lllftB/iM 9Deemoedige armlastige werd mondige cliënt9 Vrouwencafé verhuist naar Rood Vlaardingen Politie rekent inbrekers in Herrie vaak probleem bij spelen Jeugdland Directeur Florijn over veertig jaar GSD: Open dag op school tuintjes 'Kiezen uit twee slechten' Jeugdpop festival sluit groot schoolproject af Nu 'waterlelie' Zuid tegen Tankercïeaning Grote schade vernielingen Elida Wessel naar Schiedam Pony geknipt In kader van kunstzinnige vorming: Dieven actief in weekeinde J. Verzijl M'AiiÈÊÊÊii Bankjes op wandelroute j Toevalstreffer j dinsdag 17 juni 1930 VD/SC/WW Vlaardingen„Ik zie ze nog voor me: die gele bonnen waar mee de armlastigen klompen konden afhalen. Ik heb wat van die bonnen uitgeschreven!" In veertig jaar van liefdadigheid naar onbetwistbaar recht. Directeur J. A. Florijn van de Ge meentelijke Sociale Dienst heeft het allemaal van 2eer nabij meegemaakt. Vanmiddag werd in het stadhuis een receptie ge geven ter gelegenheid van het feit dat Jaap Florijn op 17 juni 1940 amienaar werd. Als achttienjarige kwam hij in 1940 als ambtenaar in dienst van de gemeente Ridderkerk. „In een gedeelte van een oude boerderij zaten we toen. Een sociale dienst werd gezien als iets dat zichzelf wel zou ophef fen als de tijd weer wat beter werd. Daarom trok men er ook maar weinig geld voor uit." Een paar rijke boeren uit de omgeving bepaalden tot in hoeverre de armlastige recht had op ondersteuning. Omwenteling Terugblikkend constateert di recteur Florijn dat het erg snel is gegaan. „Van gunst naar reent In nog geen halve eeuw is er een complete omwente ling geweest in de visie op so ciaal werk. En ik heb dat alle maal heel geleidelijk onder gaan. Pas als je erop terugkijkt realiseer je je dat er werkelijk gigantische veranderingen hebben plaatsgehad." Veran deringen waren er in de eerste plaats in de houding van de ruim vijfduizend mensen die nu jaarlijks het moderne ge bouw van de GSD aan de Hof- laan binnenlopen. Van dee moedige armlastige tot mondi ge, zelfverzekerde cliënt. In plaats van een loket met daar achter het hoofd van een wan trouwige ambtenaar vinden ze een prettig ingericht spreekka mertje. de Sociale Dienst worden steeds hogere eisen gesteld en de heer Florijn vindt dat het ambivalente van de baan steeds meer wordt benadrukt. „Het valt niet mee om als ver tegenwoordiger van de over heid te erkennen dat veel van de sociale ellende juist is ver oorzaakt door de maatschappe lijke verhoudingen." Beklemmend t GSD-directeur J. A. Florijn: veertig Jaar ambtenaar. „Uiteraard heeft het personeel een belangrijk aandeel gehad in die accentverschuiving. Qua opleiding, waarin de overheid niet langer als onaantastbaar wordt gezien, maar ook qua visie op de cliënt" Aan de op leiding van medewerkers van Directeur Florijn begrijpt dat het werken binnen de strakke hiërarchische structuur van een ambtelijke instantie voor sommigen beklemmend is. „Bij de alternatieve hulpverlening zie je steeds die gezamenlijk verantwoordelijkheid. Binnen de GSD kan dat met: er moe ten van tijd tot tijd knopen worden doorgehakt en daar voor moet toch iemand per soonlijk verantwoordelijk zijn. Neen, ik voel me best wel thuis binnen dit systeem." In 1961 kwam Jaap Florijn in Vlaardingen. Op de hoek van Dayer en Lijnstraat was de dienst gehuisvest in twee oude panden. Daarna kwam, in 1965, de Fransenstraat, waar de GSD al na een paar jaar compleet uitgegroeid was. Twee jaar geleden, eindelijk, verhuisde men naar het splin ternieuwe gebouw aan de Hof- laan, dat voor menige Sociale Dienst in den lande model staat. Een onderneming waar negentig mensen werken en waar alleen al aan uitkeringen meer dan veertig miljoen wordt uitgeven. Directeur J. A. Florijn is 58 jaar. Over vijf jaar pas komt hij voor de keuze te staan of hij van de VUT gebruik zal maken of niet „Het ligt nog ver van me af hoor. Maar zoals ik er nu tegen aan kijk zal ik er zeker gebruik van maken. Niet omdat ik me op gebrand voel of zoiets, maar gewoon omdat ik best wel van het leven wil genieten." Schiedam Het afgelopen weekeinde zijn in Schiedam weer heel wat vernielingen aangericht Bij kinderdagver blijf Katja aan de Lange Ha ven werden maar liefst 110 ruiten ingegooid. Het verniel de vensterglas vertegen woordigt een waarde van circa 3000 gulden. Bij de kerk van de Nederland- se protestantenbond aan de West vest is een glas-in-lood- raam ter waarde van 2000 gul den ingegooid. Een omgetrok ken en m de sloot gegooide vlaggemast, twee in diggelen geslagen spiegels en een be schadigde afrastering lieten vandalen achter na een bezoek aan de Rijnmond-mts aan de Schiedam se weg. Totale schade: bijna 1000 gulden. In de Bak- kerstmat werd vrijdagavond een partij spoorbielzen in brand gestoken. Het vuur, dat gepaard ging met een flinke rookontwikkeling en een nog al onaangename geur veroor zaakte, werd geblust door de brandweer. Wie de bielzen heeft aangestoken is onbe kend. Schiedam Scholieren die een schooltuintje hebben op de schoolwerktuincomplexen Vijf sluizen en Landvreugd houden zaterdag een open dag. Belangstellenden kunnen van half tien uur tot half twaalf te recht. Door de scholieren wordt mo menteel de laatste hand gelegd aan het onderhoud van de tuintjes. Ook zaterdag zullen zij nog actief bezig zijn, hier en daar geholpen door ouders. De schooltuintjes zijn dit jaar wat kleiner dan andere jaren. Dit heeft tot gevolg gehad dat de tuintjes dichter beplant zijn, zodat er minder onkruid in de tuin kan groeien en de kinde ren hun tuintje beter kunnen onderhouden. Tijdens de open dag kan er ook een bezoek worden gebracht aan de krui dentuin en de instructietuin. Van dc kruiden mag een sten gel of blaadje gesneden wor den. Schiedam Tweede kamerlid Elida Wessel-Tuinstra van D'66 zal m het kader van de landelijke ledenwerfactie van de democraten naar Schiedam komen. Donderdag 19 jum zal zij m gebouw Irene aan de Nieuwe Haven landelijk in de 'belangstelling staande politie ke zaken aan de orde brengen. Ongetwijfeld zal ook de Schie- damse politiek ter sprake ko men. De aanvang van de avond is gesteld op 20.00 uur De toegang is vrij. Schiedam Onbekenden heb ben vorige week een pony die langs de Kandelaarweg stond een knipbeurt gegeven. De manen en staart van het bees tje werden gehalveerd. De 16- jarige eigenaresse kwam bij de politie aangifte doen' van de ongewenste knipbeurt. Als be wijs had zij haar pony meege nomen naar het hoofdbureua 'van politie aan de Lange Nieuwstraat Vlaardingen Negen vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs hebben zich in de afgelopen periode in tensief beziggehouden met het verschijnsel popmuziek. In het kader van de kunstzinnige vorming hebben de scholieren kennis gemaakt met tal van andere vormen van moderne muziek dan alleen disco want, zoals Bruin Otten van de sectie kunstzinnige vorming van de afde ling onderwijs het uitdrukt: „Van disco weet men alles, maar van andere muziekvormen dikwijls vrijwel niets. Toch is er naast die disco nog heel wat andere muziek." In de negen klassen in zeven basisscholen in Vlaardin gen heeft men in een aantal klassikale bijeenkomsten het accent gelegd op muziek uit de jaren '70: rock, new wave, reggae, punk en ga zo maar door. De discomuziek werd daarbij wel als uitgangspunt genomen, omdat dat de muzieksoort is waar de scholieren het meest over wis ten te vertellen. Het project heeft er toe geleid, dat in klassikaal verband teksten zijn gemaakt en gelegenheid sorkesten zijn samengesteld. Een en ander moet uitmon den in een jeugdpopfestival, dat woensdag zal plaatsvin den in het Lijnbaancomplex. Popconcert De bedoeling is, dat het tijdens die bijeenkomst een com pleet popconcert wordt met evenzovel e groepen als er deelnemende klassen waren. Hieraan wordt meegewerkt door leerlingen van het Rotterdamse conservatorium, die de arrangementen hebben gemaakt en die ook hun muzi kale medewerking verlenen. Naast de negen kinder bands, die overigens op twee na allemaal andere muziek dan disco zullen maken, is er een jeugdbandje uit Am- hem, dat bestaat uit jongeren van 15 en 16 jaar, terwijl de finale van het evenement wordt verzorgd door de Rot terdamse formatie Headline. Bruin Otten vindt dat festival in het Lijnbaancomplex een uitstekende afsluiting van het project „Het is bij de leerlingen enorm goed aangeslagen. Het is op die scholen allemaal zeer goed verlopen: iedereen was erg enthou siast Het ging ons er niet om te laten zien, dat discomu ziek slecht is of zo: we wilden gewoon de blik wat probe ren te verbreden. Ik geloof dat dat best is gelukt Door dit succes gesterkt hebben Bruin Otten en zijn col lega Marie-José WiUems van kunstzinnige vorming zich al voorgenomen, om in het nieuwe schoolseizoen weer een dergelijk project op het programma te zetten. Dan zullen zo'n 13 zesde klassen er aan deelnemen. Vlaardingen Vrouwencafé Centrum gaat verhuizen; binnen het Weeshuis gaan ze van de sociëteitsruimte van Buurtcentrum De Haven naar de ruimte van de Stichting Rood Vlaardingen. „We hebben echt moeten kie? zen uit twee slechten. In club^ huis de Haven hadden we een ruimte die ook gebruikt werd door jeugdclubs en tienersocië teiten. Dat betekende dat we iedere keer de aankleding van de zaal moesten aanpassen aan onze verlangens," vertelt Ma rieke Brouwer, woordvoerd- ster van het Vrouwencafé, die evenmin gelukkig is met de nieuwe lokatie bij de Stichting Rood Vlaardingen. „De kans dat men ons met de PSP associeert is groot, terwijl het ons alleen om de ruimte te doen is. In ieder geval hebben we bij Rood Vlaardingen meer „privacy" en daaraan hebben we op het ogenblik meer be hoefte." Volgens de vrouwen zou een eigen ruimte in een speciaal Vrouwencentrum het mooiste zijn. „Onlangs hebben we een fietstocht georgani seerd door de Vlaardingse bin nenstad en daarbij alle locaties genoteerd die volgens ons in aanmerking komen. Wethou der Maarleveld heeft die lijst" van ons gekregen. Afwachten maar." Behalve van caféruimte is het Vrouwencafé Centrum ook van avond veranderd: donder dag in plaats van vrijdag. Aan staande donderdag wordt de geruchtmakende Duitse film „Anna en Edith" gedraaid. Vanwege het radtkaal feminis tische karakter van deze film werd de maakster ervan bij de Duitse televisie ontslagen en door een man vervangen. Voor vrouwen staan donder dagavond de cafédeuren van het Vrouwencafé Centrum wijd open. Aanvang 20.00 uur, Stichting Rood Vlaardingen, Weeshuisplein 18. Do ruimte van Rood Vlaar dingen In het Weeshuis: nu ook voor Vrouwencafé. Schiedam De politie heeft zondagnacht twee 16-jarige jongens op heterdaad betrapt bij een inbraak in wijkcen trum De Bever aan de Van Beverenstraat Omwonenden hadden de politie gewaar schuwd dat zij in het wijkcen trum verdachte geluiden hoor den. Toen de politie arriveerde was er niets te zien. De politie mannen vermoedden echter dat de inbrekers zich schuil hielden en grendelden het ge bouw af. Na enige tijd kwa men de jongens tevoorschijn en konden zij worden ingere kend. Bij een inbraak in een meubel zaak aan de Parkweg hebben onbekenden meubelen en ge luidsapparatuur gestolen ter waarde van 5500 gulden. Ook werden vernielingen voor 4000 gulden vernielingen aan- Schiedam Bij de Jeugdland- activiteiten van 1980 zal de ou dere jeugd nog weinig betrok ken worden. Geluidshinder is het grootste probleem, waar mee coördinator Joop van Broekhoven te maken heeft als hij probeert activiteiten met bromfietsen of disco op touw te zetten. Jeugdland zal zich daarom ook dit jaar voor al richten op de jeugd van vier tot zestien jaar. Hoewel vorig jaar al uitbreiding plaatsvond van de zomer naar andere schoolvakanties, is er nog niets van gekomen Turkse en Ma rokkaanse spelen in het pro gramma op te nemen. Herman Noordegraaf van de PPR had hier om gevraagd om de inte gratie tussen Nederlandse en Schiedam De bewonersvereniging Schiedam-Zuid blijft ageren tegen Tankercïeaning. De actie, die de bewoners nu gaan voeren, richt zich vooral tegen de waterverontreini ging. Door lozingen van het bedrijf is het water ernstig ver ontreinigd, volgens Zuid. In 1979 heeft Tankercïeaning een vergunning gehad om in de havens te mogen lozen. Tegen deze beslissing is de bewo nersvereniging in beroep gegaan. Nu echter heeft de vereni ging een brief ontvangen van Rijkswaterstaat met het ver* zoek om dit beroep maar in te trekken. Daar is de bewo nersvereniging uiterst boos over. In een brief aan Rijkswa terstaat benadrukt de bewonersvereniging nog eens dat op zulke oneerbare voorstellen absoluut niet kon worden inge gaan. De vereniging vraagt zich verder af of er ook nog an dere belangen op het spel staan dan milieubelangen. De heer J. Verzijl, waarne mend chef van de hoofdafde ling bouw- en woningtoezicht van de dienst gemeentewer ken Schiedam, zal per 1 augus tus de dienst verlaten in ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. J. Verzijl is dan meer dan 34 jaar in dienst ingeweest, on- dere andere als waarnemend directeur van de woning- dienst, zoals deze bestond voor de reorganisatie op het stads kantoor. In verband met zijn afscheid wordt de heer Verzijl een receptie aangeboden. Be langstellenden zijn op 27 juni vanaf 16.30 uur welkom in de recreatiezaal van het stadskan toor om afscheid te nemen. buitenlandse kinderen te be vorderen. Hoewel PvdA-raadslid Jantje Boonstra zich afvraagt of er bij de oudere jeugd eigenlijk wel behoefte aan vakantieactivitei- ten bestaat, heeft Jeugdland- coordinator Van Broekhoven wel degelijk geprobeerd samen met jongeren iets op te zetten. Dat viel echter niet mee. Voor popconcerten komen in feite alleen nog het museumplein en het Plantagepodium m aan merking, omdat gebleken is dat disco op open pleinen in Groenoord een geweldige overlast geeft voor de flatbe woners; ook blijkt er 's mid dags nauwelijks animo voor te zijn. Andere activiteten dan op het muzikale vlak stuiten op de hinderwet; een puzzelnt met bromfietsen leidt weer tot bezwaren in verband met de verkeersveiligheid op de open bare weg. Toch zal wellicht in de herfstvakantie een bromfietsrally kunnen worden gehouden, is de indruk van Gert Mulder, ambtenaar bij culturele, sport- en jeugdza ken. Een positiever geluid over Jeugdland is de stijgende be langstelling van Schiedamse organisaties, die bijdragen wil len leveren. Ook heeft het bu reau Jeugdland er een partti me-medewerkster bij, Riet Im- merzeel-van Arkel, die voor heen- meehielp in het kader van een werkgelegenheidsver- ruimende maatregel. Ook op het Faassenplein in Woudhoek komt Jeugdland voortaan met activiteiten. Bij de begeleiding van alle evenementen zal meer oudere jeugd kunnen worden ingeschakeld. In 1980 krijgt Jeugdland een subsidie van 69.250 gulden. .1 wee weken aeteaen waren er aardige kinderspelen bi) De Gorzen, de basisschool aan de Dwarsstraat in Schiedam-Zuid. Jeugdland zal zich hierdoor laten inspireren om een grotere diversiteit In de vakantieactivitelten te bereiken. i gericht Inbrekers hebben uisj( de Opstandingskerk aan d;! Burgemeester HonnerlagiJ Gretelaan vier microfoons ontjii vreemd. De waarde van dn buit bedraagt 1200 gulder li Men kwam binnen door ee<t\ ruit te vernielen. Bij een tap braak in een wasserij aan d*r Westmolenstraat bestond di buit uit een tuner en een veri sterker met een gezamenlijk! i waarde van 600 gulden. t Het afgelopen weekeinde heb ben inbrekers weer een bef zoek gebracht aan een slager in de Hof van Spaland. Dl keer namen zij 150 gulden kas 5' geld mee. Vorige week wen in één nacht zes keer ingebrc'*, ken in het winkelcentrum;' Ook in zwembad Groenoord p' het afgelopen weekeinde weel- twee maal ingebroken. In to'j taal werden bij beide inbrakei blikjes bier en snoepgoed me" een waarde van 550 guldek' megenomen. Een onbekend'' heeft kans gezien om uit di1 gang van een woning aan d*' Warande een handtas me', cheques, paspoort, rijbewijs ei: kentekenbewijs en wat klei)», geld te stelen. Waarschijnlijk; heeft de dief rijn kans schooi gezien, toen de voordeur eek moment openstond. j.; I Vlaardingen Bejaarden di .vanuit hun woning in het be jaardencentrum Uitzicht eeijj wandelingetje willen make;, naar het Holyziekenhuis o. winkelcentrum De Loper 2ul len in de toekomst tussentijd op een bankje wat kunnen uit rusten. Het college heeft ge hoor gegeven aan het verzoe® van de afdeling gemeentewei ken en het bejaardencentrum zelf in het totaal langs de rou tes zes banken te plaatsen. D bankjes zullen langs de Holy singel komen te staan. J Schiedam De Rotterdams! politie heeft zaterdagnacht bj toeval vier jongemannen aan gehouden, die even tevoren iij Schiedam een radio/cassette] recorder uit een auto haddeij gestolen. Het viertal, afkom! stig uit Rotterdam, trok* di aandacht van de politie toejl zij met hun auto in de dijkstraat reden. Nader zoek wees uit dat zij luidsapparatuur hadden g< len uit een wagen op de Leeghwaterstraat De' poli acht het niet uitgesloten dat met de arrestatie van de jt gens, variërend in leeftijd v 16 tot 21 jaar, nog een aaxï diefstallen uit auto's kan lossen. 1 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3