pM/eim Martin Bórsje wint Chemie Olympiade Olijke glaszetter Piet van Oosten: Bezwaren lokken spoed - vergadering gemeenteraad uit m Schoolhoofden melden kraak Braad bij recherche in onderzoek Vierde concert op Maassluisse beiaard Regen voor jeugd geen pro bleem TeLoo: Ieder jaar opnieuw even aan denken... Dat is stukken voordeliger!! Nieuwsgierig been gebroken Auto gestolen Bruseker woensdag 2 juli 1930 VD/SC/WW 'Zonder humor kan ik niet werken' Vlaardingen Gekscherend wordt hij door zijn colle ga's Sigaar genoemd. Piet van Oosten, al meer dan 20 jaar glaszetter. Hij heeft een gevaarlijk beroep, maar zou toch nooit meer iets anders willen. De buitenlucht, zijn gezellige collega's en het contact met mensen van verschillende pluimage maakt hem tot iemand die met veel plezier zijn werk doet. Op een toevallige manier is Piet van Oosten in de glas zetterij terecht gekomen. Ja renlang was hij schilder: „Als schilder ben je natuur lijk niet veel buiten. Het ge beurde soms dat je een jaar lang op karwei was zonder dat je ergens anders heen kon. Dat trok me toch niet zo. En wat denk je van de verflucht. Af en toe mocht ik eens een ergens een ruitje zetten en dat ging zo goed dat ik toen direct van baan ben veranderd." Glaszetter Piet van Oosten: alleen nog maar een paar hech tingen in de hand gehad. Van gevaar ontbloot is het werk van Piet van Oosten ze ker niet. Dc geboren Vlaardin- ger, maar tegenwoordig in Maasland woonachtige glaszet ter, weet er genoeg van: „Ge lukkig heb ik er nog weinig mee te maken gehad. Maar ik zie genoeg stomp wijk les rond lopen. Ik heb wel eens een paar hechtingen in raijn hand Schiedam Met het indienen van bezwaarschriften hebben twee bewonersgroepen in Schiedam uitgelokt, dat de ge meenteraad in zijn pas begonnen zomervakantie nog een keer bijeen moet komen. Bewonersvereniging Schiedam- Centrum heeft op 16 juni bezwaar aangetekend tegen het be sluit van burgemeester en wethouders om dansschoolhouder Wim Hajee een bouwvergunning te verlenen voor het hoek pand Dam/Oude Sluis. De vereniging voor ruimtelijke orde ning Sehiedam-Kethel en omstreken (Rosko) heeft op dezelf de dag schriftelijk bezwaar gemaakt tegen de woonwagen- plannen aan de Koekoekslaan. Volgens de wet administratie ve rechtspraak op overheids beschikkingen (Arob) moet de gemeente binnen een maand over de bezwaarschriften be slissen. Laat de gemeente die termijn verlopen, dan staat het de in dieners van de bezwaarschrif ten vrij beroep aan te tekenen bij de raad van stale. Dat kan een ongewenste vertraging gaan betekenen, die bovendien in het nadeel van de gemeente zal uitpakken omdat zij serieu ze bezwaren zonder meer naast zich neer heeft gelegd. Dat betekende dus. dat de ge meenteraad vóór 17 juli bijeen moest komen. Maar het zo merreces, tot augustus, was al begonnen en een aantal raads leden heeft de koffers al ge pakt en is op vakantie gegaan. Pijlsnel moest dus gepeild worden, of het quorum wel ge haald kon worden: minstens de helft van de raad moet aan wezig zijn om een besluit te kunnen nemen. Is dat niet het geval, dan mag de burgemees ter tweemaal een nieuwe ver gadering voor dezelfde zaak uitschrijven, waarna het aan tel aanwezigen er niet meer toe doet. Maar in dat geval was de Arob-termijn van één maand al verlopen geweest en bovendien, aldus gistermiddag burgemeester John te Loo. "Zoiets zou een weinig verhef fende vertoning zijn". Overleg met het seniorenconvent (de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken, waarin alle fractievoorzitters zitten) wees Ult. dat een spoedvergadering op 3 juli de enige mogelijkheid was om het gezicht van de ge meente Schiedam te redden, burgemeester en wethouders zijn wel zo slim geweest om de raad meteen een voorstel te doen. wat voorkomt dat er nog eens zo'n situatie ontstaat waarin bezwaarschriften een extra raadsvergadering in de zonler noodzakelijk maken. Dat kan door een heel eenvou dig besluitje, dat het alleen maar komisch maakt dat een heel overheidsorgaan zoals de gemeenteraad voor zoiets bijeen moet komen. Het voor stel komt er simpel doch doelmatig - op neer dat even tuele nieuwe Aruo-zaken in de zomer eerst door de beroeps commissie behandeld gaan worden. Deze commissie onder voorzitterschap van raadslid Nikolaj Dielemans kan in die zomerperiode de klachten bekijken en advies uitbrengen aan de raad. Dat kan zonder problemen, In zo'n geval, dat er een commissie advies uitbrengt, geldt niet de Arob-termijn van één maand maar een periode van twee maanden. Maar een commis sie, ook de beroepscommissie niet. kan niet op eigen houtje zomaar een Arob-beroep gaan behandelen. Daarvoor is nu het besluitje nodig, dat de ge meenteraad morgenavond te nemen heeft. Burgemeester Te Loo: „Wij moeten daar elk jaar opnieuw, zo vóór de zomer, maar even aan denken..." van bewonersvereniging Schiedam-Centrum. Die vere niging heeft een foutje ge maakt. Het college van B en W had dansleraar Wim Hajee een bouwvergunning ver leend. Daartegen is geen be roep mogelijk via de woning wet of de bouwverordening, wèl via de Arob, maar in dat geval alleen bij het orgaan dat het bevochten besluit geno men heeft: in dit geval dus B en W. De bewoners vereniging Schiedam-Centrum had zich tot de gemeenteraad gewend. Maar ook dan is de wet Arob soepel. De gemeenteraad is in die situatie verplicht het be zwaarschrift gewoon door te sturen. door Kor Kegel Uiteraard blijft de noodzaak van een beslissing vóór 17 juli besta in, maar voor B en W is Hst geen punt Dit college, zijnde het dagelijks bestuur van de stad. vergadert elke week minstens één keer. De dinsdagochtend is vaste prik en daarvan zijn er nog twee voor de zeventiende. Het geachte college is ook wel aan vakantie toe. maar gaat nooit en bloc, er zijn altijd wel een paar wethouders, met of zon der de burgemeester, die over de toekomst van Wim Hajee kunnen beslissen. Verkeerd Het bezwaar van de vereni ging uit Kethel, gericht tegen het voornemen een klein woonwagenkamp aan de Koe koekslaan te vestigen (op de voorpagina van deze krant staat meer daarover), is dus de eerste Arob-zaak van de zo mer, die eerst door de beroeps commissie behandeld gaat worden. Dat gebeurt nu weer niet met het bezwaarschrift gehad, rnaar daar is het bij ge bleven. Ik zal dat trouwens ge lijk even afkloppen, want je weet maar nooit." Op je collega waar het karwei mee uitvoert moet je blinde lings kunnen vertrouwen: ..Een goede maat is in ons be roep onontbeerlijk. Je moet ongeveer dezelfde bouw heb ben en niet bang zijn. Als je angst hebt kun je er beter maar gelijk mee ophouden." Sexclub Het contact met mensen waar Piet van Oosten mee omgaat is voor hem misschien nog wel het belangrijkste. Wat hij alle maal al niet heeft meege maakt. Hij zou er een boek over kunnen schrijven. Zijn mooiste anecdote dateert al van een paar jaar terug. „Op de Lepelaarssingel had je een sexclub. De ruit waar de venti lator in zat was kapot en die zouden wij wel eventjes ver nieuwen. Maar ja, wat krijg je? door Chris Woerts We hadden natuurlijk meer interesse voor de dames die daar rondhuppelden. Man, we hebben daar wat ruiten gebro ken, telkens werden we weer afgeleid door die dames. De ei genaar zet op het laatst, komen jullie maar een andere keer te rug. Zo komt er toch niets van terecht." Als Piet van Oosten dit ver haal vertelt, zit hij nog na te genieten. Een gemakkelijke prater trouwens, deze Piet van Oosten. Met een dikke en on afscheidelijke sigaar in zijn mond doet hij zijn verdere re laas. Als er maar wat te lachen valt. Hij vindt bet allemaal best. „Ja jongen', je maakt heel wat mee in ons beroep. De mensen die je ontmoet zijn al tijd vriendelijk. Man. je maakt vaak dolkomische taferelen mee. Voor dit vak moet je wel een beetje potig zijn. Denk erom dat het een heel gewicht is watje moet verzetten. Hoog tevrees moet je ook al niet hebben." Bijnaam Het roken van de grote bolk- nak heeft Piet van Oosten overgenomen van zijn maat eq collega Wim Vermaat. De oude Vermaat is al sinds jaren met een bolknak in zijn mond te vinden in de winkel aan de Westhavenkade. Piet van Oos ten vond de geur zo lekker dat hij er tenslotte ook 'verslaafd' aan raakte. Vandaar ook de bijnaam Sigaar. Iedereen heeft overigens wel een bijnaam in het bedrijf. Ze variëren nogal. Van Dorpsgek tot Schele. ..Zonder humor en een lach zouden wij niet kunnen wer ken. Het komt soms op de mensen nogal bot over, maar we menen net bijna nooit. Ook al worden we nogal eens door elkaar aangepakt, lachen blij ven we altijd." Nu de schoolvakanties aanbre ken is het voor de glaszetters rustig, hoewel, uitzonderingen zijn er natuurlijk altijd: „Als de schooljeugd zich gaat ver velen is het fout. Dan worden er puur van baldadigheid zo maar vijftig ruiten ergens in gegooid. Leuk voor onze han del natuurlijk, maar het klopt toch niet. Tegen het einde van de maand kan het ook wel eens storm lopen. De mensen komen dan zonder geld te zit ten en dan moet er op het die venpad worden gegaan. En wat denk je van de feestdagen. Man, man, man, wat hebben we het dan druk. Leuke tijd natuurlijk voor ons, want dan verdienen we tenminste wat," vertelt Piet van Oosten met een glimlach van oor tot oor, de sigaar stevig tussen zijn lip pen geklemd. „De grootste om- zetverbetering kwam overi gens met de introductie van de dubbele beglazing. Dat is nog steeds een grote post op ons saldo." aldus Piet van Oosten. fn dc geheel uitgebrande bovenwoning aan de Afberdingk Thïjmstraat 7 stelt de recherche een onderzoek in. Maassluis Uit dc achttiende eeuw dateren de composities, die Jan van der Zwart morgenavond zal spelen op de beiaard van de Grote Kerk in Maassluis. Het is het vierde zomer avondconcert, dat in Maassluis dit seizoen gegeven wordt, Schiedam en Vlaardingen moeten het in tegenstelling tot vo rig jaar nog zonder zomeravondcarillonconcerten stellen, om dat stadsbeiaardier Addie de Jong wat organisatorische moei lijkheden heeft ondervonden. Het Maassiuise concert begint morgenavond om half acht en duurt een dik uur. Jan van der Zwart speelt hoog in zijn toren onder andere een menuet van Mozart, kleine werkjes van Bach, tien marsen die tijdens de Spaanse successieoorlog in gebruik waren bij het Neder landse leger en een aantal aan vankelijk voor andere instru menten geschreven composi ties zoals 'Rigaudon' van Fran cois Couperin, Verder lenen eleien van Handels Wassermu- sik' zich volgens beiaardiers altijd uitstekend voor vertol king met kerktoren klokken en ook staan kleine boereniie- ties zoals "i Varke krabt syn gadt* op het programma. Het concert eindigt zoals het be gint: met een menuet, dit maal van Boccherini. Schiedam Recherche brandweer zijn er nog nie- j achter, wat precies de oor i zaak is geweest van een fell*, I uitslaande brand, die gister'I ochtend vroeg in de J. A, AI11 berdingk Thijmstraat woed; de. Het recherche-onderzoek I duurt voort. De bewoneri l van het uitgebrande pand oj*f nummer 7, die afwezig waï l ren tijdens de brand, zijn ïn'g middels op de hoogte gesteld;. Het schadebedrag wordt intusC I sen geschat op anderhalve tonj Van de woning op de eerste. I etage is niets meer over. ook brandde alles op de verdieping daarboven uit. In de woningjl van de benedenburen, die tijj'l dens de brand eveneens uit-.! huizig waren, bleef de schade I beperkt tot wat het bluswatef I aangericht had, al met al ook nog voor een dikke twintig duizend gulden. Om kwart over drie in ds"-1 nacht van maandag op dinsdag'1 waren uit de Aiberdingk'I Thijmstraat zeven meldingen'. bij brandweer en politie bin-1 I nengekomen. De brandweer;'1 ging blussen met zestien man op vier voertuigen en gebruik-; te twee hogedrukstralen en vier lagedruk-. Onder het toe-; ziend oog van de buurt (tien-* tallen mensen waren door dc* knetterende vlammen en sirenes wakker geworden) be dwong de brandweer de vuur haard binnen twintig minuten:' het nablussen duurde tot in de] ochtend. „Van die regen heb ben wij alleen maar last ge had," zei brandmeester Schuk-' ke later op de dag. SchiedamSint Bcrnardus en Sint Augustinus, twee katholieke scholen aan res pectievelijk de Bosboomlaan en de Burgemeester Honner- lage Gretelaan, hebben be zoek gehad van inbrekers. Het hoofd van de Sint Bernar- dusschool, H. H. L. Paalvast (32), heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van een cassetterecorder en vier luid sprekers. Het andere school hoofd, mevrouw S. M. van Zoelen (62). mist gloeilampen en enkele kleinigheden, maar meldde de politie ook dat in lokalen bureaubladen en -la den onder de limonade zijn ge goten. Ook probeerde men een deur te forceren. De schade bedraagt 1500 gulden. UirtiiiiiiiitiiijiiiitiiiiiHiuiiijiriiiiiifiiititiiiriinirriiJiiiiiiiiiiiiiEfiiiiiiiriiifiitifiiijiJifiiitifiiiiKiiitiFiiJiiiiuiiiiitiiiiiiHiriiinriniiEriiNitifriiiiiiiiMiuyi ADVERTENTIE: I M Nooidofp (bij D«H() tel. 017314241 Vlaardingen Martin Borsje, een 18-jarige scho lier uit Vlaardingen, is winnaar geworden van de Nederlandse finale van de Chemie Olympiade. Hij gaat nu. met nog drie an dere Nederlandse deelne mers naar de internationa le Chemie Olympiade, die wordt gehouden in Linz, Oostenrijk. Deze wordt van 13 tot 20 juli gehouden. Maar liefst J5 landen heb ben ingeschreven voor deze Olympiade, die nu al voor de twaalfde maal wordt georganiseerd De Nederlandse finale werd in Doorwerth gehou den. Twintig Nederlandse scholieren die het hoogste exameneïjfer scheikunde hadden namen er aan deel. Onder hen twee meisjes. Aan de werkelijke finale gingen drie dagen van voorbereiding voorafr De kandidaten moesten tijdens de voorbereiding eerst een groot aantal theorie vragen oplossen. Daarbij kregen zij hulp van begeleiders en mochten zij gebruik maken van studieboeken. Ook moesten de bollebozen op het gebied van de schei kunde een groot aantal praktische vragen oplos sen. Na deze 'warming-up' werd er begonnen met het echte werk. De twintig scholieren werden eerst tal theorievragen. Bij het jf nakijken door de begelei- se ders van de theorievragen werd al duidelijk dat Mar- §j tin Borsje als een van de 1 besten uit de bus zou ko- men. Het was alleen nog de vraag hoe Martin zijn praktijkvragen zou oplos- s sen. Daar liet hij evenwel s ook geen twijfel over be- staan. Hij liet de andere 1 scholieren ver achter zich. 1 Hoe de kansen van de scholier van de christelijke s scholengemeenschap West- 1 land-Zuid het zal doen in j| Oostenrijk, is voor een ie- der nog een raadsel. Het is volkomen onbekend hoe S de andere finalisten uit de overige landen zich hebben voorbereid. opgescheept met een vier- ?ii»iiiiinii!iiiuiiiiiiiiiiu[iiiiiiiiiiiiiiiiMniifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniminiiji[iiiiiiiniiii»iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin!iiiiiiniiiiiiiiil Schiedam Een 12-jarige jon gen heeft zijn rechterbeen ge broken bij een ontdekkings tocht. die over een schip in de Buitenhaven voerde. Met een even oud vriendje was hij te genover de glasfabriek aan boord gegaan van de verlaten schuit, louter uit nieuwsgierig heid, maar bij het van boord gaan. gleed hij van het gang boord af. In het gemeentezie kenhuis werd geconstateerd, dat de val hem een fractuur in het onderbeen had opgeleverd. Schiedam Een autodief is er in de Puttershoeksesiraat met een BMW van 27.000 gulden vandoor gegaan. De slee is ei gendom van een 28-jarige Schiedammer, die op het mo ment van de diefstal in die straat op bezoek was. De 32-jarige econoom drs Ul- ferd Bruseker wordt morgen avond beëdigd als gemeente raadslid voor de CPN in Schiedam. Hij volgt oud-wet houder en oud-raadslid Eef Collé op. De gemeenteraad zal hem op voorstel van burge meester en wethouders met een benoemen in de raadscom missies voor financiën en eco nomische zaken en voor vor ming en recreatie. Daarmee richt Bruseker zich op oen an der terrein dan waarmee zijn voorganger Collé zich vooral bezighield: de man, die het ge zicht van de Schiedamse CPN meer dan een kwart eeuw be paald heeft, was goed thuis in sociale zaken en woningbouw, Bruseker werkt bij Konsu- menten Kontakt in Den Haag, v'aar hij ook met economische kwesties te maken heeft. Hij werd, afkomstig uit de studen tenbeweging, in 1973 lid van de communistische partij Ne derland. Op het Ro zenburger- plein konden de kinderen creatief bezig zijn. Verven, kleien, leerbe- v/erken en sie raden maken, alfes kon. Vooral op de laatste twee activiteiten kwam nogal wat oudere jeugd af. Schiedam Liet het zon netje op de openingsdag van jeugdland geen mo ment verstek gaan, giste ren, op de tweede dag, wa ren nogal wat wolken te zien, waaruit af en toe een een fris buitje neerdaalde. De kinderen hebben zich door die paar regendrup pels echter niet laten weer houden om op de diverse activiteiten in de wijken af te komen. In Groenoord, Nieuwland, t Oost, Zuid en West kon de vakantievierende jeugd zich op diverse plaatsen naar hartelust uitleven. In totaal hebben gisteren hon- derden kinderen gebruik gemaakt van de sport-, spel- en creatieve activitei- - ten die op het programma stonden. i De belangstelling voor de voorstelling 'Alice in het wondercircus' in wijkcen trum Nieuwland was zelfs zo groot dat de organisato ren op een gegeven mo-: ment nee moesten verko-f pen tegen kinderen die' graag nog naar binnen wil-* den. Toen zo'n 140 kinde-"' ren al binnen waren, ston-' den er voor de deur nog ongeveer 70 te wachten.1 Maar op last van de brand-! weer werden zij niet toege-1 laten. „Spijtig," aldus orga-' nisator Joop van Broekho ven, „maar daar valt wei-' nig aan te doen. De veilig-1 heid gaat nu eenmaal voor alles.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 3