SIHB/STREfK Door weer en wind op de ladder Commissie Arob gaat GS adviseren De tactiek van het hoog inzetten Zijdeveld:V Nieuw CPN-raadslid Bruseker richt zich op actiegroepen Glazen wasser Jan Figé: Drie auto's op elkaar Politie zoekt eigenaar pony Kwalificaties WK-dammen Afscheid juf Kamers gezocht Liberty moet weg Gevonden Na bezwaar draaibaar maken brug overZuidgaag Executieverkoop 't Pakhuijs: vrijdag 4 juli 1930 VD/SC/WW Mij n presentatie zal anders worden' o Ulferd tijdens zijn beëdiging, gisteravond op het stadskan toor. nieuwe CPN-raadslid Ulferd Bruseker men. Schiedam De frisse wind van de Communistische Partij Nederland is gisteravond gaan waaien. De 32-ja- rige Ulfert Bruseker werd als raadslid beëdigd en heeft daarmee de plaats van Eef Collé overgenomen. ColLé vond het na achtentwintig jaar, tijd voor een 'frisse wind'. „Ik ben die frisse wind niet alleen", zegt econoom Ulferd Bruseker. .Vanuit da studentenoppositie bij de CPN geko- „Ik vertegenwoordig alleen maar de partij en de bewo ners en ga niet in de raad om het politieke spel/' Ulferds motivatie voor het raadslidmaatschap: „Ik vind dat de maatschappij slecht in elkaar zit en ben gemoti veerd daar iets aan te doen. De dreigende bewapening en de gigantische bezuinigingen zijn dingen die mij enorm bezighouden. De bezuinigin gen moeten niet afgewenteld worden op de gewone men sen, vooral niet nu we op de nullijn zitten. In de CPN heb ik een partij gevonden die reele plannen daarvoor heeft, ook op het gebied van de toenemende bewapening." Ulferd is in Schiedam al actief geweest als voorzitter van het Gusto-comité ten tijde van de sluiting in 1978. Gaat hij op dezelfde voet verder als zijn voorganger Collé? „Mijn pre sentatie zal andere worden. Ik zal meer contact met actie groepen onderhouden. Eef stond politiek heel sterk. Ik heb natuurlijk minder erva ring, maar wordt ook ik ge steund door de partn." In tegenstelling tot Collé komt Ulferd niet uit Schiedam. Hij is geboren in het dorpje Borne in Twenihe en na het behalen van zijn HBS-diploma, vestigt hij zich in 1965 in Groningen om economie te studeren. In die jaren kent Groningen een roerige tijd onder de studen ten. Dc democratiseringsbewe ging en de Vletnamoorlog wa ren breekpunten waaruit vele acties voortvloeiden. Ulferd is daarin actief. „Van uit de actiecomité's ben ik in de studenten oppositie geko men, die door de CPN ge steund werd. Die steun hebben wij ook gehad tijdens de Stro karton en de stakingsbeweging in 1969." Ulferd was nog geen lid van de CPN maar voelde zich door alle acties en steun wel aange trokken tot de partij. In de projectgroep psychologie, en later economie, kreeg hij een nog directer contact met de CPN. Deze partij keerde zich ook tegen de enorme macht van de hoogleraren op de uni versiteit en het hoge college geld van 1.000. „Door de sterke actiegroep van studenten die wij hadden met steun van de CPN. heb ben wij toch het projectonder wijs en een verlaging van het collegegeld van 1.00Q naar 500 erdoor gekregen,1* stelt Ulfert. In 1974 is hij lid van de CPN geworden. „Ér was onder een aantal studenten een groot vertrouwen ontstaan in de CPN. Vanuit de actiecomité's gingen studenten zich steeds meer aansluiten bij de CPN. Ik ben toen ook lid geworden." Na zijn studie gaat hij werken als econoom in Den Hang bij Konsumenten Kontakt. Dit is een linkse consumentenbond, die in tegenstelling tot de be kende Consumentenbond, druk wil uitoefenen op de prij zen en met alleen vergelijkt. „Ik onderzoek de prijsstijgin gen en probeer pressie uit te oefenen bij de vakbewegingen en regering om verlagingen erdoor te krijgen." Ulferd en zijn vrouw Gerrie zijn in Schiedam terecht geko men omdat Gerrie in Rotter dam werkte. Daar wordt Ul ferd politiek secretaris van de CPN, afdeling Schiedam en na gisteravond raadslid voor deze partij. Vlaardingen Hoog op zijn ladder voelt glazenwasser Jan Figé zich het best. Een bekende verschijning is hij inmiddels in Vlaardingen. Al in 1911 begon zijn vader met het ramen lappen in Vlaardingen. Het bedrijf groeide en vanaf zijn veertiende moest Jan Figé zelf het bedrijf in. Split heeft hij daar nooit van gehad. Logisch, want hij staat nu al meer dan 47 jaar op de ladder en zou nooit meer iets anders willen. Zijn oudste klant zit in de Brede Havenstraat, de firma Hof stee. Al sinds 1912 wast en zeemt Figé bij dit Vlaardingse be drijf de ramen. Ook uw Rotterdams Nieuwsblad is al meer dan 50 jaar een trouwe klant van glazenwasser Jan Figé. In weer en wind vervult de Vlaardingse glazenwasser zijn plicht. Ziek zijn is er voor hem niet bij. Natuurlijk, ook hij voelt zich weieens niet lekker, maar als kleine zelfstandige kan hij het zich het niet veroorloven om een tijd lang ziek thuis te zijn. Hij runt zijn bedrijfje immers al leen. Heeft geen zin een knecht in dienst te nemen. „Dan wordt het alleen maar onoverzichtelijker," is de verklaring van Jan Figé. Fijn „Het is een heel fijn beroep. Je staat niet onder dwang van ie mand. Je bent altijd buiten. Ik zou het verschrikkelijk vinden als ik tussen vier muren zou moeten werken. Nee, hoor dat is niks voor mij." Door zijn ja renlange verschijning in vlaardingen, waar vooral het centrum en Ambacht zijn werkterrein is, is hij voor bijna niemand een onbekende: „Het is zelfs zo dat veel van mijn klanten kennissen van mij zijn geworden. Ik moet wel zeggen dat de mensen vroeger gemoe delijker waren dan nu. Ik vind dat het hart uit Vlaardingen is gesneden met al dat gesloop. De mensen geven het geld ook anders uit dan vroeger. Ik heb de indruk dat ze het geld wat kritischer uilgeven, maar ge lukkig heb ik daar nooit last van." Slechte tijden heeft Figé natuurlijk ook meegemaakt: „In de jaren dertig was het echt afzien voor ons. Als je toen bijvoorbeeld ziek werd en je kon een paar dagen niet werken, dan zat je met je geld echt moeilijk, De tarieven wa ren zo laag, dat je er amper van kon leven." Moeilijk Ook al is het weer nog zo slecht, Figé staat op de ladder om zijn werk te verrichten. „Het is soms best moeilijk om het vol te houden. Wat denk je van de winter en het najaar als het stormt, regent en sneeuwt. Dan is het echt geen pretje voor ons. Ik heb het zelfs een keer gehad dat ik van de ladder gevallen ben door een onverwachte ruk wind. Sneeuw is ook altijd ge vaarlijk. Is er veel sneeuw, dan leg je onder je ladder een zak om wegschuiven te voor komen, Nou had ik het een keertje dat ik de zak er netjes onder had gelegd, maar door het vele wisselen van plaats was de zak ook glad geworden. Ik nog niets in de gaten, maar toen ik eenmaal hoog op de ladder stond voelde ik me zo wegglijden. En daar lag ik, midden in de sneeuw." Het materiaal wat Figé ge bruikt, daar is hij maar wat zuinig op. Ladders zijn. tegen woordig zeker niet goedkoop. „Die moderne alummiumlad- ders gebruik ik niet graag. Geef mij die ouderwetse hou ten maar. Die zijn wel wat zwaarder in vervoer, maar ik vind ze veel veiliger. Onder zo'n lichte aluminiumladder slaat gemakkelijk de wind en val je zo om. Met een houten ladder heb je daar geen last van. Ze slijten wel meer en ze door Chris Woerts hebben veel onderhoud nodig, maar ik zou er niet buiten kunnen." Door buitenstaanders wordt er altijd met een romantische en jaloerse blik naar een glazen wasser gekeken. De mensen denken vaak dat een glazen wasser heel wat meemaakt Jan Figé ontkent dat in alle toonaarden. Natuurlijk, leuke dingen gebeuren er altijd wel, maar echt bijzonder is het met „De meeste verhalen die je hoort zijn volgens mij allemaal verzonnen. Ik heb ook echt wel eens iets leuk meege maakt" Niet ïonder schroom begint Figé aan zijn verhaal. Hij vraagt zich af of het eigen lijk wel in de krant kan. Maar uiteindelijk vertelt hij" het dan toch: „Het is alweer heel wat iaartjes geleden dat het ge beurd is. Ik moest eens de ra men zemen van een dokter, maar de zonnerakken waren naar beneden. Ik trek die din gen open cn wat 2ie ik, die dokter naakt in bad. Ik na tuurlijk gelijk de ladder af en naar zijn vrouw toe om mijn excuses aan te bieden. Dat is eigenlijk het enige noemens waardige wat ik heb meege maakt. Nog een paar jaar en dan zet Figé er definitief een punt achter. Niet dat hij er hele maal mee ophoudt, dat zeker niet. Maar hij zal het wel rusti ger aan gaan doen. Een opvol ger voor zijn bedrijf heeft hij niet. Zijn zoon zal hem in ie der geval zeker niet opvolgen. Het bedrijf zal dan in Vreem de' handen overgaan. „Jam mer, maar niets aan te doen," is de nuchtere reactie van Figé. Vorlopig echter blijft hij nog actief m het centrum en Ambacht. De mensen zijn im mers niet anders gewend. Wateringen - Een 36-jarige man uit Katwijk is gistermor gen omstreeks tien uur op een stilstaande auto geknald. Dit gebeurde op het kruispunt Noordweg-Kwaklaan. Hij had niet ïn de gaten dat de wagen voor hem gestopt was. Het aangereden voertuig schoof vervolgens tegen een volgende wagen, zodat bij de aanrijding drie auto's betrokken raakten. Eén van de bestuurders, een 28-jarige man uit Leiden, liep een lichte hersenschudding op. Wateringen De politie van Wateringen is op zoek naar de eigenaar van een bruine pony met bles en grijze manen. Het dier liep onbeheerd langs de Heulweg in Kwintsheul. De Wateringse politie vraagt de eigenaar van het beest zich bij het bureau te melden. Dordrecht Hans Vermin uit Wassenaar en Eran Binen- baum uit Amsterdam hebben zich woensdag na een vier kamp in Dordrecht geplaatst voor de Wereldkampioen schappen dammen voor junio ren, die van 16 tot en met 28 augustus in De Lier worden gehouden. Hein Meijer, die met Gerard Jansen in deze vierkamp werd uitgeschakeld, is aangewezen als reserve. Wateringen Dc kleuters van kleuterschool „De Kijc- kertjes" hebben gistermiddag afscheid genomen van hun juf. Ruim vier jaar lang heeft me vrouw Krapels - Hoekstra aan het roer gestaan van de school. Zij gaat nu soortgelijk werk in Voorschoten doen. Tijdens de afscheidsreceptie die haar door hel gemeentebestuur werd aangeboden werd zij bedankt door loco-burgemeester J. J. M. van Kester en leden van het oudercomité. Hoog op zijn ladder voel! glazenwasser Figé zich het fijn: Het aantal studenten, werken de jongeren en toeristen, dat een kamer zoekt, begint bij de VVV weer te stijgen. In Maas sluis heeft de VVV, die samen werkt met de gemeentelijke afdeling voorlichting, al een oproep gedaan onder de bevol king om inzage te krijgen in het aantal kamers, dat met of zonder maaltijden verhuurd kan worden. In Schiedam en Vlaardingen blijft de vraag naar kamers nog iets achter, maar de groei zit er al wel weer in. Altijd m de zomerperiode constateren de VVV-kantoren een groeiende vraag naar logies. Schiedam De Liberty mag •niet in de Nieuwe Haven blij ven liggen. De woonschuit van de Rotterdamse mevrouw J. P. Langerak. die daar al jaren lang gemeerd ligt, moet nu toch een ander plekje gaan zoeken, want burgemeester en wethouders hebben het be zwaarschrift van de eigenares se verworpen. Het argument om de Liberty weg te sturen is, dat alleen de Westerhaven bestemd mag blijven voor woonschepen. In de andere Schiedam5e wateren zijn ar ken uit den boze. Monster Gevonden: blauwe portemonnee, bos sleutels, ver- Mxeringsplaaatje, zwarte handschoen, bos met vijf sleu tels, fietspomp, lederen hand schoen, blauw jack, goudkleu- "6 dameshorloge, bruin etui toet sleutels, fietssleutel, da- j^shorloge met hardplastic Verloren: bankbiljet, paraplu, gouden ring, kinderportemon- nee, bruine portemonnee, giro- met cheques, kinderfietqe, fototoestel, zilveren armband, jlvercn schakelarmband, gou den ring, gouden halsketting, gouden ketting, fietssleutel, hwenportemonnee met in houd, pantalon, dameshorloge tnet zwarte band. leeggelopen: zwarte poedel Wateringen: Gevonden: Vlag toet stok, bruine envelop met tohoud, kinderhorloge merk union Lauret, bruine porte- toonnee met inhoud, bruine portemonnee met inhoud. Maasland De heer W. A. Ammerlaan in Maasland heeft van het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland op dracht gekregen ervoor te zorgen, dat de brug over de Zuid- gaag, tussen Kerkweg en Kluiskade, weer beweegbaar wordt gemaakt om zodoende de stremming van het scheepvaart verkeer op te heffen, die sinds half 1977 bestaat. Zou de heer Ammerlaan, die de brug moet onderhouden, geen gevolg geven aan de lastgeving, dan zal de pro vinciale waterstaat de brug vernieuwen, maar wel de heer Ammerlaan de reke ning presenteren, waarvan de hoogte geraamd wordt op ongeveer 60.000. De Maaslander heeft tegen dit besluit van GS bezwaar ge maakt via een Arob-procedu- re. Op een hoorzitting van de provinciale commissie-Arob betoogde zijn raadsman dat de opdracht tot vernieuwing aan de eigenaar van de brug gege ven had moeten worden en dat niet vaststaat wie dat pre cies is. Een van de landhoof- den ligt namelijk op gemeen tegrond en het water onder de brug behoort aan een derde, die daarmee ook (mede)eige- naar van de brug zou zijn. Het is vooral een gemeentelijk be lang, dat de brug ook door zwaar verkeer gebruikt kan worden en dus zou, aldus de raadsman, de gemeente als mede-eigenaresse de eerst aan gewezene zijn om opdracht tot vernieuwing te krijgen. Dit spreekt temeer aangezien on derhandelingen tot verkoop van het bedrijf van de heer Ammerlaan aan de gemeente in een vergevorderd stadium zijn. Zou hij de brug moeten vernieuwen, dan zou hij kun nen volstaan met een fiets- en voetgangersverbinding, die aanzienlijk voordeliger te ma ken valt dan voor het genoem de bedrag van 60.GQQ. De commissie gaat GS nu ad viseren over de vraag of de lastgeving aan de heer Am merlaan al dan niet gehand haafd behoort te worden. Vlaardingen Veel men sen waren er niet afgeko men op de executie verkoop van de inboedel en inven taris van bar-discotheek 't Pakhuijs. Er was heel wat te koop voor de mensen, maar al snel werd tijdens de verkoop duidelijk dat de 'gewone bieder' niet opkon tegen de huidige eigenaar Vermaas. Deze wilde alles in eigen hand houden en schrok andere bieders bij voorbaat af door zelf hoog in te zetten. Het was meer een tactisch spelletje tussen de eigenaar en de deur waarder. Zijn assistent bood. zoals gebruikelijk is tegenwoordig, dapper mee om tenminste nog een' reëel bedrag voor de goe deren te krijgen. Het ove rige publiek keek morrend toe, begreep natuurlijk dat er tegen de macht en het geld van de eigenaar niet viel op te bieden. Incidenteel werd er wel ge probeerd om wat binnen te slepen. Zoals bijvoorbeeld bij een stereo-tapcrecorder die in handen overging van een Vlaardmger. Het kostte hem wel 280 gulden. Hilariteit ontstond, toen eon aantal ka vels tegelijk werden ver kocht. Er moesten vijf dozen Schiedam Wethouder voor stadsontwikkeling en milieu Chris Zijdeveld heeft de bewonersvereniging Schiedam-Zuid gecomplimenteerd met de aandacht, die in het verenigings blad wordt geschonken aan energiebesparende maatregelen zoals isolatie van de woningen. Zijdeveld heeft de bewoners- over de 'uiterst begrijpelijke vereniging een bedankbriefje wijze waarmee uiteengezet is gestuurd, waarin hij vol lof is wat een eigenaar/bewoner zelf met eenvoudige middelen aan zijn huis kan doen'. De wet houder vindt het ook een wel kome bijdrage aan het vermin deren van verspilling, dat Zuid er een vraag- en aanbo drubriek voor gereedschap en andere bouwbenodigdheden op na houdt. glazen worden verkocht. Schuchter werd een bod ge daan door een al wat oudere man. „Een tientje," riep hij vol bravour. Maar al snel werd duidelijk dat hij geen schijn van kans had. De gla zen gingen voor 150 gulden de deur uit. De oudere man door Chris Woerts teleurgesteld: „Het zijn zeker glazen met een gouden rand je. wat een onzin allemaal." Met grote bedragen tegelijk werden de spullen niet ver kocht. Soms werd geboden met één gulden tegelijk. Duidelijk tot eigernis van de deurwaarder, die het liefste 2ag dat er zo snel en zo hoog mogelijk geboden zou wor den. Toen de eigenaar dan een keer niet per gulden op bood maar met 100 gulden tegelijk ontlokte hij de deur waarder tot: „Zo, zo, dat moeten we eigenbjk de hele tijd hebben." De verkoop van een partij 5 barkrukken. 43 stuks, had een merkwaardig verloop. De eigenaar hoefde ze niet zo nodig en ze bleven ten slotte voor 150 gulden in handen van de deurwaarder. „Zet ze maar in je tuin, daar heb je vast plaats zat voor," was een opmerking uit het j= publiek die op de lachspie- ren van de aanwezigen S werkte. Ook de verkoop van een antiek machinegeweer bracht de nodige beroering onder het publiek. „Hé, die moet ik hebben, dan kan ik een bank beroven en hier tenminste ook wat kopen." Het geweer bleef uiteinde lijk voor 135 gulden in han den van de eigenaar. De executieverkoop nam nog heel wat tijd in beslag. Maar liefst 150 kavels moes ten onder de hame r komen en erg vlot ging het allemaal niet. Uiteindelijk ging toch alles de deur uit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1980 | | pagina 5