EXTRA/SPOR m i li m Stempel elites port verdwijnt meer en meer w». vrijdag 4 juli 1S30 VD/SC/WW In de haven van Breskens Tekst en foto's Emife Schelvis De schipper In actie Westmersea/Breskens Zeezeilen. De associatie van het woord alleen al roept bij menigeen de dramatische Fastnet-race van afgelopen zomer op, waarbij de Ierse Zee vijftien doden verzwelgde en de hele wereld verbijsterd reageerde hoe zoiets mogelijk was. De natuur-elementen sloegen keihard en zonder genade toe. Toch, bij anderen komt misschien de gedachte aan de Specerijen-race of gelijksoortige reizen rond de wereld, die blijkbaar een groot aantal mensen kunnen boeien, boven borrelen. In ieder geval staal het zeezeilen in wedstrijdverband meer dan ooit in de belangstelling en de ai eeuwig durende strijd van de mens tegen de natuur, heeft op nieuw een vooral voor de sport wereld aantrekkelijk vervolg ge kregen. En ja, die strijd is mis schien ook wel datgene wat de zeezeüer, de echte wedstrijd man, die zowat bij iedere gelegenheid op de grote plas vertoeft, juist zo intrigeert. Westmersea-raee Voor precies 215 mijl staat de Westmersea-raee van het gelijk namige plaatsje naar Breskens in Zeeuws-Vlaanderen genoteerd. Tweeëndertig schepen in vijf klassen geven acte de presènee voor de oversteek, die als testcase geldt voor de strijd om de Sardi- nié-Cup, begin september, wan neer 19 landen hun drie snelste schepen naar Italë afvaardigen. „Een soort officieuze wereldcup is dat", zegt Bert Dolk, schipper van de 14 meter lange 'Pro-motion', één van de dne schepen die de reis naar zuidelijk Europa gaat maken. „Maar eerlijk is eerlijk", gaat de 30-jarige Rotterdammer verder, „de Admiralscup is gewoon je van het voor de zeezeiler in welke klasse dan ook. Wat een wereld kampioenschap voetbal eens in de vier jaar is. Volgend jaar is weer het zover en dan wdlen we in onze klasse 1 de eerste prijs gaan binnenhalen. Ieder andere wed strijd zijn in feite trainingen daar voor. Ook de Sardimé-Cup". De wedstrijdformule van zeezei len is vrij simpel. De schepen worden in groepen onderverdeeld naar allerlei maten van de boot. Lengte, hoogte, zeiloppervlak, etc, worden via allerlei ingewikkelde formules precies verrekend en daarna wordt bepaald hoeveel mi nuten of uren een schuit op een bepaalde kleinere boot sneller moet zijn. Wanneer boten in de zelfde klasse varen, geldt alleen wie het eerste aankomt, de sche pen hebben immers dezelfde han dicap. „Wij hebben de snelste boot en zijn bij iedere race, althans natio naal, een soort lokaas voor de rest". Aan het woord is nu Teun Eigenraam, deel uitmakend van de vaste bemanning van de 'Pro motion' en degene, die alle organi satorische zaken voor zijn reke ning neemt. „Ik regel de beman ning, inschrijving en dergelijke, wat op ieder schip door één be paald persoon wordt gedaan. Onze boot heeft een vaste en losse be manning. Jongens op wie je zo nu en dan een beroep kunt doen. Uit eraard werk je het liefst met een vast team en dat is bij ons meestal wel het geval". Zeezeilen: 'De natuur toont geen genade' r~s3 - Start Aan boord van de 'Pro-motion' bevinden zich voor de race naar Zeeland twaalf man, die qua maatschappelijke gesteldheid een prima doorsnee vormen van de Nederlandse bevolking. Van di recteur via zeeman tot student en zelfs scholieren bevinden zich op de boot, die een kleine miljoen heeft gekost en alleen en puur voor wedstrijd varen is ingericht. Deze twaalf zo verschillende ka rakters maken zich op voor de start, die om twaalf uur precies staat geprogrammeerd. Al cirke lend vlak voor de startlijn bevin den zich de grootste concurrenten in dezelfde klasse, de Nederlandse schepen 'Schuttevaer' en 'Formi dable', inmiddels ook aangewezen om samen met de 'Pro-motion' naar Sardinië te gaan, vlak bij el kaar. De kuipindeling (Wie doet wat) is gemaakt en het is nu zaak een gunstige positie aan de start lijn te verwerven. De spanning stijgt ten top als de seconden langzaam verstrijken en vanaf het jury-schip voor de En gelse kust richt een wat bejaarde man zijn dubbelloopsjachtgeweer op de blanke hemel: de Westmer- sea-race is begonnen. Op slag is de vriendelijke sfeer, de avond voor af nog volop aanwezig, verdwe nen. Er moet gewerkt worden, de spinaker (het extra voorzeil om bij wind van achteren meer vaart te maken) moet erop en iedere se conde wordt de stand van de zei len in de gaten gehouden. Tactiek „De tactiek in zo'n race is enorm belangrijk", zegt nu Willie Peters, de technicus aan boord en de eni ge betaalde kracht. Willie is een zogenaamde boat-man, letterlijk vertaald bootmens. Iedere grote schuit heeft zo'n figuur aan boord. Hij weet letterlijk alles van de boot en verdient zo zijn onder houd. Ook de zeer moderne tech nische apparatuur aan boord, va riërend van een dieptemeter tot een elektronische en een digitale snelheidsmeter, behoren tot de kennisschat, die de Betuwenaar in zijn bezit heeft „Het is ook een beetje gokken. Omdat we qua stroomlijn van de boot gewoon de snelste zijn, kijkt iedereen met argusogen naar ons wat we doen. Je moet verschrik kelijk goed navigeren en dat houdt in: koers uitzetten, reke ning houden met de stroom, het tij, weerberichten beluisteren, boeien en lichtschepen localise- ren; kortom stap voor stap bere kenen wat je het beste kunt doen. Om de seconde kunnen de zeilen moeten worden getrimd, dat wil zeggen worden bijgesteld". Manoeuvre De uiteenzetting van Willie Peters wordt onmiddellijk bewaarheid, nadat bij de eerste boei de 'Pro motion', ondanks een seconden verslindende manoeuvre, kort na de start maar liefst dne minuten is uitgelopen op 'Formidable' en zelfs een kleine zeven minuten op 'Schuttevaer'. Het spieken door een verrekijker leert dat men op beide schepen druk doende is - eveneens met een verrekijker- de bewegingen op de 'Pro-motion' gade te slaan. De spits is eraf en uiteraard is de sfeer op de 'Pro motion', ogend naar de voor sprong, prima. Conditioneel is het zwaar, want naast de zware arbeid die geeste lijk moet worden geleverd (het alsmaar turen naar de zeilen en veronderstellen wat de wind gaat of kan gaan doen), is er natuurlijk het hijsen en reven van de zeilen, wat in ijltempo moet gebeuren om vooral maar geen snelheid te ver liezen. Pas tegen de avond, als de concurrenten op een veilige af stand varen, wordt er even wat rustiger aan gedaan. Gelijk wor den de ploegen voor de nacht in gedeeld. In teams van vier man zal op hei schip moeten worden gewacht. De wind is nog steeds matig, zodat het wachtlopen op weinig problemen zal stuiten. De bemanning van Pro motion op de voorplecht. Bert Dolk, in het normale leven eigenaar van een metaalbedrijf, maakt gelijk van de gelegenheid gebruik om eens haarfijn uit te leggen wat hem bezielt om in deze omstandigheden zo zijn vrije tijd door te brengen. „Het wedstrijde lement boeit me verschrikkelijk. Ik heb altijd in de ralley-cross ge zeten en zelfs driemaal Neder lands kampioen geweest. Maar hier op zee, krijg je een ontzettend mooie gelegenheid om alle span ningen. van het normale leven, waar ik de hele week in een kos tuum moet lopen, af te reageren. Je vergeet alles, bent alleen nog maar met de wedstrijd bezig. Een beetje toeren houd ik niet van, dat kan je ook wel zien aan deze boot, alles is erop gericht om snel te va ren". Noodlot Toch, midden in de nacht slaat het noodlot toe voor de 'Pro-mo tion': windstilte. Tergend lang zaam beweegt de boot zich voort, terwijl misschien maar een mijl hoger aan de wind 'Formidable* en Schuttevaer', in hun vuistje la chend, de opgelopen achterstand inhalen. Wat meer wind, die ge lukkig niet meer als twee uur op zich laat wachten, en een nieuwe koers moeten de zaken weer recht zetten. Wanneer de ochtend aan boord van de 'Pro-motion' aan breekt, en de weersverwachting met een duidelijke stormwaar- schuwing voor de gehele Neder lands kust over de boordradio bin nensijpelt, is de accu van het opti misme weer wat aangevuld. Met windkracht zeven, oplopend tot acht, vliegt de 'Pro-motion' op het einddoel af en alle hoop is aanwezig, dat de concurrenten weer zijn ingehaald. „We moeten gokken stelt schipper Bert Dolk „een andere koers te pikken dan de 'Formidable' en 'Schuttevaer'. De keer extra overstag, die het jacht maakt, blijkt 's-avonds na 36 uur op zee, toch niet voldoende. Het is een imposant gezicht de golven te zien beuken op het in de jachthaven nog groot, maar nu in eens wat nietig ogende schip. Be- ncdendeks wordt het geluid nog eens versterkt en bij iedere ont moeting met een golf, lijkt het als of de boot uit elkaar wordt ge scheurd- Reis rond de wereld Jan Rens, een in Antwerpen wo nende Nederlander, die drie jaar terug met het schip 'Traite de Rome" in de strijd om de wereld een derde plaats achter de Flyer veroverde, voert het roer. „Bang wordt je hier niet meer van. Ik heb op alle wereldzeeën gezeten en echte stormen meegemaakt. Daar is dit kinderspel bij. Trou wens, het grootste gedeelte van deze bemanning heeft de Fastnet meegemaakt, die ellendige storm. Het enige wat je met zo'n evene ment in de gaten moet houden, is dat de zaak heel blijft. De grote fout was, dat met die open in schrijving ook heel wat kleinere bootjes, niet geschikt voor écht ïeewerk, de plas opgingen". Inderdaad met weinig moeite, handhaaft de boot zich in toch niet bepaald kalm te noemen wa ter. Maar als de berekeningen verder worden uitgevoerd, en na een laatste vrij rustig gedeelte de jachthaven van Breskens is be reikt, slikken de mannen van de 'Pro-motion' toch even. 'Schutte vaer' en de latere winnaar 'For midable', op wie hun volgens de handicap respectievelijk een half uur cn vier minuten hadden moe ten uitlopen, liggen al vrolijk in de haven. „Een goede les, dat houdt de moed erin", grapt Bert Dolk, die nog z'n spijt betuigt over de verkeerde slag op zee. „Zo kan je een wed strijd glansrijk voor staan en dan door domme pech en eigen schuld toch verliezen. Kijk, om het geld doe je niet, dét moet je er meestal bijstoppen. Het is gewoon de sport, de strijd met de natuur". Sponsors „Weet je wat daarbij komt, het schip is wel officieel van mij, maar het Rotterdams scheepsbe drijf Network sponsort de boot, terwijl Teun Eigenraam ook weer voor de kleding een sponsor heeft gevonden. Die zaken maken het in feite mogelijk om je topsport te bedrijven. De internationale zee- zeilfederatie is echter voor dit soort evenementen totaal niet soe pel. Gewoon geen sponsornamen op wat manier dan ook verbonden bij wedstrijden". En aangevuld door Teun Eigen- raam: „Bij races als de specerijen- race, die georganiseerd is door een bedrijf, kan het wel allemaal. Dat moet ook wel, want aan boord van die schuiten zitten alleen van die boat-men, betaalde krachten dus. De mensen die aan dat soort races meedoen, hebben trouwens •wel veel meer financiën dan bij dit soort wedstrijden, het is een wat ander slag, veel meer vrij buiters. Maar over het algemeen kun je stellen, dat zeezeilen als wedstrijdsport absoluut niet elitair is. Iedereen die zich er toe aange trokken voelt, kan als bemanning aanmonsteren".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 4