STIDTÜlëlf 3 Maassluis neemt proef met nieuwe dakkapellen Een tocht langs straatmeubilair Studie komt op tijd Sociaal- cultureel werk in Hoevenbuuri - ;;M4r Spoed met aanleg9 De Hoogstraat uit winkelen WMvdUNDE WtèlÊÊÊm i Wandelconcert in Grote Kerk Beiaard concerten Man valt van stelling De Hoek wil zelfbestuur donderdag 28 Mini 1580 VD/SC/WW VlaardingenEen werk groep, die zich in de Hoe- venbuurt in Holy-Noord sinds enkele maanden be zighoudt met het ontwik kelen van plannen op so ciaal cultureel niveau, be kijkt momenteel dc resul taten van een enquête, die gehouden is onder de be woners. Uit die enquête moet blijken wat er leeft onder de wijkbewoners en waar zij belangstelling voor hebben. De werkgroep, die bestaat uit tien personen, heeft al wat ideeën op een rijtje die in de nabije toekomst aan gepakt kunnen worden. Bu renhulp. clubs voor jeugd en volwassenen, cursussen, vrouwenpraatgroepen, the ma-avonden, sportactivitei ten. een klcdingbeurs. to neelavonden: er zijn moge lijkheden genoeg om aan te pakken. Welke activiteiten het eerst op gang moeten komen en op welke manier dat het beste kar. gebeuren moet onder meer uit die en quête blijken. Er zijn binnen de nog altijd actieve wijkvereniging van de Hoevenbuurt ook stem men opgegaan, om activitei ten op touw te zettendie specifiek voor WAO-ers be doeld zijn. Dirk Tempelaar, coördinator recreatie van de wijkvereniging, heeft in de laatste uitgave van de buurtkrant een oproep ge daan voor eventuele be langstellenden, om zich te melden. Maassluis De tien proef-dakkapelïen die momenteel geplaatst worden op enke le woningen in het Elzen* en Olmendal in Maassluis zijn de modernste in hun soort. Op het ogenblik zijn die dakkapellen zelfs nog niet in de handel. Het grote voerdeel van de dingen is, dat ze geheel van kunststof zijn, weinig onderhoud no dig heeft en snel geplaatst kunnen wor den. De kapellen die tot nu toe door de gemeente ge bruikt werden bestonden uit vijf delen. Hel plaatsen duurde enkele dagen en het aanzien was nu niet bepaald fraai. Het nu gebruikte In de Elzendal en de Ofmendal worden proeven genomen mei een nieuw soort dak- kapeiien. ding kent al deze nadelen niet. Ze zijn geheel van polyester gemaakt, zien er leuk uil en be staan uit slechts drie delen. Als het gat in het dak gemaakt is. is het plaatsen verder een fluit je van een cent. Iedere handige doe het zeiver kan het werk zelf verrichten. Het onderstel wordt op het dak geschroefd, de dakpannen passen dan weer precies en er hoeft zelfs geen loodgieter aan te pas gekomen. De andere delen kunnen er dan simpel opgeschroefd worden. In de dakkapellen komt geïsoleerd glas. Ook de kapel zelf is geheel geïsoleerd. Als de proefkapellen bevallen, dan w'ordt er een nieuwe enquête gehouden onder de bewo ners van het Olmen- en Elzendal of ze er nu ook daadwerkelijk eentje willen. De bewoners van de twee straten zuilen 22 gulden per maand meer huur moeten gaan betalen. Met de aanschaf van de tien dakkapellen is een bedrag gemoeid van 45.000 gulden. De gemeenteraad is voorgesteld om dit krediet ter beschikking te Stellen. I' I ieuwe visie op omstreden rijksweg Delft De studie van de 'Delftse ingenieurs L. H. Immers en D. Westland, die heb ben geconstateerd dat de aanleg van rijks weg 19 (A4) volmaakt overbodig is, omdat de bestaande weg tus sen Rotterdam en Den Haag nog ruim voldoende capaciteit heeft, werpt een nieu we licht op de aanleg van de veelbesproken rijksweg. De tweede kamer, die na het zo merreces over de plannen omtrent de A4, A13 en A16 moet beslissen, kan zich nog even bezinnen. Overigens zou oor spronkelijk al op 16 juni over dit onder- werp worden gespro ken. Dat de studie pas zo laat is verschenen komt doordat de op- stellers gebruik wil- den maken van de pas in april versche nen provinciale ver voer- en verkeersno- ta. "IA Rijksweg 19 slingert zich tussen Vlaardingen (links) en Schiedam (rechts) door, komende vanuit de richting van de Beneluxtunnel, links onder. Centraal in de foto is het klaverblad Kethelplein te zien, dat de aansluiting op rijksweg 20 verzorgt. Daarboven begint het zandüchaam, dat op deze foto goed te vol gen is in de richting van Delft en Den Haag. Dat is het omstreden deel van de rijksweg. {Luchtfoto Sijthoff Pers Henk van Westering). Dc argumenten tegen rijks weg 19 hebben tot op heden voornamelijk betrekking ge had op de achteruitgang in milieu-technisch en recrea tief opzicht van Midden- Delfland, waar de weg dwars doorheen zou komen. Voor standers van aanleg hebben dit belang ook nooit ontkend, maar gaven aan het oplossen van andere problemen een hogere prioriteit. De nu uit gebrachte studie stelt echter, dat rijksweg 19 die proble men in het geheel niet op lost. waardoor de weg op zijn minst overbodig wordt. Het tracé van rijksweg 19 is ai in de vijftiger jaren vastge steld. Eén van de belangrijkste redenen voor de aanleg was toen de gedachte, dat Den Haag en Rotterdam in de rich ting van Hoek van Holland zouden uitbreiden. Het is nu echter zo, dat de van belang zijnde bouwlocaties Leid- schendam/Nootdorp, Zoeter- meer-zuid en -noord en Delft- Delfgauw veel noord-oos telijker liggen. Volgens de stu die zal bij realisatie van deze locaties de verkeersdruk na 1990 op de as Den Haag-Zoe- term eer-Rotterdam dusdanig toenemen, dat de aanleg van de A16 in elk geval nodig is. Dit ongeacht de aanleg van de A4 of verbreding van de A13. Wel noodzakelijk blijft een verlenging van de Kruithuis- weg als verbinding tussen Delft en Zoetermeer. Een ander belangrijk argu ment, dat voorstanders van de weg gebruiken, is de gewenste ontsluiting van het Westland. In de nieuwe studie wordt het echter zeer dubieus genoemd, of hei Westland wel voldoende baat zal hebben bij de A4, Im mers en Westland menen dat de aanleg van dc A54, de ver binding tussen het Haagse hoefijzer en de A20, het we gennet van het Westland veel meer zal ontlasten. De Delftse verkeersdeskundi- gen bestrijden ook, dat de hui dige capaciteit van de bestaan de A13 onvoldoende 20u zijn. Zij hebben berekend, dat de capaciteitsnorm van een auto snelweg verlegd moet worden van 1.800 naar 2.000 voertui gen per rijstrook per uur. Voor rijksweg 13 zou dat dus neer komen op een totaal van 12,000 voertuigen per uur, In het kortgeleden ontwikkelde provinciale verkeers- en ver voerplan luidt de prognose dat, indien de A 4 en A16 niet wor den aangelegd, tot 1990 dc rlrukte tijdens het spitsuur op de A13 11.100 voertuigen zal bedragen. Uitgaande van een capaciteit van 2.000 voertuigen per uur kan men lot 1990 zonder een A4, zonder een A16, zonder een tweede ruit om Rotter dam, zonder een tweede Bene luxtunnel en zonder verbre ding van de A13. Een van de argumenten voor aanleg van rijksweg 19 was, dat hiermee een evenwichtiger belasting van de ruit om rotterdam zou ontstaan. Volgens de bereke ningen is juist het tegengestel de het geval. Ook zou bij aan leg van de A4 een tweede Be neluxtunnel nodig zijn. Een hogere capaciteit van een snelweg kan worden bereikt met beheersing van verkeers stromen. Hiertoe staan volgens Immers en Westland enkele technieken internationaal op doorbreken. Eén van de tech nieken is een regelsysteem, wat door Rijkswaterstaat dit jaar al op de A13 is aange bracht. De opzet van het sin- galeringssysteem is de ver keersveiligheid te verhogen; de wegcapaciteit beter te be- De samenwerkende Kamers van Koophandel hebben nogmaals met spoed aange drongen op een snelle aan leg van rijksweg 19 tussen de Beneluxtunnel en Den Haag. In een telegram aan de bijzondere commissies uit de Tweede Kamer hebben zij het belang dat de nieuwe weg kan hebben voor het goederenvervoer nog eens onderstreept. nu tien; dc regeling bij weg werkzaamheden te vereenvou digen en de kennis over hc*t verkeer te vermeerderen. Vol gens de opstellers van de stu die zal bij de aanleg van de A4 of A16 dc drukte op de A13 dusdanig verminderen, dat het regelsysteem volstrekt overbo dig wordt. Dal de negatieve beïnvloeding van Midden-Delfland ook een argument tegen de aanleg van rijksweg 19 is behoeft geen be toog meer. Immers en West land wijzen hier ook nog eens op. Bovendien zullen nieuwe gebieden met verleerslawaai worden geconfronteerd: de in woners van Delft zullen bij wijze van spreken de win drichting kunnen bepalen al naar gelang de autosnelweg die ze horen, zo schrijven de ingenieurs. Del ft/Ut recht De Hoog straat in Schiedam wordt komende herfst dan wel in een nieuw jasje gestoken (het aankleden gaat tot april 1981 duren), maar het hangt van de tientallen win keliers in die straat af of het een maatkostuum wordt. De Hoogstraat is nu eenmaal een winkelstraat. Als je een jas gaat kopen, kan je de knopen wel mooi vinden en de zakken lekker diep, maar als de capuchon niet past en de jas als geheel gewoon niet staat, gaat de koop mooi niet door. Zo is het met de Hoogstraat ook. Het 'genootschap' dat ideeën verzamelt voor dc niéuwe inrichting, bestaande uit enkele bewoners en onder nemers, stafleden van hei ste delijk museum, ambtenaren van de gemeente Schiedam en de Moordrechtse architecten Frits Bokelman en L. van Leeuwen, heeft gisteren op zijn excursie naar Delft, Ou derkerk aan de Ijssel en Utrecht vooral siraatsteentjes, zitbanken, gevel versiering en openbare verlichting bekeken om de nodige inspiratie op te doen maar zulk straat- meubilair kan hooguit een bij drage zijn tot de sfeer. De Hoogstraat bestaat immers niet alleen uit stenen er. gevels; wat de Hoogstraat de Hoog straat maakt, zijn de winkel tjes met wat daarin is en daar komt het publiek op af. Het genootschap is daarvan doordrongen. De leden ervan willen dan ook de winkeliers niet voor de voeten lopen. Vooral bij architect Van Leeu wen gaat een voorkeur uit naar een eenvoudig steentje, ADVERTENTIE FlNANCIEftlNGS- EN ASSURANTIEKANTOOR I ST. LIDUiNASTRAAT82 SCHIEDAM TELEFOON 010—265459 263977 O Persoonlijke leningen Financieringen 0 Hypotheken 0 Alle verzekeringen Kontlnufcrediot betekent kortweg: Reservegeld een simpele, rustige aankle ding. vooral geen kitsch en overbodige tierelantijntjes, want zulke frutseltjes en frat- seltjes leiden alleen maar de aandacht van de etalages af en als de winkeliers dan ook weer blikvangers erbij gaan halen, zie je straks door de bo men het bos niet meer. Een gewone straat dus moet 't wor den. Maar gewoon hoeft niet zo vreselijk ie zijn. Als de Hoogstraat na april '81 onge zellig is, zal dat aan het ge nootschap niet liggen. Dan faalt ondernemend Schiedam. Het nut Waar is zo'n excursie dan goed voor? Het is niet zo dat de overleggroep na dc tocht door Delfl. Ouderkerk en Utrecht nu stikt van dc ideeën, zelfs Piet Prins weet nog niet wat voor straatsteen hij nu precies voor zijn speelgoedzaak wil hebben en hij heeft er gisteren toch duizenden ge2ien, de een nog mooier dan de ander. Het nut van de excursie is niet ge weest dat de inrichting nu in kannen en kruiken is. Of er ruimte is voor bomen of hees ters, hangend groen wellicht aan de gevels, of er lantaarn palen moeten komen of han gende lichtbollen midden bo ven het wegdek, of er een mo tiefje in de bestrating maet ko men, wat voor motiefje dan en met welke steen, en of de win keliers hun waren wel zo no dig buiten moeten uitstallen in plaats van door precario uit te sparen bet doorgaand voetver- keer te stagneren, dat zijn alle maal vragen waar men nog lang niet mee klaar is. En daar zit de kneep. Het voordeel van de excursie is, dat de leden van het genootschap elkaar nu beter kennen. Dat voorkomt veel onbegrip, dat verkleint de afstand tussen bijvoorbeeld ge- door Kor Kegel meente en burgerij, en, zoals Joop Vredebregt namens de verenigde Schiedamse onder nemers (VSO» gistermiddag op de terugweg naar Schiedam zei: ..Het is zn makkelijker praten dan rond de tafel." Bij een problematiek zoals de herinrichting van de Hoog straat kan dat natuurlijk. Het gaat niet aan de hele goege meente van Schiedam met het stadskantoor op reis te sturen ter wille van de goede commu nicatie en ook de gemeente raad hoeft er geen aanleiding in te zien de besluitvorming in plaatselijke eetpaleizen te be vorderen. Dat wil allemaal niet zeggen, dat het genootschap net zo goed aan de Vlaardingse Vaart Het Hoogstraat-genootschap uit Schiedam bewondert het straatmeubilair van da Hippoly- tusbuurt in de binnenstad van Delft. Foto: Kurt Bökenkamp. dammers, die op en rond de Hoogstraat ook flinke proble men met auto's hebben: vrachtverkeer en taxi's op de Hoogstraat, fout parkeren op dc afrol bij de Lange Achter weg, vervelend doorgaand verkeer op de Lange Haven en zo meer. Maar Schiedam zit anders in elkaar dan Delft, dus ook daar kwam men voorals nog niet uit. koffie had kunnen lurken. Uiteraard is het bezichtigen van straatmeubilair elders nivt overbodig geweest. Zn vond rr.cn unaniem de sierbestrating in de dorpsstraat van Ouder kerk foeilelijk, want het is net of die weg de schurft heeft, en zo kon men in Utrecht consta teren dat je moet oppassen zandbakken en waterpartijen in een druk centrum neer te zetten, want binnen de kortste keren zijn dat meurende stort plaatsen voor patatplastieken, mayonaise en ijs ka nonnetjes geworden. In Schiedam heeft men er even aan gedacht zand- en waterbakken neer te zetten, bij het museum en eventueel op de Appelmarkt, inaar een paar bankjes en een groenpneeitje op het muse urn plein. verge!jjkbaar met het hof van het Proveniershuis, zou misschien niet zó gek zijn. Ook in de Delftse winkelcen tra De Klis en De Veste lette men goed op uiterlijkheden, maar het accent werd daar ge legd op de verkeerssituatie. Een Delftse ondernemer die in diverse verkeerswerkgroepen heeft gezeten. Lubbers, uitte nogal wat kritiek op het be reikbaarheidsplan voor de .Delftse binnenstad en waar schuwde daarmee de Schie- Het Hoogstraat-genootschap heeft voorlopig bedenktijd. Op 12 augustus komt men pas weer bijeen, in het stadhuis van Schiedam op de Grote Markt. Vlaardingen De werkgroep Wandelconcerten van de Gro te Kerk heeft in samen we r- king met de Culturele Raad voor aanstaande zaterdag weer een interessant programma sa- rnenrostpld voor het Wandel- concert. dat in de Grote Kerk zal plaatsvinden. Juul Kleute, zang; Henk den Hollander, or gel; Carla van Walsum, fluit en Jos Vogel, claverimbel zijn de uitvoerenden. Gespeeld worden werken van onder meer Buxtehude, Bach, Dowland, Scarlatti en Teie- mann. Het concert, dat voor iedereen gratis toegankelijk is, duurt van 15.00 tot 17.00 uur. Maassluis—Vanavond ver zorgt Jaques Maassen, stads- bei aardie r van Breda en voor zitter van de Nederlandse klokkenspel vereniging, het derde beiaardconcert in de reeks zomeravondconcerten in de Grote Kerk in Maassluis. Het programma, dat begint om half acht, bestaat onder meer uit werken van Grieg, Fran ken en Bach. Volgende week bespeelt de zelfde jaques Maassen het Oranje-carillon van de Grote Kerk in Vlaardingen. Dins dagavond van acht tot negen uur speelt hij werken van Bar nes, Strategier, Maassen en Créman. Stadsbeiaardier Ad- die de Jong zal in de histori- chc ha!, de luisterplaats, voor ieder werk een korte toelich ting geven. Na het concert is er gelegenheid het klokken spel te bekijken en te genieten van het fraaie uitzicht. Schiedam Bij een arbeid- songeluk op de scheepswerf Wilton-Fijenoord heeft een 39-jarige Schiedammer ver wondingen aan arm en hoofd opgelopen. De man was met een collega aan het werk op een stelling in een dok. Toen zij klaar waren en naar beneden wilden gaan, stapte hij op een losliggende plank waardoor hij viel en op een ruim vier meter lager lig gende betonnen vloer terecht kwam. Met een hersenschud ding, een zware hoofdbloeding en een onderarmfractuur is de man in het Noletziekenhuis opgenomen. Hoek van Holland Het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad wil dat het functionele beheer over de Hoekse wijkaccommoda- ties aan haar wordt overge dragen. Dat zou betekenen dat ook het beheer over De Hoekstee een zaak gaat wor den van een speciaal te for meren deelraadscommissie. De wens van het deelraadsbe- 1| stuur is gebaseerd op een eer- dere uitspraak, waarin men stelt dal er naar decentralisatie I in het bestuur gestreefd moet worden. De wijkcentra wor- den tot op heden vanuit Rot- terdam bestuurd. Op dinsdag 1 1 juli brengt de deelgemeente- 5 raad over deze zaak een advies 1 uit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3