SPORT 'Ik ben verslaafd aan de karper De Korenbeurs kampt met ruimtegebrek De Vrijheid en De Postduif SPORT KORT Gerrit Poldervaartper ongeluk recordhouder vissen: Districtvolleyballers ingedeeld 'Illllü Erik Both schaak kampioen Weverskade pakt eerste plaats Gemeente Iaat nog niets horen woensdag 25 juni 1280 "B vo/sc/ww gjl Oostvoome Gerrit Poldervaart (62) is een fanatiek visser op de binnenwate ren. Beroemd geworden bij vakbroeders door het verbeteren van het al veertien jaar bestaande lengterecord van de win de en en passant door een jaarrecord voor de brasem te vestigen. Per ongeluk, dat wel, want zijn grote liefde is toch de karper. Overigens is hij niet niet de eni ge hengelaar, want Vissen' is de grootste recreatiesport in Nederland en telt een slordige twee miljoen beoefenaren. Twee miljoen mensen, gelukkig gaan ze niet allemaal tegelijk met hun hengel op pad. Maar als we dan eens heel vroeg op moeten, zien we ze wel eens op de fiets de 'wijde polder' intrekken naar hun stekkie of, meestal, naar het aangelegde meertje in de nieuwbouwwijk. Of in de namiddag tot het vallen van de avond. Overdags zou ook kunnen, maar een ab solute voorwaarde is dat de visser en de vis in absolute rust en stilte de strijd met elkaar kunnen aanbinden. Althans, dat is de instelling van de man die vissen als sport ziet. De geschubde die ren op hun slimheid beproe ven, hun smaak, geduld en hun snelheid. En tenslotte het gevecht als het om een kanjer Door Tom Tibboel of een vechter (karper, snoek baars, snoek, baars, ruisvoorn) gaat. De lijn trekt strak en af hankelijk van hoe de slip van de molen is afgesteld, zal blij ken of het nylon sterk genoeg is de vluchtende vis tegen te houden en op de kant te halen. Gerrit Poldervaart heeft ge noeg tijd om zich met zijn gro te hobby bezig te houden. De oud-marinier en politie-agent te water benut de mogelijkhe den van een vervroegd pensi oen volledig. Regelmatig, meestal in de avonduren, gaat hij 'karperen'. „Ik ben ver slaafd aan karpers", geeft hij snel toe. Zonder enige schroom vertelt Poldervaart, de naam vertoont in zeker op- zicht overeenkomsten met de levenswijze van de drager er van, water vormt immers een niet weg te denken bestand deel in het leven van deze sportvisser, over zijn zwaarste vangst. „Dat was een karper van 32 pond en dat is geen vis- serslatiin!" Enige bevreemding wekt het, dat Poldervaart bij de NOS- Gerrit Pol dervaart: „Na dat ik een kar per heb ge vangen, gooi ik hem altijd weer terug. Noem het een vorm van lief de, van colle gialiteit..." visparade, waar grote van gsten worden geregistreerd, te boek staat als Nederlands Re cordhouder Aller Tijden van de winde. Medio vorig jaar haalde hij een exemplaar van deze vissoort, een groter en ranker 'broertje' van de voorn, uit het water dat een lengte van 61 centimeter had. Daar mee werd een record gebro ken dat veertien jaar had standgehouden. Poldervaart 5M kon de vangst van deze speci fieke witvissoort bewijzen middels overlegging van een foto. Bij dezelfde Parade bracht Poldervaart het jaarre cord (1979) van de brasem op zijn naam (69,5 centimeter). De Oostvoomer tilt echter niet zo zwaar aan deze records. „Ach. op brasem hengel ik nog wel 's bij concoursen (wedstrij den), maar die winde was een toevalstreffer. Leuk meegeno men natuurlijk, maar waar het mij om gaat, is de karper." De sportvisser legt een vignet op tafel, waaruit blijkt dat Pol dervaart lid is van de 'Lande lijke karper studiegroep'. En kele keren per jaar komen 250 karper-fanatici bij elkaar om ervaringen uit te wisselen, te verhalen over de wijze waarop ze de knoerten met zulk dun mogelijk tuig op de het droge hebben gekregen. Poldervaart is ook lid van hengelaarsvereniging De Wa tergeus in Brielle en een soort gelijke club in Gorkum. In dat waterrijke gebied leerde Pol dervaart het 'vak': „Ik stond reeds op mijn zesde te henge len", vermeldt hij veelbeteke nend. Het gesprek komt telkens weer terug op de karper. „Ze laten zich niet gemakkelijk vangen; met een stuk aardap pel, schapenbix of kunstaas kun je urenlang wachten zon der ook maar even beet te hebben en opeens valt het wa- kertje op de grond en begint het 'gevecht'. Zaak is dan goed te kijken waarheen de karper zwemt om op het juiste mo ment te kunnen slaan. Voor komen dat hij tussen het riet zwemt of een ander obstakel in het water kan bereiken. Mislukt dat, dan ben je hem gegarandeerd kwijt, de lijn Er zijn vele soorten karpers. Zo is er de kroeskarper, de kleinste, de leder- of naakt- karper, schubkarper, rijenkar- per, graskarper, spiegel karper en wilde of boerenkarper. Daarnaast zijn er verscheidene tusse nsoo rten Sterk „Ze zijn erg sterk, echte vech ters. Ik heb een keer aan het Spuikanaai meegegmaakt, dat iemand te Iaat in de gaten kreeg dat hij beet had. Die was meteen alles kwijt. Compleet met hengel en al.,.." „Wat ik doe als ik een karper heb gevangen? Teruggooien. Nee, gegeten heb ik ze nog nooit. Vroeger wilde ik nog wel eens een voorntje verorbe ren, maar het eten van zoet watervissen komt bijna niet meer voor. Het lijkt wel of de mensen kieskeuriger zijn ge worden. Een gul smaakt me persoonlijk beter. Nee. ik geef die beesten hun vrijheid na de 'strijd' terug. Noem het een vorm van liefde of collegiali teit.." De hengelsport staat soms ter discussie. 'Vissen hebben ook gevoel' is een bekende uit spraak. Poldervaart ziet het aan de haak slaan van onze glibberige medeschepselen op zich niet als bezwaarlijk, laat staan als dierenmishandeling. „Ik ga wel 2o voorzichtig mo gelijk met ze om, maak mijn handen nat en probeer zo doende te voorkomen dat de schubben worden beschadigd. Anders worden ze blootgesteld aan infekties en de besmette lijke schimmelziekte kan vis sterfte op grote schaal tot ge volg hebben. Ik kan me kwaad maken op mensen, die gevangen vissen in een net gooien om ze later weer los te laten. Juist in zo'n net worden ze ernstig beschadigd." 1979 was een slecht jaar voor de vissers- Er werd beduidend minder gevangen dan in voor gaande jaren. Naast de voort schrijdende watervervuiling noemt Poldervaart de toene mende waterrecreatie als boos doener. „Het vandalisme langs de oevers is ook toegenomen. De rust is verdwenen." Vlaardingen Bij schaakvereniging HVq zette Erik Both zijn oph mars voort en werd nil ook al kampioen van hef eerste team. Drie jaar gelé^ den speelde deze VïaaZ- dïnger nog in het vierde team. Erik Both zag kans de kampioen van het vorig jaar, Peter de Koek, een halve punt voor te blijven, zelfs met een wedstrijd minder gespeeld. Als der de eindigde B. van DrieL Bij het tweede team wed L. Verhoeven onbetwist kampioen, gevolgd door A. van Gent, Dopper, die twee jaar geleden kam pioen werd bij het eerste team degradeerde en het jaar daarop weer terug* keerde, bereikte een dercfe plaats. Bij het derde team werd A. Aalders kampioen, ge^ volgd door J. Tuyt en K. Wapenaar. En bij het vier-, de team was de volgorde: K. Westerdijk. P. Meerhof en K. van Toor en bij he' vijfde team: H. van Game ren, R. van Leeuwen en M. Both. Na de open kam pioenschappen, die thans bezig zijn, zal de huishou-, delijke competitie wordeO; voortgezet. Vlaardingen De tweeenze ventig deelnemers van hei eerste concours van de VHB- serie om het korps-hengel- kampioenschap van Vlaardin gen hebben het met veel wind regen en slechte vangsten zwaar te verduren gekregen Aan de Leidse Vliet waren fief uiteindelijk de vijf hengelaan van Weverskade 1 uit Maas- sluis, die met 11 plaatsingspun- ten en een totale vangst var 4820 gram de eerste plaats ver overde. Het korps van de Gras karpet uit Rotterdam werd met 14 punten en 3925 gram vis twee de. Als derde eindigde hel korps 'Vroeg in de morgen* eveneens uit Rotterdam, mei 16 punten en 4760 gram vis. Winnaar in het individuele klassement werd Niek van Biezen, landelijk jeugdkam pioen 1979, met 2425 gram vis. M. Termeer (1950 gram vis) legde beslag op de tweede po sitie voor T. Bloem met 1&0G - Schiedam De tafeltennisvereniging De Korenbeurs neemt met een record aantal seniorenteams aan de komende najaarscompetitie deel. De .Schiedammers brengen liefst 18 teams achter de tafels, een aantal dat nog nimmer in de 22 bestaansjaren werd gehaald. Het gevolg is echter dat de speelruimte in de Koopmansbeurs aan de Lange Haven niet meer toereikend is. Voor drie teams zal er elders ruimte gevonden moeten worden. Een oplossing om met meer "teams in de beurs te kunnen spelen is wel aanwezig. Vol- J gens De Korenbeurs kunnen er in de galerij tegenover de bar vier tafels geplaats wor den. Er ligt daar echter een stenen vloer, die voor tafel tennissen totaal ongeschikt De links van de ingang lig gende kleedkamers zouden dan verplaats moeten wor den, waarvoor rechts van de ingang mogelijkheden zijn. Een karweitje dat De Koren beurs zelf kan uitvoeren. Met het leggen van een houten- vloer in de galerij is echter een zodanig bedrag gemoeid, dat De Korenbeurs de ge meente om steun heeft ge vraagd Voorzitter Jos Ciazing: „Veertien maanden terug is dat verzoek al gedaan, op verzoek van wethouder Post hoorn rechtstreeks aan bur gemeester en wethouders. Tot op heden hebben we echter nog steeds niets ge hoord". Ciazing gaat er daar om vanuit, dat de zo gewen ste voorziening ook het nieu we seizoen nog niet gereali seerd zal zijn. 20 Mille Het betekent dat we met drie teams naar elders moeten, want ook zij willen competitie spelen. Dat brengt extra kos ten van zaalhuur met zich mee, terwijl je ook een gedeel te baromzet in de beurs moet missen". Ciazing verwacht dat er met het leggen van een vloer een bedrag van plm. 20.000 gulden gemoeid zal zijn. De 18 teams zijn verdeeld in 15 heren- en 3 damesteams. Het eerste herenteam behoort al 10 jaar tot de 6 sterkste teams van het land. Hans Lin- gen is de enige speler die 10 jaar ereklasse heeft meege maakt, en ook hei nieuwe sei zoen zal hij weer van de parti zijn. In tegenstelling tot het aantal senioren teams, komt De Ko renbeurs de komende competi tie slechts met 4 jongens- en 3 meisjesteams uit. „De jeugd stagneerde", aldus voorzitter Ciazing. „We moeten die afde ling nieuwe impulsen geven". Tijdens de gehouden ledenver gadering heeft Jos Ciazing aangekondigd nog 3 jaar als voorzitter te willen blijven, dus tot en met het 25-jarig ju bileum. Ook is het de bedoe ling om het bestuur van 5 tot 7 leden uit te breiden. Uit het bestuur is inmiddels Peter van Zijp, terwijl eerste leamspeler Hans Lingen secretaris is ge vonden. Wedstrijdsecretaris is John Ciazing, penningmeester is René van Huut, terwijl Ton van der poort de jeugdzaken behartigt Schiedam De postduivenvereniging De Vrijheid hield vanuit Compiegne een wedvlucht over een afstand van 300 kilometer, de eerste duif bereikte zijn hok om 10.19.41 uur en de laatste om 13.47.12 uur. ook was er van deze club een vlucht vanuit St. Vincent. Hier deden 183 duiven aan mee. De eerste duif bereikte zijn hok om 10.18 36 uur en de laatste om 10.43.11 uur. De winnaars: 1-3-4-6, J. W. v^n derVijver en zn.; 2. C. Zar.-- boer; 5-8 S. van Pelt; 7. Th van Raaij; 9. I. van der Tuijr., 10. J. Tnel; winnars St. Vin cent: 1-3 G. Breur/Schafer; 2. C. Robart Van Diest; 4. R. Heindsbroek; 3-6 Th. van der Berg Barzelay. De Postduif zette 33 duiven voor een concours vanuit St. Vincent. De eerste prijswin naar meldde zich om 10.32.23 uur en de laatste om 12.04.20 uur. Voor Compagnie waren 225 duiven op de vlucht. De eerste prijswinnaar meldde zich hier om 10.17.24 uur en de laatste om 10.38,14 uur. De winnars: 1-8 W. Jansen; 2. A. Hceren; 3. A. Hersbach; 4-6 combinatie C. Lems; 5. G. Muller; 7. J. Stieber; 9. A. Her sbach; 10. C. den Tuinder. De winnaars van St Vincent: 1. J. de Moezel; 2. Fontijn/Hom burg; 3. J. Stieber; L. C. van leeuwen; 5. J. Stieber. Vlaardingen/Schiedam Het reserve-team van Broleco speelt de nieuwe competitie in de promotie klasse (heren). Tegenstan ders zijn: Intermezzo. Spi rit, Ceverbo/C 2, CVV 2, WHV, ST. Sport, Wik /BW, Schippers/B, Lekkerkerk 2, Volle do en Hou Stand. De reserves van B en P zijn ondergebracht in de eerste klasse A, samen met: Yum. Li banon 2, Pendrecht, V/Mees ter, Data C/D, viano 2, Flits, Vovero, Roleen 3, Ibis en Ale- candna. MVQ en Holy spelen bij elkaar m de tweede lclasse D. Tegenstanders zijn: Liba non 4, Alcezar, Krimpen 4, Schippers/B 2, VCO, Broleco 4, Alexandria 3, Pendrecht 2, Spivo en Hou Stand 2. Bij de dames spelen de reser ves van Broleco eveneens," in de promotieklasse. Tegenstan ders zijn: Vollido, Smash, Al cazar, Fcranto, Data C£D Alexandria, Spirit, WIK/BW CVV, Spivo en Meteoor. MVC 2 speelt in de eerste klasse "C Tegenstanders zijn: Bernisse Kangoeroes, Krimpen 2 V/Meester 2, Data C/D 2, Via no 3, TOP. Vovero, Alexandria, Beun- groep en Hou Stand. De reseres van B en P in ;d€ tweede klasse B: Libanon, Al cazar 2, Rovok 2, Spirit 2 VCC, SVH, Rivo, CeverboVC 3, ZVC 2, Tenaco en Hoti Stand 2 zijn de tegenstanden De dames van Holy spelen in de derde klasse D. Tegenstan ders zijn: Schippers/H 2. Ro vok, Krimpen 3, Alexandria^ VCO 2, CVV 2, MVC 3, B eó;F 3. Lekkerkerk 2, Schovocomca en Broleco 3. ^(iiiiunjiiiiiuuEttiiiiiiiiiuiiiiiiitEiMimiiimiiiijiiuiiiiuiimiiiiiuiuiiiiiuiiitiiiniiitiuiuiwiiH Arjanne Snip, Louise van Teffelen, Barbara de Jong en Leone van de Wijgaart van de Maassluise paarden sportvereniging 'Licke- baert' zijn de winnaars geworden van onderlin ge dressuurwedstrijden. Twaalf ruiters en amazones van dezelfde vereniging nemen van af 30 juni deel aan een ponykamp bij manege Dronk horst te Ermelo. Zowel theorie als dage lijks vier uur paardrijen slaan op het program ma. Hans Soeters. het kersverse erelid van de Schiedamse volleybal vereniging Both en Partners, leidt iedere maandagavond de bui tentrainingen in het Beatrixpark voor leden die de conditie op peil willen houden. 't Is weer zo ver, het Coo pert est bord in het Oranjepark, waarop men net aantal te lopen kilometers kan aflezen, is weer eens gestolen. 1 Nu moet worden gezegd dat de Cooperbaan niet al ie intensief wordt ge bruikt, maar dat is na tuurlijk geen aanleiding hel bord mee te nemen. Het oefenprogramma van Pollux: donderdag 7 augustus eerste trai ning, zaterdag 9 augus tus Zoetermeer thuis; zondag 10 augustus Voorne uit; dinsdag 19 augustus Rijswijk thuis; donderdag 21 augustus HDS uit; woensdag 27 augustus Leonidas thuis; vrijdag 29 augus tus Evergreen uit; za« terdag 30 augustus Wa randa uit en op zondag 7 september begint de competitie. ÏT'lllllllllllinillllllUllllllllllllllUIIIIIIIUIUIIIUIIIIIlllllllllllllüllimnuilllliimniiimnimtif

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5