[lïADÏIREiK Scholieren enthousiast over verkeersproj eet Gemeente wil goede garanties Bouw gymzaal van start Vonk slaat niet over op het publiek Expert onderzoekt staat Cobra-kunst Interesse kunstenaars voor Schiedam peilen Kajuit in de brand We ter dan droge stoP BNA-experimenten bij Unilever Den Uyl spreekt in Maassluis Binnenstadsdag 1980 Veel kunst ligt altijd op zolders Meer inwoners Toverbal heet nu Coco Vergadering commissie afgelast Linda Hasan debuteert in Zonnehuis Koole en Maartense in De Duig maandag 1B Juni 192° YD/SC/WW Schiedam Hoewel het verkeersproject op twee lagere scholen in Schiedam-Zuid nog niet is afgesloten kan het nu al geslaagd worden genoemd. „De kinderen zijn dolenthou siast en wat veel belangrijker is: ze steken er flink wat van op", vertelt onderwijzer D. de Mik van de vierde klas van De Gorzen. Op initiatief van het clubhuiswerk in Zuid startte de school samen met de Willibrordusschool een project met als thema het kind op de fiets in het verkeer. Morgenochtend wordt het project beëindigd, wanneer on geveer honderdvijftig leerlin gen van de vierde, vijfde en zesde klassen van beide scho len op de Maasboulevard een rijvaardigheidstest wordt afge nomen. Op de fiets kunnen zij dan laten zien wat zij de afge lopen weken hebben opgesto ken. In samenwerking met de verkeersdienst van de politie wordt op de boulevard een parcours uitgezet, waar de leerlingen van beide scholen worden geconfronteerd met allerlei denkbare situaties die zij op hun fiets in het verkeer kunnen tegenkomen. Leggen de kinderen de test met succes af. dan ontvangen zij een di ploma. Op dat getuigschrift staan dan tevens de resultaten van een eerder afgenomen theoretisch examen en een iietskeuring, die vorige week vrijdag is gehouden. Aanleiding tot het project was de onvrede die op veel scholen bestaat over het verkeerson- derwijs. De manier, waarop de verkeerlessen worden aange pakt blijkt nauwelijks aan te slaan bij de kinderen. De stof, die voorhanden is, is veel te droog. „Met de bestaande boekjes en diaseries is het moeilijk de aandacht van de leerlingen er bij te houden. Het is allemaal theorie en dat vinden de kinderen veel te doods. Nee, dat project is wel wat anders. Dat vinden de kinderen prachtig", merkt on derwijzer Mik op. Tijdens het project wordt ge werkt met een diaserie, die is opgebouwd uit allerlei ver keerssituaties in de wijk. Op de dia's is de nadruk gelegd op gevaarlijke situaties, die de kinderen op de fiets in hun ei gen omgeving kunnen tegen komen. Dubbel geparkeerde auto's, gevaarlijke kruispun ten, waar de kinderen mis schien niet dagelijks, maar toch wel zeer regelmatig mee in aanraking komen. Die situ aties werden in de klas bespro ken cn er werd een soort exa men aan verbonden. Daardoor leren de kinderen gevaarlijke punten herkennen en weten ze hoe ze er op moeten reage ren. „Dat spreekt de kinderen veel meer aan dan theoreti sche situaties, die ze niet ken nen", aldus Mik. Om het voor de kinderen aan trekkelijk te maken, werd be sloten ook hun fietsen te keu ren. Want, zo redeneerde men, wil een kind veilig aan het verkeer deelnemen, dan moet dat op een veilige fiets. Aan de hand van een door de politie opgesteld lijstje konden de kinderen de afgelopen weken hun rijwielen in orde maken en vrijdag keurden een aantal ouders en leden van de bewo nersvereniging, die ook aan het project meewerkt de fiet sen. van de deelnemende kin deren. Toen na afloop van de keuring bleek dat het met de fietsen van de kinderen prima was gesteld, merkte één van de keurders op: „De vaders zullen het wel druk hebben gehad met het repareren van de fietsen, want ze zijn alle maal in prima conditie." Ouders van leerlingen en leden van de bewonersvereniging keurden vorige week de fietsen van de kinderen die aan het verkeersproject deelnemen. De fietsen waren prima in orde. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen heeft bij het O- penbaar lichaam Rijnmond bezwaar aangetekend tegen het eventueel verstrekken van een nieuwe hinderwet vergunning voor Unilever Bedrijven. De gemeente vindt dat met de nieuwe vergunning de controle op de veilig heid, met betrekking tot de omstreden DNA-experimen- ten waarmee het bedrijf reeds eerder in het nieuws kwam, onvoldoende gewaarborgd is. Het bezwaarschrift spitst zich toe op twee elementen. In de eerste plaats op de zogenaamde recombinant DNA- werkzaamheden. zelf. De gemeente wil dat nauwgezet gecontroleerd gaat worden of die werkzaamheden daad werkelijk binnen de door Unilever aangegeven risicos feer vallen. Een door het bedrijf bij te houden 'logboek van de werkzaamheden vindt de gemeente een onvol doende garantie daartoe. De eis tot betere garanties van controle houdt echter niet in dat Vlaardingen daarmee impliciet met de DNA-werkzaamheden als zodanig vrede kan vinden. Een oordeel daarover schort de gemeente vooralsnog op. Voorts is men van mening dat de bij de experimenten gebruikte ziekteverwekkende bacteriën in geen enkel geval vrij mogen komen. Daarom eist de gemeente dat nu reeds extra veiligheidsvoorzieningen worden getrof fen die afdoende zouden zijn in geval zich een calamiteit, als bijvoorbeeld brand, zou voordoen. De DNA-werk zaamheden betreffen experimenten met het genetisch materiaal van levende organismen, zoals enzymen, die in wasmiddelen kunnen worden verwerkt. Behalve de ge meente Vlaardingen dienden ook PPR en FNV een be zwaarschrift bij Rijnmond in. ^MaassluisDe voormali- ige Toverbal heeft een an- •jdere naam gekregen: Coco, -de Vliegende Knorrepot ;-Dat zal wel gauw alleen -'Coco' worden. De nieuwe inaam werd gekozen tij- :dens een bezoekersverga- idering. Coco heeft trou wens grote plannen. Vrij- "dag 20 juni treedt de en- gelse rockband 'The Work' ;op, de volgende avond staat Sweet d'Buster op -het podium en zondaga vond 22 juni '39 Steps' van •Alfred Hitchcock (film ;-dus). Aanvang steeds 21.00 juur. Het adres van Coco ;ide Vliegende Knorrepot is nog altijd: Lange Boone- straat 33, Maassluis. Maassluis De leden van de commissie voor culturele za-. ken hebben elkaar in deze zo merperiode weinig te 2eggen. De vergadering, die voor mor genavond in het Maassluise stadhuis was gepland, is afge last wegens gebrek aan agen dapunten. Maassluis Oppositieleider Joop den Uyl vervult morgen avond een spreekbeurt in Maassluis, in gebouw De Kern aan de P. C. Hoof daan 12. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Mederking wordt verleend door het 1 mei-orkest onder .leiding van Leen Lueardie. VlaardingenWat uit had moeten groeien tot een swin gend festival met een enthou siast meelevend publiek, was in werkelijkheid niets meer dan een matte vertoning. Bin- nenstadsdag 1980 Vlaardingen stond in het teken van de pop muziek. Zes bij het Popoverleg Vlaardingen aangesloten groe pen mochten hun act verko pen aan het Vlaardingse pu bliek. Het lukte maar gedeel telijk. De reacties van het pu bliek waren lauw. De groepen deden hun uiterste best om er iets van te maken, maar de vonk sloeg jammergenoeg niet over op het publiek. Veel pu bliek was cr overigens niet De groepen die op de markt speel den (Golden Leaf. Sprouts en Spectrum) kregen nog de meeste waardering, omdat daar ook het meeste publiek aanwezig was. De bands op het Weeshuisplein (Red Roosters, Dr. Mulls and the Mills en Line) kregen veel minder aan loop. De reacties van de mensen die de moeite hadden genomen om een kijkje te nemen bij de popgroepen liepen nogal uit een. „Zo erg heb ik zelfs mijn kat nog niet horen janken," was de reactie van een al wat oudere heer die duidelijk moeite had met het harde, recht voor zijn raap reportoire Schiedam De eerste paal voor een gymnastieklokaal aan het Faassenplein is de grond in. De zaal, die een af meting krijgt van 21 bij 12 me ter, zal in de toekomst een aanzienlijke verbetering bete kenen voor het gymnastiekon derwijs in Woudhoek. Aan de zaal worden twee kleedlokalen annex wasruimte gebouwd, alsmede een leiderskamer. De eerste paal werd geslagen door de heer J. H. Grobbe, het scheidende hoofd van de open bare lagere school De Woud- hoek. De leerlingen van zijn school en die van de nabij ge legen Notekraker keken toe hoe hij de daad verrichtte. van de moeste groepen. De kwaliteit van de groepen viel alles mee. De meeste bands spelen nog maar kort met el kaar, maar ondanks die handi cap werd er door de heren muzikanten, niet één band had een meisje in de groep, met veel inzet en overtuiging mu ziek gemaakt. Het enthouias- me van de Sprouts, een band die nog maar acht weken be staat, maakte de 200 toeschou wers eindelijk een beetje los. Het spandoek van enkele fans ging spontaan de lucht in hier en daar werd voor het eerst wat gedanst op de strakke new wave muziek van deze Vlaar dingse band. Ook het geva rieerde rockwerk van Line had het nodige succes bij de toeschouwers. Tegen de klok van vieren trad de hoofd-act van de dag op. The Meteors. Deze als een ko meet omhoog geschoten new wave groep bracht een concert waar het publiek plotseling wel veel waardering voor had. De Vlaardingse markt, met toen zo'n 600 muziekliefheb bers, trilde op de grondvesten. „Weg met de religie, leve de rock 'n roll,"was de slogan waar The Meteors het Vlaar dingse publiek plat mee kreeg. Eindelijk werd er volop ge danst op de harde, strakke en zonder franje gebrachte mu ziek. Lang speelden The Mete ors echter met. Na 45 minuten was het concert al afgelopen. Niet alleen popmuziek natuur lijk op binnenstadsdag. Op het Liesveld traden Magie Circus en het Frusstraattheater op. De groepen kregen echter weinig respons van het ver baasd reagerende en niet be grijpende publiek. In de Hoog straat probeerden schoolkinde ren van tweedehands goede ren af te komen. Het lukte, maar er was veel overredings kracht van de kinderen voor nodig om de mensen te strik ken voor een „koopje". Van spontaan muziek maken en theater spelen kwam in het geheel niets terecht. De men sen keken en slenterden lie ver, dan zelf actief bezig te zijn. uw win M—n—a— Schiedam Het stikt in Schiedam van de beeldende kunst, die alleen maar op zolders opgeslagen is en voor het brede publiek nooit eens te zien is. Wim Gorlee, als ambtenaar van de sociale dienst betrokken bij de regeling voor de beeldende kunst (BKR), vindt dat er daarom eens exposities van het BKR-werk moeten worden gehouden. Hij denkt aan jaarlijkse of tweejaarlijkse ten toonstellingen. Wim Gorlee heeft zijn idee voorgelegd aan de museumcommissie. De BKR is een vorm van bijstand aan kunstenaars, die van hun werk niet rond kunnen komen. In vroeger tijden was de term 'contraprestatie' in zwang. Schiedam Een onafhanke lijk deskundige gaat een on derzoek instellen naar de toe stand, waarin het kunstbezit van Schiedams stedelijk mu seum verkeert. Met name de staat van de beroemde Co bra-collectie zal kritisch wor den bekeken. Cultuurwet houder Herman Posthoorn wil nu wel eens van een des kundige buitenstaander we ten, wat er allemaal mis is met de kunstcollectie. Posthoorn is tot zijn besluit om een expert in te schake len gekomen naar aanleiding van vrijdag 30 mei, waarin PvdA-leden Hans van der Vlist en Goos Verweij mel ding maken van beschadigin gen, die de Cobra-kunst tij dens de vele bruikleen heeft opgelopen. Museumdirecteur Hans Paalman heeft vorige week de commissie voor het stedelijk museum laten we ten, dat de laatste dertien jaar alleen een aantal schil derijen is 'verdoekt' en dat inlijsting van tekeningen en gouaches nog in beraad is bij de museumstaf. De techni sche dienst van het museum controleert de kunstwerken telkens voor en na een uit leen. Volgens kunstenares Maxjo van Soest-Verzijden, lid van de museumcommis sie, moet de tand des tijds kennelijk scherp zijn ge weest, nu een extern deskun dige nodig is voor een onder zoek. Schiedam De museumcommïssie gaat na de zomer bij alle Schiedamse kunste naars informeren, of zij willen deelnemen aan op Schiedam gerichte projecten. Daar naast lijkt het de museumcommissie toch al zinnig van de 34 Schiedamse kunste rlaars eens te vernemen „wat zij aan het doen zijn". De museumcammissie heeft vorige week een lijst samengesteld van alle plaatselijke scheppers van beeldende kunst- Over de aard der projecten bestaat nog geen enke le duidelijkheid. Daarover zou eerst met de kunstenaars' gesproken moeten Wor den. Er is ooit al eens sprake van geweest wïjkgebonden projecten op te zetten en een heel goed voorbeeld van zo'n initiatief was enkele jaren geleden de samenwer king tussen kunstschilder Joop van Mee! en bewoners van Rotterdam-Noord. Een beschilderd viaduct was het resultaat. De Schiedamse wijken tellen elk wel en kele kunstenaars, al is de binnenstad tra ditiegetrouw het dichtst door hen bevolkt. Een groot aantal woont of werkt in het Proveniershuis: Joop Schafthuizen, Daan Padmos, Bill Beek, Albert Verkade, Daan van Golden, Jaap Zwier, Clara van de Water, Peter Lindauer, Inge van Haastert, Leo de Kruis en Amy Gale. Verspreid over het stadscentrum wonen verder Ton van Gelder, Nanna Tintel, Cees Bouw, Doop Wiegman, Harr Wiegman, Anja van de Berg, Marcel Warmenhove, Leen Brouwer en Ankie Manders. In Oost woont Paul Beekman. In 't westen: Ge rard van Soest, Marjo van Soest-Verzij- den, Piet van Stuivenberg en Willy van de Berg. In Zuid: John Hesselberth, Rita Hennen, Ad van Oiterloo en Diet Wieg man. In Nieuwland: Ineke Roelfzema, Di- dier Collé en Marjan Veenman. In Schie- dam-Noord: Sjef Henderickx en Dick van Belle. Verschillende kunstenaars hebben de laatste jaren nog wel in samenwerkings verbanden gewerkt, zoals in kantoorge bouw 's-Graveland. maar hier was steeds sprake van eigen ontwerpen en uitvoe ring. Het laatste gezamenlijke project, waarvoor lange tijd gebrainstormd werd, was de suikermaquette van de Schiedam se binnenstad..-' De-brand aan boord van hm schip was snel Vlaardingen Aan boord van het binnenvaartschip 'Max Weinet' ontstond vrijdagmor gen in de machinekamer brand. Naar alle waarschijn lijkheid is de brand ontstaan door kortsluiting in de kabel van de accu's en de turbine. De betimmering tussen de ma chinekamer en de hutten vatte daardoor vlam. De gehele kajuit van het schip brandde uit De brandweer was snel ter glaatste en had het vuur snel edwongen. De havendienst is eveneens bij de brand betrok ken geweest. Het schip, ruim 930 ton, liep aanzienlijke wa terschade op. Het schip lag af gemeerd bij de loswal van Sunlight. Vlaardingen In het Ont moetingspunt van Het Zonne huis in Vlaardingen wordt I vrijdag 20 juni een expositie I geopend van litho's en schilde- rijen van de Vlaardingse kun stenares Linda Hasan. Het gaat om moderne, abstracte werken, die ontleend zijn aan grafieken. De laatste tijd maakt ze voornamelijk drie- hoekige en kegelvormige figu ren. De expositie in Het Zon nehuis betekent het debuut van deze jonge Vlaardingse. De expositie is vanaf vrijdag I dagelijks van 10.00 tot 20.00 I uur in het Ontmoetingspunt te bezichtigen. 1 Vlaardingen Olieverf en B aquarellen van Martin Koole I en gouaches en tekeningen van Jaap Maartense zijn tot en I 'met augustus te 2ien in gale-1 rie De Duig, Smalle Haven-1 straat 13. De galerie is op vrij-1 dag open van 14.00 tot 17.00 en 1 van 19.00 tot 21.00 uur en za-1 terdags van 13.00 tot 17.00 uur. Verder kan men komen kii-l ken na afspraak via tel I 35.05.92. 1 Maassluis Het bevolkingsaan- tal is in de maand mei weer I wat toegenomen. Op 1 junif van dit jaar stonden 33.0871 Maassluizers bij de afdeling I bevolking ingeschreven: 501 meer dan een maand eerder. L Er werden in juni 27 jongens I en 27 meisjes geboren, terwijl zich 122 personen van buiten I de stad in Maassluis vestigden. 1 9 mannen en 3 vrouwen over- I leden, terwijl 149 personen! naar een andere gemeente I verhuisden. L Sinds begin dit jaar is de Maas-1 sluise bevolking met 150 per-1 sonen toegenomen. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3