'n taak geven is niet relevant voor een stad als Schiedam. De dienstverlenende functie van de wijkagent ligt in het ver lengde van de maatschappelij ke dienstverlening, en hij is dus als zodanig geen specialist. Hij signaleert en verwijst als er sociale problemen zijn in de wijk of onwetmatigheden, maar hij lost ze niet op, want daarin is hij niet gespeciali seerd, De politie moet zich on- door Karin Kuïjpers afhankelijk kunnen opstellen van iedereen. Nee. onze wijka genten functioneren wel dege lijk, alleen niet op de manier zoals West wil." Om haar wijkideeën kracht bij te zetten heeft de bewonersve reniging vorige week een wijkagent uit Den Haag uitge nodigd om te vertellen over zijn ervaringen. Deze stelde onder andere dat de wijkagent een grote vrijheid van hande len moet hebben en meer so ciaal dan politioneel bezig is. Een wijkagent zou niet ingezet mogen worden in het 'norma le' korps en zeker niet bij een Mobiele Eenheid „Het is onmogelijk een grote stad als Den Haag te vergelij ken met een stad als Schie dam." reageert Van der Ha gen. „Het belang van de stad gaat boven dat van een wijk. Als er ergens iets belangrijks gebeurt en we komen man kracht te kort, dan moet de wijkagent en het surveillance- team uil een ander deel van de stad ingezet kunnen worden. Dan heeft aanvulling van as sistentie prioriteit boven het wijkgebeuren." Een klacht van de werkgroep is, dat de wijkagent bijna nooit te zien is op straat en helemaal niet bekend is bij de bewoners. De commissaris vind dit erg sterk gesteld omdat hij gelooft dat de bewoners wel degelijk de wijkagent weten te vinden. „Wij hebben speciaal twee wijkteams in de stad gemaakt. In Noord en Centrum zijn twee punten waar altijd óf de brigadier, óf de agent van die wijk aanwezig is die de klach ten ontvangt. En als er nie mand is, zou dat juist een goed teken moeten zijn, want dan is de agent in zijn wijk. En aan gezien de bewoners altijd per soonlijk vragen naar wijkagent Harmsen of Trigt, blijkt toch wel de bekendheid van de he ren." „Tot nu toe zijn wij erg tevre den over het functioneren van die wijkteams, óók in West. Kijk, een wijkagent hoort daar te zijn, waar nodig. Hij wordt vrijgesteld van binnen- en ad ministratieve dienst om in re delijke vrijheid de orde te handhaven in zijn wijk. maar hij is geen pleegvader. En dat is wat de werkgroep onder ogen moet zien." Commissaris van der Hagen: „Wijkagent is geen sociaal werker." Monster De politie van Monster heeft gisteren tijdens een controle op de naleving van de bestrijdingsmiddelen wet proces-verbaal opgemaakt tegen twee tuinbouwbedrijven. De tuinders aan de Poeldijkse- weg verzuimden de bergplaats, waar bestrijdingsmiddelen stonden opgeslagen, af te slui ten. Naaldwijk De raad van Naaldwijk had er gisteravond riet de minste moeite met een krediet van 66.000 gulden voor het bouwrijp maken van grond in Maasdijk. In het re constructie- en saneringsplan „Maasdijk-De Prinsenhof" ko men 20 kleine eengezinswo ningen. De raad toonde zich verheugd dat er voor het eerst sinds zes jaar in Maasdijk weer gebouwd gaat worden. De huizen zijn in principe be stemd voor wat oudere men sen. „Wal niet inhoud dat ze er alleen zijn voor mensen bo ven de 65 jaar. We zullen de uitgifte bezien naar urgentie", zo beloofde de wethouder. Naaldwijk Burgemees ter De Bruin van Naald wijk heeft tijdens de giste ren gehouden raadsverga dering pertinent ontkend dat hij elders gesollici teerd heeft. Na een ambt stermijn van zes jaar is de heer De Bruin onlangs her benoemd. Hij ontzenuwde daarmee de geruchten die in Naaldwijk hardnekkig de ronde doen. De heer De Bruin liet weten niet aan vertrekken te denken, vooral niet nu er uitzicht is op een eigen huis. Hij gaat in het nieuwbouwcoroplex Galgeblok wonen. De grondverkoop daarvoor stond gisteren eveneens op de agenda. Burgemeester De Bruin heeft als eerste een ka vel grond gekocht, De grond prijs bedroeg 300 gulden per meter. Een bedrag waarmee de raadsleden instemden, be halve de twee leden van de PvdA, die het bedrag te laag vonden. De heer J.B.Hartwig- sen (PvdA) vond dat je de grondprijzen moet bezien te gen de achtergrond van de prijzen van minder mooi gesi tueerde huizen. Joop van der Snoek 'Ons lot staat vast' SchiedamVoor anderhalve ton wil de gemeente een aan tal gymnastieklokalen van ge meentelijke scholen gaan op knappen. De lokalen bevinden zich in een dusdanige slechte staat dat het gymnastiekonder wijs op de scholen er onder te lijden heeft. De lokalen die onder handen genomen worden staan aan het Frans Halsplein, Thorbec- kesingel, Piersonstaat. Van Hogendorpstraat, Bachplein. P. van Anrooylaan, Prinses Beatrixlaan, Thomas a Kem- pissttraat, Van der Leeuwen- laan en Mgr. Nolenslaan. De uit te voeren werkzaamheden variëren van het vernieuwen van plafonds, vloeren en ver lichting tot het aanbrengen van nieuwe lijnen en marke ringen voor diverse zaalspor ten. Er hangt een waas van vaagheid om heen. Daarom is het misschien wel begrijpelijk dat veel vrouwen erin geloven; astrologie. De Nederlandse man, nuchter en zelfverzekerd als hij is of doet voorkomen, gelooft er niet in of wil er niet in geloven. Vrouwen, op zoek naar het avontuurlijke, naar wat vastigheid of gewoon de waarheid zijn er dol op. De horoscooprubrieken in kranten en dagbladen worden verslonden. In deze economisch mindere tijden richten zich steeds meer vrouwen tot een astroloog. De Vlaardingse astroloog Joop van der Snoek weet er alles van. Hij heeft een ze nuwslopend beroep. Stel je maar eens voor: de waarheid vertellen aan mensen. Kei harde feiten op tafel leggen, iemand's privéleven bloot leggen. Nederlanders zijn nuchtere mensen. Maar toeh, wie trekt het avontuur niet? Wie wil niet weten wat er allemaal nog staat te gebeuren in het leven? Joop van der Snoek heeft het er naar zijn zeggen De officiële naam van de Duitse herder Oscar is „An- jor's Kome Aster". De na men van ouders en grootou ders 2ien er indrukwekkend uit en zijn tevens voorzien van de nodige titels. Het is dan ook een uitzondering, dat een hond met een der gelijke stamboom in hel Schiedamse asiel aan de Sportlaan verblijft. Ook van deze hond was de aanschaf prijs erg hoog, hetgeen nor maal is als er zo'n stam boom is. Oscar verblijft dan ook niet zonder reden in de Harga- hoeve. Zijn vorige baas had Oscar aangeschaft als waakhond. Dan verwacht je op z'n minst een beetje ge blaf. wanneer iemand zich op het terrein bevindt. Maar dat gebeurt bij Oscar niet, want Oscar is zelf bang en heeft to taai geen zelfver trouwen. Gelukkig genoeg is het nog geen angst bijter, hetgeen het dier wel zou kunnen worden bij een ver keerde opvang. Daarom za) Oscar niet met de eerste de beste kandi daat meegaan. Die nieuwe baas zal het dier op de juis te manier moeten begelei den en opvangen, omdat ik er van overtuigd ben. dat Oscar bij de juiste persoon weer een zelfbewuste hond zal worden. Het moet eigen lijk een uitdaging zijn, maar vaak moeilijk mee. Wat hij de mensen vertelt kan van directe invloed zijn op hun leven. Maar hij is wel zo rea listisch dat hij zegt: „Ons lot staat vast. Daar kan je niets aan veranderen. Wat in de sterren staat, daar is niet aan te ontkomen." „Astrologie is geen geloof," be gint de Vlaardingse astroloog zijn verhaal. „Het bestaat al zoveel jaren. Astrologie is door zijn eenvoud geniaal." De zon en de maan: dat zijn in de Signalement: Naam: Oscar Leeftijd: 15 maanden Ras: Duit96 herder Kleun zwart-geel Geslacht: mannelijk door Wim Haslinghuis, beheerder Hargahoeve. wel met de vaste overtui ging van het uiteindelijke rersultaat. Oscar zal ook eerder een gezinshond wor den dan een echte werk hond. In het gezin zal hij zich snel op zijn gemak voe len en zeer aanhankelijk zijn. Dat is ook gebleken tijdens het middagje, dat Oscar bij mij in de tuin heeft doorge bracht. Een kleine wande ling is voor Oscar te kort om zijn vertrouwen te geven. Eerst was Oscar bang voor mijn vrouw, maar toen de kinderen verschenen zocht hij bij haar juist bescher ming. Dat is wel vreemd: een hond die bescherming zoekt, welke hij normaliter zelf moet geven. Waar schijnlijk is er met Oscar te vroeg getraind, wat kom pleet verkeerd uitgevallen is. Met kinderen heeft hij ook geen goede ervaring, want daar heeft hij een panische angst voor. Hij loopt er hard voor weg, maar ik geloof niet dat hij zal bijten. Maar het risico mag natuurlijk nooit worden genomen. Daarom zal het altijd oplet ten geblazen zijn. Een middagje met Oscar geeft mij wel moed voor een goed resultaat. Het zal op den duur een fijne, aanhan kelijke hond worden, die voor het hele gezin even lief iS. astrologie de belangrijke te kens. „Als de zon ophoudt met schijnen is hei teven voorbij. Het zonnestelsel is onze le vensgever. Dc zon is do man, do maan de vrouw. De maan schijnt bij de gratie van de zon. Of anders: de vrouw leeft bij de gratie van de man. Bo- door Chris Woerts ven is het allemaal geregeld. Wij maken er hier maar een puinhoop van. We zitten nu in de tijd van de waterman. Een roerige tijd, waarin van alles kan gebeuren," analiseert Joop van der Snoek de huidige maatschappij. De dingen nauwgezet over peinzend, maar pratend met een groot optimisme doet hij zijn veelal sombere relaas. Toch noemt hij zichzelf 'oen onverbeterlijke optimist'. En toch: hij weet dingen, ziet van alles in de toekomst gebeuren. Dat moet hem' toch beangsti gen? „Je moet het kunnen los laten, Ik kan niet alles zeggen tegen de mensen wat ik voel en weet. Ik blijf het doen, ik zie het als een opdracht. Het is er en dat voel ik. De pest voor ons 2ijn al die roddelblaadjes met de horoscopen erin. Daar klopt werkelijk niets van. Daarom wordt er vaak ook zo minderwaardig over astrologie gedaan. Het heeft alles te ma ken met de schepping. Het le ven stopt niet bij de dood. Het gaat verder. Reïncarnatie, dat bestaat." Voorbeelden? Joop van der Snoek geeft ze niet graag prijs. Toch, zij het na enige aarze ling, vertelt hij een gebeurte nis: „Laatst kreeg ik hier twee jongens die beide op een mu ziekschool zaten. Tegen de ene heb ik gezegd dat hij moest doorgaan, de tweede gaf ik het advies om er maar een punt achter te zetten. Precies een jaar later werd ik opgebeld door de jongens. De een was inderdaad doorgegaan en was overgegaan, maar zijn studie- De toekomst. Joop van der Snoek ziet het allemaal somber in. genoot was inderdaad gestopt. Hij zag er toch geen heil meer in." Meer vertelt hij niet, want hij wil niet opscheppen. Maar hij zegt tijdens het gesprek wel: „Ik ben zo arrogant om te vertellen dat ik één van de beste astrologen ben in dit ge bied. ïk werk veel samen met Ed Noordman. Deze Zwolse astroloog heeft veel baanbre kend werk verricht op het ge bied van de astrologie." Geestelijke inspanning De geestelijke inspanning die Joop van der Snoek levert is groot. Heeft hij bezoekers ge had, dan is hij steevast aan het einde van het ontvangst moe. De Vlaardingcr doet het nu sinds drie jaar en hij weet van geen ophouden. Voorlopig combineert hij zijn werk als astroloog nog met zijn eigenlij ke werk: hij voert een assu rantie- en verzekeringskan toor. Over zijn werk als astro loog meent hij: „Ik kan de we reld niet veranderen, hooguit wat sturend werken. Ik kan me natuurlijk geen gekke din gen permitteren. Onzin uitkra men zou schadelijk zijn. Dan zie ik hier gelijk geen mens meer, Daarom doe ik dit werk zo serieus mogelijk. Als ik een horoscoop van iemand maak, geef ik iels voor het leven." Over de nabije toekomst, hoe onzeker ook, juist met de hui dige slechte economische situ atie, kan Van der Snoek wel het een en ander vertellen. Over de Olympische spelen is hij resoluut: „Die zijn er dit jaar voor het laatst. Sport hoort te verbroederen, maar het is nu door dc politiek ver nederd. Het is gedegradeerd tot een derde rangs-gebeuren. Al die propagande van de Rus sen erom heen is fout geweest. De reactie van dc westerse landen ook. Daardoor neemt de koude oorlog in hevige mate toe, let maar op. De ope ningsceremonie? Neptunes en Mercurius staan verkeerd op die dag, Zo'n begin voospelt weinig goeds." De nieuwe koningin, Beatrix, zal het volgens Joop van der Snoek niet lang volhouden. „Beatrix heeft als waterman een grote vrijheidsdrang. Ze besteeg de troon onder een verkeerd gesternte en dat be looft niet veel goeds." Schiedam De schoolraad staat heeft zich achter de actie van de Nederlandse Federa tie van Onderwijsvakorganisaties (FNO) voor behoud van arbeidsplaatsen in het on derwijs gesteld. Van de kant van enkele ou dercommissies kwam nogal wat kritiek op het besluit De oudercommssies zijn het op zich wel eens met de doelstellingen van de acties, maar zij vinden het onjuist dat zij als ouders worden ingeschakeld om de acties daadwerkelijk te steunen. Zij vragen zich af of de vakbond wel een goede zet heeft gedaan door de ouders bij de acties te betrekken. De vakbondsleden hebben namen- lijk de ouders opgeroepen om zich ook voor de acties in te zetten door het inzamelen van handtekeningen. Enkele oudercommissies voe len zich daardoor gebruikt. Zij menen dat de acties voor behoud van werkgelegenheid in het onderwijs een typische vakbondsaangelegen heid zijn en vinden het niet juist zich daar voor in te zetten. Van de kant van de FNO werd op gemerkt dat de kwaliteit van het onderwijs staat of valt met het aantal leerkrachten en dat de actie dus voor de ouders van schoolgaande kinderen minstens net zo belangrijk is als voor onderwijzend personeel. Vermindering van het aantal leerkrachten leidt onherroepelijk tot verslechtering van het onderwijs hield een woordvoerder van de vakbond de schoolraad voor, waarin naast onderwijzend personeel van. het openbaar onderwijs in Schiedam ook de ou ders vertegenwoordigd ziin. Bij de actie voor behoud van 50.000 arbeidsplaatsen in het on derwijs gedurende de komende vijf jaar wordt in Schiedam onder meer de nadruk gelegd op kleinere klassen, meer aandacht voor kansarme leerlingen, en een beleid ten aanzien van de buitenlandse leerlingen. De actie wordt volgen de week in Schiedam afgerond wanneer de lijs ten met handtekeningen aangeboden worden aan onderwijswethouder Herman Posthoorn. Ook aan de ouders is een oproep gedaan mee te lopen in de demonstratie die daaraan vooraf gaat. Maassluis Mensen die het moeilijk vinden om contac ten te leggen met andere mensen of die eenzaam zijn kunnen vanaf september ge bruik maken van de tele fooncirkel- Een werkgroep, bestaande uit vertegenwoor digers van onder andere het Rode Kruis, de sociale dienst en de Maassluise vrouwenraad, wil proberen om hen via de telefoon in contact te brengen met ande- re mensen. Iedereen, zowel jongeren als ouderen, kan van de telefooncirkel ge bruik maken. Het is de bedoeling dat een aantal mensen regelmatig tele fonisch contact onderhoudt. Er wordt een groep 'bellers' sa mengesteld, meestal bestaande uit niet meer dan zes perso nen. Een begeleider of bege leidster belt nummer één. die op zijn beurt weer de ander belt. De zesde van de groep belt uiteindelijk weer de bege leider die verneemt of er zich moeilijkheden hebben voorge daan en hoe de gesprekken zijn verlopen. Vijf jaar geleden is een derge lijke telefooncirkel begonnen in Apeldoorn. Inmiddels zijn er over het gehele land al 230 cirkels gevormd, verspreid over ongeveer 59 steden. Niet alleen de inwoners van Maas sluis kunnen straks gebruik maken van de telefooncirkels. Ook anderen uit het Water weggebied die er behoefte aan hebben zijn welkom.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3